Duyuru I S A G Iş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonellerinin Sorunlarını Masaya Yatırıyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,

İş sağlığı ve Güvenliği yasası ülkemizde çok büyük zorluklarla çıkarılan bir yasadır.İşverenlerimizin bir çoğu 6331 sayılı yasanın etkilerinin henüz farkında bile değildir.İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları 6331 sayılı yasadan önce 4857 sayılı iş kanunun 5.bölümdeki İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü adı altındaki 13 maddeyle birlikte 50 ve üzeri çalışanı olan ve sanayiden sayılan işyerlerinde uygulanıyordu.Bu kapsama işyeri sayısı ise on binlerle ifade ediliyordu ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında sayıları 500-1000 arası iş güvenliği uzmanı tarafından gerçekleştiriliyordu.Bakanlığımız 1999 yılından itibaren İş güvenliği uzmanı kavramını kendi personelinden başlatarak ,4857 sayılı yasanında hayata geçirlmesinden sonrada işyerlerinde görev yapabilmesi için mesleki tecrübesi olan mühendis kökenlilerin arasından iş güvenliği uzmanlarını sertifikalandırmaya başladI. 2009 yılında tabipler odasının iirazları sonucunda danıştay alınan belgelerin iptaline karar verdi.6331 sayılı yasa çıkarılmasıyla birlikte iptal edilen belgeler tekrar hak sahiplerine iade edildi.Geçtiğimiz 12 yıl içerisinde 2001 -2013 yılları arasında iş kazaları sonucunda 13 bin çalışanımızı kaybettik.Yüzbinlerce yaralı iş göremez olarak aktif yaşamdan uzaklaştı.Meslek hastalıklarına gelince ise ülkemizde meslek hastalıkları kayıtları tutulmadığı için sağlıklı bir rakam vermemiz mümkün değildir.İLO (uluslararası çalışma örgütü) ve WHO (Dünya sağlık örgütü) Trükiye verileri milyonlardan bahsetmektedir.12 yıl içerisinde yaşanan iş kazalarının istatistiklerine bakacak olursak ,ölüm ve yaralanmaların olduğu sektörler 50 den az çalışanı olan maden ,inşaat,metal ve kimyasal çalışmaların yapıldığı alanlardır.4857 sayılı iş kanunun iş sağlığı ve güvenliği kapsamı içerisine aldığı işyerlerinin sayısı yüzde 30 civarındaydı.Ölümlerin yaşandığı ve yaralanmaların gerçekleştiği sektörler 50 den az çalışanı olan işyerleri olmasından dolayı iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve yükümlülükleri yoktu.Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği kavramı diye bir kavram toplum tarafından bilinmiyordu.Hatta bir çok işverenle konuşuyorum iş sağlığı ve güvenliği telaffuzunu bile yapamıyorlar.Değerli meslektaşlarım, 6331 sayıı yasanın çıkmasından 1 yıl önce kurduğumuz TÜİSAG topluluğunun çalışmalarının ne kadar derinlere gideceğini biliyoruz ve çalışmalarımızı o yönde yaptık.Bu ülkenin yaklaşık 23 milyon çalışanı ve 1 milyon yedi yüz bin işletmesi vardır. 2013 Yılı sonu itibari ile yaklaşık 35 bine yakın bilim insanı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip olacaktır.bu ülkede her gün 5- 6 ocağa ateş düşüyor ve ateşin düştüğü yerlerde çocuklar öksüz kalıyor,yürekler yanıyor.Üzerimize çok büyük görevler düşüyor.İlk günden beri hep şunu söylemeye çalıştık.Yapacağımız iş bilimsel bir çalışma olmakla birlikte sonuçları itibariyle kutsal bir iştir.Yasanın iş güvenliği uzmanlarının ihmali ile birlikte doğacak sonuçlarda alacağı hapis cezalarına ve rüculara dikkat çekmesi de işimizin ne kadar risklerle dolu olduğunu göstermektedir.İş sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin uygulamalarında A-B-C diye sınıflandrılması aslında tecrübeye dayalı bir yaklaşım olarak çıkarılmıştı.Fakat yasanın 18 binlerden 1 milyon 700 bin işyerini içerisine alması sonucu sisteme entegre edilmesi gereken iş güvenliği uzmanlarınında sayılarının orantılı olarak artırılması gerektiğini ortaya çıkardı.31 ocak 2013 tarihinde iş güvenliği uzmanlarının görev,yetki,sorumluluk ve eğitimleri ile ilgili yönetmelik değişikliği NACE kodu esaslı meslek tecrübesine dayanıyordu fakat yapılan itiraz sonucu bakanlık tarafından uygulama iptal edilmek zorunda bırakıldı.Hatta bu uygulamaya devam edilse bile arzulanan iş güvenliği uzmanlığı sayısına cevaz vermeceği ortaya çıktı.1 ocak 2013 tarihinde uygulamalarının 1 ocak 2014 tarihine ertelenmesinin sebebi yetersiz A ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmasından kaynaklanıyordu .Mevcut A sınıf ve B sınıfı uzman yoktu,ama 20 binin üzerinde C iş güvenliği uzmanı vardı ve sisteme acilen entegre edilmesi gerekiyordu ve bu entegrasyonun yapılması için C sınıfı uzmanların acilen B yada A sınıfı olması gerekiyordu.Şayet bu entegrasyon sağlanamazsa 600 bin işyerinde 1 ocak 2014 tarihinde başlayacak olan 6331 sayılı yasanın İSG profesyonelleri istihdamı yine başka bir tarihe ertelenme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktı.Tüm bu endişeler sonucunda 11 ekim 2013 günü Bakanlık tarafından yeni bir yönetmelik yayınlandı.İş güvenliği uzmanlarının görev,yetki,sorumlulukları il ilgili yönetmelikte daha önce alınan bilgilerle örtüşen maddeler olmasının yanında hiç beklenmeyen maddelerde gözümüze çarpmaktadır.Daha önce de söylediğim gibi yönetmeliklerin maddeleri da vincinin şifresi gibi ve her gün bir maddesini çözmeye başladık. Geçmişe yönelik sınav başvuru anına kadar en az 1500 gün primi yatmış olan C sınıfı uzmanlar B sınıfı olmak için 3000 gün primi olanlar ise A sınıfı uzman olmak için sınava girebilecekler.Bu uygulama sisteme binlerce C sınıfı uzmanın entegrasyonu anlamına geliyor ve İhtiyaç duyulan sektörlerde B veya A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak ihtiyaç duyulan sayıya ulaşılmaya çalışılacaktır.Birde şöyle bir durum var belge sahibi olmakla belge kullanmak aynı şeymidir.Bence Bakanlığımız bu riskide gözününe alarak yani binlerce kişi A veya B sınıfı belge alsa bile kullanmayacağı endişesiyle çalışma sürelerini kısaltarak bu riski ortadan kaldrımaya çalışmıştır.Peki çalışam sürelerinin kıslaması İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ne gibi sonuçlar doğuracaktır.Öncelikle şunu ifade etmeliyim,sürenin kısalması daha az hizmet daha çok işyeri anlamına geliyor.Daha çok işyeri ise maalesef daha az motivasyon ,daha çok emek ve daha çok risk,daha çok yıpranma demektir.İşverenler şayet bu yasaya yasak savma yada mevzuatı yerine getirme olarak bakacaksa o zaman onlar için durum düzenlenecek ,yani o işyerinde uzman varmı dendiğinde uzmanım var diyerek işin içinden sıyrılacak.O işyerindeki uzmanın çalışmaları ne kadar nitelikli diye bir kavramdan bahsedemeyeceğiz.Çok tehlikeli işyerlerinde 500 çalışanın olduğu yerde bir tek A sınıfı uzmanın yetmeyeceğini düşünürken 1000 çalışana bir tane tam zamanlı uzman hizetine dönüştürüldü.Değerli meslektaşlarım Bakanlığımızın kaygılarını anlıyorum,1 ocak 2014 tarihinde yeterli uzman bulunmazsa işverenler tarafından yine baskı altına alınacaklar ve buda A ve B sınıfı uzmanların fiyatlarının tavan yapması anlamına gelmektedir.Fakat çözüm üretirken büyük bir ideal için çıktığımız yolda yani çalışanların ölümlerini ve yaralanmalarını durduramazsak sadece mevzuatı tamamlayan bir zorunluluktan ibaret olursak burda sadece çalışanlar değil hapishanelerde yatacak,rücu davalarıyla yüzyüze gelecek iş güvenliği uzmanları ile karşılaşabiliriz.Vurgulamak istediğimiz şudur,iş güvenlığı uzmanlarının başarısı sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da sağlanmak zorundadır.Nitelikli bir iş güvenliği uzmanı aynı anda bir çok işyerine hizmet vererek değil belli sayıda hakim olabileceği ve bilimsel çalışmalarında başarılı olabileceği sayıda işyerlerinde olabilecektir.Yönetmeliğin doğru bulduğumuz noktalarını desteklediğimiz gibi doğru bulmadığımız maddelerinide gündeme getirerek sesimizi duyurmak için İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonelleri Derneği olarak yanlış bulduğumuz uygulamaların düzeltilmesi için mücadele etmekteyiz.Siz değerli İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerimizin İSAG derneğine üye olarak birbirimize kenetlenmesini ve mesleğimiz için uygun görmediğimiz çalışmaların düzeltilmesi ve meslek saygınlığımızın artırılması yolunda çalışmalara imza atmanız gerektiğine inanıyoruz.Bu inançla İSG alanında çalışma ehliyetine sahip tüm İş Sağlığı ve güvenliği profesyonellerini biraraya getimek için çaba gösteriyoruz.Değerli meslektaşlarım henüz sahaya bile inmeden yaşadığımız sorunlar ortada,ilerleyen zamanda sahaya inmeye başladığımızda yaşayacağımız sorunlarda yalnız kalmamak ve kocaman bir bilim ailesi olmak adına sizi İSAG çatısı altına davet ediyoruz.Yakın zamanda İSTANBUL,İZMİR VE ADANA illerinde şubelerimizi açacağız.Şubelerimizde hergün toplantılar düzenleyerek meslek birliğimizin sorunlarını çözümleyeceğiz.Şu an Derneğimizin 3 tane hukucusu ve isg alanında kendini yetiştirmiş çok değerli akademsiyeleri ve üstadları bulunmaktadır.İSAG kurulurken yasaların izin verdiği ölçüde dernek oldu.İlerleyen zamanda İSAG meslek odası veya meslek birliğinin ismine dönüşecektir.Bunu sağlamaın yoluda yeterli sayıda üye ve güç ile olacaktır.Biz büyük bir amaç için yola çıktık,Tutun ellerimizden Türkiye değişsin diyerek tüm bilim insanlarının biribirlerine sahip çıkmasını ve ülkemiz çalışanlarını yaşamda tutmak için bilimsel çalışmalarımıza imza atmalarını istiyoruz.Sorunlarımızı tartışalım ve bilimsel ve kalıcı çözümler üretmek istiyorsak Bir çatı altında toplanmamız gerekiyor.Bu çatının ismi İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneğidir.
    Sizlerle yeni bir uygulamaya başlamak istiyoruz.İnteraktif çalışmalar yapan derneğimiz,öncelikle sizlerin saygı çerçevesindeki ,yapıcı olan tüm eleştirilerine açıktır.Bilimsel ve mesleki uygulamalar içeren tüm yorumlarımız bize birşeyler katacaktır.11 ekim 2013 tarihinde çıkarılan yönetmelikde uygun bulmadığınız maddelri tartışmaya açıyorum.Sizce çözüm nasıl olmalıydı.1500 -3000 gün uygulamasını doğru buluyormusunuz,sürelerin kısaltılması sizce doğru bir uygulamamıdır.Şayet bu uygulamaları doğru bulmuyorsanız çözüm ne olmalıydı.Eleştiri yapmamız için çözüm öneriside getirmek zorundayız.En derinSaygılarımla
    Levent KAVLAK
    İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    BAŞKAN
    www.isag.org.tr
    leventkavlak@hotmail.com
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.twitter.com/leventkavlak1
    Gsm:532 232 91 05

uzmancan, ISGurusu, Sedative8 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

bence daha fazla uzmanın sınava gırmesi sağlanmalıydı 750 prim günü ve üstü olanlar sınava girebilmeliydi böylelike çalışma süreleri kısalmazdı

öznurömer ve uugur bu yazıya teşekkür etti.
  3. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Yapılması gereken belli A ve B sınıfı arttırılacaktı sadece C sınıfı belge sahibi olanlar belli herkesin TC si bakanlıkta var herkesin ne kadar SGK primi olduğunu görebileceklerini düşünüyorum. Ona göre primi isteyeceklerde 1500 - 1800 - 3000 yapacağına, 1000 - 1300 - 2000 gibi bir prim iste çoğunluk yararlansın. Sınavda da komisyonuna hakim ol bir sınavda 30 tane hatalı soru çıkarma, uzmanlarına ve uzman adaylarına birebir yönetmelikleri ezberletme, baksın bakalım bakanlık sınavda başarı oranı yüzde 20 de kalıyor mu? Prim sayılarından yararlananların sayısı arttırılacaktı en iyi çözüm buydu benim fikrim.

Seyidoglu60, turgut berber ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  4. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

prim gün saysının indirilmesini istiyoruz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

turgut berber ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  5. Sedat Türkan

Sedat Türkan TÜİSAG Üyesi

Uzman Sözleşme sürelerinin azaltılması , kaliteyi düşürecek, OSGB lerde çalışacak uzmanları mekik dokur gibi koşturmaktan , başka işe yaramayacaktır. Ayrıca İşverenin beyninde bu işin sadece formaliteden ibaret olduğuna dair düşünceler yer edinecektir. Tehlikeli sektörde adamın işletmesinde 2 çalışan var ise. ayda 16 dk. uğramayla iş sağlığı ve güvenliği yönünde sağlıklı bir işyeri mi olacak ? değil tabiki, ya uzman mecburen daha fazla mesai harcayacak, yada kanun çerçevesinde bulunması gereken kadar bulunacak , ama ileride bir çok sorumluluklarla karşı karşıya kalacaktır. benim önerim eski dakikalara geri dönülmeli,

uzmannn, Seyidoglu60, İsmail ŞEN.06 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Hakan TOSUN

Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

herkese selamlar,
    Benim prim gunum 3000 Gunun ustunde olmasina ragmen gun sayisinin az oldugunu dusunuyorum.A sinifi uzman olmak cok fazla sorumlyluk gerektiriyor. 2 yil insaatlarda c sinifi uzman olarak tek basima calistim ve yasadigim stres ve sikintiyui bir ben bilirim bir Allah. Davulun sesi uzaktan hos gerliyor, ama tecrube olmadan bu isler sikintili bir hal alabilir. umarim hersey para diyerel yola cikmaz arkadaslarimiz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. worgreymon

worgreymon TÜİSAG Üyesi

Çalışma sürelerini eski hale döndürmeleri gerekmekte bence
    Ayrıca prim gün sayısının çok olması değil içeriği önemliydi bence iş güvenliği alanında kazanılmamış bir prim günü bir işe yaramaz

öznurömer ve snmcrk bu yazıya teşekkür etti.
  8. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

bu gidişle ne içerik olur nede başka birsey gemısını kurtaran kaptan

9. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Eski hali bile azdı. Bence bakanlık bugün süreleri düşürdüğü gibi önümüzdeki yılın sonundan itibaren tekrar yükseltebilir. Bakanlık durumu gördükten sonra süreleri tekrar arttıracak ve hatta sınavları muhtemelen 2016 temmuzdan sonra bir kaç yılda bir yapacaktır. Sürelerle ilgili olarak bence olması gereken Az tehlikeli için 15, Tehlikeli için 30, Çok tehlikeli için 45 dakikadır. Sistemin bir şekilde oturması için tüm iş yerlerinde uygulamanın başlaması gerekmektedir. Bunun içinde yaklaşık 32.5 ay var.

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  10. Karadaş

Karadaş TÜİSAG Üyesi

Levent Bey; Merhaba

Benim şahsi görüşüm öncelikle bu sınavın ÖSYM tarafından yapılmasıdır

11. Karadaş

Karadaş TÜİSAG Üyesi

Bu sınav neden Erzurum'da yada Trabzon'da yapılmıyor bunu da dile getirmekten fayda var

12. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Bence bu uygulama çok yanlış. Dava açabilecek zamanım ve param olsaydı Çalışma Bakanlığına Dava açardım.Danıştaya başvururdum. 1,5 yıldır C sınıfı İş Güv.Uzm.olarak çalışmaktayım çalışma bakanlığında bildirimli olarak.Ama 1200 primim olmasından ötürü giremiyorum.Çoğu kişi mayısta C belgesi almış farklı farklı işlerde çalışmıs primi 1500 veya 3000 olan bu kişiler B yada A sınavına hak kazanıyor.İş Güvnlğnin İ sini bilmiyor.Bu haksızlık.1.si sektörde tecrübeli olması iş güv.anlamında herseyı bıldıgını gostermez.2.sı adam alakasız işlerde çalışmış atıyorum muhendıslık bıtırmıs ama muhendıslık yapmamıs hıc.bu adama hak verıyosun.bence bu uygulama ya toptan kaldırılmalı yada prim gun sayıları C sınıfı olarak belırlı gun ya da sure bakanlığa bildirimli olarak çalışmış kişileri kapsamalı.En doğrusuda budur.Bakanlık uzman açığından ötürü bu yola başvurmus ama bu dogru bır karar değil aksıne bu durum iş kazalarını önlemez sadece ihtiyaç yasal anlamda gıderılmıs olur o kadar. C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK BELİRLİ BİR SÜRE ÇALIŞMIŞ KİŞİLERE B SINAVINA GİRME HAKKI VERİLMELİ.EN DOGRUSU BUDUR.Hiç İş Güvenliğinde Çalışmamış Kişilere Sırf Prim Gününe Bakarak Uzmanlık Hakkı Verilmemeli.İNŞALLAH BU YAZIMI BAKANLIGIN BIR YETKİLİSİ DUYAR.ÇÜNKÜ UYGULAMA ÇOK YANLIŞ.

Oğuzhan YAVUZ, merthan, cemkaratas ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. Seyhan Ünlü

Seyhan Ünlü TÜİSAG Üyesi

o 3000 prim gününü hiçe sayıyorsunuz ama o yaşam boyunca ne tecrubelenmiştir bilmiyorsunuz.Onun iş hayatı boyunca yaşadığı gördüğü kazaları bir sene çalışan isg uzmanı görebilmişmidir bakalım.İsterse terzilik yapsın.Hayat tecrubesi de önemlidir mesela anneler çok iyi iş güvenliği uzmanlarıdır.Bence anneler seçilmeli a sınavına :)))

ediko, filizus, volkankim ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. snmcrk

snmcrk TÜİSAG Üyesi

merhaba
    ben kimya bölüm mezunuyum. 18 ağustos sınavı sonrası C sınıfı uzman oldum ama şuana kadar hiç çalışmadım 2 çocuk büyüttüm. bence isg alanında çalışmış olanların prim gün sayılarına bakılmalıdır ya da hiç prim aranmamalıdır. ben 10sene tezgahtarlık ta yapmış olabilirdim bunun neticesinde A sınıfı uzman olmam çok büyük saçmalık. Bu hakkı ya herkese ver ya da adam gibi işini yapana ver
    iyice saçmalamaya başladılar hakkımızda hayırlısı olsun

15. Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

ÇERNOBİL Faciasının nedeni şuydu;
    ''yeterli iş güvenliği kültürü oluşturulmaması''
    şimdi prim gününden dolayı A sınıfı uzman olabilecek bir deneyimsiz kişinin Nükleer santralde çalıştığını düşünün.bu işi hazırlayanlar bu işten anlamıyorlar deneme yanılma yaparak doğruyu bulmaya çalışıyorlar.
    mağdur olan arada biz oluyoruz.hakkımızı helal etmiyoruz.

Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
  16. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

C,B,A ayrımını kaldırarak kökten B ve A sınıfı uzman ihtiyacını çözmüş olursunuz. Çok Tehlikeli ve Tehlikeli işletmelere uzman alımına işveren karar versin. Zaten kendine güvenmeyen uzman çok tehlikeli bir işi kabul etmez bunun sorumluluğunu bilir.

Velhasılı kelam yasayı ingilizceden türkçeye çevirirken kendi usûlümüze göre C,B,A diye şeyler icat etmeyelim. Madem bir ülkenin İş Sağlığı ve Güvenliğine verdiği önem gelişmişlik kriterlerinden biri ve siz de bu iddiadaysanız her şeyi tam , eksiksiz ve profesyonelce yapalım.

jackalorhan, ISGurusu ve Hakan TOSUN bu yazıya teşekkür etti.
  17. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Ve bunun yanında C sınıfı olup prim günü tutmayan uzmanlar mantıklı gerekçelerle B ve A sınıfı uzman olma olayını mahkemeye götürecektir.Dediğim gibi ayrımı kaldırdığınız takdirde C'de B'de A'da diyecek bir şey bulamayacaktır.

jackalorhan, Mehmet ÖZKAN ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  18. Satife

Satife TÜİSAG Üyesi

Öncelikle herkese iyi akşamlar ve iyi bayramlar diliyorum
    Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”
    BURDA KALDIRILDI DENİLEN B BENDİ SERBEST ÇALIŞMAYI KAPSIYORDU. bu madde kaldırılmış yani uzmanlar osgb ye bağımli hale getirilmis olup bu sorunun birlik olup çözülmesi vede butun arkadaşların bahsettigi gibi sûrelerin yine eski haline çıkarılması icin acilen isag derneği çatısı altında toplanmalıyız

Seyidoglu60, ISGurusu ve Mehmet ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  19. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

Prim günü düşürülmelidir. C sınıfı uzmanlık yapıyorum 1,5 yıldır farklı işyerlerinde hesapladığım zaman 1200 lerde kalıyorum maalesef. Yalvar yakar bi akrabamın yanında sigorta başlatmış olsaydım keşke 1500 olurdu. Bu haksızlığa lütfen çare bulunsun.

Mehmet ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  20. süleymankara

süleymankara TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar mevcut durumda c ler 3 yıl boyunca b yerine ,b ler 4yıl boyunca a yerine geçer ,düzenlemesi halihazırda geçerlimidir? yoksa bu uygulama kaldırıldımı?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica