Soru Ilk Yardım Ekibi Oluşturulması Hakkında

Konu, 'İlk Yardım' kısmında mehmet ali aslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mehmet ali aslan

mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

Uzman arkadaslarım bız ınsaat sahasında ilk yardım ekıbı kuracaz her 10 kısıde 1 kısı secmemız gerektıgı saglık bakanlıgı ılkyardım yonetmelıgınde sabıt fakat taseronlardanmı sececez ana yuklenıcıdenmı sececez bunun ayrımını hıc bı yerde bulamadım. Toplamda 150 işçinin çalıstıgı bır santıyede 30 kişi ana yuklenıcı 40kısı taseron 50 kişi taseron 30 kişi taseron olmak uzere nasıl bı secım yapmamız gerekıyor 15 kısının hepsını ana yuklenıcıden secmemızı engelleyen bır yonetmelık varmı bılen varsa yonetmelık maddesı ıle bırlıkte yazarsa sevınırım tsk ıyı calısmalar

2. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

Mehmet ali bey bende sağlık bakanlığı ilk yardım yönetmeliğine baktım fakat böyle bir ayrım göremedim.
    MADDE:14 DE istihdam edilen personel dediğine göre böyle bir ayrım yok diye düşünüyorum

3. kiki_kirs

kiki_kirs TÜİSAG Üyesi

Bizim yaptığımız gibi , her taşeronun mevcut personel sayısının yüzde 10 u kadarını alıp ilk yardım ekibine koyup sertifikalandırabilirsin.

4. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

biz dengeli dağıtıyoruz ilk yardım eğitimi alanları taşeronlar kalabalıksa onlardan daha çok alıyoruz tabiki sonuç olarak farketmemesi lazım toplam sayıya göre her 10 kişide 1 kişi olarak uygulamaktayız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Böyle bir ayrım yoksa eğer diğer taşeronlardanda en azından birer yada ikişer kişi kurtarma ekiplerinde olması bana daha mantıklı geliyor. Çünkü ilk yardımda amaç en hızlı şekilde ilk müdahale olduğuna göre olay yerine en yakın kişilerden seçmek mantıklı gibi....

6. mehmet ali aslan

mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

Yardımlarınız ıcın tsk arkadaslar sonucta benı baglayan bı yonetmelık yok (10 kısıde bır kısı dısında) sorun su kı ısverenden ne ıstersem bana bunu boyle yapmamızı soyleyen yonetmelıgı getır dıyor :)) mantıklı olan bu demem bırsey ıfade etmıyor yanı :))

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

sizi bağlayan yönetmelik Sağlık bakanlığı ilkyardım yönetmeliği Mehmet Alı bey

8. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

ilk yardım ekibi kuracağım bu konuda yardımcı olur musunuz ?

9. doğa34

doğa34 TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    ilkyardım yönetmeliğinde yer alan'' ağır ve tehlikeli işler tanımı''kalktığı için tehlike sınıfına göre ilkyardımcı sayısını belirlerken tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde 10 da bir kişiyi seçmek gerekiyor diye yorumluyorum.

Fakat çalıştığım yer bir çağrı merkezi ve tehlikeli sınıfta yer alıyor(tebliğ listesinde), yaklaşık 100 kişiye ilkyardımcı sertifikası aldırmak gerekiyor,bu doğru bir mantık mıdır?sonuçta bu iş bir ofis işi tehlikeli sınıfta olmasına karşın 20 kişide bir hesaplasam ilkyardımcıyı mevzuata aykırı olur mu sizce?

Görüşlerinizi bekliyorum,iyi çalışmalar dilerim.

10. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

11. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    resmi gazete Tarihi: 22.05.2002 resmi gazete Sayısı: 24762

İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı

Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata
    göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak
    üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi”
    sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.
    Sürücü Kursları ve ilkyardım eğitiminin zorunlu olarak verildiği kurslarda verilecek
    ilkyardım eğitimleri, bu yönetmeliğe göre sertifika almış eğitimciler tarafından verilmesi
    zorunlu olup, denetimleri müdürlük adına Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından yapılır.

Çağrı merkezi olduğu için 20 kişiye göre hesaplamanız yeterli olur diye düşünüyorum ...

Ekli Dosyalar:

Ekrem KAYA ve doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
  12. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

İlk Yardım Yönetmeliğinde ki Ağır ve Tehlikeli işler tanımlaması Eski ''Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamında ki'' işyerleri için belirlenmişti. Şu anda bu yönetmelik yürürlükten kaldırılması sebebi ile Tüm İşyerlerinde her 20 personel için 1 ilkyardımcı görevlendirme zorunluluğu bulunuyor. Hesaplamanızı buna göre yapabilirsiniz.

doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
  13. doğa34

doğa34 TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Benim merak ettiğim İlkyardım yönetmeliğinde ağır ve tehlikeli işler tanımı kalktığı için, tehlikeli sınıfta yer alan ofis işi için 10 kişiden birine ilkyardım eğitimi aldırmanın yasal dayanağı ne olacaktır.

14. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

İLK YARDIM YÖNETMELİĞİ :
    İlk yardımcı ve zorunlu ilk yardımcı istihdamı
    Madde 16 — (Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen
    her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan
    işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş
    merkezden en az ‘’ Temel İlk yardım Eğitimi ‘’ sertifikası almış ilk yardımcının bulundurulması
    zorunludur.

15. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

Öncelikle 10 kişiden birine diye bir zorunluluk yok. Yönetmelik yürürlükten kalktığı için ağır ve tehlikeli işler kapsamı yok. İşyerleri çok tehlikeli , tehlikeli ve az tehlikeli olarak ayrım yapılıyor. Bu yüzden de Fatih Ülker bey 'in yukarıda yayınladığı 16.Madde birinci paragrafta belirtildiği gibi 20 kişide bir kişi şeklinde ilk yardımcı sayısını tespit edebilirsiniz. Fazlasını aldırmanın zararı yok....

doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica