Insan’a Yatirim, Geleceğe Yatirimdir (27.02.2013)

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yaşamın gereklilikleri için yerine getirilmesi gerekenlerde o kadar fakiriz ki; Dünyanın hiçbir ülkesinde, bizde olan kurallar kadar kural yoktur.
Hayatımızın her alanında kurallar olmadan yaşayamıyoruz sanki.
Kuralları devlet koyuyor kuralsızlığı vatandaşla beraber devlette yapıyor.
Düşünün, Sağlığa zararlı diye; kullanımı azaltmak için bırakın kapalı mekanlarda kullanmayı, sigaraların üzerinde bile ibareler koyulmak zorunda kalındı…
Yetmedi, parasal cezalar kondu.(gerçi 69 TL li ceza neye göre hesaplandı aklım hiç almıyor ya!)
Gelişmiş ülkelerde sağlık her zaman birinci önceliktir. İnsanlar bunu küçük yaştan itibaren öğrenmeye başlarlar.Çünkü sistemleri böyle.
Filmlerde görmüşsünüzdür belki, bir kablo TV teknisyenin bile üzerinde iş elbisesi, tanıtıcı kartı ,iş ayakkabısı ve başından çıkmayan bareti sürekli vardır.
Öyle bir bilinçli uygulamadır ki, bunu her yerde görmeniz mümkün.
Pozantı-Gaziantep Otoyol çalışmalarında bulunan şanslı Mühendis’lerden biriyim.
Taşeron Firmanın Şantiye Şefliği görevini yürütürken merak bu ya, ara sıra diğer çalışmaları merak eder ilgili kısım şefi abilerle beraber dolaşır, bir şeyler öğrenmeye çalışırdım.
Bahçe şantiyesine en yakın 1. Tünel çalışmalarına götürdüler beni bir gün .O harıl harıl çalışmaların içerisinde öyle şeyler gördüm ki, aklım hayalim almadı.
Tünelin Portal kazısı yapılıyor ve yoğun güvenlik önlemi ile ilgili en ufak bir görüntü göremedim.
Şaşırdım.
Kısım şefime sordum,Abi bunlar nasıl çalışıyorlar ,burası tehlikeli değil mi? diye şaşkın ifadeyle cümlemi bitirdim .
Gelen cevap gerçekten çok ilginçti;
“Servis yolu boyunca gelirken patlatma uyarı levhası ile diğer uyarı ve ikaz levhalarını gördün. Burada İş güvenliği kuralları farklı işler. Üç noktada ‘’bekleme noktaları var’’ ve biz şu anda ikinci noktadayız. Bundan sonraki nokta çalışmaların yapıldığı yerdir ve içerden izin gelmedikçe, biri gelip bizi almadıkça daha fazla ileriye hareket edemeyiz, gördüğün gibi alan zaten kapalı.
İnceleme için ancak işin ‘’duruş’’ zamanlarında içeri girip dolaşabiliriz. Üstelik iş ayakkabılarımız olmasına rağmen tulumlarımız, iş gözlüğü, baret ve fosforlu yeleklerimiz ile kim olduğumuza dair herhangi bir ibaremiz yok. Birinci nokta uyarı ve ikaz levhalarıydı. İkinci nokta girişe kapalı alan olduğundan içeri girmek mümkün olmadı.İçeriye girebilmek için gerekli izni önceden programlamak ve bildirmek gerekir. Ardından günü ve saati belli olan bu giriş izni için yetkili, saati geldiğinde bizi gelip içeri alır kendi aracıyla dolaştırır bilgi verir.Bu arada unutma sakın, araçtan inmek yasak. “Diye sözünü gülümsemeyle tamamladı.
Dudağım uçukladı.
Bahsettiğim bu çalışma alanı ne yazık ki bizim Türklerin çalıştığı alan değildi.
Polonyalılar çalışıyordu.
Kurallarını çok önceden yaşamın bir parçası haline getirmişler.
Etrafta dolaşan bayraklı,flamalı,hayatında lehva görmemiş,bekçi gibi; yarı teknik emniyet personeli kimseyi göremedik!
Laletayn yaşamıyorlar.
Kazara çalışmıyorlar
Ve hayatları ipliğe bağlı değil.
Kurallarını koymuşlar ama kuralsızlık diye bir şey bilmiyorlar.
Canlarının kıymetlerini biliyorlar, Ekmeklerinin değerini anlıyorlar.
Hem hayatlarını kazanıyorlar hem de kolayca hayatta kalıyorlar.
Bizim çalışanlarımız gibi “Kaderci “değiller.
İşte size bilinçli müteahhit,
Bilinçli Mühendis,
Bilinçli İşçi,
Ve güvenli yaşam, güvenli kazanç, güvenli gelecek budur…

Faruk CAYMAZ

İnşaat Mühendisi,
Gazete Köşe Yazarı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.