Soru Ilk Yardımcı Personel Sayısı Hakkında

Konu, 'İlk Yardım' kısmında Altar VATANSEVER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Altar VATANSEVER

Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Acil Durum Ekiplerimi oluştururken ilk yardımcı personel olarak ilk yardım eğitimi almış personelleri seçiyorum. Ancak yasada bazı boşluklar bulunuyor. İlk yardım Yönetmeliği madde 16 ile "Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur” ifadesi yer almaktadır. Ancak 6331 ile Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kaldırılmıştır. Mevcut yapıda tehlike sınıfı Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli şeklindedir. Buna göre Tehlikeli sınıf %10'a göre mi %20'ye göre mi hareket edecektir? Ağır ve Tehlikeli işler olarak belirtilen işler nelerdir?
    Yorumu olan var mı, bakanlık ile de yazışıyorum ancak sağlıklı bir bilgi alamıyorum. Sizlerin yorumu merak ettim.

abdulkadir61 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Altar bey burada Tehlikeli ve çok Tehlikeli %10 yani 10 kişiden 1 kişi sertifikalndırılmış olması gerekmekte, Az Tehlikeli sınıfta ise %20 yani her 20 kişiden 1 kişi sertyifikalndırılmış olması gerekmekte tespitiniz doğrudur.
    Ağır ve tehlikeli işler demekle Tehlikeli ve çok tehlikeli denmek istenmektedir yeni 6331 sayılı kanuna göre bunların tehlike sınıflarını belirlemek için NACE kodlarına bakmak gerekmekte. Siz sadece iş yerlerinin tehlike sınıflarını NACE koduna bakarak belirleyin ve sertifikalndırın bence yeterli.

Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Altar VATANSEVER

Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

Ali Bey,

Bakanlığın ilk yorumundan sonra sorduğum ek soruya verdikleri cevap ile durum netleşmiştir. Bu arada yukarıda %20 olarak yazdığımı %5 olarak düzeltmek isterim bir hata yapmışım.

Gelen Cevap:
    Sayın Altar VATANSEVER;
    Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 37 nci maddesi uyarınca, 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesi ve bu madde kapsamında yayımlanmış olan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin yasal dayanağı kalmadığı için ağır ve tehlikeli işlerin tanımları kaldırılmıştır.
    Dolayısıylaİlk Yardım Yönetmeliğinde “Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir kişi olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur" olarak hareket edilmesi uygun olacaktır. Yani tehlike sınıfı olarak ayrım yapılmaksızın hükme bu şekilde riayet edilmesi gerekmektedir.
    Bilgilerinize rica ederim.

Sonuç olarak; tüm iş yerlerinde tehlike sınıfı gözetmeksizin %5 ilk yardımcı bulundurulması gerekecek.

EmreÖzden, Onur17, ATURAN ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Altar bey bu yazııyı yani bakanlık yazısını bana mail olarak skıner edebilirmisin teşekkürler.
    akoksal@bilkentholding.com.tr

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. furkany

furkany TÜİSAG Üyesi

Değerli Uzman arkadaşlar,

geçenlerde bölgemizde yapılan denetimlerde, müfettişler ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırıldığını bu nedenle, ilk yardım yönetmeliğinin ilgili maddesine göre, her 20 kişide 1 kişi olacak şekilde, çalışanların temel ilk yardım eğitimi almaları gerektiği belirttiler. hangi tehlike sınıfı olursa olsun, her 20 kişide 1 kişinin bu eğitimi alması gerekiyor.

Onur17 ve keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
  6. sarph35

sarph35 TÜİSAG Üyesi

Peki o iş yerinde 5 kişi çalışıyorsa hatta 1 kişi çalışıyorsa ne yapabiliriz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar çalışan sayısı 20 den az ise 1 kişinin sertifikalandırılması yeterli.

Onur17 ve sarph35 bu yazıya teşekkür etti.
  8. engin12

engin12 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Bildiğiniz gibi şirketlerin, genelde merkez ve şube/ofis/şantiye vb. isimlerle farklı işyerleri olabiliyor. Bildiğim kadarıyla İSG konularında her işyerini bağımsız düşünmemiz gerekiyor. Bu konuyu göz önünde bulundurursak örneğin;
    merkezde 105 kişi için 5 ilkyardımcı,
    a şubesinde 15 kişi için 1 ilkyardımcı,
    b şubesinde 25 kişi için 1 ilkyardımcı,
    bulundurulması gerekiyor, doğru mudur?
    Mesela bizim bir şubemizde de sadece 1 çalışan var, burası için ilkyardımcı konusunda ne yapmamız gerekir?

9. servey

servey TÜİSAG Üyesi

b şubesine 2 kişi gerekir bence, 20 kişiyi geçtiği için.

10. servey

servey TÜİSAG Üyesi

tabi a ya da 6 kişi

11. engin12

engin12 TÜİSAG Üyesi

İlkyardım yönetmeliğinde; "Her yirmi personel için 1 ilkyardımcı..." ifadesi geçiyor. Bunu, 20'nin katlarına ulaşmayan durumlarda İlkyardımcı ihtiyacı yok gibi mi algılamalıyız? Okuduğum kadarıyla "20'nin altında personel sahibi olunduğu durumlarda 1 kişi yeterlidir" gibi bir ifade göremedim.

12. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benmi gözden kaçırdım bilmiyorum ama ilkyardımcı ile alakalı ağır tehlikeli işler yönetmeliğinde bir madde yokki kaldırılmış olması ilk yardım yönetmeliğini bağlamaz ağır tehlikeli işler yönetmeliği kalktı diye ağır tehlikeli işlerde kalkmadı ya ilk yardım yönetmeliğinde çok tehlikeli ve tehlikeli yerlerde 10 kişi için 1 tane diyor bağlayıcı olan bu

13. sevgay

sevgay TÜİSAG Üyesi

1 kişi çalışan yerlerde de o kişinin sertifika almasını önericez doğru mudur?

14. Ahmet Canlar

Ahmet Canlar TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta her 10 çalışan için 1 ilk yardımcı, az tehlikeli sınıfta her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı gerekir.

15. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

İlk yardım yönetmeliğinde her kamu kurum ve kuruluşları için 20 kişide 1 kişi (%5) , ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işyerleri (Ağır ve Tehlikeli işler yönetmeliğinde belirtilen işler/işyerleri) için her 10 kişide 1 kişi (%10) olarak belirtilir burada ''ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işyerleri'' kavramı yönetmelikte belirtilen iş kolları ile ilgilidir tehlikeli veya çok tehlikeli sınıftaki işyerleri tanımlaması değildir. Ağır ve Tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kalktığı için tüm işyerleri 20 kişide 1 kişi yani %5 oranında ilk yardımcı bulundurma zorunluluğu taşıyor.

Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
  16. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

%5 ve %10 değerleri üzerinden yorum yapın. Tehlikeli işletmede 9 çalışan var ise, 10% den hesaplarsanız; 10x9 / 100 = 90/100 = 0 kişidir. bu da demek oluyor ki 10 kişiden az çalışanı olan tehlikeli iş yerlerinde ilkyardım eğitimi almış personel bulunması zorunlu değil olarak yorumlanmalı.

17. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Tolga Bey
    10 kişiden az , tehlikeli sınıf içinde sertifikalı ilk yardımcı %10 üzerinden hesaplanarak bulunmaktadır.
    10x9/100 = 0 kişi demek açıkcası yanlış bir ifadedir.
    10 kişi altı için 1 kişi sertifikalı ilk yardımcı eğitimi alması gerekmektedir.
    Ne yani şimdi 34 çalışanı olan bir işletme için yukarıdaki hesaba göre 3 sertifikalı ilk yardımcı mı gerekiyor ?
    nasıl 34 kişi için 4 sertifikalı ilk yardımcı gerekiyorsa , 10 kişi altı içinde 1 sertifikalı ilk yardımcı gerekmektedir.

Saygılarımla

18. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    Bütün işletmelerde % 10 hesaplayın, ne kaybedersiniz. İlk yardımcı personel sayımız fazla olsun, bir şey olmaz.

19. Ahmet Canlar

Ahmet Canlar TÜİSAG Üyesi

İş müfettişleri tarafından denetime girmiş bir iş yerinde çalışan olarak çok tehlikeli sınıfta 10 kişide 1 ilk yardımcı beklentileri olduğu kesindir.

20. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Ve İlkyardım Yönetmeliği Gereği; İlkyardımcı ve Zorunlu İlkyardımcı İstihdamı (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur. (İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ 22/05/2002 Tarih ve 24762 Sayılı R. G. Madde 16)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. ilkyardımcı bulundurma zorunluluğu

,
  2. işyerinde kaç kişi ilkyardım eğitimi almalı

,
  3. işletmelerde yangın eğitimi almış personel bulundurma zorunluluğu

,
  4. işyerinde ilkyardım sertifikalı işçi çalıştırma,
  5. sertifikalı ilk yardımcı eğitimi cezaları,
  6. calisanlarin yuzde kaci ilkyardim