Soru : Işe Başladım Şimdi Ilk Olarak Hangi Belgeleri Hazırlamalıyım ?

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yeni işe başladım fakat ilk olarak hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor bilmiyorum acil yardım lütfen.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yeni işe başladım fakat ilk olarak hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor bilmiyorum acil yardım lütfen.

Yeni başlayan tüm uzmanlara benim tavsiyem, ilk atacakları adım "Risk Değerlendirme" yapmaları yönündedir. Çünkü zaten risk değerlendirmesinde, tüm eksiklikler ve tamamlanması gereken şeyler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Öcelikle sözleşmenizi yapıp yollayın,
risk analizi, acil durum eylem planı, gerekli ise kurul oluşturulması, gerekli ise ortam ölçümleri vs başlamak için doğru bir yer olabilir, firmanın kişi sayısı ve işini bilebilirsek daha yardımcı olabilirim sanırım.

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sözleşme yapımıp nasıl gönderiliyor ?
ahşap atelyesi. 43 kisi çalısıyor telihke sınıfı belirlenmesi için csgb dan yardım talep ettim 3 gün sonunda bilgi alabilecem.
isg için iş verene imalatmoram gereken evrak belge olacakmı nelerdir. simdiden teşekkürler

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
atelyede boya hane kısmıda mevcut.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hangi tehlike sınıfında olduğunuzu faaliyet kodunuza bakarak öğrenebilirsiniz, csgb den neden talep ettiniz?

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
faliyet kodun dan celişkili bilgiler aldığımdan dolayı sgk net bir bilgi veremedi

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
İşyeri hekimi ile ortak çalışmaya girip sağlık tarama programı
Risk analizleri
İŞ güvenliği kurulu
Eğitimler olmalı bence

nokia6270

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kardeşim bun da komik bir durum yok. arkadaşımız hata yapmak istemiyor. Geçenlerde tapu müdürlüğüne gittim yıllardır orada memur olan arkadaş bizi yanlış yönlendirdi 1 günlük iş için bir hafta boşa uğraştık. Birde adama biz işini öğrettik. bak dedim memur bey medeni kanunun şu maddesinde bu yazıyor ve örnek vererek açıklamış adama anlatamadık neyse işi müdürden çözdük. Şimdi bu arkadaş direksiyona yeni geçiyor ve ona yardımcı olmalıyız. Bu işlerde eleştirmek kolay iş yapmak zordur.

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eksik bir husus kalır endişesi hakim. Çalışma ortamını görmüş olsanız eksik ve hataların ne kadar çok olduğu konusunda hemfikir olurduk. İsg konusunda en küçük bir ayrıntı atlanılmaya tahamülü yok.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben bu konuda ali beye katılıyorum.kendsi atalay beyin araştırma öğrenme arzusuna dem vurmuyor. eğitim kurumlarının yetersizliğine dem vuruyor. bu ayrıntıyı kaçırmayalım lütfen. hepimiz teknik personeliz, çoğumuz mühendis. okulda verilen o kadar gereksiz dersin yanında neden iş güvenliği olmasın ki.hocalarımız neden bize hiç bir zaman iş güvenliği uzmanı olmasan dahi çalıştırdığın işçinin güvenliğinden sen sorumlusun onun başına bişey gelirse direk seni alırlar demediler. aslında nedeni açık kendilerinin de saha deneyimi yok. bir çoğumuz bu yüzden mühendsiliği diploma aldıktan sonra öğrendik.
Söylemeye çalıştığım şey kısaca eğitim kalitesinin arttırılması....
Atalay beyin söylediğine göre yeni işe başlıyan, işletmesi pek iyi durumda olmayan bir arkadaşımız. Kendisine şahsım adıma tavsiyem tecrübeli uzmanların bulunduğu bir osgb de bir kaç yıl geçirmesi, ücret olarak pek tatmin etmeyebilir ama kazanılan tecrübe bir ömür boyu sizinle kalır.

özkan06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve
Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
İş güvenliği uzmanlarının görevleri
MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
a) Rehberlik ve danışmanlık;
1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer
teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu
ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi
konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini
sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek. Yazılı
bildirimler iki nüsha olarak hazırlanır, imzalanır ve bir nüshasını iş güvenliği uzmanı muhafaza eder.
3) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının kaydının tutulması, kaza ve meslek
hastalığının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak
işverene önerilerde bulunmak,
4) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana
veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve
işverene önerilerde bulunmak.
b) Risk değerlendirmesi;
1) Risk değerlendirmesinin yapılması konusunda yapılacak çalışmaları planlamak ve risk değerlendirmesi
sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak, planlanan
çalışmaların tamamlanmasını takip etmek,
c) Çalışma ortamı gözetimi;
1) Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması
gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümlerin planlanması ve uygulanması konularında yapılacak çalışmaları
planlayarak işverenin onayına sunmak, yapılanları izlemek,
2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda
işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar
için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konudaki periyodik olarak eğitimlerin ve
tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek, durum
hakkında rapor hazırlayarak işverene sunmak,
ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
1) Kanunun 17 ve 30 uncu maddelerine göre çıkarılacak Yönetmeliğe uygun olarak, çalışanlara verilmesi
gereken eğitimleri belirlemek, planlamak ve uygulamak.
2) Çalışma ortamının gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve yıllık değerlendirme raporunu işyeri
hekimi ile işbirliği yaparak hazırlamak.
3) İşyerinde çalışanlara verilecek bilgilendirme çalışmalarını düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve
uygulamasını kontrol etmek.
4) Gerekli yerlerde hazırlanacak iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini
hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
d) İlgili birimlerle işbirliği;
1) İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak yıllık çalışma planını hazırlamak.
2) İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak,
tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını
hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve
uygulamaların takibini yapmak.
3) Varsa iş sağlığı ve güvenliği kurullarıyla işbirliği yapmak,
4) Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve işbirliği yapmak

omeruni

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Eğer böyle bir soru soruyorsan bence sen bu işe hiç başlama, bildiğin bir işi yap derim. Mühendis oldum ama ne yapacağım bilmiyorumdan farksız...

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Eğer böyle bir soru soruyorsan bence sen bu işe hiç başlama, bildiğin bir işi yap derim. Mühendis oldum ama ne yapacağım bilmiyorumdan farksız...

Siz doğuştan tecrübelisiniz galiba. Bidiklerinizi meslektaşalarınızla paylaşmak bu kadar mı zorunuza gidiyor. Belkide işe ilk başlarken sizde o arkadaşımızın bildiği kadar tecrübeye sahiptiniz. Düşünün birkere işe yeni başlamışınız bir sürü fikirler havada uçuşuyor. En önemlisi yanlış yapıp cezaevine gireceksiniz gözünüzü okadar korkutmuşlarki nerede başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Siz olsanız fikir almak için sormazmısınız? Lütfen biraz Empati kurunuz.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar birbirimize köstek değil destek olmak için buradayız. Bu işi uzun süreli yapmış olmak bile eksiğimizin olmayacağı anlamına gelmeyeceği gibi, yeni başlamış bir arkadaşında ne yapması gerektiği konusunda yardım talep etmesi kadar doğal birsey olamaz diye düşünüyorum. Bu işi madem iyi bilen arkadaşlar var, bilmeyenlere yol göstermeye çalışması yerine motivasyonu bozmasına hiç gerek yok, yorum yazmasın kendi içinde kalsın daha iyi olur diye düşünüyorum. İyi çalışmalar

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Biraz sakin arkadaşlar....

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
yazık..bazı arkadaşlar diyo ki birbirimize destek.kurslarıda geçtim sınava çalışırken neye çalıştın çok merak ediyorum?
Bence sen kendi bilgini kendine sakla başkalrıyla paylaşma ozaman diyecek bir sözünüz olamaz. Ama bırakın yardım edecek olanlar bilgi paylaşımı yapsınlar.

denizdeniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sayın arkadaşlar bu form isg uzmanlarının bilgi tecrübe ve sorunlarının paylaşıldığı bnece bir sürü mühendislik odasından daha başaralı bir site ,kimse kimseyi bu forma üye olun diye zorlamıyor belirlli kurallara uyulduğu sürece herkesin konu açma yardı isteme bilgi paylaşma hakkı olduğunu düşünüyorum üye olunduktan sonra karşınızdaki rencide etmek hakeret etmek ne kazadırır bize bilmiyorum :(

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sevgili arkadaşlarım,
Hepimizin daraldığı, bunaldığı dönemler var, lütfen sakin olalım. Bu tür yazışmalar bizleri yormaktan öte geçmeyecektir. Yardım etmek istemeyen arkadaşlarım ricam, sessiz kalınız ve konuyu görmezden geliniz. Yardım edeceklere engel olmayınız. Ana temamızın paylaşım olduğunu lütfen hatırlayınız.
Soru soran arkadaşlarımdan da ricam biraz daha fazla araştırarak, açılmış konulara göz gezdirerek, zamanımızı daha kaliteli kullanacağımıza inanmaktayım.
Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkürler

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teorik bilgi yi tüm kaynaklardan eksiksiz elde edebilirsiniz fakat uygylamalar her zaman farklı oluyor. ihtiyac duyduğumda başka formlardan yararlanırım sizi ego larınızla başbaşa bırakıyorum orada mutlu olun.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.