Duyuru I S A G Meslek Odası Modeli Oluşturuyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,

Ülkemizde yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistikleri sonuçları karşı karşıya olduğumuz sosyal yaranın büyüklüğünü de ortaya koymaktadır. Her yıl ortalama bin çalışanımız yaşama veda ederken 2 bin çalışanımız da yaralanarak iş göremez duruma gelmektedir.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun 1 ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin sayıları hızla artmaya başlamıştır. 21 Aralık sınavı sonucunda 90 bine yakın iş güvenliği uzmanı ve 21 bin üzerinde işyeri hekimi sayısına ulaşılmıştır.2014 yılı sonuna kadar 150 bine yakın iş güvenliği uzmanı belge sahibi olacağını tahmin etmekteyiz. Ülkemizde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının bu kadar yüksek olma sebebi iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması çok kısa bir süre içinde mümkün olmayacağından dolayı, yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıklarının da kısa süre içerisinde önüne geçilemeyecektir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri iş kazalarının ve meslek hastalıklarının en çok yaşandığı sektörlerde 1 0cak 2014 tarihi itibariyle bilimsel çalışmalara başlamıştır. Ölümlerin kol gezdiği işyerlerin de sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte alacağımız risklerde başlıyor olacaktır. Ülkemizde bir çok meslek dalı içerisinde en riskli meslek olarak görebileceğimiz İş güvenliği uzmanlığının maddi getirisi alınan risklerle doğru orantılı değildir.

21 Aralık 2013 tarihinde sınıfı yükseltme sınavı ile B ve A sınıfı olan ,23 şubat 2014 tarihinde yapılan sınıf yükseltme sınavından sonra ulaşılacak toplam sayının 25 bin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. İş güvenliği uzmanı olmanın sadece belge sahibi olmakla mümkün olmayacağını ve iş güvenliği uzmanlarının atacakları imza sonunda kendilerini neyin beklediğini, nasıl büyük bir risk aldıklarını 4 yıldır anlatmaya çalışıyoruz. Bu amaçlarla bir çok fuarlara katılarak ve şehir şehir dolaşarak seminerler vererek, sosyal paylaşım sitelerinde İSG gönüllüsü ve ilgili herkesi bilgilendirerek,gazetelerde demeçler vererek ve televizyonlarda defalarca programlara katılarak müthiş bir çalışma yaptık. İş güvenliği uzmanlığı mesleğini iletişimin tüm araçlarını çok etkin olarak kullanarak herkese ve sesimizin gittiği her yere duyurmaya çalıştık.Amacımız tüm spotları iş güvenliği uzmanlarının üzerine çevirtmek ve Türkiye'nin tamamının mesleğimize saygı duymaları ve ne kadar önemli bir çalışma yapacağımızın bilincine varmalarını sağlamaya çalıştık. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için verdiğimiz bu inanılmaz mücadele sonunda iş güvenliği uzmanlığını ve uzmanlarını herkes tarafından tanınır hale getirerek ,ülkemizin kahramanlarını olacağını dile getirdik.

İSAG- İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin meslek haklarını savunmak ve mesleki gelişimlerine katkı vermek için bir çok faaliyetlerde bulunarak iş güvenliği uzmanlarının teknik bilgilerle donanımlı hale gelmelerini sağlayarak ve kendilerini güven içerisinde hissetmelerini sağlamak istiyoruz. 150 yıl önce ülkemiz topraklarında başlatılan iş sağlığı ve güvenliği hukuki düzenlemelerinin sonuncusu olan 6331 sayılı yasanın en önemli aktörleri olan iş güvenliği uzmanlarının mesleğini başarılı bir şekilde yapabilmesi ve meslektaşlarımızı bir araya getirmek için yıllardır harcadığımız zaman ve emek sonucunda çok zor ve yavaş da olsa ciddi bir yol katetmiş bulunmaktayız.İSAG derneğinin iş sağlığı ve güvenliği alanında Türkiye'de ki en çok tanınan sivil toplum örgütü olması gösterilen olağan üstü çabaların sonucunda olmuştur.İSAG derneğinin kurulması 4 yıl önce atılan TÜİSAG temellerine dayanmaktadır .İSAG ,yıllardır yaptığı çalışmalarla aslında oda çalışmalarının nasıl yapılmasını konusunda model olmuştur.

İSAG olarak ne kadar çok çaba gösterirsek gösterelim siz olmadan asla başaramayız.Tutun ellerimizden birlik olalım..Meslek odamızın kurulması için hiç bir kuruma yada kişiye bel bağlamadan kendimize olan inancımızla, saygımızla ve Meslek onurumuzla 100 bin kişilik bir bilim örgütü olabiliriz.Bu güçlü toplulukla ülkesinin en ücra köşesine kadar sesi çıkan ve ülkesinin çalışanlarının yaşamlarını kurtaran kahramanlar olarak mesleki başarılara imza atabiliriz. www.isag.org.tr üzerinden dernek üyeliklerinizi gerçekleştirerek ve yaşadığınız şehirlerde temsilcilerimizle iletişime geçerek meslek Ailemiz olan İSAG ismini iş sağlığı ve güvenliğinin meslek gücü haline getirelim.

Sizlere olan inancımız bu ülkenin çalışanlarını yaşama bağlayan en büyük umut olmuştur. 23 şubat sınavından sonra ülkemizin hemen hemen tüm illerinde İSG Profesyonellerinin bir araya gelmesini sağlayacak buluşma,tanışma ve problemlere çözüm seminerleri başlatacağız. İlk Durağımız İZMİR olacaktır. TRABZON, İSTANBUL, ANTALYA, BURSA, ANKARA, KOCAELİ, ADANA, GAZİANTEP, ERZURUM, DİYARBAKIR, DENİZLİ olarak devam edecektir. Hangi şehirde olursanız olun hangi sektörde çalışırsanız çalışın sizleri asla yalnız ve sahipsiz bırakmayacağız.
    İSAG Derneği olarak İş Güvenliği Uzmanlarının Mesleki Haklarının ve Mesleki Gelişimlerinin Kazanımı Yolunda Yapılması Gerekenler ve Yaptıklarımız:

İSAG Derneğinin Tüm Etkinliklerini Görüntülemek için Tıklayınız..

1) İş Güvenliği Uzmanlarının ücretlendirmesi tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi oluşturulacak bir fon üzerinden gerçekleştirilmesisini istiyoruz.

2) İş Güvenliği Uzmanlarının taban fiyatlarının belirlenmesi için yapılan çalışmalarla minimum olarak tam zamanlı olarak.
    C sınıfı iş güvenliği uzmanların 3000 tl,
    B sınıfı İş Güvenliği Uzmanların 5000 tl,
    A sınıfı İş Güvenliği Uzmanların 8000 tl . ücretlendirilmelerini istiyoruz
    3) Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası için T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğüne İş Güvenliği Uzmanları için Mesleki Sorumluluk Sigortası klozu açılması ve zorunlu hale getirilmesini istiyoruz.
    4) İş Güvenliği Uzmanlarının sayısının ihtiyaç ölçüsünde tutulmasını sağlamak ve OSGB lerin daha fazla açılamasına sınır getirilmesi yanında ,açılmasını zorlaştıracak düzenlemeler yapmak ve verilen hizmetlerin mutlaka çok ciddi bir şekilde denetlenmesini sağlatacak çalışmalar yapılmasını istiyoruz.
    5) Kamu'da çalışan İş Güvenliği Uzmanlarının görevlendirilmelerine başlanması ile verecekleri hizmetler karşılığında ücretlendirilme için Maliye Bakanlığından ücret tanımlanması yapılması için yapılan çalışmalar yapmak
    6) İş Güvenliği Uzmanlarının çalışanlara vereceği eğitim süresinin minimum 4 saat üzerinden değil 2 saat üzerinden verilmesini sağlayacak yasal düzenlemeler için yapılan çalışmalar yapmak
    7) 6331 Sayılı yasa ve yönetmeliklerinde mesleki uygulamalarımızla uyuşmayan maddeler üzerinde değişiklikler yapmak ve yasanın mesleki saygınlığımıza hizmet verecek yönetmeliklerin çıkması yönünde çalışmalar yapmak.
    8) İş Güvenliği Uzmanlarının Mesleki gelişimleri için verilecek olan eğitimlerin Bakanlık tarafından ücretsiz yada çok düşük ücretlerle ülkemizin çeşitli şehirlerinde verilmesini ve iş güvenliği uzmanlarının uygulamalarda ihtiyacı olan dökümantasyonların hazırlanmasını istiyoruz.
    9) İş Güvenliği uzmanlarının meslek odasının kurulması için hukuki düzenlemeler yönünde kabul edilebilir bir yasa taslağının hazırlanması için ülkemizin değerli hukukçuları ,sosyal taraflar ve meslek tecrübesi olan bilim adamlarıyla biraraya gelerek mesleki gelişimize,mesleki saygınlığımıza ve meslek haklarımıza cevaz verecek bir yasa taslağının hazrılanmasını istiyoruz.

İSAG Derneği Avukatları
    Ali ATICI
    0507 565 13 13

Mehmet Mustafa GÜNEŞ
    0532 331 17 73

Adalet Sezer ÖZBUNAR
    0 533 573 07 78
    0 222 240 54 59

Levent KAVLAK

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    www.linkedin.com
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm:532 232 91 05

Last edited: 3 Kasım 2014
  2. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

büyük bir adım daha atıldı.
    hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
    ben de bu hafta içinde isag üyeliği için başvuruda bulunacağım.
    artık tam destek zamanı.

mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  3. elif bayhatun

elif bayhatun TÜİSAG Üyesi

İstanbul için değerlendirebilirsiniz Levent Bey

4. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Çalışmalarınızı çok olumlu buldum. Oda açılması konusunda TMMOB a bağlı olmadan açılırsa çok iyi olur kanaatindeyim. Muhasebecilerin takip ettiği yol izlenerek bir oda açılabileceğini düşünüyorum. Kolay gelsin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

oda çalışmaları ne zamana sonuçlanır arkadaşlar

6. ramazan özkılsız

ramazan özkılsız TÜİSAG Üyesi

güzel bir çalışma başlatılmış, emeği geçenlerin ellerine sağlık

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. vahide gündaş

vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

Levent Bey, umarim en kisa sure de odalasma gerceklesir, ben suan sadece belgeyle uzmanim, bunlar icin borcla 5 bin tl para harcadim, isyerimde kapandi para sikintisindan henuz dernege uye olamadim. Izmir tire de yasiyorum kimyagerim bircok basvuru yaptim kimyager olmamdan dolayi hala geri donus yapilmadi. OSGB Ler para vermek istemiyor, Ben beklentimi 2-3 bin yazmistim

8. Nevzat Çağlar Tüfekçi

Nevzat Çağlar Tüfekçi TÜİSAG Üyesi

İGU ODASI VE MESLEKİ DAYANIŞMA ÜZERİNE!
    TÜSİAG tarafından, İş Güvenliği Uzmanları'nın Oda'laşma çalışmalarını çok yerinde buluyorum. Bu alan, yeni bir alan ve İGU'larının belli bir ücret tarifesi olmasının yanısıra mesleki dayanışmanın ve karşılıklı bilgi alışverişinin ve mesleki gelişmelerin sağlanması gerekiyor. Bu anlamda bir dayanışma içinde olunması gerekiyor. Ayrıca İş Güvenliği Uzmanları'nın vergi mükellefi olarak , mühendis ve mali müşavirler gibi büro açmalarının sağlanması gerekiyor. İş Güvenliği uzmanları olarak, emeğimizin-yaratıcılığımızın ve aldığımız riskler karşısında; emeğimizin sömürülmemesi gerekiyor. Çünkü bu noktaya bizler, zorlu süreçler sonucunda geldik...
    TÜSİAG'a önerilerim:
    1- Bizlere büro açma imkanı sağlansın.
    2- Bir mesleki Oda'mız olsun.
    3- Bir ücret tarifemiz olsun.
    4- Yeni İş Güvenliği Uzmanı olanların ufkunun açılması için eğitim seminerleri yapılmalı.
    Şimdilik önerilerim bu kadar.
    Tüm meslektaşlarımıza selam ve saygılar...

DBTIRAK ve m.halit saydam bu yazıya teşekkür etti.
  9. abdulkadirdurmuş

abdulkadirdurmuş TÜİSAG Üyesi

bazı meslek mensuplari özellikle fen fak mezunlarının igu olmalırını tahamül derecesini aşar şekilde haksızlıklarda bulunuyor mesela soma faciasında kalkıp fen faklar niye igü oluyor diye sitem ediyorlar allah aşkına orada hepsi maden mühendisi ve sonuç ortada iken ben şaşı kaldım

10. engineer_x

engineer_x TÜİSAG Üyesi

Levent Bey,Çalışma Bakanlığında şu an itibari ile İş sağlığı ve Güvenliği ilgili oluşturulan komisyon varmı ? Varsa bu komisyon hangi konular üzerinde çalışmalar yapıyor,gelişmeler nelerdir? Olan biteni bu platformda bizlerle paylaşabilirmisiniz?

11. alpay06

alpay06 TÜİSAG Üyesi

hadi hayirlisi..geç bile kalınmış fakat umut verici bir gelisme.

12. nevcagtufekci

nevcagtufekci TÜİSAG Üyesi

Aslında İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hizmet verenler için bir"Oda" olması gerekiyor. Tıpkı Mali Müşavir ve Muhasebeciler ile Mimar ve Mühendisler gibi. Bir Oda çatısısı altında örgütlülük sağlanınca, meslekiçi sorunlar ile bürokratik anlamda karşılaşılan sorunların aşılması ve çözümü daha kolay olur. Levent Kavlak önderliğindeki İSAG'ın bu alandaki çalışmalarını takdirle izliyorum. Oda'nın yasal anlamda oluşması için gerekli girişimlere hiç vakit geçirmeden başlanılmalı... Çünkü bu işe yeni başlayanlar var; neyin ne olduğunu bilmiyorlar. İşportacılık gibi fiyat düşüren düşürene. Alınan riskler büyük, verilen ücretler çok düşük. Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alarak sınavlara girip kazananların meslek içi eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Birçoğumuz için durum: yüzme bilmeyen bir insanın denizin derin sularının içine bırakılması gibi birşey... ODA'laşmak şart ve gerekli...
    Nevzat Çağlar Tüfekçi

m.halit saydam bu yazıya teşekkür etti.
  13. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

Devlet e kalırsa 3000-8000 tl maaş vermez.Ama yukarıda yazılanlara sonuna kadar katılıyorum.

14. DeathNote

DeathNote TÜİSAG Üyesi

umut verici bir gelişme.

15. baki karaman

baki karaman TÜİSAG Üyesi

Merhaba, 1 Tam zamanlı, 1 yarı zamanlı C sınıfı 2 İGU arıyorum. Boluda özel işyerinde Tehlikeli sınıfta çalışacak.OSGB değil.Gelişmiş bir dev firmadır. Yardımcı olursanız . İyi çalışmalar diliyorum. B ve A larda müracaat edebilirler

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica