Soru Iş Güvenliği Uzmanı Ne Renk Iş Elbisesi Giyer

Konu, 'Makine Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında A. Aytuğ KADIOĞLU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Makine mühendisi ve iş güvenliği uzmanı olarak buraya yazayım dedim.

Arkadaşlar, çalıştığım şirket bir gıda firması ve üretim personeli beyaz elbise giyiyor. Teknik servis lacivert elbise giyiyor. Kalite sağlama sorumlusu arkadaşlar da üretim gibi beyaz giyiyorlar. Sanitasyon ekibi gri pantolon ve üzerine yeşil tişört giyiyorlar. Ben daha önce teknik servis bünyesinde olduğumdan hep lacivert elbise giyiyordum. Şimdi uzmanlığı alıp teknik servis bünyesinden ayrıldım ve ne renk elbise giymem gerektiğine karar veremiyorum. Bu konuda sizin şirketlerinizdeki uygulamalar ne şekildedir? Kısa sürede bunu çözüp yönetimden talepte bulunmam gerekiyor. Yardım ve fikirlerinizi rica ediyorum.

AltınOran bu yazıya teşekkür etti.
  2. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanları kırmızı baret kullanmakta ben pek standart bir şeye rastlamadım ama benim fikrim baret thisört kırmızı pantolon lacivert olabilir

Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  3. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Evet kırmızı tişört, lacivert pantolon güzel fikir... dikkat çekici olması açısından iyi... beğendim:alkış:

4. replican

replican TÜİSAG Üyesi

kırmızı tişört gri pantolon olabilir çalışılan yere göre elbise çok değişiklik gösteriyor bellirli bir isg uzmanı elbisesi yok ama kırmızı tişört gri pantolon güzel olur;)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. A. Aytuğ KADIOĞLU

Şu an mevcut elbiseleri kullanmak adına lacivert pantolon ve beyaz tişört kullanmaya başladım. Fakat gri pantolon ve kırmızı tişört hoşuma gitti. Şansımı deneyim :) Teşekkürler...

6. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Kırmızı olayına şahsi düşüncem katılmıyorum.Kırmızı renk yangın ekibi ve elektrikçilerin genelde kullandıgı renktir.Sarı yeşil yelek ve beyaz baret yeterlidir bence.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Melih Bülke, A. Aytuğ KADIOĞLU ve cccisgccc bu yazıya teşekkür etti.
  7. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

lacivert pantolon----kırmızı tişört----kırmızı veya beyaz baret---çelik burunlu ayakkabı--kulak tıkacı--koruyucu gözlük...
    kombinasyonum budur....;) ...

Görkem Yargül, Emre DEDE ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  8. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar renk olayından önce isg uzmanları nasıl bir çatı altında toplanır.Belirli bir fiyat standardı nasıl oluşturulur.Bunları düşünmek lazım.
    Daha isg uzmanlarının belli bir sembolu bile yok.Bizi ifade eden bir şekil sembol var mı?Baret madencileri ifade ediyor.Baret şekli hariç bir şey bulmamız lazım.Bunları çözelim sonra giysi rengine gelelim diye düşünüyorum.

nazo ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  9. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Bunun için farklı bir konu açabilirsiniz sanırım... Bu da önemli bir konu ve bu konu başlığı altında konuşulması konuyla ilgilenenlerin konuya ulaşamamasına neden olacaktır... arkadaşımızın sorusuna cevap vermek isteyenler burdan paylaşıma devam etsinler..... ;)

10. A. Aytuğ KADIOĞLU

gıda güvenliği gereğince yalnızca belirlenen tişörtlerle işletme içinde bulunabiliyoruz. farklı departmanlar farklı renkler giyiyor o kdr. ve ben kendim bir departman olacağım için, kendi rengimi arıyorum :)

11. isguzm

isguzm TÜİSAG Üyesi

Ben de araştırdım fakat standart bi kıyafet yok. Baret olması şart değil (inşaat ve yeraltıyerüstü maden işletmelerinde olması lazım) ama artık 50 den fazla tüm işyerleri olduğu için ofis ortamı çalışmalarda baret abes kaçar.

Benim düşüncem iş güvenliği uzmanlarının günlük giydiği kıyafetin üzerine giyebileceği yelek rengi sarı yada turuncu üzerine bel bölgesinde kuşak gibi iki şerit ve bu şeritleri kesen önden arkaya her iki omuzdan geçen birer şerit arkasında '' iş güvenliği uzmanı ''yazısı olsa nasıl olur sizce

12. Görkem Yargül

Görkem Yargül TÜİSAG Üyesi

Tişörtüne dikkat isg uzmanı çarpar yazdır bi de arkana göz koydur arkana döndüğünde çalışan ters hareket yaparsa senin tişörtün arkasına bakıcak ve gözün üstüne de sakın hata yapayım deme arkada da gözüm var diye yazdır super olur ;)

ezgi çevik ve isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
  13. alix

alix TÜİSAG Üyesi

üretim sektörlerinde amir sef ve mudur kıyafetlerine paralel olmalı

14. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

Abi işinizi iyi yapın turuncu beğenmezsen morcivert giy ama işini iyi yap gerisi fasa fiso bence

Esat ÜN ve mustafa kaya bu yazıya teşekkür etti.
  15. mustafa kaya

mustafa kaya TÜİSAG Üyesi

:) bu soru mu şimdi...

Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
  16. palemo

palemo TÜİSAG Üyesi

Renklerin anlamlarını göre bir değerlendirme yapmak düşünülebilir. Bu durumda
    • Turuncu: Dışa dönük olmayı ve güveni temsil eder.
    • Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir.
    • Lacivert: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder.
    renkleri ön plana çıkıyor. Bu renkler kişisel tercihe göre kombine edilebilir.

İşinizi yapın diyen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Farkında olmadan iş gücü, çalışmayı bırakmıştım nerdeyse. sayenizde tekrar sorumluluk sahibi bir uzman oldum.

frdrn ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  17. isguzm

isguzm TÜİSAG Üyesi

İşimizi yapmak için bu görevi üstlendik ama bazı standartları da(en basit örnek kıyafet rengidir ) oluşturmamız gerekiyor.İSG UZ bağlı olduğu bir oda dernek kuruluş vs yok. Forumlarda herkes düşüncesini aktarıyor bir şekilde kimi ciddiye alıyor kimi dalga geçiyor.
    Ama işimiz esneklik kabul etmiyor kaza bu geliyorum demez.En son çıkan kanunla A sınıfı da olduk. Eğri oturup iyi düşünüp doğru karar vermek gerekiyor.

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  18. Dilercan

Dilercan TÜİSAG Üyesi

Yurt dışında iş güvenliği elemanları "safety" şantiyelerde kırmızı baret şart olarak, üstlerine de yine kırmızı renkli tişört ya da sarı parlak file önlük kullanıyor. Bürolarda da baret kullanımı sürekli şart olmayabilir fakat tişört kırmızı pantolon ise şirketlerin kullandığı renklerden gri/lacivert uyumlu olarak değişiyor.. Bilgilerinize..

19. ali hunkar dogan

ali hunkar dogan TÜİSAG Üyesi

bence siyah t shirt siyah da pantolon bir de saç sakal uzun olsun işid militanı gibi gezsin işletmede :)

20. Ediz U.

Ediz U. TÜİSAG Üyesi

çingene pembesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica