Iş Güvenliği Uzmanı Çalışma Süreleri Neden Düşürüldü?

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bildiğiniz gibi son yönetmelikle birlikte uzman çalışma süreleri neredeyse yarıya düşürüldü. İlk etapta, "uzman sayısı yetersiz, yılbaşından sonra 50 altı tehlikeli işyerleri kanun kapsamına girecek ve A-B sınıfına ihtiyaç artacak" argümanı çoğu uzman arkadaşa mantıklı geliyor.

Ancak bu argüman, yine bu yeni yönetmelikte geçersiz olmuştur.Uzman sayısını artırmak için sınav hakları genişletilmiş, A -B sınıfına geçiş için sınav hakkı tanınmıştır. Yani uzman sayısını arttırmak için akla gelebilecek her şey yapılmış. Her zaman sınav, herkes uzman olacak anlayışı benimsenmiştir. İşte tam burada soruyorum kendime ve sizlere: Gereğinden fazla uzman yarattınız, peki neden çalışma sürelerini düşürdünüz. Benim cevabım: Sürelerin düşmesi iş güvenliğinin bitiş manifestosudur. Artık yönetenlerden hiç kimse iş güvenliğinden bahsetmemelidir. İşveren için angarya olan iş güvenliği, meğer bakanlık için de angarya imiş. Bakanlık, yönetmelikle işvereni haklı çıkarmıştır.

Arkadaşlar bu forumda konuyu dağıtmadan, birbirimizle uğraşmadan sadece ve sadece yeni çalışma sürelerine itiraz etmeliyiz. Süreler eski haline getirilmelidir. Tek şiarımız bu olmalıdır.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle iş güvenliğinin angarya bir iş olarak görülmesi yeni bir olay değil. 74 yılında tüzüklerle hayatımıza giren bu yeni olgu 2000 li yıllarla ciddi atılım almış ama angarya görülmekten kurtulamamıştır. Sürelerin azaltıılması bu durumun kanıtı olarak görülebilir. Ancak öncelikle genel müdürün , şunun , bunun dediğinden çok oturup hesap kitap yapmak gerekiyor. Bakanlık bu ve benzeri mevzuat değişiklikleriyle Süreleri azaltırken hemde yoldan geçene belge vermeye çalışarak . İşverenin devamlı A bulamıyoruz , bulduklarımızda dükkanın anahtarını istiyor demelerinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sürelerin eski seviyesine gelmesi de yetmez. Gerçekçi olan eski sürelerin dahi en az iki katına çıkmasıdır. Aksi halde her şey yasak savmaktan ibaret olur. Kopyala - Yapıştır mantığının ötesine İG olayının taşınması için sürelerin beklenen faydayı sağlamaya yetecek düzeyde uzun olması gerekir. Geri OSGB lerin ve işverenlerin işine yarar.

zeki aslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
8 yıldan beri işsiz bir Bilgisayar Mühendisi olarak bir umuttur hesabıyla ISG uzmanı olmak için kursa git sınava gir yaklaşık 3000 liranın üzerinde para harcadım ( Parayı da borç almıştım nası geri vereceğim kara kara düşünüyorum) . Nihayetinde sertifikayı da aldım lakin onca yere başvurmama rağmen bir Allahın kulu bile geri dönmedi.Son çıkardıkları bu kanunlardan sonra şunu anladım ki ISG uzmanlığı kocaman bir balon muş. Isg uzmanı olmak isteyen arkadaşlara benden tavsiye sakın ola boşa umutlanıp bu işe girişmeyin hem paranıza yazık hem zamanınıza.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Brolin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
iş güvenliği için hizmet sürelerinin uzatılması yada şu aşamada eski seviyesine çekilmesi gereklidir. ancak bakanlık maalesef her sertifika alacak kişinin de çalışmayacağını düşünmüş , çalışanlara da 217 saat çalışma sende kardeşim demiştir. zira 217 saat çalışmak için uykusuz kalmak gerekecektir.
bu nedenle söyleminize katılıyorum, bu ülkede iş güvenliği sadece AB istediği için getirilmiş bir mevzuat silsilesidir. özellikle 4857 ve 6331 için..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.