Soru Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. onuryas

onuryas TÜİSAG Üyesi

kısmi zamanlı çalışacağın için sözleşme yapacağın işyerine isg katip sistemi üzerinden saat bazlı sözleşme gireceksin. Dolayısı ile cumartesi veya pazar hiç fark etmez sen kaç saat hizmet vermek istiyorsan verebilirsin. Ama ideal olanı (yasal günlük çalışma süresi) günlük 11 saati geçmemek.

2. semih.oz

semih.oz TÜİSAG Üyesi

Funda Hanım'ın bir sorusu cevap bulmuş diğeri cevapsız kalmış sanırım. cevapsız kalan soru benim durumumu da anlatıyor. bir işletmede tam zamanlı süresiz iş sözleşmem var. 37 saatlik fazla mesai süremi aynı bölge içinde kalan başka işletmelerde kullanabiliyor muyum?

benim anladığım/bildiğim kadarıyla, tam zamanlı süresiz iş sözleşmesi olması durumunda isg uzmanlığını sadece sözleşmemizin olduğu firma ile yapabiliyoruz.

Bu konuda kesin- herhangi bir yönetmelik yada yazışmalara atıf gösterilmiş- bilgisi olan var mı?

3. Arkadaşlar,
    bir şekilde ÇSGB'nın gerek tüm çalışanlara ve de aynısında İSG uzmanlarına tanıdığı aylık, fazla mesai dahil 217 saat/ay olmak üzere bir hak vardır.
    • Tam zamanlı çalışmak demek (çok ta bu hesabı anlamasam da) aylık 180 saat çalışmak üzere çalışacağı işletme ile sözleşme yapmış ve de ayrıca fazla mesai yapabileceğini, buna itiraz etmeyeceği iş akdinde belirtilmiş olan çalışma şeklidir.
    • Eğer sözleşmede, başka bir iş yerinde çalışılamayacağına dair bir ibare var ise tam veya kısmi zamanlı hiçbir iş yerinde çalışılamaz.
    • Eğer sözleşmede bu ibare yok ve/veya var ise de sonradan gelişen bir durum var ise, işverenin muvafakati ile bu madde sözleşmeye eklenebilir. Çalışan başka iş yerlerinde, işverene bilgi vermek şartı ile çalışabilir, diye.... Tabii bu arada başka iş yerlerinde vereceği hizmet süresi asıl çalıştığı iş yerindeki prim gün ev/veya saat süresinden düşülerek. Yani 180 saat asıl iş yerinde sözleşmeli çalışan idi. Başka bir işletmeye 3 saat uzmanlık hizmeti verdi, o zaman 180-3 saat, 177 saat sigorta primi ödenir asıl işletme tarafından, sözleşmesi de "Kısmi süreli iş sözleşmesi" şekline dönerek.
    • Ayrıca; C sınıfı uzmanın 3 yıl süreyle sözleşme ile görevli olduğunu göstermesi durumuna bakarak, bu durumdan dolayı da B sınıfı uzman seviyesine ulaşabilme imkanında ise; önemli olan 3 yıl boyunca görevlendirilmiş olmasıdır uzmanın. İsterse aylık yarım saat görevlendirilmiş olsun, 3 yıl boyunca bu durum devam etmişse sorun yoktur. İsterse o görevlendirme SGK nezdinde 30 gün görünsün, esas olan tehlike sınıfı ve çalışan sayısı hesabıyla İSG-Katip'te görülen süredir. aylık 30 dk hizmet vermeniz gerekirken 30 tam gün görünmeniz de hiçbir şeyi değiştirmez, asıl olan 3 yıl boyunca bu işi yapıp yapmamanızdır.
    • Yukarıda yazdıklarımın tamamı bana aittir ve de kaynağı mevzuattan benim anladığımdır. Lütfen kimse bana atıf veya link sormasın.
    Saygı ve sevgilerimle

phicagorian ve semih.oz bu yazıya teşekkür etti.
  4. chemistanbul

chemistanbul Banned

bir ekleme yapmak istiyorum.c den b ye geçiş için 3 yıl çalışma diyoruz.bazı arkadaşlar gidip basit bir şekilde sözlşme,sigorta yapıp katipten bildirip 3 bekleyeceğini ve sonunda b olacağını düşünüyor.ancak 3 yıl çalıştım dediğinizde size "yapılan periyodik toplantı tutanaklarını, risk analizlerini, döf tutanaklarını, eğitim tutanaklarını" soruyorlar.
    bu nedenle 3 yıl çalışmak dediğimizde diplomanın işletilmesi gibi bir şey anlaşılmasın arkadaşlarç

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Sorgulayan Adam ve İsmail TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
  5. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Ne olursa olsun yıllık toplam fazla çalışma süresi de 270 saati geçemez. Kalın sağlıcakla.

6. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

180 + 30 veya 37 saat olarak gözüküyor isg katipte . Bunu isg uzmanı göremiyor. Görevlendirmeyi yapan işveren görebiliyor. Yani toplamda 210 veya 217 saat çalışılabiliyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kemal Erdal Çelen

Gereği üzerine ve yanlış anlaşılmalara neden olmaması adına arkadaşların yorumlarına aşağıdaki düzeltmeleri yapıyorum. Bu bilgiler doğrultusunda söz konusu yazıları bir kez daha okumanızı rica ederim. Kalın sağlıcakla.
    1) SGK'da saatlik prim ödeme kavramı yoktur. Saatlik çalışmalar tam gün olarak primlendirilir.
    2) 3 yılın sonunda çalışmayı doğrulayacak söz konusu belgeler değil İş Güvenliği uzmanının İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı kodunuzun güncelleşmiş şekliyle ileride bir sürprizle karşılaşmaması için SGK hizmet listesinde 2263.02 olmasına dikkat etmesi olmalıdır.

emirbuyuran89 ve hasanyildiz84 bu yazıya teşekkür etti.
  8. bio.turgut

bio.turgut TÜİSAG Üyesi

Ustadlar İsg ile pek alakalı değil ama şuan bi is yerinde tam zamanlı çalışıyorum ve başka bir yerden teklif geldi izin günlerinde 2 gün çalışacağım ve sgk primimi part time olarak yatıracaklar bu şekilde calisabilmem mümkün mü. Her iki is te iş güvenliği ile alakalı değil. Nasıl bi yol izlemem gerek aydinlatirsaniz sevinirim

Cepten yazdığım için android t9 saçma kelimeler türetebilir.Yazım yanlışını cümlenin gidişatına göre yazan kelimeye en yakın şekilde duzelterek okuyunuz.

9. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  10. Kemal Erdal Çelen

SGK yönünden çalışmanızda bir sakınca olmayacaktır.

bio.turgut bu yazıya teşekkür etti.
  11. yahweh

yahweh TÜİSAG Üyesi

Ne oldu bir değişiklik yok mu bunda :) 45*4 = 180 saat en az seviyesi bunda hemfikiriz.

12. elifnuran

elifnuran TÜİSAG Üyesi

peki iki yerle anlaştım diyelim kim ödeyecek ssk mı bunu sorabilir miyim bu konuda bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler....

13. ismail ortapınar

ismail ortapınar TÜİSAG Üyesi

4857 ye gore kanunen bir kisi yilda 270 saat fazla calisma yapabilir ve ayda ortalama 37 saa fazla calisma yapabilir... yani 180 +37= 217 saat yapar
    isg uzmani ayda 217 saat calisabilir...

14. ismail ortapınar

calisacagin firma ile sozlesme yapacaksin atiyorum kisi basina tehlikeli grup icin ayda en 8dk da 60 kisilik firmada 8x60=480 dk yapar oda 8 saat yapar isveren ayda 8 saat seni sigortani yapacak ve parni yaticak bankaya...

15. ismail ortapınar

fazla calisma ayda 37 saat yapar ve 180+37=217 saat yapar

16. ismail ortapınar

Last edited by a moderator: 22 Kasım 2013
  17. ismail ortapınar

HAFTALIK 45 SAATI ASAR VE FAZLA CALISMAYA GIRER AYDA 37 SAAT FAZLA CALISBILIRSIN AYDA 217 SAAT CALISABILIRSIN KANUNEN YILDA 270 SAAT FAZLA CALISMA VARDIR 365 GUN 6 SAAT HESBINDAN ADA 37 SAATE DENK GELIR

18. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

37 saati nasıl buldunuz? tekrar edermisiniz?

19. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

[Arkadaşlar hesap çok basit.
    1- Haftalık çalışma süresi 45 saat
    2- Yılda 52 hafta var, 52x45= 2340
    3- Yılda max 270 saat fazla mesai hakkınız var, 2340+270=2610
    4- 2610/12 (ay)= 217,5

20. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Mrb. Yaptığınız hesap yanlış.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş