Bilgilendirme I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarını Korumak Için Yeni Bir Yönetmelik Istiyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım

İş Güvenliği Uzmanlarının işyerlerinde yapacağı bilimsel çalışmalar karşılığında elde edeceği maddi kazanç ile aldığı risk aarsında çok büyük bir orantısızlık mevcuttur.İş Güvenliği uzmanı olarak bilimsel çalışmalar yapacakları işylerinde oluşacak bir iş kazası sonucunda ölüm,yaralanma veya maddi hasar karşılığında ihmali görüldğü takdirde tarafına açılacak bir tazminat davasında ciddi bir maddi kayıp ile karşı karşıya kalabilme riski taşımaktadır.Çok kutsal bir çalışma içerisine girecek ve yapacakları çalışmalar sonucunda çalışanlarımızı yaşamda tutacak olan meslektaşlarımızın çalışma motivasyonunu bozabilecek olan endişelerden birisi olan tarafına açılacak olan tazminat davalarının sahip olacakları bir mesleki sorumluluk sigortası ile bertaraf edileceği kanaatindeyiz.Ülkemizde hekimlerin mesleki sorumluluk sigortası zorunlu iken,İş Güvenliği Uzmanlarınınböyle bir zorunluluğu olmaması yüzünden sigorta bedeli hem çok yüksek ve sigorta şirketlerinin destekleyecekleri miktarlarda oldukça düşüktür.Araştırmalarımıza göre sigorta şirketine ödenen tutar hekimlerin ödediği tutarın 2 katı iken sigortanın desteklediği tutarda hekimlere verdikleri desteğin yarısı kadar olmaktadır.Bu olumsuz durumun düzeltilmesinin tek bir çözümü vardır ,mesleki sorumluluk sigortasının gönüllülük esasından tıpkı hekimlerde yapılan uygulama gibi zorunluluk esasına alınmasından geçmektedir.Günümüzde sigorta uygulamalarına örnek verecek olursak,araçlarımızı kazalara karşı sigorta yaptırırken trafik sigortaları zorunluluk olduğu için ödenen ücretler 200-300 tl arasında iken kazalar karşısında destekleyeceği tutarlar aynı iken Kasko ödemesi 1000-1500 arasında değişmektedir.Kasko zorunlu değil gönüllük esasında olmasından dolayı yüksek seyretmektedir.Bu benzetmeden ve hekimlerinde benzer uygulamalarıdan yola çıkarak mesleki uygulamalarda alacağımız riskleri en az indirgeyerek motivasyonumuzu daha yüksek tutmak ve oluşabilecek mağduriyetlerimizin İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak önüne geçmek istiyoruz.Yukarıda bahsi geçen uygulamanın zorunlu hale gelmesi geçen çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının iş sağlığı ve genel müdürlüğünün bir yönetmelikle mesleki sorumluluk sigortasını ve işverenlerinde mali sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğunu içeren bir kanuni düzenlemesi meslektaşlarımızın ve çalışanlarımızın ve işverenlerimizin uğrayabileceği mağduriyetlerin önüne geçecektir.Aksi takdirde mesleğimizin icrası ile elde edebileceğimiz gelirler yok olabileceği gibi,sahip olduğumuz maddi kazanımlarında yok olması anlamına gelebilir.Hem kendimizi hemde yakınlarımızı çok zor duruma düşürebilecek bu riskin önüne geçmenin tek yolu zorunlu mesleki sorumluluk sigortasıdır.Bu uygulamanın zorunlu olması için Bakanlığımıza bu yönde bir kanuni düzenleme yapmaları için İSAG derneği olarak yapacağımız başvuruya sizlerinde e-mail yoluyla yada posta yoluyla destek vermenizi istiyoruz.Zorunlu hale gelene kadar İSAG derneği olarak en iyi şartlarda bize hizmet verecek olan bir sigorta firması ile anlaşma yaparak üyelerimizin maddi menfaatlerini korumak istiyoruz.konu ile ilgili olarak çeşitli sigorta şirketlerinden teklif almaktayız.Bilgilerinize arz ederiz.En derin saygılarımla

Levent KAVLAK

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği

BAŞKAN

www.isag.org.tr
    leventkavlak@hotmail.com
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    Gsm:532 232 91 05

AltınOran, mrtkc, MUSTAFA1972 ve 41 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. omerdasdan

omerdasdan TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle atacağınız bu adımı destekliyorum. Bu konuda elimizden gelen neyse yapmaya hazırız

mineral, Gülnihal Baysaloğlu ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  3. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Mesleki sorumluluk sigortası konusunda yapacağınız tüm girişimleri gönülden destekliyorum. Kalın sağlıcakla Levent kardeşim.

4. Halit_Yüceay

Halit_Yüceay TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle olması gereken bir sigorta yoksa kimse bu sorumluluğu alamaz...Bu konuda elimizden gelen neyse yapmaya hazırız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kevserturan_88

kevserturan_88 TÜİSAG Üyesi

Çok doğru bir düşünce Levent Kavlak.. Sonuna kadar destekliyorum. Bende şahsım adına elimden gelen herşeyi yapmaya hazırım. Saygılar

serdal vural bu yazıya teşekkür etti.
  6. omerdasdan

omerdasdan TÜİSAG Üyesi

ne yapılması gerektiğini bilen hukuka ilgili arkadaşlar bilgi verirse çalışmaya başlayabiliriz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gürol YILDIZ

Gürol YILDIZ TÜİSAG Üyesi

Levent bey, bugüne kadar yaptığınız girişimleri ve çeşitli yorum/fikirlerinizi yakından takip ediyorum, onun için sizi canı gönülden tebrik ediyorum.
    Başta bugünkü mesleki sorumluluk sigortası olmak üzere tüm fikir ve girişimlerinizi destekliyoruz. Yolunuz açık olsun.

Last edited by a moderator: 29 Mayıs 2014
  8. worgreymon

worgreymon TÜİSAG Üyesi

Bende elimden gelen her türlü desteği yapmaya hazırım

9. Levent KAVLAK

Değerli Meslektaşlarım, Hukukcularımızla birlikte yasal zemine dayanan bir dilekçe örneği hazılıyoruz.Bu dilekçe örneğini Bimer başta olmak üzere,ÇSGB ve diğer mercilere göndermenizi isteyeceğiz.Aynı anda 20 bin e-mail ve İSAG derneğinin resmi başvurusu eminim farkındalık adına çok ciddi ses getirecektir.Saygılar

Gnl, FUNDA3426, simurgg ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. servey

servey TÜİSAG Üyesi

hem calışma suremiz azaldı hem fırma sayımız arttı hem sorumluluğumuz azalmadı hem de ucretler duştu hersey aleyhımıze olurken bızı koruyan bışeyler olmalı yoksa bu iş yapılmaz kanunu yasanabılır kılmak lazım kagıtta kalmamalı hıcbırsey bu iş kopyala yapıştırın otesıne gecmek lazım

msinay bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ahmet Baybars YILMAZ

Ahmet Baybars YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Ceza davaları dışında gözden kaçabilecek başka bir nokta daha olduğunu düşünmekteyim. Söz konusu tazminat davasında asli veya tali kusurlu olarak yargılanmak, olası tazminata hükmedilmesi durumunda tahsilin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Alacaklı tarafın avukatı da kolay tahsil edebileceği yere "işverene" gidecektir. Böyle bir durumda kusur oranına göre işveren de nam-ı hesabına düşen ve diğer kusurlulara düşen tazminat payları için uzman meslektaşımıza rücu ettirebilecektir.

FUNDA3426 ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  12. NeşeB

NeşeB TÜİSAG Üyesi

Bu güne kadar yaptığınız tüm çalışmalar için sizi kutluyorum. Böyle bir çalışmada elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım....

13. alilevent

alilevent TÜİSAG Üyesi

Levent bey çok önemli bir konuya değindiniz.Bu konuda elimizden ne gelirse ben şahsım olarak yapmaya hazırım.İyi çalışmalar diliyorum.

14. cahit çetinel

cahit çetinel TÜİSAG Üyesi

15. cahit çetinel

Evet,aynen katılıyorum ve yürekten destekliyor,yapılması gerekeni yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.
    Tüm çabalarınız için çok teşekkürler Sayın Başkan.

16. cahit çetinel

Evet,aynen katılıyorum ve yürekten destekliyor,yapılması gerekeni yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.
    Tüm çabalarınız için çok teşekkürler Sayın Başkan.

17. agora61

agora61 TÜİSAG Üyesi

mesleki sorumluluk sigortası sadece manevi tazminatlar için geçerli olacaktır.manevi tazminattan yırtsanız da ,bu tip bir kanunla (doğmuş yada doğmamış bir risk için her türlü tedbiri alacak bir uzman,işveren yada vekillerinden bahseden) sadece HAGB kararlarından yararlanırsanız kamu davalarından iki yıla kadar alacağınız hapis cezalarınızdan kısmi olarak yırtmış olursunuz.İki yıl içerisinde tekrar kasti bir suç işlerseniz iki cezanızı birden çekersiniz.Örnekle açıklamak gerekirse işyerinde bir gün bir kaza olur.Kaza bir iş makinesinin operatörünün ölümü ile sonuçlanmıştır.Yıllar süren mahkeme sefahiti,bilirkişler derken (aslında sadece adları bilirkişi.greyderin bıçak sigorta pimini elektriksel sigorta ile birbirine karıştıran A sınıfı uzmanlar) kazada sizin çalıştığınız tamir bölümünün bir kusuru olmadığı belirlenir.Ancak konumunuz mühendis işveren vekili olduğunuz ve de bilirkişi raporunda her ne kadar olan kazda aracın bir eksiğinden olmasada iş güvenliği kanun ve yönetmenliklerine uyulsaydı bu kaza meydana gelmezdi cümlesi ile davanın seyri değişir.Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.Herkese sevgiler saygılar

worgreymon, FUNDA3426 ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  18. patitsa

patitsa TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle destekliyorum.

19. esmabaykan

esmabaykan TÜİSAG Üyesi

Bu türden girişimlerinizi destekliyorum.

20. Levent KAVLAK

Değerli Meslektaşlarım,
    Sizler bize destek verdikçe mesleki haklarımız ve meslek gelişimi adına yapacağımız çalışmaların sonucunda arzuladığımız herşeyi hep birlikte başaracağız. Bu mücadelinin resmi bir çatı altında yapılması ayrcı bir önem taşımaktaıdr.Sizlerden İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonelleri Derneğinin birer resmi üyesi olmanızı ve mücadelemizi resmi bir yapıda yapmanızı istiyorum.Çünkü resmi yapı altında verilen mücadeleler çok etkin olmakla birlikte kabul görme şansı daha yüksek olacaktır.En derin saygılarımla

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    BAŞKAN
    www.isag.org.tr
    leventkavlak@hotmail.com
    532 232 91 05
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.facebook.com/groups/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1

ilke gulec, experience ve tinkir bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica