Ilgili Yönetmeliğin Bulunması Hakkında

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Kemal Erdal Çelen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Aşağıdaki soruların yanıtlarını ilgilendiren geçerli yönetmelik veya yönetmelikler nelerdir?
    1) Basınçlı çelik kaplardaki en düşük levha et kalınlığı nedir?
    2) Basınçlı tüplerin periyodik kontrol süresi nedir?

2. Erhan Engin

Erhan Engin TÜİSAG Üyesi

Kemal bey merhaba,
    Öncelikle tam emin olmamakla beraber fikirlerimi söyleyim belki yardımcı olabilirim. Basınçlı kaplarda en düşük et kalınlığı diye bir şey söz konusu değildir. Sistemin basıncına göre kullanılabilecek et kalınlıkları mukavemet hesapları ile hesaplanabilir. Sadece kaynak yapılabilecek en düşük saç kalınlığı diye bir şey söz konusu olabilir.
    Periyodik kontrollerin de basınçlı kaplar içerisindeki malzemeye göre değişeceğini düşünüyorum. Makine Mühendisleri Odasını arayıp kullanılan malzeme ile ilgili periyodik kontrol muayene sürelerini sormanız doğru olacaktır diye düşünüyorum.

3. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey merhabalar, basınçlı kaplar yönetmeliğini anımsayabildiğim. Diğeri de tahmin ettiğim gibi ise belirttiğim gibidir.
    Saygılarımla.

1) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...vzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Basınçlı Kaplar
    Ek 1, 2.1 paragrafı

2) Basınçlı tüpler derken, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) için ise
    http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24822_0.html
    Madde 112,d-1 paragrafı

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  4. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Soru 1) Basınçlı çelik kaplardaki en düşük levha et kalınlığı nedir?

Cevap:BASİT BASINÇLI KAPLAR YÖNETMELİĞİ (87/404/AT)
    resmi gazete Tarihi: 30.12.2006 resmi gazete Sayısı: 26392
    Madde 2.1 Et Kalınlığı

Bu maddeye göre çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm

Soru 2) Basınçlı tüplerin periyodik kontrol süresi nedir?

Cevap: TS EN 1968 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişsiz - Çelik gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;
    TS EN 1803 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişli - Karbon çeliğinden gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;

Yönetmelik aradığım için 2. soruyu biraz araştırmak zorunda kaldım. Ancak sınavda yönetmelik olarak belirtmemiş ve yönetmeliklerde rastlayamadım. Her nasılsa sorgulamadan 5 yıl olarak öğrenmişiz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Affınıza sığınarak soruyorum söz konusu yönetmeliğin bendeki kopyasında Madde 2.1 'de "çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm" ifadesini göremedim!.... Bu kısmı zahmet olmazsa kopyalayıp iletebilir misiniz Yusuf bey, Sağlıcakla kalınız.

6. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Eksik yazmışım özür dilerim.. EK 1 Madde 2.1. Et kalınlığı :
    PS ile V’nin çarpımının sonucu 3000 bar × litre’den fazla olmadığı taktirde, imalatçı
    kabın et kalınlığını tespit etmek için Madde 2.1.1.’de ve Madde 2.1.2.’de belirtilen
    yöntemlerden birini seçmelidir. PS ile V’nin çarpımının sonucu 3000 bar × litre’den fazla
    veya azami çalışma sıcaklığı 100 ° C’yi geçerse, et kalınlığı Madde 2.1.1.’de belirtilen
    yönteme göre tayin edilmelidir. 11
    Bununla birlikte, silindirik bölümün ve uçların gerçek et kalınlığı, çelik kaplarda
    2 mm’den, alüminyum veya alaşımlı alüminyum kaplarda, 3 mm’den az olmamalıdır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica