Soru : Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

ozcantombak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba aylık 217 saat çalışabilirsiniz.

osgbuzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar, şimdi uzman olarak bir kaç firma ile ayda en fazla toplam kaç saat çalışabiliriz? örneğin bir firma ile 29 saat diğer firma ile 20 saat çalışıyorum toplam firma sayısı veya maksimum çalışma süresi ne kadardır?
Uygulama 180+37 saattir. toplam 217 saati dolsuracak şekilde çalışabiliyorlar. 37 saat fazla mesai süresidir.

ersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
37 saati nasıl buldunuz?

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
iş güvenliği uzmanları kendileri bağımsız olarak işyerleri ile ayrı ayrı sözleşme yapmak sureti ile çalışıyorlarsa bu 4857 sayılı iş kanununun 13 maddesinde tanımlanan kısmi zamanlı iş sözleşmesi hükümleri uygulanır. Yani fazla çalışma sürelerini hesaplayarak iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerini arttırma yöntemi uygulanamaz.
İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ
Fazla Çalışma Yaptırılmayacak İşçiler

Madde 8 —Aşağıda sayılan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

a) 18 yaşını doldurmamış işçiler,

b) İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği işyeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelenen işçiler,

c) İş Kanununun 88 inci maddesinde öngörülen Yönetmelikte belirtilen gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler,

d) Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler.

Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilere fazla sürelerle çalışma da yaptırılamaz.

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aytuğ beyin bahsettiğine katılıyorum. 217 saat bahsediliyor fakat Kasım ÖZER 180 saati geçmemesi yönünde tercihlerinin olduğunu duydum. ( İşyeri hekimimizden)

ersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
isg uzmanı çalışma saatini hesaplarken mesai saatini göz önünde bulundurmaz.birde ayda 37 saatlik mesai saati nasıl hesaplıyorsunuz bunu açıklayabilir misiniz?

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Fazla mesailer dahil 217 saat.... bakanlıktan gelen sözleşme onayında aynen böyle yazıyor!

ersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
bence bunun bir açıklaması olmalı sonra sıkıntı olmasın.

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Fazla mesailer dahil 217 saat.... bakanlıktan gelen sözleşme onayında aynen böyle yazıyor!
Kısmi zamanlı yapılan iş sözleşmesi ile çalışanlar fazla mesai yapamazlar. Yasal mevzuatımız bu şekilde hükme bağlamış. İş güvenliği uzmanlarının kısmi zamanlı çalıştıkları dikkate alınmadan verilmiş bir cevap nedeni ile fazla çalışma süresi normal çalışma süresine eklenmiştir diye düşünüyorum.

ersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
bencede öyle olmuştur.aksi taktirde 180 saatin aşılmasının mümkün olmadığı kanısındayım.37 saat aylık mesai zamanınıda neye göre hesaplandığını anlamadım.günlük ne kadar mesai yapabiliyoruz ki ?

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
180 saati nasıl buluyorsunuz anlam veremiyorum. haftalık 45 saat deyip bunu 4 ile çarpıp 180'i buluyorsanız bence bir kere daha düşünün..

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar sözleşmede 217 saat yazıyor tamam da biz sözleşmeyi imzalayıp bakanlığa gönderiyoruz.Bakanında 180 saat üstüne çok sıcak bakmadığı aşikar.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Kulaktan dolma laflarla konuşmak, alınan lisans eğitimleriyle uyuşmuyor. Şaşırıyorum..

ertugrul can

Üye
TÜİSAG Üyesi
aylık çalışma saati 180+37 saat olarak bakanlığa bildirip çalışailirsiniz.

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kulaktan dolma laflarla konuşmak, alınan lisans eğitimleriyle uyuşmuyor. Şaşırıyorum..
İşyeri hekimimiz yenileme eğitiminde Kasım ÖZER in bizzat kendi ağzından duymuş.Kulaktan duyma sözler değil.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Bakan değil isterse feriştahı gelsin, cumhurbaşkanı desin.. Yürürlükteki mevzuat ne ise geçerli olan da odur. Buna göre hareket edilir. Duymuşmuşmuşlara göre değil.

ersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
180 saati nasıl buluyorsunuz anlam veremiyorum. haftalık 45 saat deyip bunu 4 ile çarpıp 180'i buluyorsanız bence bir kere daha düşünün..
Bende bunu söylüyorum 37 saat nerden çıktı hesaba göre 195+22,5 : 217,5 eder.ayrıca ek mesai saatlerini hesaba katarak fazladan bir tesise daha bakılmaz.sözleşme yaptığın tesis mesai yapmıyorsa bu hesabı nasıl kullanıcaksın?

Haluk DEMİRCİOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir aday olarak sorum basit olabilir. alınan ücret konusuna c sınıfı uzman için saatlik 30 tl diye bi yazı görmüştüm aylık ücreti heplarken 217x30tl diye mi hesaplamamız gerekir eğer bu şekilde hesaplarsak 217 saat çalışan c nıfı uzmanın maaşı 6510 tl ediyor. bu mümkünmüdür. iyi çalışmalar.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir aday olarak sorum basit olabilir. alınan ücret konusuna c sınıfı uzman için saatlik 30 tl diye bi yazı görmüştüm aylık ücreti heplarken 217x30tl diye mi hesaplamamız gerekir eğer bu şekilde hesaplarsak 217 saat çalışan c nıfı uzmanın maaşı 6510 tl ediyor. bu mümkünmüdür. iyi çalışmalar.
şöyle de bakılabilir
çıkması muhtemelen yeni yönetmeliğe göre
20 kişilik tehlikeli yere kişi başı 15 dk 20x15/60=5 sa 217/5=43.4 iş yeri iş yeri başına 500 tl 43x500=21500 Tl yapar nasıl hesap?:)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.