Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

ayşe y.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ben c sınıfı iguyum, aralıkta sınava girmiştim, eylülde osgb de iş buldum. tüm mesajları okumadım ama ben 1000tlye çalışıyorum ve böyle çalışan çok olduğu gibi bugün bir uzman daha geldi, 500 600 bi para verecekler. tabii şu an küçük bir şehirde yaşıyorum onunda etkisi olabilir, maaşlar çok düşük. mesela yerine alındığım kişi hem uzman hem ilkyardım eğitmeniydi sadece 1500tl alıyodu

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben c sınıfı iguyum, aralıkta sınava girmiştim, eylülde osgb de iş buldum. tüm mesajları okumadım ama ben 1000tlye çalışıyorum ve böyle çalışan çok olduğu gibi bugün bir uzman daha geldi, 500 600 bi para verecekler. tabii şu an küçük bir şehirde yaşıyorum onunda etkisi olabilir, maaşlar çok düşük. mesela yerine alındığım kişi hem uzman hem ilkyardım eğitmeniydi sadece 1500tl alıyodu
Yazik, vicdansizlik. Asgari ucret bile degil verdikleri rakam.

Barış Nalçacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ayşe hnm. kusura bakmayın ama bir tekstil atölyesinde çalışsanız daha fazla alırsınız. çalıştığınız şehir neresi bilmiyorum ama büyük sorumlulukları olan bir iş bizimki . şehre göre değişmemesi lazım.

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Issizligi cok iyi bilen biri olarak acikcasi durumunuza uzuldum ayse hanim.29 yasinda ancak atanabildim memur olarak,yukarida yazdiginiz maaslardan bile dusuk ucretlere calismisligim var dersane ogretmeni olarak.Tabii sonra caycilik,kasiyerlik,,benzinlikte pompacilik gibi islerde de calistim.Ogretmen olucam diye babamdan harclik almaya utandim bi de dersanelerde gelecek gormedim.Nacizane bi is guvenligi uzmani arkadasiniz olarak asla ama asla 500 tl 600 tl 1000 tl gibi maaslara calismayin derim.Emin olun aldiginiz onca riske cektiginiz sikintiya degmez ustelik bu aldiginiz maaslar yillar gectikce tecrube kazandikca falanda artmayacak.malum her yil abartisiz 150-200 bin mezun bu belgeyi alacak.Bu piyasa maalesef bu.Kendiniz yapin bu isi ya da bim a 101 gibi marketlerde kasiyerlik falan yapin.En az 1500 tl maasi var.magaza sorumlusu gibi yukselme sansiniz da var ki o zaman maasiniz 2500 tl.Is cikisinda da bi kpss kursuna yazilin atanirsiniz memur olursunuz.Osgb ler deneyim ayagina kucuk maaslara insan calistiriyorlar yaziklar olsun.Ayrica b sinifi a sinifi is guv.uzmanlarinin maasina da aldanmayin onlarda 3-5 sene sonra yerlerde olacak.5 sene once a sinifi uzmanlar 10 binden asagi calismiyodu simdi 3-4 binlere dustu.Bi yukseltme sinavi daha olsun 1500-2000 araligina duser onlarin maaslarida.Kisaca en az C sinifi maas 1750 tl olmali(bu bile cok ama cok az).Aslinda bi meslek odasi gibi bisey olsa uzmanlarin haklarini savunacak iyi olur.Allah yardimcilari olsun genc arkadaslarin ne diyim.

ömer kaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 5 yıllık iş güvenlii uzmanıyım eş durumundan dolayı istanbula taşınmak zorundayım gaziantep'te işler iyiydi bireysel olarak 5000 tl civarı kazanıyordum merak ettiğim istanbulda osgb tecrubeli b sınıfı uzmana aşağı yukarı ne verir cevabınızı bekliyorum ona göre hareket edeceğim şimdiden teşekkürler.

ömer kaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Istanbulda da bireysel olarak calis bence. Osgb ler bisey vermez.
keşke olabilse ama istanbulda çevrem yok gaziantep'te iyi bir çevre edinmiştim o sayede işyerleri ile anlaştım ama istanbul o konuda zor gibi.

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Devlet OSGB kurmak için gerekli yetkinlik kriterlerini değiştirirse, OSGB lerde kurumsal nitelikler aranıp denetlenirse, İki - üç kişi bir araya gelip butik OSGB açamassa, iş verenler OSGB harici alternatifleri de düşünmeye başlarsa, belki uzman fiyatları gerektiği noktaya gelebilir. Ben A sınıfı, Elektrik ve inşaat sektöründe çok tecrübeli bir uzmanım. Aynı zamanda Yönetim sistemleri baş denetçisiyim. İSG yi sevdiğimden bu mesleği yapmak istiyorum, seviyorum çünkü hakkıyla yapınca işçi kardeşlerimin hayırduasını alıyoruz, adamları belki ölmekten, sakat kalmaktan kurtarıyoruz. Lakin görüştüğüm OSGB lerin fiyat teklifleri risk almadan yapacağım işlerin daha altında oluyor. Ben de bu işi yapmıyorum. Burada kaybedenin kim olduğunun sorgulanması gerek. Fiyatları acımasızca düşürülen uzmanlar kaybeder, OSGB lerde çaresizlikten ucuza çalıştırılan mutsuz uzman arkadaşlardan alınan mutsuz hizmet kalitesi yüzünden işveren kaybeder, sakat kalan veya ölen işçiler ve aileleri kaybeder, iş almak için sürekli fiyat kıran kendilerini ayağa düşüren OSGB ler kaybeder.
Bu noktada işveren firmaların alacağı hizmeti ihaleye çıkmadan önce net olarak şartnamelerine koymaları gerek ki OSGB ona göre hizmet sağlasın. Kiralık belgelerle çalışamasın. Belge almış henüz konuyu bilmeyen tecrübesiz arkadaşlarımız olabilir ama iş yapılarak öğrenilir. Bu arkadaşlarımız da aldıkları riskin karşılığında para talep etsin ve bir an önce konuya hakim olma gayretinde olsunlar derim.
Net söylemek gerekirse bu işin A-B-C si yok. Eğer uzman arkadaş çok tehlikeli bir işte görevlendiriliyorsa Elektrik, İnşaat, Maden, Tersane vb. A yada B farketmez 8000 TL altında bu iş yapılmaz yapılamaz. Çalışan uzman karşılaştığı risklerden bunalıma girer. Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta A-B-C görev alıyorsa işin ağırlığına göre 2500-5000 TL arasında çalışılabilir. Bırakın uzmanı herhangi bir üniversite mezunu arkadaşa 2500 tl altında maaş teklif etmek ülkemizin büyük bir ayıbıdır. Ucuza çalışan arkadaşların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabildiğini sanmıyorum. 1000 tl asgari ücretin bile altında bir rakam bunu kazanmak için üniversite okumaya ve uzman olmaya gerek var mıydı? Tüm uzman arkadaşlara Allah kolaylık ve sabır versin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SemihaY.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Devlet OSGB kurmak için gerekli yetkinlik kriterlerini değiştirirse, OSGB lerde kurumsal nitelikler aranıp denetlenirse, İki - üç kişi bir araya gelip butik OSGB açamassa, iş verenler OSGB harici alternatifleri de düşünmeye başlarsa, belki uzman fiyatları gerektiği noktaya gelebilir. Ben A sınıfı, Elektrik ve inşaat sektöründe çok tecrübeli bir uzmanım. Aynı zamanda Yönetim sistemleri baş denetçisiyim. İSG yi sevdiğimden bu mesleği yapmak istiyorum, seviyorum çünkü hakkıyla yapınca işçi kardeşlerimin hayırduasını alıyoruz, adamları belki ölmekten, sakat kalmaktan kurtarıyoruz. Lakin görüştüğüm OSGB lerin fiyat teklifleri risk almadan yapacağım işlerin daha altında oluyor. Ben de bu işi yapmıyorum. Burada kaybedenin kim olduğunun sorgulanması gerek. Fiyatları acımasızca düşürülen uzmanlar kaybeder, OSGB lerde çaresizlikten ucuza çalıştırılan mutsuz uzman arkadaşlardan alınan mutsuz hizmet kalitesi yüzünden işveren kaybeder, sakat kalan veya ölen işçiler ve aileleri kaybeder, iş almak için sürekli fiyat kıran kendilerini ayağa düşüren OSGB ler kaybeder.
Bu noktada işveren firmaların alacağı hizmeti ihaleye çıkmadan önce net olarak şartnamelerine koymaları gerek ki OSGB ona göre hizmet sağlasın. Kiralık belgelerle çalışamasın. Belge almış henüz konuyu bilmeyen tecrübesiz arkadaşlarımız olabilir ama iş yapılarak öğrenilir. Bu arkadaşlarımız da aldıkları riskin karşılığında para talep etsin ve bir an önce konuya hakim olma gayretinde olsunlar derim.
Net söylemek gerekirse bu işin A-B-C si yok. Eğer uzman arkadaş çok tehlikeli bir işte görevlendiriliyorsa Elektrik, İnşaat, Maden, Tersane vb. A yada B farketmez 8000 TL altında bu iş yapılmaz yapılamaz. Çalışan uzman karşılaştığı risklerden bunalıma girer. Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta A-B-C görev alıyorsa işin ağırlığına göre 2500-5000 TL arasında çalışılabilir. Bırakın uzmanı herhangi bir üniversite mezunu arkadaşa 2500 tl altında maaş teklif etmek ülkemizin büyük bir ayıbıdır. Ucuza çalışan arkadaşların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabildiğini sanmıyorum. 1000 tl asgari ücretin bile altında bir rakam bunu kazanmak için üniversite okumaya ve uzman olmaya gerek var mıydı? Tüm uzman arkadaşlara Allah kolaylık ve sabır versin.

Çok haklısınız , saptamalarınız çok yerinde.....Bende B sınıfı uzmanım ,birçok görüşmeye gittim ve o kadar çok olumsuzluklarla karşılaştım ki....Bende bu işi yapamıyorum çok sevdiğim halde...

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar şu anda 1 ocak 2016 itibariyle çalışma süreleri çok tehlikeli sınıfta kişi başı 12 dakikadan 40 dakikaya çıkarıldı. Bu uzman talebinin 3,5 kat artması demektir. Türkiyenin her ilindeki toplam uzman miktarının kaç kişi olduğunu ISG katip'e giriş yapıp güvenli çıkış yaptığınızda karşınıza çıkan haritada ilgili şehre tıklayarak görebilirsiniz. A sınıfı oldukça az B sınıfı daha az, talep ise çok. Fiyat demek arz talep meselesi demektir. Bunu bilen iş verenler panik içinde piyasa fiyatlarının yükselmemesi için piyasayı baskılama çabasındadır. Şu anda tüm OSGB ler deneyimsiz A ve B sınıfı uzman cv si topluyor ki ihtiyaç arttığında kolayca ucuz eleman bulabilsinler. Deneyimsiz olmak tercih sebebi haline geldi, bu tuzağa düşmeyelim. Uzmanlar olarak biz uyanık olalım ve ucuza çalışmayalım, çünkü talebin artması bizlerin hak ettiği maaşları alabilmemiz için iyi bir fırsattır, ucuza çalışarak kendi ayağımıza sıkmayalım. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra 2-3 ay içerisinde fiyatların fırlayacağını düşünüyorum. B sınıfları da A nın yerine bakıyorsa lütfen A parası yada en fazla 1000 tl altında bir rakam talep etsin ki piyasa dengelensin arkadaşlar. Çünkü OSGB ler ihaleyi aldıktan sonra 15 gün içerisinde uzman ve hekim bulmak zorunda sistem böyle işliyor. Kendi belirledikleri rakamlardan uzman bulamayınca kesenin ağzını açmak zorunda kalacaklar yoksa iş veren firma ihaleyi ellerinden alır. Uzman sayısı hekimden azdır bunu unutmayalım. Çok tehlikeli sınıfta çalışan uzmanların işi hekimlerden ağırdır hekimden düşük maaşa çalışmamalıdır. Kaldı ki birçok şantiyede hekimin işinin de sizden sorulduğunu çalışırsanız görürsünüz zaten.

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
geçen hafta bi görüşmeye gittim. Sadece hastanede verirsek 3000 dediler. Fakat işin için inşaat ve doküm firmaları girerse 3500 dediler :)

uzman ist

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben 1 yillik c sinifi uzmanim aldigim maas 2200 tl.osgb de calisiyorum.bnce ucuz calismayin.b olursam da kesinlikle 3500 tl den asagiya calismam.kendimi ispatladim cunku

engnylmz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar B sınıfı tehlikeli sınıfta çalışan uzmanın averaj ful time ve part time (saat ücreti) nedir?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C Sınıfı Uzman: 67.821
B Sınıfı Uzman: 8.689
A Sınıf Uzman : 14.871

(Madem uzman oldunuz bir soru : RD işleminde ,"İhtimal-Olasılık"mı, yoksa , "Etki-Şiddet-zarar" mı , ilk önce dikkate alınmalıdır ? Neden? )
(Lütfen bilmeyenler kafadan atmasın. )
(Yanıtı inşallah benden ders alanlar hatırlar !)
Y.Y.

Ekli dosyalar

• sertifika genel tr.JPG
    sertifika genel tr.JPG
    55.7 KB · Görüntüleme: 138

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar sadece osgb leri mi düşünüyorsunuz_? Çeşitli şirketlerde saygın şirketlerde isg uzmanı alımı yapıyor. Bu kadar bu mesleği ayaklar altına almayın. İşveren de suç yok. 500 TL maaşı maaş olarak kabul eden isg uzmanlarına suç bulurum ben. Bu kadar düşürmeyin.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
aragorn 5500 TL mi 55.000 TL mi ? 5500 ise çok normal bir rakam. Benim bir arkadaşım C Sınıfı (fakat 2005 Çasgem belgeli yani iptal olan belgelerden) Nebosh belgesi var. İSG Şefi ( Üstünde Müdürü var) 6500 TL alıyor.

Nebosh belgesi alımı hakkında bilginiz var mı ?

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
C Sınıfı Uzman: 67.821
B Sınıfı Uzman: 8.689
A Sınıf Uzman : 14.871

(Madem uzman oldunuz bir soru : RD işleminde ,"İhtimal-Olasılık"mı, yoksa , "Etki-Şiddet-zarar" mı , ilk önce dikkate alınmalıdır ? Neden? )
(Lütfen bilmeyenler kafadan atmasın. )
(Yanıtı inşallah benden ders alanlar hatırlar !)
Y.Y.
B sınıfı uzmanlık belgem var ama uzman değilim bu konuda çünkü yapmıyorum :) sadece fikrimi söylemek istiyorum. Bana göre önce ihtimak-olasılık göz önünde bulundurulur. Eğer o işin olma ihtimali varsa ve olma olasılığı belirlendikten sonra etkisine ve şiddetine bakılır. Sanırım anlatabildim :evet:

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
özel bir hastanede tam zamanlı B sınıfı isg uzmanı olarak 3500 normal mi sizce ? birde aramızda özel hastanede isg uzmanı olarak çalışan varmı ?

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B sınıfı ne kadar daha A sınıfına bakabilecekti?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.