TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Işe Yeni Başlayan Iş Güvenliği Mühendisi Neler Yapmalı ?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında melihd tarafından paylaşıldı.

1. melihd

melihd TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)

Merhaba Herkese,

endüstri mühendisiyim.tersanelere taşeron olarak gemi elektriği yapan bir firmada isg mühendisi olarak başladım.firmada da daha önceden tam zamanlı isg ile ilgili bir departman olmadığından ve benim de bu konuda tam bir bilgim olmadığından tam olarak neler yapmalıyım bilemiyorum.forumu takip ederek bir şeyler öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum. iş güvenliği ile kariyerim için ve şirket için yapmam gerekenler ile ilgili tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız benim için yok iyi olacaktır.

teşekkürler

2. savassengir

savassengir TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

Melih Bey, taşeronu olduğunuz firmanın (üst işvereni konumunda olan firma) ohsas 18001 sistemi var ise öncellikle onların doküman sistemi ulaşmayı bir şekilde hallet.
    1. Firmanız için dışardan doküman yönetim sistemini kurmak için destek talep et. (risk analizleri, acil durumlar vb.)
    2. ISIG kurulu kurmanız gerekiyor mu? onu araştır.
    2. Yasal mevzuat gereği sizin kullandığınız ekipmanların periyodik kontrollerini takip et.
    3. Çalışanlar için gerekli olan kişisel koruyucuları belirle, mutlaka zimmet tutanağı ile teslim et.
    4. Eğitim ihtiyaçlarını belirle,
    İş güvenliği uzmanlığı belgen yok ise öncellikle o belgeni almanıda tavsiye ederim.
    iyi çalışmalar,

melihd ve gülenyüzlü bu yazıya teşekkür etti.
  3. Kasım

Kasım TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Merhabalar,
    Firmamda eldiven günlük olarak kullanılmakta kişisel koruyucu olarak bunu hergün zimmet tutanağı mı yapmamız gerekiyor.

4. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    şart değil ama.. eğer yaralanma veya kaza önleyici işleci varsa... yani risk önlüyorsa.. senin için iyi olur. zira "KKD leri temin etmek ve kullandırmak zorundadır" ifadesi var ya.

İşçi kaza olursa vermediler der çıkar gider

osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ahmet KARAYILAN

Ahmet KARAYILAN TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Hergün kullanılan KKD yi zimmetleme problemini bende yaşadım fakat sorunu ufak bir uygulama ile çözdüm.Personel sayısınca KKD zimmet formu bastık,her formda da o KKD için 15 satır hazırladık.Depocuya teslim ettik dosyayı kişi KKD sini alırken hemen kendi formuna bi imza atıyor öyle alıyor.Formlarıda belli bir kritere göre sıralarsanız aramak içinde fazla uğraşmıyorsunuz.Size de tavsiye ederim imkanlarınız ölçüsünde kayıt altına alabilirsiniz.

osman açıksöz ve Volcano bu yazıya teşekkür etti.
  6. İsmail TÜRKER

İsmail TÜRKER ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Melih bey forumdaki açılan konulara göz atmanızda fayda var.İyi çalışmalar.

http://www.isgfrm.com/threads/İş-gü...maya-yeni-başlayacaklar-İçin-tavsiyeler.1453/

http://www.isgfrm.com/forums/acemi-İş-güvenlikçiler.241/

vdmr bu yazıya teşekkür etti.

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. SEG

SEG TÜİSAG Üyesi

eğer gemi üzerinde çalışma yapılıyor ise üzerinde en çok dikkat olan yerlerden birinde çalışıyorsunuz.
    tavsiyem öncelikle geçmiş kazaları incelemeniz. risk alanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
    daha sonra iş güvenliğinin ABCsi olan risk analizine başlayın. eğer yeterli olamayabileceğinizi düşünüyorsanız bir şekilde dışarıdan danışmanlık almaya çalışanınızı ikna edin. özellikle eski müfettişlerin oluşturduğu danışmanlık şirketlerinden destek almak size çeşitli konularda ve yaşadığınız sorunlarda daha sonra da destek olacakları ve bakanlık ile iyi iletişimleri olduğu için iş vereniniz tarafından sıcak karşılanabilir. daha sonra onun üzerinden çalışmalarınıza başlayın. Özellikle elektrik bilginizi ve yüksekte çalışma bilginizi arttırın. bu konular ile ilgili çalışanlarınıza sık sık eğitimler verin ve mesleki eğitimli olduklarına emin olun

melihd bu yazıya teşekkür etti.
  9. ersin_0041

ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

Rica etsem kkd zimmet tutanağınızın bir örenğini paylaşabilirmisiniz. şuan bende kkd'lerin zimmeti ile ilgili çalışma yapıyorum , form formatı konusunda sıkıtı yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica