Yürürlükte Iş Sağliği Ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkinda Yönetmelik

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK - Resmî Gazete Sayı : 28861 Tarih : 24 Aralık 2013 SALI

Bu dosya Kaan SAKA kullanıcı isimli üyemiz tarafından Dosya İndirme Alanında paylaşılmıştır.

Dosya açıklamasından görüntü aşağıdaki gibidir;
24 Aralık 2013 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 28861

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ

HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere ondan az çalışanı bulunanlardan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine...

Bu dosyanın paylaşıldığı yere ulaşmak için tıklayın..

cetinzeytin07

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1/1/2014 ila 30/6/2014 tarihleri arası için:

-16 yaşını doldurmuş işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 35,02 TL,

-16 yaşını doldurmamış işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 30,08 TL,

1/7/2014 ila 31/12/2014 tarihleri arası için:

-16 yaşını doldurmuş işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 35,85 TL,

-16 yaşını doldurmamış işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 30,79 TL,

olarak tespit edilmiştir.

Tehlikeli sınıf için;
Şimdi 35.02 x 1,4 =49.029 TL bu rakamı neyle çarpı aylık desteği anlayacağız?
Hiç anlamadım bu işi.

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

-16 yaşını doldurmuş işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 35,02 TL,

-16 yaşını doldurmamış işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 30,08 TL,

-16 yaşını doldurmuş işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 35,85 TL,

-16 yaşını doldurmamış işçilerin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretleri 30,79 TL,

Tehlikeli sınıf için;
Hiç anlamadım bu işi.

35,03 TL nin %1,4 ü = 35,50 TL yapıyor

Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, ikinci fıkrada belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir.

yani max 9 çalışanlı işyeri için 35,50 Tl aylık ödeme yapacaklar...

benim anlamadığım
1. tehlikeli ve çok tehlikeli ayrımı olmayacak mı
2. bu bedel hem doktor hem de uzman için mi, öyleyse bireyseller bu parayı nasıl bölüşecekler

bu arada hesap küllen saçma olabilir anladığımı paylaştım bildiğim değil anladığım :)))

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hiç bişey anlamadım anlayan beri gelsin

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kritik 2 nokta var yönetmelikte

(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.
(3) Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, ikinci fıkrada belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir.

cetinzeytin07 arkadaşımız 16 yaş üstü için aylık prim saati hesaplamış saolsun (ben o hesabı bilmediğimden yorum yapamıyorum değer ile ilgili)

(2) ve (3) de bu bedelin %1,4 ve %1,6 (hangisi ne zaman alınıyor bilmiyorum) ile cetinzeytin07 arkadaşımızın hesapladığı rakamı çarp topla aylık alacağın bedel budur diyo....ben böle anladım ama daha ii açıklayacak varsa aynen beri gelsin lütfen :)

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bir daha okudum anladığım şu bu iş verene verilecek destek yoksa bu hizmet bu kadara yapılmaz. %5 pirim indirimi gibi bir destek

gokoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
35,03 TL nin %1,4 ü = 35,50 TL yapıyor

Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, ikinci fıkrada belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir.

yani max 9 çalışanlı işyeri için 35,50 Tl aylık ödeme yapacaklar...

benim anlamadığım
1. tehlikeli ve çok tehlikeli ayrımı olmayacak mı
2. bu bedel hem doktor hem de uzman için mi, öyleyse bireyseller bu parayı nasıl bölüşecekler

bu arada hesap küllen saçma olabilir anladığımı paylaştım bildiğim değil anladığım :)))
35.03 ün %1,4 ü 0,4942 yapar, oda aylık x30 dan 14,82 tl destek kişi başına

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
35.03 ün %1,4 ü 0,4942 yapar, oda aylık x30 dan 14,82 tl destek kişi başına

aa evet prim gün sayısı diyor. haklısınız 14,82 TL/kişi aylık..9 işçi varsa 133,38 TL aylık

doktor var mı acaba bu hesapta

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Tehlikeli sınıf için;
Hiç anlamadım bu işi.
Kaç gün çalışıyorsa o gün sayısı ile.
Yanlız hesabınızda bir yanlış var 35,02x0,014x30 olacak. Bu şekilde tehlikeli bir sınıf için bir çalışana ödenecek destek (işyeri hekimi ve iş güvenliği için) 14,71 TL. Bu komik bir rakam. Bu kişiler için verilecek hizmet süresi de aylık yaklaşık 1' er saat. İSG Katip zaten bir saatten aşağı süreleri bir saate yuvarlıyor:)

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10 dan az çalışan için yılda 60 dakika...sadece uzmana aitse 133,38 TL gibi bir rakam yapıyor ki bence çok ta az değil...doktor girecekse paydaş olarak o zaman rakam komikleşiyor işte...

gokoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Taslak olarak yayınlandığı zaman şöyle yazmaktaydı;

Destek hizmetinin alınacağı kurum ve kuruluşlar
MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile
ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak
yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş
kurum ve kuruluşlardan alır.

Bugün çıkan yönetmelikte;

Destek hizmetinin alınacağı kişi, kurum veya kuruluşlar

MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca hizmet sunucusundan alır.

Kritik nokta bence burası; Taslakta OSGB den hizmet alırsan destek veririm diyordu, şimdi isg uzmanı çalırtırırsan veya osgb den hizmet alırsan destek veririm diyor

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Taslağı görmüştüm ve baya moralim bozulmuştu. Kasım Özer'de dan a çalışanlı işyerlerinin destekten pay almaları için OSGB ile çalışmaları gerektiğini sölemişti hatta...Yöetmelik yürürlüğe girdiğinde direk o ibareyi aradım ama Allahtan çıkarmışlar

b) Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları,

kişi ibaresi bireyselleri kurtarıyor

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10 dan az çalışan için yılda 60 dakika...sadece uzmana aitse 133,38 TL gibi bir rakam yapıyor ki bence çok ta az değil...doktor girecekse paydaş olarak o zaman rakam komikleşiyor işte...
Sayın sevgay, o madde şu şekilde. "a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika."
Bu yönetmelikte bahsedilen tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri.

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın sevgay, o madde şu şekilde. "a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika."
Bu yönetmelikte bahsedilen tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri.

doğru haklısınız... herşey çorba oldu kusura bakmayın...

Uygar Avcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kişi olsa ne olacak 133Ün 100 hekime 30 iş güvenliği uzmanına 3 lriasıda diğer sağlık personeli alır Allah berekt versin :D

Murat Karlık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
14.82TL işçi başı işverene, hem sağlık hemde güvenlik için destek veriyor. işveren kaça anlaşabilir hekim ve isg.uzm ile kim bilir?

Bir hekim ve bir uzman osgb den bağımsız birlikte hareket edebilir

Bu durumda çok tehlikeli işlerde 1000 kişiye bakıldığını düşünürsek 14.820TL eder hekim+isg uzm. için
bakanlık A ve B sınıfı için ortalama 7500TL civarı düşünüyor demektir.

Abdullahaydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
5 çalışanlı b grubu bi firmanın osgb hizmet bedeli 300-400 tl arasında birşey.
Devlet buraya kişi başı 14,82 den toplam 70 tl destek yapıcak.
Yüzde 80-85 destek dedikleri bu mu oluyo?

ahmet demirci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu şekilde bizler parayı İşverenden, İşverende devletten alacak. Ayrıca bu ücretlere çok tehlikeli sınıfta işyerleri için hiçbir OSGB yada bireysellerin hizmet vereceğini sanmıyorum. 3 personel hizmet vermesi için kişi başı biçilen toplam ücret 14,82 TL, tabi bu ücrete OSGB sahiplerinin kazanacaklarını ve yol masraflarını da dahil etmek gerek. Bu yüzden şu aşamada bence yapılması gereken işverenle kendi fiyat politikalarımıza göre anlaşma yapıp bu durumu izah etmek. Bu parayı işverenin kısmi destek olarak algılamasını sağlamak.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kesinlikle 14,82tl ye kimsenin uzmanlık yapacağını düşünmüyorum ki yapılmamalıdır. Birde tsmlerden 1-10 çalışanı olan teh. ve çok teh. yerler bu hizmetleri ücretsiz alacaklardı hani? çalışma bakanlığı ile sağlık bakanlığının yaptıkları protokol gereği

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.