Soru : İş Görme Borcu

nimzo hintli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. osgb'ye bağlı olarak bir inşaat şantiyesinde tam zamanlı olarak görev yapıyorum. Maaşımı alamadığım için iş kanununa göre iş görme borcumu yerine getirmekten kaçınacağım. Sormak istediğim 2 soru var.
1-İş kanununa göre İş görme borcunu yerine getirmekten kaçınan kişi mesai saatleri içerisinde iş yerinde bulunur denilmiş. Ben bu süreyi görevli olduğum şantiyede mi geçireceğim yoksa osgb ofisinde mi?
2- İş görme borcumu yerine getirmekten kaçındığım süre içerisinde şantiyede bir kaza olursa sorumlu olmamak için ne yapabilirim?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. osgb'ye bağlı olarak bir inşaat şantiyesinde tam zamanlı olarak görev yapıyorum. Maaşımı alamadığım için iş kanununa göre iş görme borcumu yerine getirmekten kaçınacağım. Sormak istediğim 2 soru var.
1-İş kanununa göre İş görme borcunu yerine getirmekten kaçınan kişi mesai saatleri içerisinde iş yerinde bulunur denilmiş. Ben bu süreyi görevli olduğum şantiyede mi geçireceğim yoksa osgb ofisinde mi?
2- İş görme borcumu yerine getirmekten kaçındığım süre içerisinde şantiyede bir kaza olursa sorumlu olmamak için ne yapabilirim?
Sorunuza yanıt vermeye çalışayım,
İşveren sizi nereye görevlendirdi ise orada bulunmanız gerekir. Görevlendirildiğiniz yer (OSGB tarafından) şantiye ise görev yazınız olmalı, bu yazıda da detaylar bulunmalıdır. İki ucu açık görevlendirme yazısı olmaz. Başlangıç ve bitiş zamanları belli olmak zorundadır. Eğer bu yazı yazılmamış ise görev yeriniz OSGB merkez binasıdır. Ancak şu detay atlanmamalıdır. Siz İSG-KATİP üzerinden sözleşme yaptı iseniz siz artık o firmanın personeli niteliği kazanırsınız. Dolayısı ile İSG KATİP sözleşmeniz var mı yok mu. Eğer var ise yeriniz A sınıfı İş güvenliği ile birlikte çalışma bölgeniz, şantiyedir. Görevlendirme yazısının olmaması OSGB hatasıdır. Siz şantiyeye, İş güvenliği uzmanı değil de saha güvenlik koordinatörü olarak atanmış iseniz şartlar gene tamamen aynıdır. Görevlendirme yazınız olmalı, görev tanımız yapılmış olmalıdır.
İkinci sorunuza gelinde, eskilerin bir sözü vardır. Yanlış, yanlış ile düzelmez. İşveren görevini yerine getirmediğinden sebep siz iş görme borcundan kaçamazsınız. İş akdiniz sonlandırılana kadar göreviniz ve sorumluluklarınız aynen devam edecektir. Siz sonlandırma yapmak istiyorsanız, noter kanalı ile ihtarname çekiniz, ihbar önellerine uymak suret ile iş akdinizi sonlandırın. Ancak bu son noktaya kadar sorumluluklarınız bitmez. İş kazalarında esas sorumlu A sınıfı İSG uzmanı da olsa sizde bir o kadar sorumlusunuz.
İyi çalışmalar.

nimzo hintli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Benim isg-katipte osgb ile aramda içe görevlendirme sözleşmem var. onun haricinde herhangi bir yerle dışa görevlendirme anlaşmam yok. Yapmayı düşündüğüm şey, noterde iş görme borcumu yerine getirmediğimi belirtip osgb ofisine gideceğim ve hiçbirşey yapmadan oturacağım.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sorunuzun cevabını bulmuşsunuz, ne diyeyim hayırlısı olsun ;)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.