Bilgi : Işverenler Için Hizmet Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (taslak)

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar işverenler için bir klavuz hazırlıyorum. OSGB ya da şahıslar hizmer verecekse işverende neleri kontrol edebileceğini bilmeli ki kandırılmasınlar. Bunun yanında çürük elmalarda piyasadan temizlensin. Bu klavuzu hep beraber geliştirelim neler ekleyebiliriz fikirlerinizi bekliyorum. Ben kanunun cezai maddelerinden yola çıkarak bu taslağı hazırladım. Yazdıklarımın hepsi cezai maddelerdir.​
Bu klavuzu ticaret ve sanayi odalarında kitapçık halinde işverenlere dağıttırmayı düşünüyorum. Soruyu tekrarlıyorum; İşveren hangi hizmetleri alması gerektiğini bilmeli ve neleri talep etmelidir?​
BİREY YA DA TİCARİ KURULUŞLARDAN (OSGB)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE/VEYA İŞYERİ HEKİMİ HİZMETİ ALINDIĞINDA
İŞVERENİN HİZMET KONTROL LİSTESİ

• İş Güvenliği ve İş yeri Hekiminin düzenli olarak eksikleri işverene bildirmesi, İş Güvenliği uzmanının noter onaylı deftere yapılanları, yapılacakları, yapılmayanları düzenli olarak yazıp işverene sunması

• İşverenin, iş güvenliği uzmanı ve hekiminin tavsiye ve önerilerini yerine getirip getirmediğinin takibi ve uygulamaların kanun-tüzük-yönetmeliğe uygunluğuna dikkat etmesi

• İşyeri hekiminin uzmanlık belgesinin aslını işverene göstermesi

• İş güvenliği uzmanı belgesinin aslını işverene göstermesi

• İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile yapılacak sözleşmenin bakanlığa bildirildiğine ve onayının alındığına dair bilgi sunulması

• OSGB’lerden alınan hizmetlerde iş güvenliği uzmanının ve hekiminin belge ve sözleşmelerinin işverene sunulması ve iş güvenliği uzmanlığının belgesinin sınıfının, hizmet vereceği firmaya uygunluğunun beyanı

• İş güvenliği konusunda koordinasyon ve takibin yapılması

• Taşeronların ya da başka yerden hizmet alımı karşılığı gelen firmaların kontrolü, bilgilendirilmesi, takibi ya da bu hizmeti kendisinin sağlaması (diğer maddelerde belirtilen her şey geçerlidir.)

• Risk değerlendirme yönetmeliğine uygun, tüm iş güvenliği ile alakalı tüzük-kanun-yönetmelikler göz önünde bulundurularak, sadece tehlikeli kısımların risk değerlendirmesi değil tehlike yaratabilecek potansiyele haiz yerlerinde değerlendirmeye alınması. Ayrıca Önlemi alınmış noktalarında risk değerlendirmesinde pozitif yönde belirtilerek risk değerlendirmesi hazırlanması. Bu değerlendirmenin her maddesi bir kanun-yönetmelik-tüzük ile ilişkilendirilerek işverene sunulması. İşyerinde değişiklik olması, yeni ekipman gelmesi, taahhüt işlerinde her iş için ve buna benzer her türlü değişikliklerde risk değerlendirmesini güncellemek gereken yeni maddeleri eklemek ya da revize etmek.

• Gerekli ortam ölçümlerinin organizasyonunu sağlamak bu konuda işvereni bilgilendirmek

• Acil durum planı hazırlamak, acil durumlar ve ilk yardım hakkında gerekli tatbikatları yapmak ya da yapılmasını sağlamak, kendisi yapamıyorsa yapılması konusunda işverenden talepte bulunmak.

• İşyeri iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında yaptıkları işe göre işyerleri için İç tüzük, yönergeler, talimatlar hazırlanmasını ister. Bu hazırlık işyeri çalışanları ve teknik elemanları desteğinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi koordinasyonunda hazırlanır.

• İş kazalarının ve meslek hastalıklarının bakanlığa bildirimini yapmak

• iş kazaları ya da iş ekipmanının zarar görmesi durumunda rapor tutulması

• İşe başlayacak işçinin sağlık muayenelerinin yapılması

• İşe başlayacak personelin iş güvenliği eğitimlerinin verilerek çalışmaya başlamasını sağlamak. Çalışanın Çalışma alanına çıkmadan eğitimlerini almış olması.

• İşçilerin eğitimi hakkında yönetmeliğe dayanarak eğitim planı hazırlamak. Yıl içerisinde periyodik olarak yönetmelikte geçen eğitimlerin verilmesini sağlamak

• İşçilerin işbaşında çalışırken periyodik olarak uygulamalı olarak eğitilmesi

• Yeni ekipman alınması, yeni bir üretim hattı vb. durumlar oluşması durumunda işçilerin bu konuda ayrıca eğitilmesini sağlamak ya da işe haizse eğitmek.

• İşçi temsilcisinin düzenli olarak iş güvenliği ve sağlığı konusunda görüşlerini almak.

• Ramak kala olay raporlarını ve kaydını tutmak

• Gereken iş yerlerinde Büyük kaza önleme politikası belgesi hazırlamamak

• Bakanlık tarafından çıkan iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili kanun, tüzük, yönetmelik, tebliğlere uyulup uyulmadığını bizzat denetlemek ve gözlemek

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.