İlginç iş görüşmelerimiz

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ESEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Fatih Bey Merhaba,
    Benim burda amacım kötü sertifika diyerek yaptığımız işi aşağılamak değil, yalnızca ben sertifika ve eğitimden sonra öncesine göre çok yol kat etmediğimizi ve aşağı yukarı aynı bilgiye sahip olduğumuz ama bir sertifikanın bu maaş politikalarını ve iş görüşmelerini nasıl 2 veya daha fazla katına çıkaracağını ve yukarda bahsettiğim zihniyet devam ettiği sürece iş verenin de ne de olsa bunlar yakında iyice çoğalacak diye fiyat üstüne fiyat kıracağını düşündğümden yazıyorum. Yani amacım biraz da iğneyi kendimize batırmak. Kendimden örnek verirsek çevre mühendisiyim 1500 TL başlangıç maaşına uçarak kabul ederdim. yarım yamalak bir İSG eğitimi aldım ve ehliyet sınavına çalışır gibi son 3 gün bir sınava çalıştım sonra ilk iş görüşmemde ben İSG uzmanıyım en az 2500-3000 TL arası bi para almam lazım siz aldığım riski biliyor musunuz dersem karşıdan şaka gibi bir cevap gelirse şaşırmamam lazım diye bu eleştiriyi yapıyorum. Yoksa inşallah herkes en az 5000 ve üzeri alsın ve tüm iş görüşmeleri mükemmel geçsin de durum da ortada :)

Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  2. Inamorato

Inamorato TÜİSAG Üyesi

Bir OSGB'den aradılar.Dediler ki mesleki sigorta yapıyoruz ücret net 2000, şantiyede tam gün çalışacak isg uzmanı lazım.Tek şantiye için şartları uygun buldum kabul ettim. Dedi pazartesi şantiyeye gideceğiz.Yalnız işe giriş işlemleriniz için belgeleriniz lazım nüfus cüzdanı belge fotokopisi vs .Dedim belgeye gerek yok numarası yeterli ,ama dedi merkez şubemiz yapıyor işlemleri o da Bursa da.Oraya mail yoluyla göndermemiz lazım dedi. Bende peki dedim gönderirim size.Sonra internetten baktım OSGB'nin adresine sitesine vs beni arayan numara gerçek mi diye tedbirli olmak için.Numarası OSGB'nin iletişim yerinde yazıyordu.Bende belgeleri gönderdim mail ile. Pazartesi oldu yüzyüze görüştük. İnşaat firmasına doğru yola koyulduk.Firma yetkilisiyle toplantı odasında oturduk.Daha sözleşmeyi imzalamamışlar firma ile aralarında , firma ile anlaşamadılar.İş orada kaldı. İşe giriş işlemleri de yapılmadı. Bende sanıyorum ki gideceğim işe giriş işlemleri başladıktan sonra hemen başlayacağım.Firma ile anlaşmadan benimle anlaşıyorlar ,ola ki anlaşamazlarsa beni ortada bırakırlar olur biter.Çalışma mantığına bakarmısınız? Bu OSGB'yi bakanlığa şikayet edeceğim.Dilekçemi yazdım göndereceğim.İşe giriş işlemi yapılacak diye belgelerimi aldılar ve işlemleri de yapmadılar.Bu belgelerin yanlış maksatla kullanılmayacağından nasıl emin olayım.Tamamen etik dışı.Bunların eğitim verme yetkisi de var.Bir de utanmadan eğitimlerde etikten bahsedecekler.Bir daha OSGB'lerle işim olmaz.

buketdemir ve erhancak bu yazıya teşekkür etti.
  3. Burcum

Burcum TÜİSAG Üyesi

sayın çevre5559, çok hoş bir dialog kurmuşsunuz,takdir ediyorum:)

erhancak bu yazıya teşekkür etti.
  4. Inamorato

Inamorato TÜİSAG Üyesi

Para önemli değil 1500 düşünüyoruz :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Madem eğitim verme yetkisi var o zaman bu firmanın adını burada ifşa edin ki bu da kendilerine bir ders olsun. Böylesi bir firmanın eğitim verme yetkisi bu hareketinden ötürü iptal edilmeli. Etik kuralları hiçe sayanın eğitim verme yetkisi olmamalı. Bu vesileyle bir sonraki sınav için o kuruma kayıt yaptıracak olanlar bir kere daha düşünürler. Firma sahiplerine de yaptıkları terbiyesizlik için bu bir ders olur.

Inamorato bu yazıya teşekkür etti.
  6. Inamorato

Inamorato TÜİSAG Üyesi

İstesem yaparım ama bunu da doğru bulmuyorum.Tarzıma uygun düşmez.Benim de etik anlayışıma ters.Ancak şahsi tepkimi de bakanlığa bildirim ile yaparım . Eğitim alacak olanlar özelden yazsın ismini veriyim oradan almasınlar isterlerse.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Güzel düşünmüşsünüz ve size insana değer vermeyen firmaya geri dönmemişsiniz.Peki sizinle yollarını ayrıdıktan sonra neden tekrar arayıp çalışmayı istediler(yani ne kadar süreç sonra)bunu merak ettim.Belirtirsenız sevinirim en azından bizede tüyo olur ,ne de olsa iş hayatı...

8. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Bu işin altından başka bir şey çıkıp başınız ağrıyabilir.Belki de belgenizi bir yerlerde gösterip kullanabilirler.Döküman düzenleyip bir şeyler hazırlayabilirler.Bakanlıktan araştırın, sertifika numaranızın bir yerler de kullanılıp ,kullanılmadığından emin olun.Size geçmiş olsun diyorum.Ben, uzmanlık eğitimi aldığım dönemlerde, zaten OSGB' lerin samimiyetini anlamıştım.Bunlarla işim olmaz demiştim.Neden, çünki:Eğitimde kanun,tüzük,yönetmelik okuyup geçiyorlar.Hangi OSGB belgeyi aldıktan sonra, şunu şöyle,bunu böyle yapacaksınız,sahaya çıkınca dökümanları en azından örnekler ile gösterip,öğretiyorlar?Bizdeki mantık bilgi paylaşıldıkça değerlidir.Ama OSGB 'lerde böyle bir mantık yok.Hepsi böyle değildir belki ama benim gördüklerim böyle...Hadi bizim yaşımız büyük,sahalardan şantiye tozu yutarak geldik,noter onaylı defter yıllarca doldurduk.Yabancı değiliz.Ama kurslara yeni mezun mühendis arkadaşlar gidiyor.Ey OSGB ler size seslenıyorum:Eğitim verirken derslerde uygulamalı bir İsg kurulu oluştursanız,derse örnek bir noter onaylı defter getirip öğrencilere göstersenız çok şey kaybedersiniz değil mi?Eeee tabi her şeyi gösterip öğretirsenız ,sonradan c sınıfı sertifikalı ,düşük ücrete iş güvenliği uzmanını nereden bulacaksınız...

9. Bence vermelisin çünkü bunun gizli kalmaması gerekir, zira zaten bakanlığa bildirmişsin. Onlar da artık yasal işlem yapar ya da es geçer orası bilinmez... Ancak o şehirde bulunan başka eğitim veren kurumlar hem zan altında kalmasın hem de ibret-i alem olsunlar yaptıkları terbiyesizliğin ağır faturası onların müşteri kaybetmesidir. Yaptıkları gizli kalmamalı, ifşa edilmeli. Ki başkalarının da hem canı yanmasın hem de maddi yönden sıkıntı yaşamasınlar. Ben bunun açıklanmasının etik kavramının arkasında saklanmaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar neyin ne olduğunu bilmeli. İşte forumda hemen her gün OSGB'lerle ilgili şikayetleri okumaktayız. Sadece şikayet, şikayet... İşte fırsat; yaptıklarının yanına kar kalmaması gerekir. Ben olsaydım inanınız ortalığı ayağa kaldırırdım. Tabi tercih sizin, kararınıza da saygı duyarım.
    Selamlar.

arayiselmas bu yazıya teşekkür etti.
  10. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Sertifikanın iyisi kötüsü olmaz.Emeğin de 1 ayı 4 yılı olmaz.Adam 4 yıl okur bişi öğrenemez,iş de bulamaz,kendinide geliştiremez.Ama 1 aylık eğitimden sonra alır sertifika ,işini iyi yapar,kendini geliştirir, kendini de iyi pazarlar iyi ücretler kazanır.İş Güvenliği dalı bam başka bir dal ve alandır.Diğer mühendislik disiplinlerine benzemez.Hesabı,kitabı,teknik ,imalatı,üretimi olmaz.Evet o kötü dediğiniz sertifika sahibleri için günde 150 kişi aranıyor(bknz:İnternette iş ilanları sayfalarına.Kaç tane mühendislik dalından personel aranıyor?Kaç tane iş güvenliği uzmanı aranıyor.)...Şunuda belirteyim bende size kızmadım.Aksine gülümsedim:))) Bu arada sanırım ben istisnayım çünki eskiden şantiye şefliği yapıyordum şu anda ki iş güvenliğinden kazandığımın 3 katı maaşım vardı.Şu andaki iş yerim patronum 25 senelik arkadaşım olduğu için hizmet veriyorum.Tabi bizim durum istisna...Genele bakmak lazım...

11. HANIM SENA

HANIM SENA TÜİSAG Üyesi

12. HANIM SENA

HANIM SENA TÜİSAG Üyesi

Ben onlarla görüştüğümde tecrübesizdim ve çok hevesliydim.Yani ne deseler yapardım.Bedavaya bile çalışırdım. '2 sene önce bu kadar iş güvenliği uzmanı da yoktu.Oraya başlayan uzman tahminime göre daha iyi bir iş buldu ve oradan ayrıldı.Benim madende çalışmaya başladığımı duymuşlar.Çok tehlikeli bir iş yerinde çalışıyorum.Kurallar sıkı,kanun olarak ta her şeyde daha özenli davranmam gerekir,bunun da farkındalardı.Ayrıca risk değerlendirmesi yapmıştım onuda kullandılar belkide risk değerlendirmesinde ismimi değiştirmiş olabilirler.Aşağı yukarı 1 sene sonra aradılar beni,kaldığım eve 2 kere şoförü göndermişler ben istemiyorum deyince:)))

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica