Soru Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ismail ortapınar

    ismail ortapınar TÜİSAG Üyesi



    Haftalık çalışma saati:45 saat
    Bir yıl 52 hafta
    Bir işci yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabilir.
    Hepsini harmanlarsak:
    45x52=2340 saat (normal süre)+270 saat=2610/12=217 saat eder.(Aylık Maximum çalışma süresi)



     
    Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  2. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi



    Berkay bey anlayamadım hesabınızı. 37 saate denk gelmeyi daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz? lütfen



     
  3. ismail ortapınar

    ismail ortapınar TÜİSAG Üyesi

    Haftalık çalışma saati:45 saat
    Bir yıl 52 hafta
    Bir işci yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabilir.
    Hepsini harmanlarsak:
    45x52=2340 saat (normal süre)+270 saat=2610/12=217.5 saat eder.(Aylık Maximum çalışma süresi)

     
  4. ismail ortapınar

    ismail ortapınar TÜİSAG Üyesi

    isyeri hekimi ve is guvenligi uzmanlarinin calisma saatleri degisti son cikan yonetmenlige gore az tehlkeli 2000 tehlikeli 1500 cok tehlikeli 1000 kisi olan firmada tam zamanli calisacak kisi basina saatleri de degisti



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Berkay Hasan Yalçın

    Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar, Daha önce aşağıdaki yazıyı diğer konuda göndermiştim. Değerlendirmelerinize ve bilgilerinize sunarım.

    Bakanlık Tam zamanlı çalışma süresini İSG Katip programında sanki ayda 180 saatmiş gibi kabul etmekte ve İSG Katipte toplam (180+37)=217 saat olarak İş Güvenliği Uzmanının toplam çalışma süresini belirtmektedir. Böyle bir hesap varsa bakanlık bunu yanlış hesaplamıştır. Diyeceksiniz ki koca bakanlık bunu nasıl yanlış hesaplar.. Kanunların altındaki yönetmelikleri de incelerseniz bir sürü çelişki de göreceğiniz için bu çok yadırganmamalı.

    Hesabın doğru yapılmasına gelince,
    Yıllık fazla çalışma süresi en fazla 270 saat olduğu kabul edilir (İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Madde 5)
    Buna istinaden aylık ortalama olarak 270/12=22,5 saat fazla mesai hakkı vardır (37 saat değil).
    Bakanlığın bildirdiği toplam süre ise 217 saattir.

    217-22=195 saat aylık tam zamanlı çalışma süresi olarak kabul edilmelidir.
    Oysa ki bakanlık, 45 ile 4 ü çarpıp, ezbere 180 saat olarak belirlemiştir.

    195 Saatlik sürenin sağlamasını yapalım,
    Günde 7,5 saat çalışma süresi ile haftada 6 gün (45 saat) çalışılır (4857 madde 63) ve
    1 günlük yasal dinlenme süresi sağlanır (4857 madde 46) ise,
    30 günde 26 gün çalışılmış olmaz mı?
    26 gün için 26 gün x7,5 saat =195 saat aylık tam zamanlı çalışma süresidir.

    Bakanlığın 180 saat olarak aylık süreyi hesaplamasının nedeni iş güvenliği uzmanlığında yeni arkadaşlar gibi ezbere 45 saat ile 4 haftayı çarpmasından mı, yoksa bilinçli olarak 37 saat sağlamak için mi bilemiyorum. Bazı arkadaşlar bu konuya "ne fark ediyor, 217 saat sonuçta" şeklinde yaklaşabilir. Oysa çok şey değişir.

    Tam zamanlı çalışıp, 22 saatten fazla İSG katipten başka iş yerleriyle anlaşma yapanlar, yarın birgün bu süre 22 saate düştüğünde hem kendileri, hem de iş yerleri hayal kırıklığına uğrayabilir. Ayrıca işverenler, İş Güvenliği Uzmanlarına aylık 37 saat fazla mesai hakkının verildiğini (hem de ÇSGB tarafından) fark ederlerse, hepsi tüm işçilerine yıllık 270 saat değil 444 saat fazla mesai yaptırmayı doğal olarak kendilerinde hak görür.

    Daha alt yapıda bu ve buna benzer hatalar mevcut iken açıkçası 6331'in tamamen yürürlüğe girmesinin sekteye uğraması da beklenen bir gelişmeydi. Ancak bu gelişme bile zamanlama açısından doğru değildi.
    Saygılarımla.


     
    Glg, KenanSagiroglu, Selçuk Çiftlik ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Özlemcik06

    Özlemcik06 TÜİSAG Üyesi

    c sınıfının süresi ile a sınıfının fark ediyor mu



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. inspector1989

    inspector1989 TÜİSAG Üyesi

    Tam süreli iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi gereken işyeri, tam süreli iş güvenliği uzmanı görevlendirdikten sonra geriye kalan çalışanlar için de mevcut iş güvenliği uzmanının fazla mesai süresine göre görevlendirme yaparsa, ek uzman görevlendirme yükümlülüğünü yerine getirmiş olur mu?

    Mevzuat; geriye kalan çalışanlar için ek iş güvenliği uzmanı görevlendirilir demiştir, bundan kasıt tam zamanlı dışında yeni bir uzmanın ek olarak görevlendirilmesi midir? Bilgisi olan var mıdır?

     
  8. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Önce tam zamanlı atama yapılırsa bir firmaya (11700 dk.) geriye kalan mesai dakikalarını (sanırım 1350 dk.) yine bu firma için kullanabiliyor. Bunun dışında ihtiyaç duyuluyorsa başka birinin görevlendirmesi yapılacak.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica