Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanları Çalışma Ortamında Gerçekten Bağımsızlar Mı ?

İş Güvenlik Uzmanı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Maaşımız işveren tarafından verildiği sürece tartışmasız olarak ve malesef çalışma ortamında bağımsız değiliz.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Deftere ve risk analizine gördüklerinizi yazmıyor ve varsa kurulunuz, toplantıda bunları söyleyemiyorsanız neden bu mesleği yapıyorsunuz?

Size kimse eksikleri gider, eksikleri gidermek için işverenle dalaş demiyor, ancak maaşımı alacağım diye de sarmaş dolaş olmaya gerek yok.

İşin etik yanı bir yana, bir kaza olduğunda size sormazlar mı bunu görmedin mi diye. Hadi insanız görmedik, kaza olmadan önce şartlar olgunlaşmamıştı diyelim, kaç tane gördüğümüz ama söyleyememe hakkımız olabilir?

Biz maaşımız kesilecek diye söyleyemiyorsak, işveren dünden maliyetten kaçar. Değerlerimizi bir kez daha gözden geçirelim derim, hele de Soma'dan sonra...
Merhaba,
Benim gördüğüm ve duyduklarıma göre bu söylediğiniz "mesleki bağımsızlık" ilkesini Türkiye' de tam anlamıyla neredeyse kimse yapamıyor. Hadi bunu yapabildiğimizi var sayalım. Aşağıda vereceğim kanun maddesini nasıl halledeceğiz veya bu madde nasıl reel hale gelir bilemiyorum.
"6331 sayılı kanun
MADDE 8 – (1)........
(2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması
gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine
getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir."

Bunun detaylarınıda yönetmelikte düzenliyor;
"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz
edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi
hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek."

Burada "hayati tehlike arz eden" tanımına basit bir çukur, baret takmamak, koruyucusu anlık yerinden çıkarılmış bir ekipman, fabrika arazisindeki korkuluksuz bir bölge vb. girebilir. Kısacası bu madde devletin sorumluluğu kendi üzerinden nasıl atarımına ilaç olan madde. İşvereninde suçunu paylaştıran bir madde. Bir kaza durumunda yetkililerin cevabı hazır. " kardeşim biz kanun yaptık, işveren yapmamış, iş güvenliği uzmanıda patronunu bize şikayet etmemiş" ne yapabiliriz ki.
Kimsede şunu soramaz, "iyide senin neden iş teftiş kurulun var, neden müfettişin az, neden 2 yılda bir, yılda bir denetliyorsun. Neden her ay denetlemiyorsun. Neden müfettiş sayın milyonlarla ifade edilen işyerlerinin sayısını karşılayacak düzeyde değil.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
"......devlet otoritesini her işveren üzerinde hissettiremezsiniz".bunu dedikten sonra istersen kendini parala....Yaptığın sadece DONKİŞOTLUK olur.Bence...Devlet devletliğini yapacak ben de UZMANLIĞIMI..Yoksa kendimizi kandırmayalım.... .Sizin söyledikleriniz olması gerekenler. ama gerçekte olanlar öyle değil. Ben A sınıfı uzmanım sizin ne olduğunuzu bilemiyorum...Belirtirseniz kiminle yazıştığımı bilmiş olurum. Teşekkürler...
Koyu harflerle belirttiğiniz düşüncem her işverenin başına bir müfettiş dikemezsiniz anlamı taşıyor, iş güvenliği uzmanı bu yüzden var, bilinci artırmak da bize düşüyor demektir.

Ayrıca benimle konuşurken neden "ne olduğumu" merak ediyorsunuz. " Ne olduğum" düşüncelerimi size nasıl yansıtır ki? A, B C, iş müfettişi, işçi, vatandaş... Bir A sınıfı uzman olmanızla iş güvenliği ile ilgili çalışma hayatı düşünceniz de bana garip geldi doğrusu. Keşke uzmanlıkta sınıf yükseldikçe bilinç de yükselse...

Bekir AVCI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Koyu harflerle belirttiğiniz düşüncem her işverenin başına bir müfettiş dikemezsiniz anlamı taşıyor, iş güvenliği uzmanı bu yüzden var, bilinci artırmak da bize düşüyor demektir.

Ayrıca benimle konuşurken neden "ne olduğumu" merak ediyorsunuz. " Ne olduğum" düşüncelerimi size nasıl yansıtır ki? A, B C, iş müfettişi, işçi, vatandaş... Bir A sınıfı uzman olmanızla iş güvenliği ile ilgili çalışma hayatı düşünceniz de bana garip geldi doğrusu. Keşke uzmanlıkta sınıf yükseldikçe bilinç de yükselse...

"Ayrıca benimle konuşurken neden "ne olduğumu" merak ediyorsunuz. " Ne olduğum" düşüncelerimi size nasıl yansıtır ki?"
Kiminle yazıştığımı bilmek benim hakkım değilmi, Uzman mısınız,işveren misiniz yoksa İş güvenliği ile ilgisi olmayan birimisiniz. Onun için kim olduğunuz önemli ,yazdıklarınızı ona göre değerlendirmek açısından önemli.Sınıf yükseldikçe bilinç de yükselir. O bilinç ve tecrübe ile bu fikirler yazılır. O nedenle devletin düzeltemediğini uzman da düzeltemez ,onun için önce devlet yaptırımını ortaya koyacak sonra uzman uzmanlığını yapacak. ...Bunlar benim görüşlerim. Sizde istediğiniz gibi düşünün.

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Farz edelim ki son Soma faciasından sonra sürekli olarak söylenen "İGU ve İYH maaşlarının devlet tarafından kontrol edilen bir fondan" verilmesi sağlandı. Yine farz edelim ki gerçekten İGU ve İYH lerin tamamı bağımsız oldu. Sizce herşey düzelecek mi? Tüm tehlikeler anında bertaraf edilip tam emniyetli çalışma ortamları sağlanacak mı?

Bir de iç hesaplaşma yapalım isterseniz. Ben 20 yıldır Emniyet Mühendisi olarak çalışmaktayım. Son 3 yıldır "C", son 7 aydır da "A" sınıfı uzman olarak aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum. Bunun anlamı ben ve benim gibi "A" sınıfı İGU olan diğer meslekdaşlarım her tür İşyerinde İGU olabilecek donanıma sahibiz!

Bu işi 20 yıldır aynı şirkette yapıyorum. İster fondan, ister devletten, ister işverenden maaş alayım hem de dolgun düzeyde olsun "BU İŞİ BİR MADENDE, NÜKLEER SANTRALDE ve BENZERİ ÇOKLU ÖLÜMLERİN OLABİLECEĞİ YERLERDE" yapacak donanıma sahip değilim.

Bu nedenle ister bağımlı ister bağımsız çalışalım önce kişi kendini bilmeli diyorum.

Sayın misg;

Bu arada çalıştığım yerde direkt Genel Müdüre bağlı olarak çalışmaktayım ve bağımsız sayılırım. Düşüncem odur ki İGU uygulayıcı konumda olmadan yaptırım gücüne sahip olamaz ve bu işi de hakkıyla yapamaz. Fakat sizin görüşünüz mevcut mevzuatı çıkartan kişilerde de mevcut olsa gerek ki mevzuata göre sadece tavsiye eden durumunda yetki belirlemesi yapılmış.

Soma şehitlerine Allah'tan rahmet diler aziz hatıraları önünde eğilirim.

Saygılar

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Farz edelim ki son Soma faciasından sonra sürekli olarak söylenen "İGU ve İYH maaşlarının devlet tarafından kontrol edilen bir fondan" verilmesi sağlandı. Yine farz edelim ki gerçekten İGU ve İYH lerin tamamı bağımsız oldu. Sizce herşey düzelecek mi? Tüm tehlikeler anında bertaraf edilip tam emniyetli çalışma ortamları sağlanacak mı?

Bir de iç hesaplaşma yapalım isterseniz. Ben 20 yıldır Emniyet Mühendisi olarak çalışmaktayım. Son 3 yıldır "C", son 7 aydır da "A" sınıfı uzman olarak aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum. Bunun anlamı ben ve benim gibi "A" sınıfı İGU olan diğer meslekdaşlarım her tür İşyerinde İGU olabilecek donanıma sahibiz!

Bu işi 20 yıldır aynı şirkette yapıyorum. İster fondan, ister devletten, ister işverenden maaş alayım hem de dolgun düzeyde olsun "BU İŞİ BİR MADENDE, NÜKLEER SANTRALDE ve BENZERİ ÇOKLU ÖLÜMLERİN OLABİLECEĞİ YERLERDE" yapacak donanıma sahip değilim.

Bu nedenle ister bağımlı ister bağımsız çalışalım önce kişi kendini bilmeli diyorum.

Sayın misg;

Bu arada çalıştığım yerde direkt Genel Müdüre bağlı olarak çalışmaktayım ve bağımsız sayılırım. Düşüncem odur ki İGU uygulayıcı konumda olmadan yaptırım gücüne sahip olamaz ve bu işi de hakkıyla yapamaz. Fakat sizin görüşünüz mevcut mevzuatı çıkartan kişilerde de mevcut olsa gerek ki mevzuata göre sadece tavsiye eden durumunda yetki belirlemesi yapılmış.

Saygılar
Bir işyerinde tam zamanlı çalışan meslektaşlarımız aynı zamanda uygulayıcı olmak zorunda. Organizasyondaki yeri bu açıdan önem kazanıyor. Sorun da burada başlıyor zaten. Sorumluluk verip yetki vermediğiniz taktirde şirket içinde dönüp duruyoruz, o bölüm sorumlusu ile tartış, diğerini ikna için çabala.

Çalıştığım işyerlerinde yönetim tarafından bir bölüme iş güvenliği (Örneğin İK) işlerini yürütme sorumluluğu aynı zamanda yetkisi veriliyor. Uzman ve hekim olarak bizler de yapacağımız tüm çalışmalarda o bölüm yetkilisi ile işlerimizi yürütüyoruz. Eğer her bölüm sorumlusu ile çalışsak işler çıkılmaz hale geliyor. Aslında uygulayıcı değil derken şirketteki işlerin bölümlere tanzimi, satın alma, uygulama gibi durumlardan bahsediyorum. Yoksa uygulayıcı değildir derken asli görevlerimizden kaçalım, birilerine bu işi pas edelim demiyorum.

İş güvenliği uzmanlığı konusundaki sektörlere göre uzmanlaşma (maden, inşaat vb) düşüncenize katılıyorum.

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir işyerinde tam zamanlı çalışan meslektaşlarımız aynı zamanda uygulayıcı olmak zorunda. Organizasyondaki yeri bu açıdan önem kazanıyor. Sorun da burada başlıyor zaten. Sorumluluk verip yetki vermediğiniz taktirde şirket içinde dönüp duruyoruz, o bölüm sorumlusu ile tartış, diğerini ikna için çabala.

Çalıştığım işyerlerinde yönetim tarafından bir bölüme iş güvenliği (Örneğin İK) işlerini yürütme sorumluluğu aynı zamanda yetkisi veriliyor. Uzman ve hekim olarak bizler de yapacağımız tüm çalışmalarda o bölüm yetkilisi ile işlerimizi yürütüyoruz. Eğer her bölüm sorumlusu ile çalışsak işler çıkılmaz hale geliyor. Aslında uygulayıcı değil derken şirketteki işlerin bölümlere tanzimi, satın alma, uygulama gibi durumlardan bahsediyorum. Yoksa uygulayıcı değildir derken asli görevlerimizden kaçalım, birilerine bu işi pas edelim demiyorum.

İş güvenliği uzmanlığı konusundaki sektörlere göre uzmanlaşma (maden, inşaat vb) düşüncenize katılıyorum.

Sayın misg;

Peki bugün Sayın İSGGM Genel Müdürü Kasım ÖZER Bey'in linkte belirtilen röportajında söylediği cümleler nasıl yorumlanmalı;

http://haber.stargazete.com/yazar/i...an-onerir-sorumluluk-isyerinindir/yazi-884826

Aynen şu cümle mevcut;

İş güvenliği uzmanı tavsiye eder

* Devletin sorumluluğuna dönelim: 630 bin işyerinden 156 bininde iş yeri uzmanı var. Uzmanın patrona bağlı olması yapısal bir sorun değil mi? Patronuna rağmen neyi ne kadar denetleyebilir iş güvenliği uzmanı?

Bu çok yaygın bir yanlış. İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi denetçi değildir, danışmandır. İşverenin bilmediği konularda danışması içindir. Mali müşavir gibi, hukuk müşaviri gibi. Uzman işverene “aydınlatma yetersiz, şöyle olmalı” veya “havalandırma uygunsuz, tabandan yapılmalı” deyince görevini yerine getirmiş olur.

7/24 3 vardiya çalışan bir işyerinde Uzman tavsiye edecek ve İşveren uygulayacak uygulamaması durumunda Uzman bunu Bakanlığa bildirecek.
Bir de böyle bir cümle var;

Patron uzmana ispiyoncu gibi bakıyor

* İş güvenliği uzmanlarının yazdıkları raporların bir kopyasını Bakanlığa ulaştırması denetim için patron üzerinde etkili olmaz mı?

Var zaten. İş güvenliği uzmanları çalıştıkları yerlerde hayati risk taşıyan durumlar olduğunda Bakanlığa bildirebilir diye bir hüküm var. Şu an işverenler hop oturup hop kalkıyor “bizi ispiyoncularla çalışmak zorunda bırakıyorsunuz” diye.

Benim önerim daha önce de bir kaç kez yazdığım gibi "50 kişi ve altı çalışan işletmelerde OSGB ler, 50 ve üzeri İşletmelerde Tehlike sınıfından bağımsız şekilde İSGB ler (Mevzuatta yetki, sorumluluk ve organizasyon yapısı belirtilerek) kurulması zorunlu hale gelmelidir.

Eğer Soma faciası da ders olmadıysa daha ne diyeyim.

Saygılar

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Sayın misg;

Saygılar
Merhaba,
Bahsettiğiniz mesleki donanım şüpesiz çok önemli. Ancak tek başına hiç bir işe yarayacağını düşünmüyorum -ki yaramıyorda-. Aynı şekilde mesleki bağımsızlıkta öyle tek başına bir işe yaramayacaktır. Bu iki kavramı bir şekilde birleştirebilen bir sistemin çözüme götüreceği kanaatindeyim. "Mesleki Yeterlilik", "Mesleki Bağımsızlık".

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ülkemiz de ki iş verenlerin iş etiği , iş ahlakı diğer ülkelerde ki gibi değil. güvenlik kültürünün yerleşmesi için çok zamana ihtiyaç var. bakanlık iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri için bir havuz oluşturup maaşları buradan karşılasa yasalar daha hızlı uygulanır. çünkü o zaman patron devlet olur. sonuçta vatandaşlarımızı maliyetler aralığında kaybetmemiş oluruz.

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
güvenlik kültürünün oturması için gerçekten çok zamana ihtiyaç var. yasa çıkalı 2 yıl olmuş hatta tehlikeli ve çok tehlikeli işler için zorunluluk başlamasına rağmen işveren kanunu hiçe sayıyor ve uygulamaya yanaşmıyor. nasıl olsa devlet belli dönemler borçları af ediyor şeklinde bir anlayışa sahip. iş güvenliğini gereksiz maliyet görüyor. ... güvenlik kültürünün yerleşmesi gerçekten uzun zaman alacak.

Ömerisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu sorunun cevabı belli değil mi...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.