Ilk Risk Analizi

çağan genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
kapak kısmını xxxxxx şeklinde atabilirmiisniz... kapakta neler olmalı onun için görmek istedimde... genel olarak güzel bir çalışma olmuş.

hasan hüseyinoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Risk analizinin belgelendirilmesini kime karşı kullanacaksınız Hasan Bey
Eğer İş müfettişleri için diyorsanız işletme içinde dosyasında bulundurulması ve istenildiğinde gösterilmesi yeterlidir.
Yok Okul yönetimi açısından soruyorsanız ise
Okul yönetimi asıl işveren olduğu için zaten okul servisine ait risk değerlendirmesinin bir örneğini sizden talep edip kendi dosyalarında bulundurmaları gerekmektedir!!
Sizin belgelendirmeden kastınız ne?

Acıkcası hicbir fikrim yok sadece bilgilenmek istiyorum. Okul yonetimi mi yaptırır bu riskanalizini yoksa servis soforunun isveren olarak mı yaptırması gerekli onu da bilmiyorum. Sadece oyle bir durumda fikir sahibi olmakistiyorum yardımlarınızicin simdiden tesekkurler

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar çağrı merkezi offislerinde risk analizi yapıyorum
Havalandırma
Aydınlatma
Ergonomik koşullar
Bilgisayar
Elektrik
Dolaplar
nın dışında ne tür bir tehlike olabilir yardımlarınızı bekliyorum
En büyük sorun 1) psikolojik(tüm çağrı merkezi çalışanlarına Allah sabır verrsin ve uzman ve hekimlerine de koşulları düzeltebilecek güç versin) 2) çok konuşmadan dolayı ses tellerinde nodül oluşması(çok dikkat edilmesi gerekir)3) işitme kaybı

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Acıkcası hicbir fikrim yok sadece bilgilenmek istiyorum. Okul yonetimi mi yaptırır bu riskanalizini yoksa servis soforunun isveren olarak mı yaptırması gerekli onu da bilmiyorum. Sadece oyle bir durumda fikir sahibi olmakistiyorum yardımlarınızicin simdiden tesekkurler
Kanuna göre 6331 sayılı kanun kapsamında olan tüm iş yerleri risk değerlendirmesi yapmak/yaptırmak zorundadır.Asıl işverenlerin alt yüklenicilerine ait risk değerlendirmesini de kendi risk değerlendirmesi dosyalarında bulundurmak zorunda oldukları için alt yükleniciler yapmış oldukları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene vermek zorundadırlar.Kendi risk değerlendirmelerini de saklamakla yükümlüdürler.Temel prensibi bu şekilde özetleyebiliriz.

hasan Akyıldız

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bilgilendirme için teşekkürler :)Kapak bölümünü oluşturdum aslına bakacak olursanız şirket ismi yer alması sakıncalı olur belki diye paylaşmadım.risk analizinin sonunda (Her bir tehlike/risk için kart sistemi uygulayabilirsiniz. İstediğiniz gibi sıralayabilir, o riske ait analizi yenileyebilir, yeniden sıralama yapabilirsiniz. '' yer vermeyi düşünüyordum yanlışmı olur?

Yanlış olur, şöyle ki;
Risk analizi yönetmeliğine göre risk analizi yapmak ve bunları sıralamak, düzeltici ve önleyici faaliyet sonrasında ilgili tehlike için risk analizini yenilemeniz gerekmekte. Karşı tarafa bir tercih hakkı düşüncesi oluşturacak ifadelerden ziyade, emir cümleleri kurmanızda fayda var. bnc

romesenko

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şiddetin aynı kalması kesindir. kafaya düşen bir cisim insanın kafasını yaracaksa eğer, bizler bareti sağladıktan sonra sadece bu olayın olması ihtimalini düşürüyoruz. yine eğer cisim düşerse ve baret yoksa şiddet yine aynıdır. baret var ise ihtimal düşeceği için olayın risk skoru azalır. biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.
baret yoksa şiddet ölüm dür (şiddet 5 dersek) ama baret olması durumunda şiddet olarak az düşebilir mesela şiddet 4 olablir
diye düşünüyorum
dolayısıyla önlem alındıktan sonra şiddet mutlaka aynı kalır diyemeyiz istisnalar olabilir

gülhan_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yanlış olur, şöyle ki;
Risk analizi yönetmeliğine göre risk analizi yapmak ve bunları sıralamak, düzeltici ve önleyici faaliyet sonrasında ilgili tehlike için risk analizini yenilemeniz gerekmekte. Karşı tarafa bir tercih hakkı düşüncesi oluşturacak ifadelerden ziyade, emir cümleleri kurmanızda fayda var. bnc
Dediğinizi tam anlamıyla anlayabilmem adına elinizde böyle bir örnek varsa benle paylaşabilirmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
cc76, 4. önlemde şiddet aynı kalacaktır diyorsunuz, bu kesin midir?
Mesela baret takılmaması sebebiyle yaralanma gibi bir tehlikede baret takıldığında ihtimal mi düşer yoksa şiddet mi?
şiddet değeri kaza olması durumda oluşacak hasarı ifade eder. alacağınız önlemler kaza olma ihtimalini azaltır, şiddet aynı kalır.

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
baret yoksa şiddet ölüm dür (şiddet 5 dersek) ama baret olması durumunda şiddet olarak az düşebilir mesela şiddet 4 olablir
diye düşünüyorum
dolayısıyla önlem alındıktan sonra şiddet mutlaka aynı kalır diyemeyiz istisnalar olabilir
yorumunuza katıldığımı söyleyemem.
sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarak söyle bir soru sorayım; kafasına baret takan çalışan, başa cisim düşmesi sonucu ölüm ihtimalinden %100 kurtulabilir mi?

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
öncelikle bilgilendirme için teşekkürler mutalaka bu yönde güncelleme yapacağım. örneğin operasyondaki kağıt dökümanlar mı yazmalıyım tehlikeyede yangın vs gibi?

8 de yer alanları ayrıca yapıyorum ama genelin içine dahil etmemmi gerekir?
merhaba,
eğitim yetersizliği , sürekli aynı pozisyonda çalışma , yangın, yangın tüplerinin olmaması , yangın eğitimlerinin olmaması vb
her alanın ismini yazarak yaparsanız daha sağlıklı olur.

gülhan_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Ekli dosyalar

• kapak .docx
    272.3 KB · Görüntüleme: 173

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence çok yanlış bir rd hazırlanmış..

caner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar çağrı merkezi offislerinde risk analizi yapıyorum
Havalandırma
Aydınlatma
Ergonomik koşullar
Bilgisayar
Elektrik
Dolaplar
nın dışında ne tür bir tehlike olabilir yardımlarınızı bekliyorum
Merdiven, zemin , cam yüzeyler, sıcak içecekler( nescafe, çay vb.), kesici alet varsa ( makas, falçata vb.) yazdığınız konularda yangın yok ama muhtemelen onu da düşünmüşünüzdür.Ve elektrik konusu başlığı altında açık kablolar.Saygılarımla

mel16

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benimkinden daha güzel olduğu kesin sadece 6 sayfalık oldu. Kapsamlı bir rapor örneğine denk gelemediğim için çok yetersiz oldu. Galiba yapmayacağım :(

gülhan_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Benimkinden daha güzel olduğu kesin sadece 6 sayfalık oldu. Kapsamlı bir rapor örneğine denk gelemediğim için çok yetersiz oldu. Galiba yapmayacağım :(
mutlaka yaparsınız benimde ilk yaptığım risk analizi ve kapağı işin gerçeği

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
evet gürültü başlığı altında değerlendirdim ayrıca bir başlık olarak değerlendirmeye gerek yok diye biliyorum ama yanılıyomuyum?
Gülhan hnm,
örneğin yurtdışında callcenter çalışanları 3 senenin sonunda mahkemelerde ifade haklarını kaybediyorlar. Gürültü konusuna ek olarak kullanılan kulak tipindeki ahizelerin çalışanlarda ki etkisi, bakım ve temizliğinin yapılması belki o kulaklıklardan geçebilecek bulaşıcı hastalık riskleri, ses şiddeti olabilir, işitme kaybı,
oturdukları masa ve sandalyenin uyumları, kısaca ergonomik açıdan kontrol diyelim
Ortam aydınlığı, termal ısı, doğal aydınlatmanın uygunluğu, ekrana yansıma vs vs,
sürekli bir ekrana bakıyorlar göz bozuklukları, yoğun ve sıkı şartlarda çalışıyorlar, molaları bile sayıyladır, dakika hesabıdır, çalışma temposunu mutlaka irdelemelisiniz.
Mobbing kaçınılmazdır, yukarıda bir arkadaşımın belirttiği gibi psikolojik riskler çok yüksektir, aslına bakarsanız bir çeşit ağlama duvarları ve stres toplarıdır callcenter çalışanları, kimseye bağarmaya cüret edemeyen tipler bu çalışanlarımız üzerinden giderirler öfkelerini, belki deşarj olmaları için daha sık molaların sağlanması .. gibi
Eski telekomculardanım da ;) callcenter ile beraber çok çalışmalarım olmuştu, ofis ortamında ki en ağır işçilik onlardadır, unutmayın

gülhan_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Gülhan hnm,
örneğin yurtdışında callcenter çalışanları 3 senenin sonunda mahkemelerde ifade haklarını kaybediyorlar. Gürültü konusuna ek olarak kullanılan kulak tipindeki ahizelerin çalışanlarda ki etkisi, bakım ve temizliğinin yapılması belki o kulaklıklardan geçebilecek bulaşıcı hastalık riskleri, ses şiddeti olabilir, işitme kaybı,
oturdukları masa ve sandalyenin uyumları, kısaca ergonomik açıdan kontrol diyelim
Ortam aydınlığı, termal ısı, doğal aydınlatmanın uygunluğu, ekrana yansıma vs vs,
sürekli bir ekrana bakıyorlar göz bozuklukları, yoğun ve sıkı şartlarda çalışıyorlar, molaları bile sayıyladır, dakika hesabıdır, çalışma temposunu mutlaka irdelemelisiniz.
Mobbing kaçınılmazdır, yukarıda bir arkadaşımın belirttiği gibi psikolojik riskler çok yüksektir, aslına bakarsanız bir çeşit ağlama duvarları ve stres toplarıdır callcenter çalışanları, kimseye bağarmaya cüret edemeyen tipler bu çalışanlarımız üzerinden giderirler öfkelerini, belki deşarj olmaları için daha sık molaların sağlanması .. gibi
Eski telekomculardanım da ;) callcenter ile beraber çok çalışmalarım olmuştu, ofis ortamında ki en ağır işçilik onlardadır, unutmayın
bende 4 yıldır ÇM de çalışıyorum bahsettiğiniz konular gerçekten yaşanan ve yaşanması muhtemel.üzerinde mutlaka duracağım bilgilendirme için çok teşekkürler:)

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gülhan hanım ilk defa RD ye bakan birisi gibi düşündüm kendimi ve çok karışık buldum. İşyerinde risk nedir derecesi nedir, nasıl bir tedbir alırsak belirtilen risk seviyemiz kaç düşer, aldığımız tedbirler yeterli olur mu bunlar net değil. Ayrıca hangi tedbirleri ne kadar bir süre içerisinde almamız lazım. Bunların detaylı bir şekilde yazmanız lazım ki bunu okuyan sıradan bir kişi kendi başına anlayabilsin.

Ayrıca Bütün bir RD çalışmasını genelin içine koymuşsunuz. Konuların daha iyi anlaşılabilir olması için bölüm bölüm yapmanız daha sağlıklı olur. Böyle yaparsanız hangi birimlerin daha riskli ve öncelikli olduğunu daha kolay anlarsınız.

Eksik olan konulardan bazıları ise;

Risk analizini kim yaptı. Yapmış olduğunuz tarih, geçerlilik tarihi bunları da koymayı unutmayın
Acil durum çalışmaları
Tatbikatlar
Göz rahatsızlıkları
Kaç kişi çalışıyor bilmiyorum ama çocuk yuvası var mı mesela
Emzirme izinleri uygulanıyor mu
Kaçak akım rölesi var mı
Çalışanların işe giriş muayeneleri var mı.
İş güvenliği eğitimleri aldılar mı
Temizlik sırasında gerekli uyarı levhaları konuluyor mu
Ecza dolabı var mı mesela. İçerisinde gereken ilaç vb. malzemeler var mı

Daha çok konu var ama siz çalışanlarla birebir konuşursanız bazı unuttuklarınızı onlarda hatırlatabilir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Birde bu işler yapılarak öğreniliyor. çok fazla kendinizi de sıkmayın. Zamanla riskleri daha kolay görebiliyorsunuz.

Örnek olarak belki bu format işinizi kolaylaştırabilir.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK KİNNEY ANALİZİ.xlsx
    21.8 KB · Görüntüleme: 126
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.