Iş Sağlığı Ve Güvenliğine Ilişkin Tespit Ve Öneri Defteri ( Onaylı Defter )

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim anladığım şu: İşyeri Sağlık Güvenlik Birimi(iSGB) kurulması zorunlu olan yerlerde(Tam süreli İşgüvenlik ve hekim bulundurulması gereken) Onaylı defter(noter onaylı veya Çalış Müd. vs.) tutulması gerekir.
50 veya daha fazla işçi çalışanın bulunduğu ve 6 aydan fazla süren işlerde İşveren İş Sağlığı ve Güvenlik Kurulu kurmak zorundadır. Kararlar tutanak altına alınır.
Ayrıntıya girmedim:)
İlk parağrafı yanlış anlamışsınız. Eğer bir hekim ve/veya isg uzmanı herhangi bir akid ile hizmet veriyorsa onaylı defter şart

elifnuran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yönetmelikte onaylı defterin hangi periyotlarda yazılacağı hakkında birşey bulamadım acaba hangi periyotlarda yazmamız gerekiyor ben de ilk defa yazacağım konu ile ilgili yardımcı olabilicek bir arkadaş var mı acaba

tevfik sorkun korkmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yönetmelikte onaylı defterin hangi periyotlarda yazılacağı hakkında birşey bulamadım acaba hangi periyotlarda yazmamız gerekiyor ben de ilk defa yazacağım konu ile ilgili yardımcı olabilicek bir arkadaş var mı acaba
Herhangi bir periyot yok. bence en geç haftalık gördüğünüz eksiklikleri yazıp imzalayın işverene sunun. imzaladığınız takdirde sorumluluk üstünüzden kalkacaktır.
konu ile ayrıntılı bilgi veren arkadaşlar olursa şimdiden teşekkürler :D
iyi çalışmalar...

elifnuran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tevfik bey teşekkürler acaba nakliye firması için her hafta ne bulabilirim ki diğer önemli eksiklikleri giderdikten sonra ............:) size de iyi çalışmalar

tevfik sorkun korkmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mesala arabaların preyodik muayeneleri,yük taşıma ve boşaltma sırasında işçilerin güvenlikleri,işçilerin herhangi bir yere yönelmesi esnasında uygun erişim noktaları,işçilerin sağlık raporları,varsa vinçlerin halatları veya sapanların güvenilirliği,işçilere verilecek uygun kkd'lar, ofisde uygulanması gereken iş güvenliği yada ergonomik şartlar,firmanızdaki depolarda uygun istifleme yöntemi kullanılıyormu,kullanılan elektrik alet ve techizatların mevzuata uygunluğu, acil çıkış yolları,alanı ve işaretlemeleri,yangın esnasında alınabilecek tedbirler ve yangın tüplerinin periyodik kontroleri v.s. Ayaküstü akla gelinebilecek uygulamaları sıralamaya çalıştım.

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Metro Market ten kdv dahil 19 tl ye aldım. kurul defteride 19 tl. güzel.
onaylı defteri uzman onaylatmak zorunda mı ?
işvereni yönlendirsen olmaz mı?
işyeri bölge müdürlüğü olması şart mı ? Tşk.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tevfik bey teşekkürler acaba nakliye firması için her hafta ne bulabilirim ki diğer önemli eksiklikleri giderdikten sonra ............:) size de iyi çalışmalar
merhaba aracı kullananın SRC belgesini bile sorgulayabilirsiniz.(yük ve yolcu taşımak için uygun ehliyetinin olup olmadığını) psikoteknik raporunu vs. vs.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
defterin ilk sayfasına iş yeri uzmanı işyeri hekimi işveren kaşe imza atıyor.
istersen noterden de yapabilirsin. tek fark biri bedava diğer paralı

adnan44

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynı iş yerinde birden fazla SGK No var ise hepsi için ayrı ayrı deftermi alacağız

Halit Forever

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ayrı ayrı sözleşme yaptıysanız, defteri de ayrı ayrı tutarsınız

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Merhaba,
İSG tespit ve öneri defteri kaybolduğunda ne yapmak gerekir?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ahmetcaglar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Değerli arkadaşlarım.Doğal olarak bilmediğimiz konuları sormalıyız fakat, biraz düşünüp fikir üretip sormalıyız.Mevzuatta yazmıyor , hangi periyotta yazmalıyız demek ne anlama geliyor biliyormusunuz ? Bana göre sizin yasal anlamda bu işin ne anlama geldiğini bilmediğiniz , ileri zamanlarda , ( muhtemeldir ki ) olacak bir kazada yasal anlamda çok ciddi zarar göreceğiniz anlamına geliyor.

