Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak işyerlerinde bir çok meslektaşımızın büyük riskler alarak imza attıkları sözleşmeler sonucunda yapacakları bilimsel çalışmalara karşılık ücretlendirmelerde hakettiği rakamları alabilmeleri yolunda yaptırım gücümüz olmasa da adil bir fiyat uygulamasının temellerini atmak adına birlikte taban fiyat belirleme kararına katılımda bulunmanızı istiyoruz.İş Güvenliği Uzmanlarının oda kurma çalışmalarının temeli olan İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği sizlerden gelecek fiyat çalışmalarını asgari müşterekte buluşarak bir taban fiyat çalışması yapmak istemektedir.Günümüz şartlarına uygun olarak verilecek rakamlarla ,piyasada verilen fiyatların birbirlerine yaklaştırılarak emeklerimizin aşağı düşürülmemesi adına yapacağımız çalışmalarda tekliflerinizi www.facebook.com/groups/leventkavlak İSAG facebook sayfamızda açacağımız konu başlığının altında vermenizi bekliyoruz.En derin Saygılarımla

Not:Tabipler Odasının Yaptığı liste üzerinden gidebiliriz ya da tehlike sınıflarını belirledikten sonra çalışan sayısı aralığı ve saat ücreti üzerinden değerlendirebiliriz.Fakat hekimlerle birlikte çalışacağımız için bizde bu liste üzerinden ücretlendirme yaparsak oranlar daha net olacaktır.

Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    BAŞKAN

www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm:532 232 91 05

Levent AKÇA, Aliossss, Uğur Coşkun ve 37 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

Hekimler Baz Alınarak Hesaplama

Ekli Dosyalar:

Last edited by a moderator: 16 Mart 2014
    NeşeB, sami karaalioğlu, unver1 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Bence tekrar değerlendirilmeli ücretler. A-B-C sınıfını kıyasladım. Tam süre ile yani 217 saat çalıştıklarında C-17360 TL, B- 32560 TL, A-32400 TL oluyor. Kontrol ederseniz iyi olur. (125 kişilik firmaları baz aldım.) C sınıfı daha çok firmada çalışabiliyor, A sınıfı daha az. Bu hesapta A'da yanlışlık var. 500 kişilik firmalar için de hesap yaptım. A ve B yine birbirine yakın çıktı.

Hipersez bu yazıya teşekkür etti.
  4. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

A sınıfı için katsayı 10 yazılmış fakat hesaplamalarda ( 50-74 kişi hariç) katsayı 7,5 kullanılmış. Hata bundan kaynaklanıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
    deniz ünsal bu yazıya teşekkür etti.
  5. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Düzeltilirse iyi olur, yoksa bir A sınıfı B sınıfı yerleri tercih eder, aynı parayı alıp, tehlikesi daha az olan işi yapmak mantıklı.

Ahmet Orhan ÖZDURAL bu yazıya teşekkür etti.
  6. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

DÜZELTTİM

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

7. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

böyle bir çalışmanın yönetim tarafından dikkate alınıp yapılması çok sevindirici.
    hepimiz bu konuda liderlik yapacak kişi ve kurumlara ihtiyaç duyuyoruz.

gülşah can, canfidan ve Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
  8. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

bunun yaptırımı nasıl olacak .yani tüm uzmanlar bu ücretlere uyacak mı?asıl sorun bu.ücret tarifesi ayarlamak basit iş.önemli olan herkesin buna riayet etmesi.

Ahmety bu yazıya teşekkür etti.
  9. çağan genç

çağan genç TÜİSAG Üyesi

saat ücret konusunda hangi fiyatlar baz alınabilir. c-b-a için. kısmi süreli olarak?
    birlikte hareket etmemiz şart uzman arkadaşlar?

10. Tahsin kaynak

Tahsin kaynak TÜİSAG Üyesi

şimdi de 625 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir işyerinde kısmi zamanlı (yani yaklaşık ayda 16 gün) çalışan A uzman ile tam zamanlı çalışan A uzman aynı ücreti alıyo görünüyo.

hatta devamında ayda 17-18 gün çalışması gerekenler tam zamanlıdan daha fazla ücret alıyor

11. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

Bunun standartı şu şekilde olur.

• Eğer isag derneği, isag oda'sı olur ise,
    • Uzmanların odaya kayıtlı olması zorunlu kılınır ise,
    • İşyerlerine de odaya kayıtlı olan uzmanlarla çalışma zorunluluğu getirilir ise,
    • İşyeri uzmana değil, ortak bir isg hesabına parayı yatırır ise,
    • Uzmanın da her ay kendi hesabına otomatik olarak ücreti geçer ise ücret konusuna standart gelmiş olur.
    Çok zor değil, bu bir kere sisteme oturtulunca her şey yolunda gider.

Aksi halde konuşulan rakamlar sözde kalır. Hepimiz yaşadık, 50 TL ye-100 TL ye risk analizi yapanları gördük.

Hatta bu rakamlar konuşulurken, 'ben daha ucuza kabul ederim sesimi çıkar mıyım' diye düşünen kişi sayısı da yüzlercedir.

Betül ER, peymim34, Aliossss ve 19 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Bu biraz sıkıntıları da beraberinde getirir. Odanın yönetimi ve yakınlarının kalkınması ile sonuçlanabilir. Diğerlerine iş kalmaz. Ucuza çalışılsın demiyorum, ama her şeyin oda üzerinden halledilmesi sıkıntı olur. Bu söylenenler devlet eli ile yapılırsa sıkıntılar çözülebilir ancak. Avrupada olduğu gibi...

mahmut avcı ve Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
  13. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

üyesi olduğum maden mühendisleri odasının belirlediği taban ücretler var.... her yıl belirlenen bu ücretlerle ilgili olarak maden müh. odasının iş teftiş kuruluna yazdığı bir yazı var. bu yazının linki aşağıda.

özetle oda; üyelerinin aldıkları ücret konusunda iş teftiş kurulundan faydalanmaktadır. neticede uzmanlarda bir çalışan olduğuna göre belirlenecek taban ücretin denetimi (uygulaması) bakanlık iş teftiş kurulu ile yapılabilir.

http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8467&tipi=36&sube=0

GÖKMEN_0421, Necmeddin ÖZCAN ve Figen Yontar bu yazıya teşekkür etti.
  14. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

TMMOB tüm mühendisler için ücret belirledi ama denetim olmayınca hepsi havada. Remzi Elikılıç arkadaşımızın dediği gibi odaya yatırılıp oradan İGU'lara gönderilirse de yukarıda bahsettiğim sorunları yaşarız. Ama örgütlülük için oda olmaz ve fiyat tarifesi belirlemek bir dayanağımızın olması açısından güzel bir çalışma.

15. Remzi ELİKILIÇ

Arkadaşlar,
    ben oda hesabına yatsın demek istemiyorum. csgb nin açtığı bir hesapta olur.
    Ancak bu konuların ciddileşmesinin yolu Oda olmaktan geçiyor. Oda nın ve yakınlarının bu işten kalkınması tabiki etik dışı olur.
    O nedenle bu konularda Oda yönetimi de şeffaflığını korur, yıllık-aylık bütçeleri, harcamaları açıklar. Hatta tavsiyem bence irtibata geçip, sizler oda nın birer bireyi olunuz.

erhan kuzdere bu yazıya teşekkür etti.
  16. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Yanlış anladım sanırım kusura bakmayın. Bakanlık tarafından yürütülmesi uygundur. Oda denetim yapmalı. Her üyenin sorumlu olduğu firmalarla iletişime geçmeli. ücret belirleme konusunda ısrarcı olmalı gibi şeyler yapmalı.

17. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Aynen bu şekilde... Eğer uygulama bu şekilde olursa İSG uzmanı olan herkesin alacağı ücret teminat altına alınmış olur ki bu da çalışan İSG uzmanlarının hem işine daha iyi odaklamasına ve veriminin artmasına hem de acaba paramı zamanında alabilir miyim şeklindeki beklentilerine olumlu katkısı olur... Umarız uygulama bu şekle en kısa zamanda oturtulur. Yoksa 50 - 100 TL'ye risk analizleri maalesef devam eder gider...

hafiye bu yazıya teşekkür etti.
  18. Remzi ELİKILIÇ

Ayrıca paylaşılan tablolarda 50 kişiden aşağısı hesaplanmamış.
    ben orantılamaya çalıştım. yorumu olan varsa yapabilir.

Ekli Dosyalar:

izmitli bu yazıya teşekkür etti.
  19. Shun

Shun TÜİSAG Üyesi

bu konuda birlik olunmaz ise eğer isg uzmanları sıradanlaşır. OSGB ler sömürmeye devam eder kendi aralarındaki rekabeti uzman maaşını kısarak yapıyorlar. 2 ay önce B sınıfına verdiği fiyatın yarısından azını teklif ediyor.. hem Dk lar düştüğü için daha fazla yerde çalıştırabiliyor, bu şekilde firmalara fiyat verirken düşürdüğü uzman maaşına göre fiyat veriyor kendisi zaten zarar etmiyor uzmanı 10 yere göndereceğine 20 yere gönderiyor. Bu da İG uzmanlarının gerçekten bağlı bulunmadığı bi yer olmadığı içindir. Buna Devlet desteği de lazım devletin. Oda Ve Havuz sistemi kurulmadıkça OSGB ler uzmanları sömürmeye devam edecektir.

Bazı arkadaşlar 10 yıllık mühendisim zatn o parayı kazanıyorum diyor. bir çok fen edebiyat mezunu yıllardır mezun olup asgari ücretle bir taşeron firmada zaten sömürülürken birden Adamın karşısına 3 -5 bin teklif gelince direk kabul eder.

Yoksa bu şekilde devam ederse İSG kanunu sadece devletin bir AB formalitesi olarak görmesi sonucu işçiler daha fazla hayatını kaybedecek ektradan bir kaç kuruş para kazanmak isteyen İG uzmanlarının ve ailerinin hayatını karartacaktır...

bu konuda Levent Kavlak bey ve arkadaşlarını tebrik ederim gerçekten bi uğraş var artık herkes bekleyip düzeltsinlerde oda ya kayıt olurum demekten se bence şimdiden toplu şekilde gerek dilekçeler gerek Gösterilerle bu haklı çabayı göstermeliyiz bence..

Benim fikrim Ankarada uzmanlar hekimler ve isg adaylarının katılacagı bir miting olur ve haklı taleplerimizi çogunlugumu orada gösterebilirsek zaten bazı şeyler kendiliğinden gelir

ahmet çmn, ilkan Dike, akova ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. izmitli

izmitli TÜİSAG Üyesi

Sn Levent Kavlak beyi bu konularda gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı kutlar.Teşekkür ederim

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica