Duyuru : İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimi Ücretleri Hususunda - Sağlık Bakanlığı

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Ücretleri Hususunda duyuru yayımlandı.

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Ücretleri Hususunda Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün görüşü doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir.

Resmi yazının tamamı ekte yer almaktadır.

Kaynak: TKHK

Screenshot_2.jpg

Ekli dosyalar

• Ek Ödeme.pdf
    96.7 KB · Görüntüleme: 342
Son düzenleme:

Şevket GÖZÜDOK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hocam ben İlçe Milli Eğitim bünyesinde ilçe koordinatörü olarak görevlendirilmek istiyorum bu durum bizi kapsıyor mu şimdiden teşekkürler...

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1/7/2017 tarihine kadar ek ödeme yapılmamasına karar verilmiştir. (zaten verildiği zaman bile verilmiyordu bundan önceki bir yazıda da isg uzmanlarına 2. bir duyuruya kadar ücret ödenmemesi kararlaştırılmıştı.)
Ben ek ödemesini de geçtim sağlık bakanlığı bu konuda çok çok duyarsız. Ne bir açıklama ne bir yazı bilgi edinme yapsan bekleyin derler son 3 yıldır bilgi edinme taleplerine çalışmalar devam etmekte bittiğinde bilgilendirme yapılacak. Ne bir denetim ne bir ceza nede hastanelerin bazı şeyleri yerine getirebilmesi için ödenek veriliyor çok yazık bize :)

Ekrem uçak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Ücretleri Hususunda duyuru yayımlandı.

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Ücretleri Hususunda Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün görüşü doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 34577
Yalnız şöyle bir durum var.MEB de çalışan arkadaşlar 657 dahil memurlar üzerinden isg katip üzerinden sözleşme yapmıyor.MEB çalışan 4857 tabi işkur personeli ve sözleşmeli öğretmenler üzerinden isg katip üzerinden sözleşme yapıp ücret alıyor. Burada kafa karışıklığı yapılıyor.Asıl bu konu açıklanmalı yetkililer tarafından.MEB çalışan işkur ve sözleşmeli öğretmenler bu kanuna tabidir. Kamu da olsa 6331 işliyor. eğer varsa 657 tabi memur üzerinden sözleşme yapıp ücret alan , bunlar zaten ödenmiyor.....

Şevket GÖZÜDOK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ekrem Bey ödenmiyor derken ücret bize mi ödenmiyor yoksa geri biz mi ödemiyoruz ortada ciddi derecede bilgi kirliliği var bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
geçen sene temmuzda sözleşme imzalayan isg uzmanı ve hekimlerin ücretini öde ve görevine devam ettirsen ne olur yani, 2017 gelmiş ücret ödenmez, ödenmişse 7 eylülden sonrası geri alınır gibi konular gündeme geliyor kamu kurumlarında, sonuçta bir emek vermiş kişi, ücretin geri alınması ne demek?
Ayrıca 2017 temmuza ne kaldı şurada, ne gelişecek o tarihe kadar neyin altyapısı hazırlanacak merak ediyorum. Ertelemenin gerekçeleri giderilecek ne yapılacak bakalım temmuza kadar, lafa gelince çok önemli bir konuymuş gibi konuşulup icraata gelince tam tersi uygulamalar yapılıyor.
Bahse konu bu görüş ve görüşe istinaden yapılan uygulamalara katılmıyorum

Rafet Çelik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizdede 7.9.2016 tarihinden sonra yapılacak ödemeleri geri alacağız diyorlar.

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Ekli dosyayı görüntüle 34577

Kamuda görevlendirmeyle çalışanlar açısından:
1) 07.09.2016 tarihli 29824 sayılı RG / 6745 s.lı K.nun 71. maddesi ile IGU ve IYH bulundurma zorunluluğunun 01.07.2017 tarihine kadar ertelendiği ve bu yüzden “ücret ödemesi” nin 07.09.2016 tarihi itibari ile durdurulduğu, eğer ödenmişse geri alınacağı;
2) Ancak, ISG hizmetlerinin IGU ve IYH bulundurma zorunluluğunu düzenleyen 6’ıncı ve 7’inci maddeleri ertelenmiş olsa da bu maddeler dışında kalan diğer maddelerini yerine getirme yükümlülüğü ve görevlendirmenin aynen devam etmekte olduğu;
3) ISG ile ilgili herhangi olumsuz bir olay veya iş kazası karşısında Cumhuriyet Savcıları tarafından ilgilerin ifadeye çağrılması, göz altına alınması ve tutuklanması dahil hukuki süreçlerin aynen devam ettiği;
4) ISG alanındaki eksik iş ve işlemlerde ISG profesyonellerinin cezai sorumlulukla karşı karşıya olunduğunu anlıyorum. (Yanlış mı anlıyorum acaba?)
5) Hukuki bilgimin yetersizliği nedeniyle var olan durumda bir yanlışlık-eksiklik, hatta ciddi bir tutarsızlık olduğunu düşünmeden edemiyorum?
Anlayabilen biri varsa bana bu durumu açıklayabilir mi acaba?

• Like
Tepkiler: C!N

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence ödemelerin geri alınması ile ilgili bir şey yok. Sadece artık 1/7/2017'e kadar ücret konusu kapatılmıştır. Çoğu kurumda zaten 657 statüsünde çalışıp ücret alabilen bir elin parmaklarını geçer mi bilmiyorum. Kurumlar zaten ek ödeme vermek istemiyor devlette zaten kendisine yeni bir mali yük bindirmek istemiyor. Şuda var bir şekilde isg işlemlerinin yürütülmesi gerekiyor. Oda bu şekilde görevlendirme devam edecektir ve ücret verilmeyecektir. Geçen yılda sağlık bakanlığı yine isg görevlerinin gönüllülük esasına dayalı yerine getirilmesi gerektiği ile ilgili yazı yayımlamıştı. Karıştırmaya gerek yok arkadaşlar 2017'ye kadar sağlık bakanlığı için diyeyim bir ödeme yapılmayacak. 3 yıldır sağlık bakanlığındayım ve her sene aynı şeyler oluyor arkadaşlar 2017 gelir yine bir şey değişmez aynı şekilde devam eder.
En büyük neden bence kim ne derse desin mali yük. Bir hastanenin bir ilin en büyük hastanesini göze alın en aşağıya 800 çalışanı var bir a sınıfı 2 ya da 3 c sınıfı ayrıca işyeri hekimi derken siz hesaplayın aylık devletin kurumuna binecek ek yükü.

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kamuda görevlendirmeyle çalışanlar açısından:
1) 07.09.2016 tarihli 29824 sayılı RG / 6745 s.lı K.nun 71. maddesi ile IGU ve IYH bulundurma zorunluluğunun 01.07.2017 tarihine kadar ertelendiği ve bu yüzden “ücret ödemesi” nin 07.09.2016 tarihi itibari ile durdurulduğu, eğer ödenmişse geri alınacağı;
2) Ancak, ISG hizmetlerinin IGU ve IYH bulundurma zorunluluğunu düzenleyen 6’ıncı ve 7’inci maddeleri ertelenmiş olsa da bu maddeler dışında kalan diğer maddelerini yerine getirme yükümlülüğü ve görevlendirmenin aynen devam etmekte olduğu;
3) ISG ile ilgili herhangi olumsuz bir olay veya iş kazası karşısında Cumhuriyet Savcıları tarafından ilgilerin ifadeye çağrılması, göz altına alınması ve tutuklanması dahil hukuki süreçlerin aynen devam ettiği;
4) ISG alanındaki eksik iş ve işlemlerde ISG profesyonellerinin cezai sorumlulukla karşı karşıya olunduğunu anlıyorum. (Yanlış mı anlıyorum acaba?)
5) Hukuki bilgimin yetersizliği nedeniyle var olan durumda bir yanlışlık-eksiklik, hatta ciddi bir tutarsızlık olduğunu düşünmeden edemiyorum?
Anlayabilen biri varsa bana bu durumu açıklayabilir mi acaba?
An itibari ile bakanlığın görüşü ile kanun çelişmekte, nasıl uygulanacağını görmek açısından biraz beklemekte fayda olduğunu düşünmekteyim...

Rafet Çelik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İzmir 2. idari mahkemesinin bu konuyla ilgili sonuçlanmış davası var. Bizlerede mahkeme yolu gözüküyor gibi

izmir6935

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
İzmir 2. idari mahkemesinin bu konuyla ilgili sonuçlanmış davası var. Bizlerede mahkeme yolu gözüküyor gibi
Hocam gercekten mahkeme yolu ise gidelim ama yargı kararı varmı elinizde paylaşırmısnız lutfen

kralex19

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben çalıştığım zamanın parasını geri vermem arkadaş ben çalışmışım bana o zaman deselerdi çalıştırmak yok çalışma deseymiş böyle bir durum olabilir mi? Ben niye riskin altına imza atayım? Ben niye risk altına gireyim hangi mantık hangi akıl sen iş güvenliği uzmanı çalıştırma diyebilir çalıştırmak isteyen kuruma.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
KONU: İlgili yazınızda özetle; 6331 sayılı İSG Kanunu’nun İSGB kurma ile ilgili maddesinin (6.madde) kamu kurumlarında 2017 Temmuz ayına ötelendiği dolayısıyla İş Güvenliği uzmanı veya İşyeri hekimi bulundurma zorunluluğu olmadığı buna bağlı olarak görevlendirilen İş güvenliği uzmanı ve İşyeri Hekimlerine ilave ödeme yapılmasının hukuki olarak mümkün olmadığı değerlendirildiği bildirilmiş.(değerlendirmek ne demekse artık ? kim nasıl değerlendirdi o da net değil! )

BU TESPİT HUKUKEN KUSURLUDUR.(bkz. İZMİR İDARE MAHKEMESİ)

1. Görevlendirme zorunluluğunun bulunmayışı görevlendirme yapılamaz demek değildir,tercih meselesidir.zorunluluk başka,yasaklama başka! Zorunluluğun bulunmaması (Kurum idarecileri tercihen görevlendirme yaptığında) kanundaki ödeme emrini ortadan kaldırmaz !
Yürürlükteki 6331 sayılı kanunu İş Güvenliği uzmanı (İGU) ve İşyeri Hekimi (İH) lerinin kamu kurumlarında bulundurma zorunluluğunun 2017 Temmuz’ da yürürlüğe gireceğini tebliğ ediyor.Kanundaki “Görevlendirme zorunluluğun bulunmaması “ Kurum Yöneticilerinin ilgili görevlendirmeleri yapamayacağı anlamına gelmemektedir, çünkü zorunluluğun bulunmaması “yasaklayıcı bir ifade değildir”. Bir başka ifadeyle Yasa, personeller arasında ilgili sertifikaya sahip İGU ve İH lerinin bulunması halinde görevlendirme yapılabileceğini ancak “2017 temmuza kadar “zorunlu olmadığını” buyuruyor.
Yasaklama şerhi için “Kamu kurumlarında 2017 temmuz a kadar İGU/İH görevlendirilmesi yapılmaması hükmü lazım gelir.
Tüm Kamu kurumlarında Çalışanların Personel Sağlık muayenelerinin yapılması , İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin verilmesi , Ölçümlerin yapılması,Risk değerlendirmelerinin yapılması , İş Sahası gözetim ve denetimlerinin yapılması gibi bir çok İSG uygulaması şu an yürürlüktedir ve kamu kurumları için dahi zorunludur.Kurum Yöneticileri idare yürüttükleri işyerlerinde bu konularla alakalı can kayıplarının önüne geçmek, mevzuat anlamında kusur oluşturup idari para cezaları yememek ve olası iş kazası ve meslek hastalığından doğabilecek hukuki zararlardan kendilerini koruyabilmek için İSG Profesyonellerinden (İGU/İY) hizmet alabilirler. İSGB kurma zorunluluğunun bulunmaması kanunun diğer yürürlükteki tüm maddelerdeki görev,sorumluluk ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmamaktadır. İster dışarıdan(OSGB) hizmet almak suretiyle olsun isterse de “niteliğe haiz” kendi personelleri arasından (İSGB kurmadan) bu hizmetin yürütülmesi konusunda profesyonel yardım alma hakkına daima sahiptir. İşverenler, Yöneticiler bir şekilde yürürlükteki ve ötelenmemiş bu kanun maddelerini yasal olarak uygulamak zorundadırlar.
Ve fakat !!! Yasa “İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmamak” nedeniyle kurumlara cezai işlem uygulamayacağını bunun Temmuz 2017 de devreye gireceğini de beyan etmiştir. Ancak zorunluluk bulunmaması ilgili kurum yöneticilerinin ve idarecilerin “Personeller arasında İş güvenliği uzmanı ve İşyeri hekimi görevlendirmesinin yapılamayacağı” anlamını taşımamaktadır.

“Zorunluluğunuz yok İş Güvenliği uzmanı görevlendirmeyin,bütçeye maliyet çıkarmayın” demek başka birşey (ki bu da ayrı bir tartışma konusudur) “İş Güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu yok! bu yüzden görevlendirilenlere de ücret ödemeyin” demek bambaşka birşey, burda usulen hata yapılıyor…
Taktir edersinizki bu kritik ayrım , doğru uygulamanın oluşturulması için çok önemli bir mevzu.

2. Görevlendirilen İş Güvenliği Uzmanı veya İşyeri hekimlerine ödeme hususu Yasada açık!
İdarecilerin ve Yöneticilerin kendi işyerlerinde kendi personelleri arasından İGU ve İH görevlendirmesine bir mani olmadığına göre yine yasanın hükümlerine dayanarak işverenin ödeme yükümlülüğünün açık olduğu aşikardır.

Şöyleki ;
6331 sayılıİSG Kanunu Madde 8 (fıkra 7): Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde g
örevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

3. Bütçe ve Mali Kontrol Müdürlüğünün bu son yazısı konuyla alakalı bir önceki yazısıyla çelişiyor !
Bütçe ve Mali Kontrol Müdürlüğü daha önceki yazısında İş Güvenliği uzmanlarına ödemenin nasıl yapılacağına dair bir takım tarifler bulunuyor.Üstelik bu yazıyı yayınladığında Kanunun 6.maddesindeki İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu bırakın ötelenmiş olmasını, yürürlükte dahi değildi ! Ancak ödeme yapılabileceği ve hangi kodla yapılabileceği açıkca ifade ediliyordu.
4- Kanun Tüm Kurumları Aynı Oranda Kapsıyor !
Diğer Kamu kurumlarında (Örneğin Milli Eğitim bakanlığı,Belediyeler) bu ödemeler İş Güvenliği uzmanına yapılıyor. Bakanlığın türüne göre farklı bir uygulama söz konusu olamaz. Kanun tüm Kamu kurumlarını kapsıyor. Kendi kurumlarında İş Güvenliği uzmanı olma niteliğine haiz olan teknik öğretmenlerin İş Güvenliği uzmanı olarak ilave ödeme aldığı tüm kesimlerce bilinmektedir. Ayrıca Sayıştay müfettişlerince teftişten geçirilen bir belediye için tam süreli görev yapan 657’li bir İş güvenliği uzmanına yapılan ödemeyle alakalı herhangi bir olumsuz durum veya usulsüzlük rapor edilmediği Belediye yetkililerince bildirildi.
5- Bu Yazıyla Devlet Bütçesi Büyük Bir Külfet Altına Sokuluyor !
Kamu Kurumlarındaki İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri bu şartlar altında görev ve sorumluluk almayacağından Yöneticiler ve İdareciler yasa gereği yükümlü oldukları iş ve işlemler için mecburen dış hizmet alımına gidecekler! Bu durum devletimizin bütçesine daha fazla yük bindirecektir. Çünkü dış hizmet alımında yani OSGB lerden hizmet satın alınması halinde sadece bir Risk değerlendirmesi işlemi yaptırmak bile oldukça büyük masraf iken diğer hizmetlerle birlikte bu masraf katlanarak artmaktadır. Devlet bütçesinin bekası için dışarıya 100-150 bin ödemek mi daha tasarruflu ? yoksa aynı işi hatta kendi işyerinde daha iyisini yapacak olan kendi Kurumunda görevlendirdiği İş Güvenliği Uzmanına veya İşyeri hekimine (en fazla) 1400TL ödemesi mi daha tasarruflu ? Yazık bu devletimizin parasına,günah değilmi?

Başbakan alt yapının hazır olmadığı gerekçesiyle Kanununun 6.maddesini temmuz 2017 ye ötelediğini duyurmuştu ! Elinde İş Güvenliği uzmanı ve İşyeri hekimi bulunan Kurumların İSG yükümlülüklerini uygularken kendi yağlarında kavrulmasını sağlayacak ve devletin kendi bütçesi için çok daha tasarruflu sayılabilecek bu yolun önüne Bütçe ve mali kontrol müdürlüğünce taş koyulmasının yalnızca 2 nedeni olabilir :
1- Görevlendirme Zorunluluğunu olmayışını "görevlendirildiğinde ücret ödemesi yapılamaz" olarak anlayan Müdürlüğün hukuk danışmanları yoksa bu işi bilmiyormu ? Müdürlük yanlış mı bilgilendiriliyor? (Örneğin İzmir İdare mahkemesinin verdiği kararla da hükmü koyulan bu mesele) açık olarak hukukun üstünlüğünün çiğnenmesi suretiyle ciddiyetten uzak keyfi uygulama yapan kişiler tarafından mı yürütülüyor Müdürlük ? Açılacak davalarla Kamu zararının doğmasına sebebiyet verecek olan bu departmana Bakan,Müsteşar,Müfettiş,Savcı artık neyse , inceleme başlatılması şart !
Söz konusu olan devlettir!
2-Kamu kurumları çok daha pahalıya mal olacak yürürlükteki işlemleri için Dış hizmet satın alımına yönlendiriliyor!
Ülke ekonomisinin dar boğazda olduğu şu dönemde devletin cebinden çıkacak parayı daha da arttırma yönünde alınan bu kararla ilgili nedenin araştırılmasını ve gereğini ilgili makamlara bırakıyorum.

Yasa açık,kazanılmış davalar,açık,hukuk metinleri var.Bütçe ve mali kontrol müdürlüğünün hukuktan uzak düşünmeden kafa yormadan ciddiyetten uzak bu yazısıyla alakalı avukat aracılığıyla hukuki işlem başlatınız.
Hukukun üstünlüğü, devlet bütçesi ve menfaatlerini korumak adına açtığınız bu dava nedeniyle çok çok sizi görevden alırlar (görevden alınmaktan korkup yasaların ve devlet menfaatlerinin bazı makamlar tarafından çiğnenmesini izleyecekseniz zaten bu iş size göre değil! eski görev yerinize geçip korkusuzca çalışabilirsiniz, bu sizin için daha hayırlısı! bu zihniyetle yapmayın zaten bu işi ,başınızı ilerde belaya koymayın derim)

Ülkesinin ,milletinin,devletinin çıkarlarını gözeterek tüm zorluklara rağmen canını dişine takarak görev yapmaya çalışan Kamudaki tüm İş Güvenliği Uzmanlarına ve İşyeri Hekimlerine saygılarımı sunuyorum...

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neticede belirttiğiniz gibi olacak, geri alınan ücret için dava açacağız, oluşacak zararı da bu görüşü yazanlardan alsınlar

kralex19

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben kurumum adına çlışma sosyal güvenlik bakanlığından görüş isteyeceğim çalıştırabilir mi çalıştıramaz mı? diye eğer çalıştırabilirsiniz diye görüş gelirse maliye bakanlığı boş iş.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Neticede belirttiğiniz gibi olacak, geri alınan ücret için dava açacağız, oluşacak zararı da bu görüşü yazanlardan alsınlar

geri alınacak ödeme değil mesele Umut bey ! o zaten hepten felaket bir karar ! Mesele ödemelerin yapılmaması,davayı "ödenmeme gerekçesine" açacağız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.