Inşatta Sektöründe C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
onaylı defter olmadan o OSGB nasıl iş yapıyor şaşıyorum doğrusu.görünen sizin hiç bir yasal sorumlluğunuz yok ki.fotoğrafların hükmü yok..kanunlar imzalı belgelere bakar.sigortada yok diyorsunuz.söze itimat etmez..işçilere eğitim verilmiş mi? bunların kayıtları varmı? acil durum planları varmı? risk analizleri varmı? eksiklikler onaylı deftere yazıldı mı?risk anzlizlerindeki eksiklikler giderildimi ? onaylı deftere yazılanlar işverence giderildi mi?vb durumlara bakılır.

forumda da belirtiyorum bu mantar gibi çoğalan OSGBlerin sadece odaları vb denetlenmemeli.işi layıkıyla yapıyorlarmı?kesinlikle denetlenmelidirler.bunu yazarken işini iyi yapanlara sözüm yok..ama bir kısmının uygulamalrı yukarıdaki örnekte olduğu gibi baştan savma ve yasal değil.

arkadaşım benden size tavsiye bu OSGB ile çalışmayın
hizmet verilem şantiyenin önceden hertürlü evrakları, eğitimleri, sağlık güvenlik planları, acil durum planı, tatbiikatlar felan tam gözüküyor.fakat üzerinden 1 ila 2 yıl zaman geçmiş gözüküyor.hem şantiye firması hemde osgb firması kurumsal yapıda gözüküyor. osgb firmasının yüzünü görmek nasip olmadı. onaylı defter meğer varmış ama noterden onaylanmamış. birde saha şefi bugün yeni bir tez ortaya attı; sözde yüksekte olmayan çalışmalarda baret gerekmiyor dedi. ben ise herkes takacak dedim. yol inşaatı olduğu için köprü inşaatı da var . haliyle düşme/düşürülme riski var. birde kafama takılan bir başka konu daha var. köprü inşaatı kenarlarına korkuluk yapılması gerekmiyor muydu? eğer öyleyse yanlarından demirler çıkan betonerme yapıya nasıl güvenlik tedbiri alabiliriz? düşünmekten kendimi alamıyorum.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
not: onaylı defter bomboş.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İşe yeni girmiş olduğumdan bir türlü emin olamıyorum. 1 ay içinde sgk olup olmadığı belli olur.

arkadaşım ilk günden sigortanızı yapmak zorunda.bu arada siz kaza sigortası yaptırdınız mı?
eğer yapmamışsa o osgbyi bakanlığa şikayet et.sizi sigotasız nasıl çalıştırır.arayın yada tanıdığınız varsa Ankara'dan kontrol etsin.öyle şey olur mu? ben üretim müdürü iken adamlara güvendim ilk ay sigortamı yapmamışlar.hemen işi bıraktım gerekli yerlere şikayet ettim.işçilerin önünde adamları rezil ettim.bu osgbnin yaptığı işlerin düzgün olduğuna sizin anlattığınız kadarıyla inancım kalmadı

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşım ilk günden sigortanızı yapmak zorunda.bu arada siz kaza sigortası yaptırdınız mı?
eğer yapmamışsa o osgbyi bakanlığa şikayet et.sizi sigotasız nasıl çalıştırır.arayın yada tanıdığınız varsa Ankara'dan kontrol etsin.öyle şey olur mu? ben üretim müdürü iken adamlara güvendim ilk ay sigortamı yapmamışlar.hemen işi bıraktım gerekli yerlere şikayet ettim.işçilerin önünde adamları rezil ettim.bu osgbnin yaptığı işlerin düzgün olduğuna sizin anlattığınız kadarıyla inancım kalmadı
maalesef kaza sigortam yok. daha öncede sigortasız iş teklif eden osgblere rast geldim.ben olaya staj gözüyle bakıyorum artık. eğer bir yanlış yaparlarsa itibarları zedelenir.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
not: onaylı defter bomboş.
hizmet verilem şantiyenin önceden hertürlü evrakları, eğitimleri, sağlık güvenlik planları, acil durum planı, tatbiikatlar felan tam gözüküyor.fakat üzerinden 1 ila 2 yıl zaman geçmiş gözüküyor.hem şantiye firması hemde osgb firması kurumsal yapıda gözüküyor. osgb firmasının yüzünü görmek nasip olmadı. onaylı defter meğer varmış ama noterden onaylanmamış. birde saha şefi bugün yeni bir tez ortaya attı; sözde yüksekte olmayan çalışmalarda baret gerekmiyor dedi. ben ise herkes takacak dedim. yol inşaatı olduğu için köprü inşaatı da var . haliyle düşme/düşürülme riski var. birde kafama takılan bir başka konu daha var. köprü inşaatı kenarlarına korkuluk yapılması gerekmiyor muydu? eğer öyleyse yanlarından demirler çıkan betonerme yapıya nasıl güvenlik tedbiri alabiliriz? düşünmekten kendimi alamıyorum.

onaylı deftere eksikleri yazıp işverene onaylatıp eksikliklerin giderilmesini sağlamanız lazım.öte yandan risk analizlerinde her şey maşallah düşük risk demekki..incelemniz de fayda var.
bildiğim kadarıyla bizde 3 metre üzerindeki her çalışma yüksekte çalışma sayılıyor.daha dün İskoçyadaki bir kazayı paylaştım okudunuzmu.yol inşaatında kamyon çarpıp işçi ölüyor.tabelalar,güvenlik ağları ,işaretlemeler tam mı? köprü diyorsunuz.yine dün genç mühendis arkadaşımız inşaattan düştü vefat etti.sakat yada vefat için illa 20 metreden düşmeniz gerekmez...tecrübeli arkadaşlarımın cevapları daha önemli ama bence köprü inşaatında düşmelere karşı bariyerler olmalı.açıkta olan demir çubukların olduğu kısımlar emniyet şeridiyle ayrılmalı.betonu dökme işi dışındakiler seyretme amaçlı girmemeli.bunu çoğaltabilirsiniz.baret nasıl takılmaz.köprü altında çalışmlarda adamın kafasına bir şey düşme olasılığı yok mu?

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
maalesef kaza sigortam yok. daha öncede sigortasız iş teklif eden osgblere rast geldim.ben olaya staj gözüyle bakıyorum artık. eğer bir yanlış yaparlarsa itibarları zedelenir.
siz riski kabul etmişsiniz o zaman dua edeceksiniz aksilik olmasın denetleme olması diye.staj diye bir şey olur mu hiç.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

B sınıfı belgen var olaya staj gözüyle bakıyorsun kusura bakma ama bu yaklaşımda 10 binlerce uzman olursa tabiki İş güvenliği faaliyetleri başlamadan biter :(

YAPRAK GÜLDEN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
mrb.. benım bır sorunum var yardımsı olabılırmısınız? işçilere verilen eğitim hangi yönetmelikte yada kanunda geçiyir biliyormusunuz?

Toprak Toprakkaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK e bakarsanız eğitim konusunu bulabilirsiniz

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Arkadaşlar merhaba.

Bu konudaki yaşadığım bir tecrübeyi size aktarmak isterim. Ben de C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak bir inşaatta çalışırken ölümlü bir iş kazamız oldu. Hakim, savcı sizin yetkiniz olup olmadığına bakmıyor. Verilen ifadeler doğrultusunda sizin oradaki iş güvenliği işiyle ilgili olduğunuz saptanırsa geçmiş olsun. Sık sık denetim yapıp işverene bildirmekte fayda var. Yaşanabilecek kaza ile ve alınması gereken tedbirler ile ilgili elinizde dökümanlar varsa mahkeme sürecinde size çok faydası olacaktır. Kazasız günler dilerim.

Merhabalar ben de sizin zannettiğiniz gibi zannederdim. Birden fazla isg uzmanının çalıştığı bir yerde de tıfıl C 'ler bildirim yapmakla yükümlü mü nasıl yapacaklar o bildirimi?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.