İş Güvenliği Uzmanı Sigorta Primlerinin Asgari Ücret Üzerinden Yatması

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bunu yapan birçok OSGB firması var malumunuz. Hem çalışanlara haklarını anlatıp, hem bu haklardan kendisi feragat etmek zorunda bırakılan Uzmanlar var. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Devlet tarafında ; Gelişmiş bir ülke olmadığımız için her konuda denetim mekanizmalarımızında işlevselliği zayıf malumunuz.
İşveren tarafında ; Kısa sürede ne kadar para kazanıp yırtarım? OSGB'lerin halide ileride belli olmaz. Personeli çıkarmak zorunda kalırsam yüksek tazminattan kurtulmalı, her türlü açığı paraya çevirmeli mantığı,vs.
Çalışan tarafında ; Ülkede şikayet mekanizmasının çalışanın aleyhine işlemesi nedeni ile (dava sürelerinin uzunluğu, işsiz kalma korkusu) haksızlıklara karşı herşeye şükür, bunada şükür mantığı işlemesi,
Makro düşünürsek acımasız kalkınma stratejisinin bir sonucu olarak, çalışanların hak arama girişimlerinde yıldırılarak, itaat kültürüne adapte edilmek istendiğimizi düşünüyorum.
Ülkemizde kanun yapıcıların çok büyük çoğunluğu işveren, kendilerini kalkındırma stratejilerinde de gayet başarılılar,

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Devlet, üretim yapsın, hizmet sunsun diyerek işvereni hoş tutacak alt yapıyı hazırlar (mevzuat, uygulama, prim, teşvik)
Adaletin terazisi işverene ağır basar (yıllık 270 saat mesainin ücrete tabi olduğu kararlar gibi )
İşveren gelir ve gider arasındaki dengeyi gelirler yüksek olacak şekilde sağlar
Çalışanda hayat boyu bu üç dişli arasında ezilir gider

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Haftada 60 saat çalışıp hafta içi 1 gün izin aldığımızda da kesinti yapan inşaat firmasında çalışıyorum. Mesai almadan, devletimiz mükemmel çalışıyor.

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Denetimsizlik hat safhada.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Denetimsizlik hat safhada.
Denetim için önce mevzuatın sağlam olacak,
1) Yıllık 270 saat mesaiyi geçtiğinde yaptırımı ne ? hiç bir şey.... geçen saatlerin ücretini ödediysen sıkıntı yok...
2) Net ücrette anlaştığında AGİ netin içine yedirilmiş olur, yaptırımı varmı ? yok..
3) Hafta içi 45 saat çalışırsın, hafta sonuda cumartesiyi kitlerler, yaptırım varmı? yok,çünkü işveren iş sözleşmene fazla mesailerin ücrete tabi olduğunu yazmıştır...

Gelde denetle ne olacak...
Diyeceksinizki sözleşmeyi imzalama kardeşim...
Daha uygun iş teklifi varsa hep beraber değerledirelim...
Bu arada ben kamudayım ama özelin çilesinide çekmedim değil...

oğuzisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
B sinifi uzmanim osgbnin bana yaptigi teklif insaatta tam zamanli calismak maas 3500 sigorta 2500 lira ustunden yatack dendi oda en fazla 2000den de yatabilir dediler yani biz baskalrina haklarni hatirlatmak ve bildirmek icin calisirken kendi hakkimizi alamamamiz tuhaf

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B sinifi uzmanim osgbnin bana yaptigi teklif insaatta tam zamanli calismak maas 3500 sigorta 2500 lira ustunden yatack dendi oda en fazla 2000den de yatabilir dediler yani biz baskalrina haklarni hatirlatmak ve bildirmek icin calisirken kendi hakkimizi alamamamiz tuhaf
sigorta pazarlık konusu olurmu? yarın biri 5500 lira sigorta yatıracağım ama maaş veremem derse çalışacak mıyız.? Şu A,B,C maaşları hakkında bilgisi olan var mı??

oğuzisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
[QUOTEI"baki karaman, post: 248996, member: 34307"]sigorta pazarlık konusu olurmu? yarın biri 5500 lira sigorta yatıracağım ama maaş veremem derse çalışacak mıyız.? Şu A,B,C maaşları hakkında bilgisi olan var mı??[/QUOTE]
Bizde Istemeyiz tabi boyle olmasini ama 6 yerle gorustum durum ayni maas konusuna gelince komik rakamlar teklif edenler var yani kim ne tutturrsa serbest piyasa c sinifi asgari ucrete calisan var b sinifida duydugum en dusuk rakam 2500 tl A sinifi hakknda bi bilgim yok

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
[QUOTEI"baki karaman, post: 248996, member: 34307"]sigorta pazarlık konusu olurmu? yarın biri 5500 lira sigorta yatıracağım ama maaş veremem derse çalışacak mıyız.? Şu A,B,C maaşları hakkında bilgisi olan var mı??
Bizde Istemeyiz tabi boyle olmasini ama 6 yerle gorustum durum ayni maas konusuna gelince komik rakamlar teklif edenler var yani kim ne tutturrsa serbest piyasa c sinifi asgari ucrete calisan var b sinifida duydugum en dusuk rakam 2500 tl A sinifi hakknda bi bilgim yok[/QUOTE]
siz bide özel sağlık sektörüne bakın bakalım hekimlerin eline ne geçiyor sigortaları kaçtan yatıyor...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şakamı ya B sınıfı uzmanın 3500 liraya inşaatta ne işi var.Ben C sınıfıyım 3500 e o zor inşaat şartlarında çalışmam

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Adam haklı beyler en azından İstanbulda olmaz birçok yer sözleşmesini yeni saatlerden revize etmedi, bu paralara mecbur olmadıkça çalışmamalı bir iki ay içinde piyasada ücretler yükselecek

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakanlık eski sözleşmeleri bugün iptal etse, bugün ücretler yükselir...

oğuzisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kimse bu fiyatlara calismak istemez ama piyasa sandiginzdan beter adamlar asgari ucrete c sinifi 2500 e b sinifi calstiriyor hele tecrubeniz yoksa onu bahane edip fiyat kirmada cabasi 3500e calismam diyen arkadas keske dedigin gibi olsa

oğuzisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bide suana kadar en iyi teklif 3500 insaatta tam zamanli digerlerini daha siz dusunun

oğuzisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ve 7 tane osgb ile gorustum sigortayi tam yatiran yok

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İnşaat maalesef boynunu taşın altına koyarsın duruma göre Allah korusun iş kazasının en sık olduğu 30- 35 yaş gibi ölümlü bir kazada bir şekilde 8/1 kusurun varsa mahkeme masrafları avukat masrafı olası tazminat Vs. Büyük rakamlar

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İnşaatta c lerin imza atma olayı yok genelde A nın altında çalışır. Bildiğim kadarıyla

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.