Soru Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. yasin123

yasin123 TÜİSAG Üyesi

Berkay bey, sanırım siz haftalık bir gün tatil üzerinden hesaplıyorsunuz sürekli. ben cumartesi ve pazar çalışmıyorum. sanırım şimdi 180 saat olur :)

2. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

O ona bakmaz, istersen haftada değil 5 gün istersen 5 saat çalış, seni SGK'ya kaç saat çalışıyor bildiriyorlar o önemli. Bunlar standarttır. Siz de sanırım mühendissiniz ve ezbere konuşamazsınız. Açar bakarsınız öğrenirsiniz. Tam zamanlı sözleşme imzaladıysanız aylık 195 saattir. Cumartesi Pazar çalış veya çalışma.. Bir mühendis olarak atomu parçalamanız beklenemez ama günde kaç saat çalıştığınızı, kaç gün çalıştığınızı, sgk bildiriminizi, hatta sgk'nız var mı yok mu, biraz daha araştırmanızı, kulaktan dolma lafları düşünmemenizi öneririm.

3. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Kullanırsınız... Bu arada dikkat etmeniz gereken ana nokta şu; sözleşmenizi tam zamanlımı onaylattınız bakanlığa, yoksa saat hesabı yaparak onaylattınız ama tam zamanlı mı çalışıyorsunuz? zaten kullanamayacağınız bakanlık yazısıyla size bildirilir... sözleşmeniz onaylanmaz!

4. yasin123

yasin123 TÜİSAG Üyesi

sözleşmeyi tam zamanlı olarak onaylattım. Bu durumda 37 saati başka işletmede kullanabilir miyim ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Tam zamanlı ise zor gibi... 37 saat günde 8 saat hesabı yaparsanız 4 günü geçiyor! yinede arayıp sorarsanız daha iyi olur sanırım;
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü telefon no: +90 (312) 215 50 21
    bu arada 170 tende sorabilirsiniz....Cevabıda paylaşırsanız bizde doğrusunu öğrenmiş oluruz...

6. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

bu arada sözleşme onayınızda ne yazıyor benimkinde 217 saatin şu kadarını diye yazıyor... sizde tam zamanlı çalışması onaylanmıştır diye yazıyorsa eğer o zaman çalışamazsınız diye düşünüyorum.....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. onuryas

onuryas TÜİSAG Üyesi

Henüz kalkmadı. Hala geçerli olan yönetmelik bu. Taslak olan yönetmelik adı üzerinde TASLAK. Yeni yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar 2010 yılında yürürlüğe girmiş olan isg yönetmelikleri geçerlidir.

8. ikeremk

ikeremk TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, bir inşaat işinde tam zamanlı olarak çalışıyorum.Dolayısı ile belgem işlemiyor.
    Şimdi başka bir işletme ile kısmı zamanlı anlaşma aşamasındayım.
    Ayda 20 saat civarında hizmet vereceğim.Bu işyeri üzerinden kendimi bakanlığa bildireceğim.Bu durumda belgem işlermi arkadaşlar ?.

20 saatlik anlaşacağım firma benim sigortamı nasıl yatıracak?. Şuan çalıştığım yer 30 gün üzerinden sigortamı yatırıyor,birde diğer firma 1-2 gün sigorta yatırırsa sıkıntı olur mu?

Nedir arkadaşlar,ne yapmak lazım ? Bir türlü sonuca ulaşamıyoruz.

9. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Hiçbir sıkıntı olmaz iş güvenliği uzmanlık sözleşmesi yapabilirsiniz. Sözleşme yapacağınız şirketin sözleşmede hesapladığınız süre kadar kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak sigorta yapması ve primlerinizi ödemesi yeterlidir...

10. hüseyinserdarözcan

hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

toplam 217 saat/ay sözleşme yapabilirsin

11. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

sözleşmenizi yapın, sigorta priminizde 3 gün üzerinden yatılırsa sorun olmaz....

12. çiğdem kanat

çiğdem kanat TÜİSAG Üyesi

max. 10 firma derken? bu bilginin güncelliği nedir ?

13. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım bir yerde tam süreli çalışıyor ve pirim tam süreli yatıyorsa başka bir yerle sözleşme yapamazsın belgeni kullanmayıp başka bir iş yapsan yine, çünki kanun diyorki tam süreli çalışan bir kişi başka bir yerde görev alamaz diyor. ama o tam süreli çalıştığın yerle görüşüp pirimini yarım zamanlı yatırmasını söylersen eğer bunlarda o durumu kabul ederlerse kalan süre kadar diğer firmalarla sözleşme imzalayabilirsin. Bu durumu 81 ilde bilgilendirme toplantısında Ankarada kasım Özere bizzat sordum oda bana bu cevabı verdi senin bu durumun benimki ile aynı. Keşke izn verselerdi bende senin gibi yapacaktım.

14. ersancavdar1

ersancavdar1 TÜİSAG Üyesi

İş Kanunu bu hususta düzenleme[1] getirmiş ancak süreyi belirtmemiştir. Uygulama yönetmeliği[2]“İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma Kısmî süreli çalışmadır” diyerek işyerindeki normal haftalık çalışma süresinin2/3'ü olarak belirlemiştir. Buna göre, normal haftalık çalışma süresi eğer 45 saat ise, haftada en fazla 30 saate kadar yapılan çalışmaları kapsayan iş sözleşmeleri Kısmî süreli iş sözleşmesi olarak tanımlanacaktır. İşyerindeki normal çalışma süresinin 2/3 oranından söz edildiğinden, bir işyerinde Kısmî süreli çalışmanın var olup olmadığını anlayabilmek için, o işyerinde uygulanan haftalık normal çalışma süresi kıstas olarak alınacaktır. Haftalık normal çalışma süresi İş Kanununa göre 45 saattir. Ancak örneğin; (A) İşyerihaftalık normal çalışma süresini 42 saat belirleyebilir. Bu durumda o işyerinde Kısmî süreli çalışma süresi 42 saatin 2/3 oranı olarak 28 saat olarak belirlenecektir.

SSK Gün Sayısı Hesaplaması:

Part-Time (Kısmî süreli) çalışan sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin (saat) 7,5 ‘a bölünmesiyle, ayda kaç gün sigortalı olacağı hesaplanır. 7,5 saatin altındaki çalışmalarda 1 güne tamamlanır. Yani Kısmî süreli çalışan personelin aylık sigortalılık süresi Aylık Çalışma Gün Sayısı = Ay İçinde Çalışma Saati / 7,5formülü ile bulunur. Örneğin; Ay içinde toplam 60 saat çalışan bir sigortalının SSK’na bildirilecek gün sayısı formüle edersek: 60 :7,5= 8 gün olarak hesaplanır[3].

uzman35 bu yazıya teşekkür etti.
  15. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

BERKAY TEŞEKKÜRLER.SEN BU İŞİ BİLİYORSUN...

16. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

17. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

haftada 45 saat :)

18. pelin.a

pelin.a TÜİSAG Üyesi

soruyu soramamışım : )ama teşekkür ederim.
    sorum şu aslında ;
    anlaşmak üzere olduğum işyeri az tehlikeli grupta yer alıyor.
    haftada 6 gün çalışılmakta ve çalışma saatleri 08:00 - 18:00.tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak kadroya dahil edileceğim fakat bu belgeli bir uzman olarak ilk işim olacak.
    bazı şeyler okudum kafam karıştı. asıl merak ettiğim, tam zamanlı çalışacağım için iş kanuna göre çalışma saatim 225 saati geçmeyeceği için bir sorun yok mu?Berkayya bey Tam zamanlı sözleşme imzaladıysanız aylık 195 saattir demiş.
    yani uzman olarak tam zamanlı çalıştığım için çalışma süremi 195 saat üzerinden mi hesaplamalıyım?ve buna istinaden iş sözleşmemi nasıl yapmalıyım?Dikkat etmem gereken hususlar var mıdır?
    yardımcı olursanız sevinirim.

19. Kurtuluş Şahin

Kurtuluş Şahin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar slm, benim bir sorum olacak...1200 kişilik bir şirkette tam zamanlı İSG uzmanıyım, kanuna göre 1000 kişiye (az tehlikeli) bakabiliyorum.Kalan 200 kişi için ek sözleşme yapıp (33 saat) ayrı bir ücret almak koşuluyla görev yapabilirmiyim acaba...

20. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Kurtuluş Bey, 200 çalışan için başka bir uzman istihdam etmeniz gerekir.
    Bkz. İş Güvenliği Uzm. Gör. Yetk. ve Sorm. Hak. Yönetmelik
    madde 10:
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica