Ig Uzmanı Ve Işyeri Hekimleri Çalışma Süreleri Adil Mi Sizce?

titrettin78

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
"Az Tehlikeli işlerde" işçi başına İG Uzmanı 10 dak., İşyeri Hekimi 4 dk.,
"Tehlikeli İşlerde", işçi başına İG Uzmanı 15 dak., İşyeri Hekimi 6 dak.,
"Çok Tehlikeli İşlerde", işçi başına İG Uzmanı 20 dak., İşyeri Hekimi 8 dak. hizmet vermek zorunda...

İş Güvenliği Uzmanları için Yönetmelik yayınlandı, İşyeri Hekimleri için hala TASLAK halinde...

Adil mi sizce bu süreler arasındaki uçurum????

ENES SAKARYA

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşyeri Hekiminin sadece bir işçi için ayırması gereken zaman,kanun ve yönetmeliklerde sık sık tekrarlanan detaylı ANAMNEZ alınması EN AZ 10-15 DK SÜRMEKTEDİR.İlgili 4-6-8 dk içinde hem ANAMNEZ alıp hem Fiziksel Muayene Yapmak çok zor ve işin hakkını vermek için ise imkansız...
Saygılarımla

caferk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sadece süre olarak karşılaştırmamak lazım. Alınan risk-çalışılan süre-alınan ücret üçlüsü birarada değerlendirilirse daha uygun olur.Ayrıca işyeri hekimi sayısı ile isg uzmanı sayısını da gözönünde bulundurmak gerekir.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Doktorlarımızın çoğu çalışmalara fazla karışmak istemiyor zaten. Herşey iş güvenliği uzmanının işiymiş gibi davrananlar var. Onlar için bu süre çok bile. Tanıdığım ve çalışmalarına gıpta ile baktıklarımı tenzih ederim

titrettin78

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sanırım bu konuda Tabipler Odası, Bakanlığa dişini gösterdi ve istediklerini aldı...
Ne ücretlerde, nede çalışma sürelerinde kolay kolay taviz vermiyorlar. Takdir etmek lazım.
İG Uzmanları rüştünü ispat edene kadar aradaki bu uçurum düzelmeyecek gibi görünüyor :(((

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sanırım bu konuda Tabipler Odası, Bakanlığa dişini gösterdi ve istediklerini aldı...
Ne ücretlerde, nede çalışma sürelerinde kolay kolay taviz vermiyorlar. Takdir etmek lazım.
İG Uzmanları rüştünü ispat edene kadar aradaki bu uçurum düzelmeyecek gibi görünüyor :(((

walla hocam bakanlığın iş güvenliği üzerine son dönemlerde yaptığı hiçbir harekette PARA ve SİYASET düşünmeden sadece işini düşünerek birşey yaptığını HENÜZ GÖRMEDİM. BEYNİ OLAN BAKANLIK TEHLİKE SINIFINDA DA O BEYNİ KULLANIRDI SÜRE HESABINDA DA. ama maalesef organ naklinde ilk orası gitmiş.
ya ben bu işi babam ile yapıyorum (işyeri hekimi), adam işini hakkıyla yaparken süre tutuyorsun bakanlıktaki efendilerin dediğine denk gelmiyor. hakkaten "bakan"lık demek ki.
Tabipler odası diyorusun da hocam, bi tane yetkili çıkıp da "siz kimsiniz kardeşim bu işin hakkı bunu gerektirir" dedimi?
dese oda ne diyebilirki?
para para para... başka birşey demem, hepsi paranın .....i olmuş...

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
"Az Tehlikeli işlerde" işçi başına İG Uzmanı 10 dak., İşyeri Hekimi 4 dk.,
"Tehlikeli İşlerde", işçi başına İG Uzmanı 15 dak., İşyeri Hekimi 6 dak.,
"Çok Tehlikeli İşlerde", işçi başına İG Uzmanı 20 dak., İşyeri Hekimi 8 dak. hizmet vermek zorunda...

İş Güvenliği Uzmanları için Yönetmelik yayınlandı, İşyeri Hekimleri için hala TASLAK halinde...

Adil mi sizce bu süreler arasındaki uçurum????

şöyle düşünelim;
önceki kanunda "12 saat + işçi başına 5 dakika" idi, şimdi 5 dakika "büyük" bir gelişimle 15 olmuş tehlikeli sınıfta, peki bu 12 saati nasıl tolere etmemiz gerekecek???
daha fazla işyeri ile anlaşarak (12 saat = 48 adet 15 dakika)
peki daha fazla işyeri ile anlaştığımda iş yüküm ne olacak???
katlanacak (bu arada her işyerinden 12'şer saat kaybettiğimizi saymıyorum)
peki bakanlık bunu hesaplama konusunda ne düşündü acaba?
pardon ya, "düşünmek" tabirini kullandım :)

daha az zaman ayıralım demek değil istediğim, ama adalet sadece adalet bakanlığından beklenmemeli.
bu işlere paradan bağımsız biraz uzman biraz da işçiler gözüyle bakıp teraziyi dengelemek gerekirdi diye düşünüyorum.

titrettin78

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sayın Abarking, duygularınıza da nüktelerinize de bayıldım :)))
Şu bir gerçek ki, işyerinde İSG anlamında yürütülecek çalışmaları İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanları paralel yürütmesi gerekir diye düşünenlerdenim...
Ama Yönetmeliklere bakarsak bir iş yerinde sabah doktor beyle başlayacağımız mesaide, 2 saat sonra doktor "Hadi eyvallah benim sürem doldu" deyip giderken, Uzmanlar 3 saat daha oraya hizmet vermek zorunda... Konu "İş Sağlığı ve Güvenliği"nde iş yapmak olunca Bakanlık yukarıdan bakınca "iş Sağlığı ve GÜVENLİĞİ" gibi görüyor sanırım...
Ama iş hizmet bedelini ödemeye gelince İŞVEREN, "Doktora bile 2.000 TL ödüyorum, İş Güvenliği Uzmanına 1000 TL'den fazla vermem" diyor. İçinden çıkabilene aşk olsun...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.