I S A G'ın Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası Çalışması

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında İSAG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İSAG

İSAG İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği

Sayın TÜİSAG üyeleri,

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği her geçen gün katılımlarınızla güçleniyor.
    Bu gücümüzü üyelerimizin yararına kullanmak ve sizlere faydalı olmak adına çalışmalarımızı sizlerin destek ve fikirleri ile etkin bir şekilde sürdürüyoruz.

Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi olan Mesleki Sorumluluk Sigortası olmakta ve 1 ocak 2014 tarihi itibariyle 600-700 bin işyerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi istihdamı başlaması ile birlikte siz değerli meslektaşlarımızın bilimsel çalışmalar yapacakları işyerlerinde oluşabilecek iş kazalarının sonucunda yaşanacak ölüm, yaralanma yada maddi hasarlar sonucunda tazminatlarla karşı karşıya kalabilme riskleri ortaya çıkacaktır.

Ülkemizde bir çok meslek dalında kanuni olarak zorunlu olan bu sigorta iş güvenliği uzmanları için zorunlu değildir. İSAG olarak çalışmalarımız zorunlu olması yönünde devam etmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlarının zorunlu mesleki sorumluluk sigorta sahibi olması yanında işverenlerinde mali sorumluluk sigortası yaptırması yönünde zorunluluk ihtiyacını dile getirerek işverenlerin meslek örgütü başkanlarıyla bu konuya eğilmelerinin önemini anlatmaktayız.

Zorunlu Mesleki sorumluluk Sigortası için sonuç alana kadar geçecek sürede siz değerli üyelerimiz için poliçe olarak en iyi şartları sağlayan ve sağlanan en iyi şartlara en uygun fiyatı verecek olan firmalarla istişare halindeyiz. Yakın zamanda sizlerin yararına en uygun şekilde poliçeleri hazırlatıp güven içerisinde çalışabilmenizi sağlamak istiyoruz.

İSAG -İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak nerede olursanız olun, hangi iş kolunda çalışırsanız çalışın sizleri asla yalnız ve sahipsiz bırakmayacağız.

En derin saygılarımla,
    Levent KAVLAK
    İSAG BAŞKAN
    Gsm:532 232 91 05
    www.isag.org.tr
    leventkavlak@hotmail.com
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.facebook.c/groups/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1

rs_6, Zeynopy, SADIK TORLAK ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Levent bey merhaba,

Mesleki Sorumluluk sigortaları ile ilgili firmalarda bir gelişme var mı acaba?

Last edited by a moderator: 16 Şubat 2014
    Levent ACAR ve bahakaya bu yazıya teşekkür etti.
  3. bahakaya

bahakaya TÜİSAG Üyesi

Malesef yok , Levent Bey sadece konuyu açıp birdaha konu hakkında birşey söylemiyor veya o konu kapanıyor...
    Facebook üzerinden bende kendisine yazdım aynı konuyla ilgili ama işleri çok yoğun olduğu için cevap alamadım haliyle.

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  4. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Oda kurmak gerçekten faydalı olacak bu yolda çalışmalar var ama bence mesleki sorumluluk sigortası önemli ve kısa sürede halledilebilecek bir çalışma bence öncelikle bunun tamamlanması gerekiyor. Sayımız 80 bine ulaştı. Bu sayının %25 i aktif olarak çalışsa iyi bir pazar sigorta şirketleri için sayımız çok olduğu için elimizde güçlü olacaktır. Isag olarak somut bir çalışma bekliyorum kendi adıma. İnşallah sadece konu olarak kalmaz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Anadolu Sigortanın Poliçesi için derneğin Bursadaki Avukatı Mehmet bey ile bu konuyu görüştüm. Aşağıda olduğu gibi bir yazısı var...

Sigorta Poliçesini inceledim. Önemli bir sorun olmamakla birlikte 1, maddede SİGORTANIN KONUSU bölümüne
    İş güvenliği Uzmanlarının temel görevleri olan ;
    a) Rehberlik;
    b) Risk değerlendirmesi;
    c) Çalışma ortamı gözetimi;
    ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    d) İlgili birimlerle işbirliği;
    görevlerindeki kusurları nedeniyle doğabilecek zararların eklenmesi faydalı olabilir. Sözleşmenin en önemli bölümü
    KONU bölümüdür. Burada olmayan hususlarda bir sorumluluk meydana gelirse sigorta şirketi bu zararı
    Ödemeyebilir. Onun için sözleşme yapılması sırasında uzmanların temel görevlerinin eklenmesinde fayda var.
    Saygılarımla,
    Mehmet Mustafa Güneş
    Haci İlyas Mahallesi 4.Aral Sokak
    Avukatlar İş Merkezi No:30 Kat:2/12-13
    Osmangazi-Bursa
    Tel : 0224-271 61 01
    Faks : 0224-271 73 53
    Cep : 0532-33 11 773

Ekli Dosyalar:

Damla.Duru bu yazıya teşekkür etti.
  6. Hasan Aydemir

Hasan Aydemir TÜİSAG Üyesi

Siz böyle bir sigorta türü olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Böyle bir sigorta zaten var ama zorunlu değil. Levent Bey zorunlu olması yönünde bir çalışma başlatmış. Ben az önce uzman adayı ve sigortacılık yapan arkadaşımla görüştüm. İş Güvenliği Uzmanları için Mesleki Sorumluluk Sigortası yapıyorlarmış. Sigorta hakkında bilgi almak isteyen olursa özel mesajla elektronik posta adresini verebilirim. Buradan yazarsam reklam gibi olur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Yukarıda bulunan yazıdan alıntıdır...

Zorunlu Mesleki sorumluluk Sigortası için sonuç alana kadar geçecek sürede siz değerli üyelerimiz için poliçe olarak en iyi şartları sağlayan ve sağlanan en iyi şartlara en uygun fiyatı verecek olan firmalarla istişare halindeyiz. Yakın zamanda sizlerin yararına en uygun şekilde poliçeleri hazırlatıp güven içerisinde çalışabilmenizi sağlamak istiyoruz.

İSAG -İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak nerede olursanız olun, hangi iş kolunda çalışırsanız çalışın sizleri asla yalnız ve sahipsiz bırakmayacağız.

En derin saygılarımla,
    Levent KAVLAK
    İSAG BAŞKAN
    Gsm:532 232 91 05
    www.isag.org.tr
    leventkavlak@hotmail.com
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.facebook.c/groups/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1

8. Hasan Aydemir

Hasan Aydemir TÜİSAG Üyesi

Ben zorunlu kelimesi geçtiği için öyle dedim. Şu an zorunlu değil.

9. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

zaten burda poliçenin zorunlu hale gelmesini istemiyoruz. İçeriğinin gerçekten bizi koruyacak hale getirilmesini istiyoruz. Biliyorsunuz yaşanan kazalar sonucu çalışan 10 yıllık süre içinde dava açma hakkına sahip. Örneğin 2014 te kaza oldu poliçe beni 2020 de açılabilecek bir mahkemeye karşı koruyormu acaba. ATURAN beyin dediği gibi yaşanabilecek her kazaya karşı beni koruyor mu? İş güvenliği çok geniş hiç ummadığımız bir noktadan yaşadığımız sıkıntıya karşı bizi koruyacak mı? gibi detaylı ve koruyucu bir poliçe olması gerekli.

ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  10. Burak Gürsoy

Burak Gürsoy TÜİSAG Üyesi

Ben bilgi almak istiyorum

11. chemistable

chemistable TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte gecen çok riskli bir madde,işveren kendisene açılan tazminat davasını igu ya rücu edebilir....ben belgemi kullanmıyorum ve OSGB lerde 2000 veya 3000 arası çalışan b veya a tam zamanlı uzman arkadaşlara da sadece gülüyorum.........

12. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Hangi yönetmeliğin hangi maddesinde ''işveren kendisene açılan tazminat davasını İGU ya rücu edebilir'' yazıyor pardon? :)

13. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

Bu fiyatlar nedir? bu fiyatlara araç kasko+araç trafik+dask+yangın poliçesi yaptırılır. c sınıfı uzman 1.500 tl maaş alacak. 250.000 teminat için yıllık 1.500 tl prim ödeyecek. çok fazla çok. aşağıdaki örnekle kıyaslandığında daha net anlaşılır.
    • Zorunlu Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası, tıp mensuplarının, sigorta süresince yürüttükleri tüm mesleki faaliyetleri nedeni ile hata, ihmal veya kusurlarıyla üçüncü şahıslara verdikleri ölüm ve akli dengesizlik hali dahil her türlü bedeni zararları, kendisine karşı hasta veya varisleri tarafından ileri sürülecek zarar ve ziyan taleplerinin neticelerine karşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuki mesuliyet mevzuat hükümleri çerçevesinde güvence sunan zorunlu bir sigortadır.
    • Poliçede belirtilen sigorta vadesinde ve/veya poliçe bitiş tarihini takip eden 2 yıllık süre içinde, poliçe süresi içerisinde yapılan veya yapıldığı iddia olunan yanlış tedavi ile ilgili olarak, sigortalı aleyhine tazminat talebinde bulunulması hali teminat dahilindedir. Bu süreden sonraki talepler sigorta kapsamından karşılanmaz.
    • Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'nda her bir olay için azami teminat tutarı 300.000 TL'dir.
    • Listede yer alan risk gruplarına göre hazırlanmış olan Zorunlu Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası primlerine ilişkin primler aşağıdadır. İlk kez yapılacak sigortalarda bu prim tutarları uygulanır.
      • 1.grup: 157,5
      • 2.grup: 315
      • 3.grup: 525
      • 4.grup: 787,5
    • Sigorta primleri peşin olarak ödenir.

ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  14. ERGİN ERYILMAZ

ERGİN ERYILMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar şöyle ciddi bir sorumluluğumuz var; yönetmelikte
    (2) İş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
    (3) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş güvenliği uzmanının yetki belgesinin geçerliliği altı ay süreyle askıya alınır. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı, malullüğün belirlenmesinde ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesindeki kriterler esas alınır.

Tabiki arkdaşlar işveren karşılaşacağı maddi ve manevi tazminat davaları ile ceza davaları için İş güvenlik uzmanına rucu davası açıp isteyebilir ve taleb edebilir...Manevi kısmı zaten tartışılmaz ama maddi yönden bugün bir ölümlü iş kazasının işverene maliyeti 500 bin tl-1 milyon tl arasında ölen kişini durumuna göre değişiyor..İşveren bu parayı sizinle paylaşmak ister ve taleb edebilir...Tabiki bu konuda yargı kararları esastır..ve hakimlerde kararlarını önlerine gele bilirkişi raporlarına istinaden veriyor....Eğer işi bilmeyen; sadece 250 tl lik bilirkişi parası için bu işi yapan bir bilir kişiye denk gelirseniz bütün hayatınızı alt üst edebilir..o yüzden bu işlere çok dikkat edelim arkadaşlar.. Eğer akşam yattığınızda kafanızı yastığa rahat koymak istiyorsanız bu işi yapıp yapmama konusunda bir kez daha düşünün..

15. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Levent Bey konuyla ilgili son durum nedir? Bilgilendirmenizi rica ederiz.
    İyi çalışmalar.

16. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

Levent Bey ;

Cevaplarınız bekliyoruz.
    Hassas bir konu fakat sizin tarafınızdan herhangi bir geri dönüş yok.
    Mesajınızda da belirttiğiniz gibi sizleri yanımızda görmek isteriz.

İyi çalışmalar

17. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

5510 da yazıyor :)

18. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

mesleki sorumluluk sigortası 5 krş para ödemez. boşuna yaptırmayın.

19. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

neden böyle düşünüyorsunuz Musa Bey ? bende
    yaptırmak konusunda karar aşamasındayım,düşüncelerinizi paylaşır mısınız ?

20. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

sigortalar genelde ödeme yapmamak için bir bahane bulurlar.

hele uzmandan kaynaklanan bir hata için hiç ödeme yapmazlar.

sigorta firmaları sizin hatalarınıza değil................... size yapılan bir hatayı sigortalar.

çünkü onlarda ödeme yaptıkları parayı mutlaka başkasına rücu etmek isteyeceklerdir. bu rücuyu yapamazlarsa size de ödeme yapmazlar.

Last edited by a moderator: 20 Haziran 2014
    buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica