Soru : Iş Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirilen Memura Yapılacak Ödeme

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
halk sağlığı müdürlüğünde toplum sağlığı merkezinde görevliyim ocak 2014 den beri uzman olarak sözleşme imzaladım ama para alamıyorum

polat1980 siz tam zmanlı mı görevlendirildiniz.?
ayrıca sizin kurumda çalışan bir iş güvenliği uzmanı tam zamanlı olrak görevlendirilmesine rağmen dava açıp davayı kazanmış bulunmaktadır. o kişi artık parasını alacak. hemde tam zamananlı görevlendirilmesine rağmen.

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Görevlendirme yazısında ilgili memur ASIL İŞİNİ AKSATMAMAK KAYDIYLA İSG UZMANI OLARAK GÖREVLENDİRİLMİŞTİR yazarsa aylık 80 saate kadar yani 1260 TL ücret alabilir.Şimdilik 657 ye tabi personel hariç sigortası ilgili işyeri tarafından yatırılan çalışanlar (çırak ve stajyerler dahil) kapsama dahil diye biliyorum.

örneğin; bir kurumda 100 tane işçi var 200 tanede memur var. isg-katip bu 200 memuru görmüyor doğal olarak. orada sadece 100 tane çalışan var yazıyor ve toplam çalışma süresi de 10 saat diyelim.
şimdi katip te bilenler bilir "en az uzman çalıştırma saati" şeklinde yazar. ordaki 10 saat sonuçta minimum çalışma süresi.
ben o 200 memuruda göz önüne alıp toplam 30 saatlik sözleşme imzalasam yani sistemin ban verdiği "minimum sürenin üstünde" ve bunuda kurum yetkilisine açıklasam ve onaylatsam.
bu durumda kim bana birşey diyebilir. yani sonuçta müdür onaylamış oda memurunu gözeterek onaylamış sonuçta yanlış bir durum yok ki burda.
diye düşünüyorum.

ali7385

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
örneğin; bir kurumda 100 tane işçi var 200 tanede memur var. isg-katip bu 200 memuru görmüyor doğal olarak. orada sadece 100 tane çalışan var yazıyor ve toplam çalışma süresi de 10 saat diyelim.
şimdi katip te bilenler bilir "en az uzman çalıştırma saati" şeklinde yazar. ordaki 10 saat sonuçta minimum çalışma süresi.
ben o 200 memuruda göz önüne alıp toplam 30 saatlik sözleşme imzalasam yani sistemin ban verdiği "minimum sürenin üstünde" ve bunuda kurum yetkilisine açıklasam ve onaylatsam.
bu durumda kim bana birşey diyebilir. yani sonuçta müdür onaylamış oda memurunu gözeterek onaylamış sonuçta yanlış bir durum yok ki burda.
diye düşünüyorum.
hocam isg katip ve ayrıyeten 1.1.9.1 olacak tam olarak maliye kodunu hatırlamıyorum oradan da giriliyor galiba ve ek5 formuna o saatler yazılıyor.

ali7385

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
polat1980 siz tam zmanlı mı görevlendirildiniz.?
ayrıca sizin kurumda çalışan bir iş güvenliği uzmanı tam zamanlı olrak görevlendirilmesine rağmen dava açıp davayı kazanmış bulunmaktadır. o kişi artık parasını alacak. hemde tam zamananlı görevlendirilmesine rağmen.
yani başta 18 saat ücret alacağı düşünülüyordu.fakat sonradan dava açıp kazandı 80 saat yani 1260 tl alacak.o arkadaş ile iletişim kurmamız mümkün mü.

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gerçekten alması gerekiyor bu ödemenin yapılması gerektiğini idareciler de biliyor ama illa bi mahkemeye götürecekler seni yani. Bende ücret alamıyorum ve mahkemeye vermeyi düşünüyorum. O arkadaşla nasıl irtibat kurabiliriz.

ali7385

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gerçekten alması gerekiyor bu ödemenin yapılması gerektiğini idareciler de biliyor ama illa bi mahkemeye götürecekler seni yani. Bende ücret alamıyorum ve mahkemeye vermeyi düşünüyorum. O arkadaşla nasıl irtibat kurabiliriz.
bende arkadaştan cevap bekliyorum..mahkeme kararı ile ilgili

cihat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 2013 yılından beri bende halk sağlığı müdürlüğüne bağlı tsm de tam zamanlı olarak görevlendirildim. ve ücret alamıyorum mahkeme kararını benimle de paylaşırsanız sevinirim.

polat1980

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar 2013 yılından beri bende halk sağlığı müdürlüğüne bağlı tsm de tam zamanlı olarak görevlendirildim. ve ücret alamıyorum mahkeme kararını benimle de paylaşırsanız sevinirim.
Merhaba cihat bey bende sizinle aynı durumdayım tam zamanlı tsm de görevlendirildim. siz hangi ildesiniz ve işyerleriyle anlaşmanız var mı?

cihat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba cihat bey bende sizinle aynı durumdayım tam zamanlı tsm de görevlendirildim. siz hangi ildesiniz ve işyerleriyle anlaşmanız var mı?
Mrb Polat Bey, Isparta da görev yapıyorum şu anda Isparta il özel idaresi ve Isparta Aile Sosyal Politikalar İl Müd. ve Merkeze bağlı birkaç kasaba belediyesiyle anlaşmalarımız devam ediyor. 10-12 işletmeyle de sözleşmemiz karşılıklı sona erdirdik. Ancak bu şartlarda burda ne kadar çalışılır onu bilemiyorum. Siz hangi ildesiniz neler yapıyorsunuz.

polat1980

Üye
TÜİSAG Üyesi
Cihat bey bende İstanbuldayım. 3 Özel ve 1 kamu kuruluşuna hizmet veriyoruz. Halk Sağlığı Kurumundan gelen yazıyla öncelikle sağlık kuruluşlarına hizmet verin dediği için istanbuldaki hastanelere isteyenlerin risk analizini yapıp ve eğitimlerini veriyoruz.

ETEM AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öğretmenim nasıl talepte bulunacam bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum

112ferhat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bahsettiğiniz arkadaşla görüştüm bana avukatının numarasını verdi aradım dava için 3500 tl istedi ve mahkemenin 1 yıl sürebileceğini söyledi.***kesildi***

Moderatör tarafında düzenlendi:

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba
ben ...il milli eğitim müdürlüğünde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak valilik oluru ile görevlendirildim.
milli eğitim bakanlığının yayınladığı genelgede tam zamanlı olarak görevlendirildiğim için bir ödeme yapılmayacağı belirtiliyor.
peki benim yasal olarak bu görevlendirmeden alabileceğim bir ödeme yok mu?
benim kadrom hizmetli bu arada...
Bende TSK da sizin gibi tam zamanlı gorevliyim. Bizde ücret ayni gerekçe ile odemiyorlar. Bimere konu ile ilgili başvuruda bulundukları. İsin saçmalığı ek görev olarak yapan kişiler asli isini eksik zamanlı yaptığı halde tam maaş alıp artı birde isg Uzm ödemesi alıyorlar. Onlara neden boyle denince isin riskinden deniyor bize gelince isin bu deniyor. Sizde iletim bibere

cihat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bahsettiğiniz arkadaşla görüştüm bana avukatının numarasını verdi aradım dava için 3500 tl istedi ve mahkemenin 1 yıl sürebileceğini söyledi.***kesildi***
şimdi herkes ayrı ayrı davamı açacak, bu ne saçma şey dava 1 yıl sürse ne olacak 2016 yılında zaten ücret ödenecek.. Yani İNŞALLAH

polat1980

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sorun şu tam zamanlı görevlendirilenler 2016 dan sonra alabilecek mi şu anda alamayacaklar gibi gözüküyor.

aydın çavana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sorun şu tam zamanlı görevlendirilenler 2016 dan sonra alabilecek mi şu anda alamayacaklar gibi gözüküyor.
Alamıyacaklar tabi mevzuat değişmez ise çünkü mevzuat açık "aslı işini yapmak kaydı ile ek olarak görevlendirilmesi" koşulu. Ayrıca amirlerin geleneksel tutumları da değerlendirilince bence birlik olup hiçbir memur görev almamalı ve görevlendirmeler iptal edilmeli.Yani problem yok ise çözümde yok

polat1980

Üye
TÜİSAG Üyesi
Alamıyacaklar tabi mevzuat değişmez ise çünkü mevzuat açık "aslı işini yapmak kaydı ile ek olarak görevlendirilmesi" koşulu. Ayrıca amirlerin geleneksel tutumları da değerlendirilince bence birlik olup hiçbir memur görev almamalı ve görevlendirmeler iptal edilmeli.Yani problem yok ise çözümde yok
Haklısınız bence iş güvenliği uzmanlığı diye bir kadro açılması gerekmektedir.

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şube müdürü kadro için çalışma yapıldığını söylemişti, ancak bu kadronun maaşı-ücreti ne olur acaba?

şube müdürünüz nereden duymuş acaba?
ben geçen haftalarda bu konu ile uğraşan genelgeyi çıkaran kişi ile görüşmüştüm ve böyle bir durumdan bahsetmemişti.
inşaallah vardır ve sınavsız geçiş olur. dualarmız bu yönde :)

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar herkes bimere şikayet yazsın. Her kurumdan şikayet gelirse belki sorunun farkına varılır. Bir kurumda mesala 175 saat sözleşme yapan birinin diyelimki asli isi uzmanlık değil. Peki kalan 5 saat çalışma süresincede hangi asli isi yapacak. Biri bunu aciklasin. Amirine kurumuna göre ücret ödenecek. Sen atandin yok sen muhendis olarak çalış ek görev yap demek kurumların elinde. Çünkü isg Uzm diye bir kadro yok devlette. Olmayan kadroya kimi atiyosun lafta atandin senin isin sadece bu diyip konuyu gecostiriyor. Bu isg Uzm kafadan saçma bir kavram. 2 yil okuyan da 4 yıl okuyan da oluyor. Peki stadın diyelim kadroya bi kere kafadan ayni ücreti almiyolar. Standartlaştırılması devlet personel başkanlığınca boyle bir kadro açılıp sartlatlari ücreti belirlenmesi. Kanunun maddesi değiştirilmel . Asli is falan ibaresi kaldırılmalıdır. İsg Uzm olanlar ekstra su kadar para alır denmeli bu kadar basit. Saçma sapan işlerle ugrastirip oyaliyolar. Tüm kamu devreye girince bu isi boyle yaparlar zaten. Ayrıca bu kadro zaten atamali ve tam zamanlı olmalı. Aksi taktirde ücret alınsın diye pesges kadrosu olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.