Haber Il Gıda Tarım Ve Hayvancılıkta Iş Sağlığı Ve Güvenliği - Bayburt

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılıkta İş Sağlığı Ve Güvenliği

6331 sayılı "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra Söz konusu Kanunun Kamu Kurum ve Kuruluşları İşyerlerinde uygulanmasına yönelik hükümleri gereğince Nisan 2014'te başlattığı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim sürecine devam ediyor. Müdürlük bu kapsamda müşavir firmalar vasıtasıyla gerekli çalışmaların yapılabilmesi için dışarıdan hizmet alımı yaptı.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili olarak Bayburt Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, 30/06/2012 tarihinde yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun iş hayatı için çok önemli olduğunu, risk sınıflarına göre kurumların üzerine düşen önemli sorumlulukları bulunduğunu, yönetici ve çalışan eğitimlerinin yapıldığını, acil durumlar için Acil Eylem Planı hazırlandığını ve sürecin bu şekilde kontrollü bir şekilde yürütüleceğini, işyerlerinde meydana gelebilecek her türlü kaza riskine karşı herkesin sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gerektiğini, alınacak tedbirlerin ileride yaşanması muhtemel bir çok kaza ve riski ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Karabulut İl Müdürlüğünün kanunun uygulanmasına yönelik olarak ilk etapta gerçekleştirdiği çalışmaları ise şöyle sıraladı:

"1. Tehlike Tespiti, Risk Analizinin Yapılması Raporlanması: Tüm faaliyet alanlarında izlenecek çalışma sistemi sonucunda tehlikelerin belirlenmesi ve bu tehlikeler sonucunda oluşabilecek risklerin değerlendirilmesi alacak personeli ve acil durum iletişim bilgilerini gösteren "Acil Eylem Planı" hazırlanmıştır.

çalışmalarının yapılması, Bu risklerin ortadan kaldırılması ve/veya azaltılması için gerekli önlemlerin belirlenerek alınmasının sağlanması ve kontrollerin yapılması, "28512 sayılı resmi gazetede yayımlanan "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği" kapsamında yürütülmesi için gerekli raporları danışman firmaya hazırlatmıştır.

2.Yönetici ye Çalışanların Eğitimleri: 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çerçevesinde çalışanların İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında gerekli eğitimler yüklenici firma tarafından "Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik" esaslarına göre İzinli/Raporlu ve Görevli personelin dışında eğitime katılan personele İş Güvenliği Uzmanı imzalı "Katılım Sertifikası" düzenlenmiştir.

3. Acil Durum Planlarının Hazırlanması
    İl Müdürlüğümüzde ortaya çıkabilecek acil hallerde izlenecek yolları, acil hallerde görev ISÎHf

4. Ortam Ölçümünün Yapılıp Raporlanması
    İdaremiz ideal bir çalışma ortamı oluşturmak, çalışanların sağlık ve güvenliğini olumsuz etkilemesini önlemek üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapmak ve yaptırmakla yükümlü olup, bu bağlamda idaremize bağlı hizmet yerlerinde gerekli ortam ölçümlerini müşavir firmaya yaptırıp rapor edecektir.

5. İlk Yardım Eğitimi
    İş Sağlığı ve İş Güvenliği Temel Eğitim İçeriğinde ilk yardım eğitimi genel olarak tüm personele verilmiş olmakla beraber ilgili yönetmelik gereği idaremizde istihdam edilen personel ve tehlike sınıfına göre belirlenen sayıda çalışana sertifikalı "Temel İlkyardım Eğitimi" süreç içerisinde verilecektir."

Kaynak: http://www.sanliurfahaber.com.tr/il-gida-tarim-ve-hayvancilikta-is-sagligi-ve-guvenligi-193154h.html

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica