İlkyardım Yönetmeliği Hakkında İş Güvenliği Uzmanı Değerlendirmesi

oğuzhan uyvar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
detaylı bir uzman değerlendirmesi yapılmış.

**
İlkyardım Yönetmeliği[/B], 29/7/2015 tarihli 29429 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu yönetmelik ile yapılan bazı önemli değişiklikler aşağıdaki gibidir.

- DENETİM EKİBİ TANIMLAMASI

“Tanımlar ve Kısaltmalar” başlıklı Madde 4 kapsamında; Denetim Ekibi “En az biri ilkyardım eğitmeni yetki belgeli eğitmen olmak üzere, sağlık personelinden oluşan iki kişilik ekip” olarak yapılmıştır. (Bkz.Madde 4, 1. fıkra, (c) bendi)

Bu değişiklikle İlkyardım Eğitmeni Yetki Belgeli eğitmenin denetim ekibinde yer alması gerekliliği getirilmiştir.

- MERKEZ YETKİLİLERİ TANIMLAMASI

“Tanımlar ve Kısaltmalar” başlıklı Madde 4 kapsamında merkezin yasal sahibi olarak tanımlanmıştır ve yetki ve sorumlulukların belirliliği anlamında önem taşımaktadır. (Bkz.Madde 4, 1. fıkra, (ı) bendi)

- MESUL MÜDÜR TANIMLAMASI

“Tanımlar ve Kısaltmalar” başlıklı Madde 4 kapsamında Mesul Müdür “Sağlık alanında en az ön lisans düzeyinde öğrenim görmüş ve en az 1 yıllık ilkyardım eğitmeni yetki belgesine sahip kişi “ olarak tanımlanmıştır. (Bkz. Madde 4, 1. fıkra, (i) bendi)

Bu değişiklikle İlkyardım Eğitmeni Yetki Belgeli eğitmenin en az 1 yıllık tecrübesi aranacaktır.

- SINAV GÖZETMENİ TANIMLAMASI

“Tanımlar ve Kısaltmalar” başlıklı Madde 4 kapsamında Sınav Gözetmeni tanımı eklenmiştir.(Bkz. Madde 4, 1. fıkra, (k) bendi).

""
Bu kapsamda Sınav Gözetmeni olabilmek için “Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatlarında görev yapan yetki belgeli ilkyardım eğitmeni ve ilkyardım eğitici “ yetkinliğine sahip olunması gerekmektedir.

- EĞİTİM MERKEZİ AÇMA BAŞVURU İŞLEMLERİ

İlkyardım Eğitim Merkezi açma başvuru işlemleri ve İlkyardım Eğitici Eğitim Merkezi açma başvuru işlemleri ayrılmış ve yönetmelikte tanımlanmıştır ve merkez açma süreçleri yönetmelikte belirtildiği şekilde gerçekleştirilmelidir. (Bkz. Madde 7, Madde 8 ,10)

- MERKEZ KAPAMA BAŞVURU İŞLEMLERİ

Eğitim merkezlerinin kapamaları Merkez Kapama Başvuru İşlemleri maddesi ile belirlenmiştir. (Bkz. Madde 9)

- MERKEZ AÇMA BAŞVURULARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

İlkyardım Eğitim Merkezleri ve İlkyardım Eğitici Eğitim Merkezleri merkez açma başvurularının değerlendirilmesi ve yetki belgelerinin düzenlenmesi hükümleri yönetmelikte belirlenmiştir ( Bkz. Madde 10, 2.fıkra (a) ve (b) bentleri)

Yönetmelikte yapılan değişiklikle;

a) İlkyardım eğitim merkezleri için; ilkyardım eğitim merkezi yetki belgesi (Ek-1a), mesul müdürlük belgesi (Ek-2) ve ilkyardım eğitmeni çalışma belgesi (Ek-4a) Müdürlükçe düzenlenir.

b) İlkyardım eğitici eğitim merkezleri için; Müdürlükçe değerlendirilerek uygun görülen başvurular, ön inceleme raporu (Ek-8c) ile birlikte Genel Müdürlüğe gönderilir. Uygun bulunan başvurulara Genel Müdürlükçe ilkyardım eğitici eğitim merkezi yetki belgesi (Ek- 1b) düzenlenerek müdürlüğe gönderilir. Müdürlük tarafından; mesul müdürlük belgesi (Ek-2) ve ilkyardım eğitici eğitmeni çalışma belgesi (Ek- 4b) düzenlenir.

- SINAV GÖZETMEN EKİBİNİN SORUMLULUKLARI

Bu yönetmelikle Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatlarında görev yapan yetki belgeli ilkyardım eğitmeni ve ilkyardım eğitici eğitmenlerinden oluşan ekibin (en az iki kişilik) yetki , sorumlulukları ve görevleri belirlenmiştir. ( Bkz.Madde 12)

- EĞİTMEN ve KATILIMCI SAYISI

Merkezler, ilkyardım eğitimi ve ilkyardım eğitici eğitimi programlarında çalışacak eğitmen sayısı her 7 (yedi) katılımcıya bir eğitmen olacak şekilde değiştirilmiştir ( Bkz. Madde 13)

İlkyardım eğitimi, ilkyardım eğitici eğitimi ve ilkyardım eğitici eğitmeni eğitim programlarında katılımcı sayısı en fazla 21 kişi olarak belirlenmiştir. ( Bkz. Madde 14)

- MESUL MÜDÜRÜN GÖREV ve SORUMLULUKLARI

Bu yönetmelikle mesul müdürün görev ve sorumluluklarında değişiklikler ve yeni sorumluluk atamaları gerçekleşmiştir. ( Bkz. Madde 15, 3.fıkra)

Önemli görülen bazı görev ve sorumluluklar aşağıdaki şekildedir ;

a) Mesul Müdür eğitimler sırasında tam zamanlı bulunmalıdır

b) Eğitimler ve katılımcı listelerini yazılı olarak en geç bir gün öncesinden İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirmelidir

c) Düzenlenen eğitimlerin kayıtlarını tutmak ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne göndermelidir (Ek- 6a), (Ek-6b), (Ek-6c), (Ek-6d), (Ek-6e)

d) Kayıtların bir örneğini on yıl süre ile saklamalıdır

e) Sınav kağıtlarını ilkyardımcı belgesi geçerlilik süresi boyunca saklamalıdır

f) İlkyardımcı yetki belgelerini eğitmen ile birlikte imzalamalı ve müdürlüğün onayına sunmalıdır

g) İlkyardım ve ilkyardım eğitici eğitimi sınavlarında başarısız olan kişilere kursa katıldığına dair yazı düzenlemelidir

- EĞİTİCİ EĞİTMENİNİN ve İLKYARDIM EĞİTMENİNİN GÖREV ve SORUMLULUKLARI

Bu yönetmelikle eğitici eğitmeninin ve ilkyardım eğitmeninin görev ve sorumluluklarında değişiklikler ve yeni sorumluluk atamaları gerçekleşmiştir. ( Bkz. Madde 17, 1.fıkra ve Madde 18 , 1.fıkra )

Önemli görülen bazı görev ve sorumluluklar aşağıdaki şekildedir ;

a) Kendi adına düzenlenmiş çalışma belgesi ile çalışır

b) Kendi çalışma alanı ile ilgili aksaklıkları, mesul müdüre yazılı olarak bildirir

- İLKYARDIMCI BULUNDURMA ZORUNLULUKLARI VE İLKYARDIMCI SAYILARI

Bu yönetmelikle tehlike sınıfları doğrultusunda ilkyardımcı bulundurma zorunluluğu ve ilkyardımcı kişi sayıları belirlenmiştir. Buna göre ;

a) Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,

b) Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,

c) Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,

bulundurması zorunludur. ( Bkz. Madde 19, 1.fıkra)

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programı dahilinde, ilkyardım eğitimi verecek öğretmenlerin 16 saatlik ilkyardım eğitimini almaları zorunludur. ( Bkz. Madde 19, 3.fıkra)

(...)

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.