Soru : Işyeri Binalarının Fiziki Koşulları

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar benim isg uzmanlığı yaptığım market 8 katlı tek merdiveni olan yangın merdiveni olmayan bir binada. orta katlarda yangın olması durumunda üst kattakilerin çıkması mümkün değil buna nasıl bir çare bulabilirim

A.Naz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Konu hakkında çok kesin bilgim olmamakla beraber,fikirlerimi söyleyebilirim. "Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik" te bina yüksekliklerine göre kategorilere ayrılmış olması gerekenler,bina yüksekliğini baz alarak uygulamaları belirleyip, yasal dayanağıyla ve oluşturduğu riskin açıklamasıyla varsa bina yönetimine yoksa (bina işverene aitse) işverene yazılı olarak bildirebilirsiniz. Aklıma gelen çözüm binanın dışana yapılan,acil durum çıkış kapılarından ulaşılan bir yangın merdiveni. Maliyetli olacağından yapmak istemeyebilirler.Yapmadıkları taktirde risk değerlendirmesinde belirtin,bildirimde bulunun,varsa öneri defterine kaydedin.Acil durumlarda bu gibi eksiklikler ölümcül sonuçlar doğuracağından denetimlerde de dikkat ediliyor bildiğim kadarıyla.

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bayram bey mevzuat çerçevesinde ikinci kaçış yaptırmanız gerekmekte. Bu konuda size yol gösteren olmadı mı? Yasal yönde

msinay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bayram bey mevzuat çerçevesinde ikinci kaçış yaptırmanız gerekmekte. Bu konuda size yol gösteren olmadı mı? Yasal yönde
Haldun bey;

Bu konularda kimlerden yardım alınabilir. Ben de İSG uzmanlık hizmeti veriyorum. Gittiğim bazı firmaların çalışma izinleri çok eskiden alınmış durumda. Ama şu anda bakıldığında yönetmeliklerdeki ihtiyacı karşılamıyor. Hiç kimsenin de kontrole geldiği de yok. Eski yapılar için Valilik veya itfaiyenin periyodik kontrolleri oluyor mu? Merak ediyorum...

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İtfaiye müdürlüklerine mevcut yer hakkında dilekçe ile "Yangın güvenliği yönünden incelenmesi " konusunda baş vurabilirsiniz.

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bayram bey binaya yerinde bakmak gerekiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.