Iş Sağlığı Ve Güvenliğine Ilişkin Tespit Ve Öneri Defteri ( Onaylı Defter )

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba

uzmanı olduğum şirketin İstanbul'da 2, Ankara'da 1 işyeri var ve hepsinde sözleşmem var, İstanbul'dakilerde kurullarımız var ama Ankara'da kurul yükümlülüğü yok dolayısı ile işveren vekili yok

bu durumda Ankara'nın öneri ve tespit defterini kime imzalatmam gerekir?

teşekkürler

Kurul yükümlülüğü olmasa da işletmede işveren adına hareket eden birisi vardır. Muhatabınız o olmalıdır, siz bu arkadaş kimse onu bulmalısınız. Her işletmede işveren ya da vekili mutlaka vardır.

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Tespit öneri defteri hakkında bir sorum olacaktı. Bir firmamda, lokasyon değişikliği oldu. Defteri daha önce almış ve notere onaylatmışlar ve ilk sayfasında eski adresleri bulunuyor haliyle. Ancak unvanları değişmedi. Yeni adreste aynı defteri kullanmamda herhangi bir sakınca var mıdır? Yoksa tekrar notere gönderip değiştirmem mi gerekiyor?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Tespit öneri defteri hakkında bir sorum olacaktı. Bir firmamda, lokasyon değişikliği oldu. Defteri daha önce almış ve notere onaylatmışlar ve ilk sayfasında eski adresleri bulunuyor haliyle. Ancak unvanları değişmedi. Yeni adreste aynı defteri kullanmamda herhangi bir sakınca var mıdır? Yoksa tekrar notere gönderip değiştirmem mi gerekiyor?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Tespit ve öneri defterine firmanızın adres değişikliğini ve bundan sonra bu adreste faaliyet göstereceğini yazabilirsiniz.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mesala arabaların preyodik muayeneleri,yük taşıma ve boşaltma sırasında işçilerin güvenlikleri,işçilerin herhangi bir yere yönelmesi esnasında uygun erişim noktaları,işçilerin sağlık raporları,varsa vinçlerin halatları veya sapanların güvenilirliği,işçilere verilecek uygun kkd'lar, ofisde uygulanması gereken iş güvenliği yada ergonomik şartlar,firmanızdaki depolarda uygun istifleme yöntemi kullanılıyormu,kullanılan elektrik alet ve techizatların mevzuata uygunluğu, acil çıkış yolları,alanı ve işaretlemeleri,yangın esnasında alınabilecek tedbirler ve yangın tüplerinin periyodik kontroleri v.s. Ayaküstü akla gelinebilecek uygulamaları sıralamaya çalıştım.
Nakliye firmasinda calisanlarin mesleki yeterlilik belgelerinin src 2 ve src4 bulunmasini da ekleyebilirsiniz

Bekir38

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar, şöyle bir sorum olacaktı;
karar defterine alınan kararların uygulanmaması durumunda uzman ve işveren bakımından cezalar nelerdir?
2. de; karar defterine notları yazdık, ama uygulamada eksiklik var, ihbar süreside gelmedi, ve bu konu ile ilgili bir kaza oldu, bu konuda ne gibi uygulama olur? görüşünüz nedir?

hatta örneklemek gerekirse;
iş ayakkabısı toplantıda konuşuldu, karar defterine yazıldı ama alınmadı. işçi ayağına malzeme düşürdü, uzuv kopması yaşandı diye senaryo yazalım. bu durumda sorumluluklar nasıl dağılır? ceza uygulaması nedir?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar, şöyle bir sorum olacaktı;
karar defterine alınan kararların uygulanmaması durumunda uzman ve işveren bakımından cezalar nelerdir?
2. de; karar defterine notları yazdık, ama uygulamada eksiklik var, ihbar süreside gelmedi, ve bu konu ile ilgili bir kaza oldu, bu konuda ne gibi uygulama olur? görüşünüz nedir?

hatta örneklemek gerekirse;
iş ayakkabısı toplantıda konuşuldu, karar defterine yazıldı ama alınmadı. işçi ayağına malzeme düşürdü, uzuv kopması yaşandı diye senaryo yazalım. bu durumda sorumluluklar nasıl dağılır? ceza uygulaması nedir?
Karar defteri dediğin nedir? hangi mevzuatta geçiyor? Kendi kendinize aldığınız bir kararmı bu acaba :) yanlış defterden bahsediyorsun sevgili arkadaşım mevzuatta yer alan defterin adı "onaylı defter" dir onaylı deftere de sadece uzman ve hekim tespitlerini ve alınması gerekli önlemleri yazar. işverende yazılı olan bu tespit ve önerilere uymak zorundadır. Tekrar ediyorum karar defteri diye bir şey mevzuatta yoktur. Bahsettiğin defter eğer kurul kararları ise (ki kurul da konuşulanlar tutanakla tespit edilebilir yani sade bir A4 kağıdına bile yazılabilir ve saklanabilir illa deftere yazmaya gerek yoktur) kurulda alınan kararların mutlak surette, alınan kararı uygulamakla görevlendirilen sorumlusu ve termin tarihi belirtilmelidir.

Bekir38

Üye
TÜİSAG Üyesi
pardon, Onaylı Defter , evet ondan bahsediyorum,,,
sorum bu şekilde olacaktı,,,,,

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş güvenliği uzmanı yada Çalışanlar tarafından tespit edilip gerekli uzman(teknik ekip ) tarafından desteklenen , yapılması gereken bir eksiklik onaylı deftere ,kurul defterine yada sayfasına yazılıp hatta mail yolu ile sorumlularına iletilip ,sözlü olarak ayrıca ikaz edildiği halde eğer, giderilmez ise mutlaka 1. dereceden sorumlular işveren ,işveren vekili ve diğer bahse konu noksanlığı gidermekle sorumlu kişilerdir. Burda önemli konu şudur. İSG uzmanı olayın ciddiyetine göre davranıp gerekiyorsa 1.öncelik olarak İŞİ DİREK DURDURMAK yada 2.öncelik İŞVERENEyada SORUMLU MÜHENDİS YADA TEKNİK personele gerekli izahatları yaptıktan sonra İŞİ DURDURMAK yada bunlara izni yok yada engelleniyor ise elini vicdanına götürerek bölge iş teftiş kurumu , Alo 170 , Kolluk kuvvetleri ,SGK vs gibi kurumlara olayı bildirmek ve müdahele ettirmek zorudadır. EĞER bunları isg uzmanı yapmaz ise olay sonucu kendiside taksirli suçdan ceza alır ve almalıdır bence.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanı yada Çalışanlar tarafından tespit edilip gerekli uzman(teknik ekip ) tarafından desteklenen , yapılması gereken bir eksiklik onaylı deftere ,kurul defterine yada sayfasına yazılıp hatta mail yolu ile sorumlularına iletilip ,sözlü olarak ayrıca ikaz edildiği halde eğer, giderilmez ise mutlaka 1. dereceden sorumlular işveren ,işveren vekili ve diğer bahse konu noksanlığı gidermekle sorumlu kişilerdir. Burda önemli konu şudur. İSG uzmanı olayın ciddiyetine göre davranıp gerekiyorsa 1.öncelik olarak İŞİ DİREK DURDURMAK yada 2.öncelik İŞVERENEyada SORUMLU MÜHENDİS YADA TEKNİK personele gerekli izahatları yaptıktan sonra İŞİ DURDURMAK yada bunlara izni yok yada engelleniyor ise elini vicdanına götürerek bölge iş teftiş kurumu , Alo 170 , Kolluk kuvvetleri ,SGK vs gibi kurumlara olayı bildirmek ve müdahele ettirmek zorudadır. EĞER bunları isg uzmanı yapmaz ise olay sonucu kendiside taksirli suçdan ceza alır ve almalıdır bence.
İşveren ceza almaz iken de iş güvenliği uzmanı mı almalı? Yasamanın, kanunda 40 küsür yerde sorumluluk yüklediği işvereni neden içeri almaz iken hiç bir yerde "direkt önlem almak ve/veya işi durdurmak" gibi bir görevi yazılmayan iş güvenliği uzmanını cezalandırır. İş güvenliği uzmanının sorumluluğu var evet işverene karşı. Bunun bedeli ancak tazminat davası olabilir.
Bizim öncelikle işverene ve hakimlerimizi biraz eğitmemiz gerekiyor sanırım. Bu arada bunlar benim safi duygularım değil bizzat kanunda yazan ve de bizleri yetkilendiren kurumun müdürünün tasdik ettiği bir tespittir. Hatta bizim görevimizin sadece danışmanlık olduğunu beyan etmiştir -ki bu biraz felsefe gerektiriyor.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın trepezuslu yazdıklarımı tekrar okur isen isg uzmanı ceza almalı diye birşey yazmadığımı görürsün. Eğer ortada bir risk ve tehlike varsa kurul yada onaylı defterde yazıldığı halde halen bir şey yapılmıyorsa İSG uzmanının görevi olan .
İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.maddeyi yerine getirmemiş olursun....!

Ha bu esnada elinin vicdanına koyup banane ben görevimi yaptım deftere yazdım gerisini iş veren düşünsün dersen illaki maddimi olur manevimi olur bir şekilde taksirli suçdan bence ceza alırsın.
ülkemizde illaki eğitilmesi gerekli bir sürü kişi ve kurumlar var. Eğitim bence ilkolulda verilmeli. neden biri çıkıpta ilkokulda iş güvenliği eğitimi ile alakalı öneri getirmiyor?? hatırlarımısınız milli savunma dersi vardı , vatandaşlık dersi vardı vs vs bence ilkoluldan itibaren zorunlu olarak bütün okullarda ilk orta lise ve ünüversitelerde iş güvenliği dersleri konulmalıdır.

Saygılrımla

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın trepezuslu yazdıklarımı tekrar okur isen isg uzmanı ceza almalı diye birşey yazmadığımı görürsün. Eğer ortada bir risk ve tehlike varsa kurul yada onaylı defterde yazıldığı halde halen bir şey yapılmıyorsa İSG uzmanının görevi olan .
İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.maddeyi yerine getirmemiş olursun....!

Ha bu esnada elinin vicdanına koyup banane ben görevimi yaptım deftere yazdım gerisini iş veren düşünsün dersen illaki maddimi olur manevimi olur bir şekilde taksirli suçdan bence ceza alırsın.
ülkemizde illaki eğitilmesi gerekli bir sürü kişi ve kurumlar var. Eğitim bence ilkolulda verilmeli. neden biri çıkıpta ilkokulda iş güvenliği eğitimi ile alakalı öneri getirmiyor?? hatırlarımısınız milli savunma dersi vardı , vatandaşlık dersi vardı vs vs bence ilkoluldan itibaren zorunlu olarak bütün okullarda ilk orta lise ve ünüversitelerde iş güvenliği dersleri konulmalıdır.

Saygılrımla
Bu dedikleriniz şu an gündemde. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda lise müfredatına girecek. 10. maddenin a şıkkını zaman zaman yapan arkadaşlar var ancak şöyle de bir realite var; elimizdeki müfettiş sayısı 500, nereye gidebilir ki bunlar. Evet geliyorlar yılda bir! 10. maddenin b şıkkı ise aslında iş güvenliği uzmanının sorumsuzluğunun ispatıdır. Zaten her işte, her uygunsuzlukta siz işverene başvuruyorsunuz. b şıkkının türkçe meali; iş güvenliği uzmanı senin hududun tespite kadardır, nihai karar patronundur.
Bu arada ben size şöyle diyorsunuz da demiyorum. Sadece size soru sorarak biraz serzenişte bulundum. Sonuçta bizim yaptığımızda havanda su dövmek.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yaw illaki havada su dövmek. Ama ben kendimce bir işyerinde birşeyler değiştiremiyorsam yada ciddi bir risk içeren durumda işi durduramıyor yada durdurulmasını sağlamıyorsam benim orda çalışmamın gereği yok. Çalışanlar kaza sonucu öldükten yada yaralandıktan sonra Çalışanın aileseine ben yazdım ama yapmadılar mı diyeceğim ? Bana şunu diyebilirsiniz. yasalar eksik kalıyor. Tabikide eksik , yasada sadece tespit ve önerini yaz geç diyor , yazdıklarımızın kaçta kaçını okuyorlar yada uyguluyorlar acaba ?? kendi çalıştığım işyerimde 8 adet saha mühendisi var , bazen cidden alınması gerekli önlemi bir düz işçi gibi gidip kendim halldeiyorum.İnşallah eğitimler düzenlemeler ile ilkokuldan itibaren verilmeye başlanır. ayrıca işverenler işçi bulamama korkusundan işçilere elinden geldiğince esnek davranmayı bırakırda ciddi ciddi iş güvenliği önemsenir.

kazasız günler dilerim.

hanağasıoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Tespit ve öneri defterini her sene noterden onaylatmak gerekiyormu?
Dönem olarak 2014 yazıyor başında ama defterlerin en fazla 10 sayfası doldu.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
benim bildiğim onaylatmak gerekmiyor. sayfalar bitince yenisini onaylatman yeterli diye biliyorum.

Glg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öneri tespit defteri bulundurmama cezası var mıdır. Kaynağıyla birlikte yazabilrmisinz. Ben baktım ama bulamadım.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI

MADDE 30 - İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli yönetmelikler

26/1-n

30 uncu madde de öngörülen yönetmeliklerdeki hükümlere aykırı hareket etmek.

1.120

1.233

Türk Lirası / her hüküm için

1.120

1.233

Türk Lirası / her ay

(Aykırılığın devamı halinde)

Melih Bülke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu defteri tam zamanlı uzman mı doldurur yoksa yarı zamanlı asıl sorumlu uzman mı

Melih Bülke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ikimizinde ataması var

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.