Bu arada defterin adı üstünde cevap yazıyor. Tespit ve öneri defteri. Tespitiniz olduğu her zaman yazın işverene de imzalatın.Kendi nüshanızı alın.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar;
Bilmem farkında mısınız ama bir defter ki bence bizim işteki en hafif detayın bile ne yazık ki hala netliği kazanılmamış, bir çok kişi tarafından. Defter karmaşının içinde kaybolmayın bence. Teknolojik bir dönem de yaşıyoruz ve tüm teknoloji elimizin altında. Artık e - postalarla da kendinizi ispatlamanız mümkündür. Her hafta ya da her gün defter imzalatmanız zor olabilir, mail atın yetkili kişilere. Hem çok daha çabuk, hem de kalıcı. Niye bu kadar stres yapıyorsunuz ki kendinize. Ben raporlarımı mail atıyorum haftalık, aylık, ne sıklıkta istiyorsam. Ve sadece işverene değil, o işi yapması gereken tüm birimlerinde anında haberi oluyor. Bende imza derdine düşmüyorum bu sayede. Defterimi yine yazıyorum ama mail yoluyla kendimi her türlü garantiye almış oluyorum. Kimsenin ben görmedim, okumadım deme şansı da kalmıyor. 2 yıldır da hiç problem yaşamadım. Ne işyerim de , ne de bakanlıkta . :)

Ayşe Akarslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
15 kişilik park bançe işlerinin yapıldığı az tehlikeli sınıfta iş yeri hekimi yok sadece uzman var yinede bu deftri almak zorunda mı

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
15 kişilik park bançe işlerinin yapıldığı az tehlikeli sınıfta iş yeri hekimi yok sadece uzman var yinede bu deftri almak zorunda mı

Tehlike sınıfı fark etmez, tüm işletmelerde işverene yaptığımız tavsiyeleri yazdığımız bu defterin olması gerekir.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;
Bilmem farkında mısınız ama bir defter ki bence bizim işteki en hafif detayın bile ne yazık ki hala netliği kazanılmamış, bir çok kişi tarafından. Defter karmaşının içinde kaybolmayın bence. Teknolojik bir dönem de yaşıyoruz ve tüm teknoloji elimizin altında. Artık e - postalarla da kendinizi ispatlamanız mümkündür. Her hafta ya da her gün defter imzalatmanız zor olabilir, mail atın yetkili kişilere. Hem çok daha çabuk, hem de kalıcı. Niye bu kadar stres yapıyorsunuz ki kendinize. Ben raporlarımı mail atıyorum haftalık, aylık, ne sıklıkta istiyorsam. Ve sadece işverene değil, o işi yapması gereken tüm birimlerinde anında haberi oluyor. Bende imza derdine düşmüyorum bu sayede. Defterimi yine yazıyorum ama mail yoluyla kendimi her türlü garantiye almış oluyorum. Kimsenin ben görmedim, okumadım deme şansı da kalmıyor. 2 yıldır da hiç problem yaşamadım. Ne işyerim de , ne de bakanlıkta . :)
2 yıldır hiç ölümlü veya uzuv kayıplı iş kazası yaşadınızmı?

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2 yıldır hiç ölümlü veya uzuv kayıplı iş kazası yaşadınızmı?

Hayır, yaşamadım.

Ancak şunu da belirteyim, işletmemize farklı zamanlarda gelen 2 farklı teknik müfettişe ve 1 sosyal müfettişe sordum, onlar da ılımlılardı gayette, sıkıntı olmaz dediler. Ayrıca da zaten kanunen de artık e-mailler delil görevi görmektedir.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kulaktan duyma cümleler ile, Tamamen afaki ve tahminler üzerine konuşmayalım lütfen. Yorum yapmak ayrı bir olay herkes istediği gibi yorum yapabilir tabi. Ancak iş başa düştüğünde (yani savcı ve hakim ile başbaşa kaldığınızda :) hiçbir kanun adamı sizin yaptığınız o yorumları yapmıyor hanımefendi. İş Güv. Uzm.Görev yetki ve Sorum. Yönetmeliğindeki madde aynen şöyle der ''İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.'' Şimdi tekrar bir düşünün bakalım siz yargılayan taraf olsanız bu madde ile ilgili ne yaptın ey İş Güvenliği Uzmanı diye sormazmısınız :) Ayrıca hangi İSG ile ilgili mevzuatta iş güvenliği uzmanı işverene e-mail ile bildirim yapar hükmü vardır? onuda bulup buraya koyarsanız bizlerde bilgilenmiş oluruz.
İSG Kanununda Soma faciasında bakan Faruk Çelik ' in bir cümlesini hatırlatırım size ''İş güvenliği uzmanlarının tespitlerini yaptığı deftere bakacağız, bu kaza ile ilgili de bu defterler incelenecektir.''

Sonuç; İyi bir İş Güvenliği Uzmanı söylediklerini, özellikle yazdıklarını mutlak surette mevzuata dayandırmaldır.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kulaktan duyma cümleler ile, Tamamen afaki ve tahminler üzerine konuşmayalım lütfen. Yorum yapmak ayrı bir olay herkes istediği gibi yorum yapabilir tabi. Ancak iş başa düştüğünde (yani savcı ve hakim ile başbaşa kaldığınızda :) hiçbir kanun adamı sizin yaptığınız o yorumları yapmıyor hanımefendi. İş Güv. Uzm.Görev yetki ve Sorum. Yönetmeliğindeki madde aynen şöyle der ''İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.'' Şimdi tekrar bir düşünün bakalım siz yargılayan taraf olsanız bu madde ile ilgili ne yaptın ey İş Güvenliği Uzmanı diye sormazmısınız :) Ayrıca hangi İSG ile ilgili mevzuatta iş güvenliği uzmanı işverene e-mail ile bildirim yapar hükmü vardır? onuda bulup buraya koyarsanız bizlerde bilgilenmiş oluruz.
İSG Kanununda Soma faciasında bakan Faruk Çelik ' in bir cümlesini hatırlatırım size ''İş güvenliği uzmanlarının tespitlerini yaptığı deftere bakacağız, bu kaza ile ilgili de bu defterler incelenecektir.''

Sonuç; İyi bir İş Güvenliği Uzmanı söylediklerini, özellikle yazdıklarını mutlak surette mevzuata dayandırmaldır.

Bende sizi özellikle bir avukata danışıp, delil olarak sayıp saymadıklarını sormanızı rica ediyorum beyefendi ki öncelikle yazdıklarımı okuyun bakalım. İlk yorumumda yazdığımda haftalık veya günlük patron peşinde dolaşmamış oluyorum dedim. Ben mail yoluyla bildirilerimi yapıp sonra yine yazıyorum deftere dedim. Günlük patron mu kovalayacağım o kadar işimin içinde. Ayrıca işlerim bu şekilde çok daha hızlı ilerlemekte diye de not düştüm. Sadece işverene imzalatıp ki okumadıkları için imzalarken siz de yapsalar işi diye beklersiniz, ben tüm yetkililere mail atıp işlerimin hızlanmasını sağlıyorum.Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, ben böyle yiyorum. Kimseyi de ilgilendirmez. Hele ki benim iyi mi kötü mü bir uzman olduğumu yargılamak klavye başında size hiç düşmez.
Bana savcıları hakimleri de anlatmayın Allah aşkına. İnşaat sektöründe olan bir kazada A sınıfını yargılamak yerine ki esas sorumlu o iken; C sınıfını yargılayan bir hukuk sisteminden bahsediyorsunuz. ( Daha A sınıfının çok tehlikelide sorumlu olduğunu bilmeyen hakim ve savcılardan yani)
Faruk Çelik'in sözüne gelince de size yine kanunun dediği bir şeyle örnek vermek istiyorum, madem her dediklerini uygulayacaklar. İşyerinde olan her kazadan işveren sorumludur. O zaman Soma'nın sahipleri niye hala dışarda ve bizim bakanlığımız nasıl çalışıyor ki alınacak tüm sorumlular da orada öldü diyorlar, ve kimseyi sorgulamaya bile alamıyorlar. Yani özetle; kanununda ancak bu kadar işliyor.

OKTAY BAYRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba

uzmanı olduğum şirketin İstanbul'da 2, Ankara'da 1 işyeri var ve hepsinde sözleşmem var, İstanbul'dakilerde kurullarımız var ama Ankara'da kurul yükümlülüğü yok dolayısı ile işveren vekili yok

bu durumda Ankara'nın öneri ve tespit defterini kime imzalatmam gerekir?

teşekkürler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.