Video Iş Dünyası - Mali Müşavir Cihat Ertürk

Konu, 'İş Güvenliği Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Çalışanların yıllık izin hakkı ne zaman doğar?

Çalışanların yıllık izin hakkı bir yıllık çalışma süresinin tamamlanmasıyla başlar. Deneme süresi, hafta tatilleri ve resmi tatiller de bu süreye dahildir.

2. Gamze

Yıllık ücretli izin ne şekilde kullanılır?

Yıllık ücretli iznin kullanım şeklini işçi ve işveren birlikte belirler. Yıllık iznin bir bölümü on günden az olmamalıdır. İzin işçi çalıştığı sürece paraya dönüştürülemez. İşveren bu izni kullandırmak, işçi de kullanmak zorundadır.

3. Gamze

Kullanılmayan yıllık izinler bir sonraki yıla devreder mi?

İşçilerin kullanmadıkları yıllık izinler bir sonraki yıla devreder. Ancak kanun gereğince bir sene dolduktan sonra işveren izni kullandırmak, işçi de izni kullanmak zorundadır.

4. Gamze

Ücretsiz izin kullanma şartları nelerdir?

Ücretsiz izin kullanma şartları tamamen işçinin talebi ve işverenin rızasıyla gerçekleşir. İşveren izin vermezse işçi ücretsiz izin kullanamaz. Kanunun gerektirdiği bazı durumlarda işçi üç güne kadar mazeret izni kullanabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gamze

Askerlikten ve emeklilikten sonra aynı yerde çalışanların izinleri nasıl hesaplanır?

Askerlikten ve emeklilikten sonra aynı işyerinde çalışmaya devam eden işçilerin yıllık izninin hesaplanmasında iki kriter var. Askerliğini yaptıktan sonra 15 gün içerisinde aynı işyerinde çalışmaya devam eden kişilerin izin kıdemi devam eder. Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam eden çalışanların da yıllık izin kıdemi devam eder.

6. Gamze

İşinden ayrılacak bir kişi nasıl bir yol izlemeli?

İşinden ayrılacak olan işçi haklı sebeple iş sözleşmesini feshediyorsa derhal fesih hakkına sahip. Ancak işçi haklı sebeple iş sözleşmesini feshetmiyorsa İş Kanunu'ndaki ihbar sürelerine göre işverene haber vermeli. Altı aya kadar kıdemi olan işçi iki hafta öncesinde bir buçuk yıla kadar kıdemi olan işçi dört hafta öncesinde, üç yıla kadar kıdemi olan işçi altı hafta öncesinde, üç yıldan fazla çalışma süresi olan işçi ise sekiz hafta içerisinde işverene işten ayrılacağını bildirmek zorunda.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gamze

Çalışanlar iş sözleşmelerini feshetmeye hangi durumlarda hak kazanırlar?

Çalışanlar sağlık nedenleriyle iş sözleşmelerini haklı nedenle feshedebilirler. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan bir işverenle çalışıyorsa, işçi iş sözleşmesini feshedebilir. Sözleşme yapılırken belirlenen iş dışında başka işlerde çalıştırılan işçiler de iş sözleşmelerini feshedebilirler.

8. Gamze

İşverenler iş sözleşmelerini feshetmeye hangi durumlarda hak kazanırlar?

İşverenler sağlık sebepleri nedeniyle iş sözleşmesini feshedebilirler. Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranan işçilerin sözleşmesi feshedilebilir.

9. Gamze

İşten çıkartılan bir işçiye ödenecek tazminat nasıl hesaplanır?

İşveren haklı bir neden göstermeksizin derhal fesih yoluyla işçiyle yapılan sözleşmeye son verirse ihbar ve kıdem tazminatı ödemeli. Kıdem tazminatı işçinin son maaşının üstüne yemek ücreti, ikramiyeler gibi ek ücretler de eklenerek çalıştığı yıla göre hesaplanır.

10. Gamze

İstifa eden bir kişi tazminat talep edebilir mi?

İstifa eden işçi haklı bir nedenle iş sözleşmesini feshetmek istiyorsa kıdem tazminatına hak kazanabilir. Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranan, bulaşıcı bir hastalığa yakalanan, işçiyi söz verdiği işin dışında çalıştıran işverenler karşısında işçi iş sözleşmesini haklı nedenlerle feshedebilir.

11. Gamze

Hangi durumlarda işten çıkarılan işçiye tazminat ödenmez?

İşveren iş sözleşmesini haklı sebeple feshediyorsa işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödemez. İşçi bulaşıcı bir hastalığa yakalanmışsa ya da ahlak kurallarına aykırı davranışlar sergiliyorsa işveren iş sözleşmesini haklı sebeplerle feshedebilir.

12. Gamze

İş Kanunu'na göre kadın çalışanların hakları nelerdir?

İş Kanunu'na göre çalışan kadınların doğum izni, doğumdan sonra süt izni, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmama gibi hakları var. Sosyal Güvenlik Yasası'nda kadınlara doğum borçlanması hakkı tanınıyor.

13. Gamze

Kadın çalışanların doğum izni ne kadardır?

Kadın çalışanların doğum izni süresi doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere 16 haftadır. Bu sürenin kullanılabilmesi için doktor raporuna ihtiyaç duyulur. Kadın çalışanlar dilerlerse doktor raporu alarak doğumdan üç hafta öncesine kadar çalışmaya devam edebilirler. Kadın çalışanlar doğum sonrası sekiz haftalık izni kullandıktan sonra altı ay ücretsiz izin isteyebilirler.

14. Gamze

Hamile kadınların işyerindeki yasal hakları nelerdir?

Hamile kadınlar 4857 sayılı İş Kanunu'na göre doğumdan önceki sekiz hafta, doğumdan sonraki sekiz hafta olmak üzere 16 hafta izin kullanabilirler. 16 haftalık sürenin bitmesinden sonra altı ay izin kullanabilirler. Doğumdan sonraki bir sene içerisinde süt izni kullanabilirler. Hamile kadınlar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar.

15. Gamze

Doğum izninde işten çıkarılan çalışanların hakları nelerdir?

Doğum izninde işten çıkarılan kadınların işe iade davası açma hakkı vardır. İşveren doğum iznini kullanan işçiyi ancak doğum izni bittikten sonra işten çıkartabilir.

16. Gamze

Doğum izni için hangi evraklar hazırlanmalı?

Doğum iznini kullanabilmek için kadın çalışanların doktordan hamilelik durumuna ilişkin rapor almalıdır. Bu konuda işverenin izin vermeme ihtimali yoktur. Kadın çalışanlar dilerlerse doktor raporu alarak doğumdan üç hafta öncesine kadar çalışmaya devam edebilirler.

17. Gamze

Doğum iznindeki kadınların maaşını hangi kurum öder?

Doğum izninde olan kadınlar doğum öncesi aldıkları sekiz haftalık iznin tamamlanmasının ardından her bir aylık maaşlarının üçte ikisini Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alır.

18. Gamze

Eşi doğum yapan çalışanlar izne ayrılabilir mi?

Eşi doğum yapan erkek çalışanlar İş Kanunu'ndaki mazeret izninden faydalanarak üç gün izin kullanabilirler. Memurlar ise eşleri doğum yaptıktan sonra on gün izin alabilrler. İş Kanunu'nda bu konuda bir adaletsizlikten bahsedilebilir.

19. Gamze

Doğum borçlanması nedir, kimler doğum borçlanmasından yararlanabilir?

Doğum borçlanması 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Mevzuatı'yla birlikte Ekim 2008'den itibaren yürürlüğe giren sosyal bir haktır. Doğum borçlanmasında kadınlar doğumdan sonra çalışmadıkları günleri hizmet günlerine ilave ederek Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan satın alabilirler. Kadınlar her çocuk için iki yıl olmak üzere toplamda iki çocuk için dört yıl doğum borçlanması yapabilirler.

20. Gamze

Gece vardiyasında çalışan kadınların hakları nelerdir?

Gece vardiyasında çalışan kadınlar doktor tarafından uygun görülmezse gündüz işlerine geçebilirler, günde en fazla 7,5 saat çalışabilirler.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica