Duyuru Iş Güvenliği Uzmanlari Çalişma Süreleri Değişiyor

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI ÇALIŞMA SÜRELERİ DEĞİŞİYOR
    Değerli Meslektaşlarım,
    İSAG olarak iş güvenliği uzmanlarının işyerlerin çalışma sürelerini belirleyen ve işyeri tehlike sınıfına göre tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak en az çalışan sayıları ile ilgili yönetmelik maddesine
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumluluk ve Eğitimleri ile İlgili Yönetmelik
    MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “1000” ibareleri “2000” olarak, üçüncü fıkrasında geçen “750” ibareleri “1500” olarak, dördüncü fıkrasında geçen “500” ibareleri “1000” olarak, beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “b) Diğer işyerlerinden;
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”
    “Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.''
    Bir çok kez yazılı ve sözlü olarak itirazda bulunduk.Yakın zamanda yapılan ulusal toplantılarda konuyla ilgili yaşanan problemleri dile getirerek,OSGB ler tarafından iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerinin son dakikaslarına ına kadar kullanıldığını ve onlarca hatta bazan yüz sayısının üzerinde işyerinde görevlendirildiğini ve çoğu kez hiç görmediği işyerlerinde bile hizmet veriyor gösterildiğini ve bu şekilde yapılan çalışmaların çalışanların yaşamını riske soktuğu gibi iş güvenliği uzmanlığı mesleğinin ,itibarını yokettiği ve uzmanları büyük bir töhmet ve risk altına altına aldığını ifade ettik.Bakanlık bununla ilgili görüşlerimize benzer bir taslak çalışmasını gündeme getirmiş bulunmaktadır.Yaptığımız mücadeleler yavaş yavaş meyvesini vermeye başlamıştır.Taslakta ifade edilen çalışma süreleri hayata geçirildiği andan itibaren A yada B sınıfı bir iş güvenliği uzmanı 50 şer çalışanı olan en fazla 5 işyerine hizmet verebilecektir.Buradan çıkarılacak diğer bir sonuç ise iş güvenliği uzmanlarının işsizlik sorunun ortadan kalktığı gibi ücretleride artmaya başlayacaktır.Daha önce İSAG olarak yaptığımız bir taban ücret çalışmasında C sınıfı iş güvenliği uzmanları için 3000 TL,B sınıfı iş güvenliği uzmanları için 5000 TL,A sınıfı iş güvenliği uzmanları için 8000 TL taban ücret rakamları belirlemiştik.Siz değerli meslektaşlarımızın aldığı risklere doğru orantılı olarak ücret alması yönünde belirlediğimiz hedefe ulaşma yönünde önemli bir adım atmış durumdayız.Yaptığımız bu taban ücretlendirme çalışması sonucunda Derneğimiz iş mahkemeleri tarafından maaşların belirlenmesinde görüş alınan kurum haline gelmiştir.İş güvenliği uzmanlarının işverenlerle yaşayacakları alacak davalarında veya diğer problemlerde görüş alabilecekleri bir meslek örgütü olarak İSAG'ı gösterebilirler.Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası klozu açılması yönünde yaptığımız çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.İşyeri hekimlerinın de bizlerle aynı mesleki riskleri taşıdığını yetkili kurumlara bildirerek emsal teşkil etmesini ve iş güvenliği uzmanlarınında zorunlu mesleki sorumluluk sigortası klozunun açıldığı takdirde hem çok makul rakamlarla içi dolu bir poliçe hakkı elde edebileceğimizi bildirdik.Siz değerli meslektaşlarımızın meslek hakları için verdiğimiz mücadelenin yanında mesleki gelişimleriniz için kongre,seminer,çalıştay ve sempozyumlara düzenlemeye yada diğer kurumlar tarafından düzenlenen faaliyetlerin içerisinde bulunarak sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.Sizleri hiç bir zaman yalnız bırakmayacağız ve emeklerinizin sömürülmesine izin vermeyeceğiz..En derin saygılarımla
    Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    Yönetim Kurulu Başkanı
    www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm: 532 232 91 05

2. murat54

murat54 TÜİSAG Üyesi

taslağın tamamını görme imkanımız var mı

Ersin K ve hagoturler bu yazıya teşekkür etti.
  3. hagoturler

hagoturler TÜİSAG Üyesi

böyle olursa uzman sayısı yetersiz kalır

4. Günkut

Günkut TÜİSAG Üyesi

Emekleriniz için teşekkür ederiz Levent bey. Başka ne gibi değişiklikler olacak? Bilginiz vardır belki diye düşündüm..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. arda GÜNDÜZ

arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

Bu fiyat politikasıyla osgbler batar.Yetişmiş uzmanlar danışmanlık hizmeti verir.

alkanfaruk ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  6. uzmanöğretmen

uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

6-8-12 dakika ve 1000-1500-2000 çalışan olarak bu değişiklik ekim-2013 tarihinde yapılmamış mıydı? benim dikkatimden kaçan ya da yanlış bildiğim nedir acaba, açıklarsanız memnun olurum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Tamam işte bunlar yeni dakikalarla değişmesi gündeme 10-20-40 dakika ve 250-500-1000....

8. yasa yavuz

yasa yavuz TÜİSAG Üyesi

sürelerin artması olumlu.lakin işverenlerin bu maliyetlere alışması uzun süre alacak gibi gözüküyor.OSGB ler bu saatleri nasıl yansıtacaklar işverenlere merak etmemek mümkün değil.süreç içerisinde OSGB sayısında azalma olur gibi gözüküyor.tabii OSGB ve işverenlerin bastırması ile bu süreler tekrar düşürülmez ise .hayırlısı bekliyoruz yönetmeliği.

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

osgbler daha çok uzman istihdamına gidecek buda maliyetleri artırmalarına yol açacak
    işverenler OSGB yerine bünyesinde uzman bulundurma yoluna gidecek gibi görünüyor.
    maaşlarda artacak inşallah

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  10. btepebag

btepebag TÜİSAG Üyesi

Bakanlık bunu yapıyorsa herhalde C den B, B den A ya geçişlerde de bir düzenleme tekrardan yapar gibi geliyor. Yoksa OSGB ler batar, firmalarda bu paraları vermezler.

11. şükrü karaca

şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

özelikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin bu sürelere tekabül edebilecek ücretleri verebileceklerini sanmıyorum.

12. silaefe

silaefe TÜİSAG Üyesi

Levent bey,
    1 - taslağın tam metnini görebilir miyiz?
    2- Yürütme süreci hakkında bilginiz var mıdır?
    Teşekkürler

13. einstein

einstein TÜİSAG Üyesi

yönetmeliklerle bu kadar sık oynanması oldukça endişe verici.
    iş güvenliği uzmanları adına şöyle bir tehdit görüyorum.
    çok tehlikeli 1000 kişilik bir işyerinde tam zamanlı A sınıfı uzman 6000 tl maaş alıyor diyelim. yeni yönetmelik ile beraber bu işyeri 4 adet A sınıfı uzman bulundurmak zorunda kalacak ve işveren toplam 24000 tl maaş vermeyecek. En fazla toplam 10000 tl maaş vererek. A sınıfı uzman başına alınan maaş 2500 tl ye gerileyecektir.
    Bu gibi durumlarla muhtemelen karşılaşacağız.

14. Medine Kutlu

Medine Kutlu TÜİSAG Üyesi

Levent Bey emeğinize sağlık, umarım bu çalışmaların meyvelerini en kısa sürede alırız. Yalnız biz uzmanların ücretleri işverenler tarafından ödendiği sürece bizim çalışmalarımız çok fazla sonuç vermiyor. Uygulamada çok sorunlar yaşıyoruz. Kendi adıma sorumluluklarımız çok fazla işimi en iyi şekilde yapmak istiyorum fakat; işverenle çok sorunlar yaşıyoruz yapmak istemiyorlar ağırdan alıyorlar öneminin farkında değiller. Tamam bu durumun önemini anlatmakta bizim işimiz ama onlar önlem alana kadar bir iş kazası oldu diyelim direk sorumlu bizleriz. OSGB'ler firma ziyaretlerini düzgün yapmıyorlar , çalışmalarımız bir çok alanda kısıtlanıyor. Aslında devletin işverenden aldığı işsizlik ödeneği gibi bir çalışma, iş güvenliği içinde uygulanmalı düşüncesindeyim. Yani tüm işyerleri sgk'da belli işçi sayısı belli. Buna göre her sınıf için ücretler belirlenip işverenden kesinti yapılarak maaşları devlet ödeyebilir. Bu şekilde iş güvenliği hizmeti almayan firmada kalmayacaktır. Para ödediği için bu hizmeti almak isteyecektir. Daha hızlı bir bilinçlenme ve çalışma sağlanarak iş kazalarının da önüne geçilmiş olacaktır diye düşünüyorum.

Hakan ÖZTÜRK, ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK ve hagoturler bu yazıya teşekkür etti.
  15. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Yönetmeliğin tam metni ve buradaki soruların cevapları gelirse daha uygun olur. Levent Bey'in açıklamalarından ben bir şey anlamadım.

16. hagoturler

hagoturler TÜİSAG Üyesi

Yazdıklarına aynen katılıyorum. herşeyi özetlemişin tşk.

17. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar açıklama metninde biraz hata olmuş. Yanlış anlaşılmalara sebep oluyor. Ekteki metni okumanız gerekmekte.
    Bu düzenleme hayata geçerse çok fazla iş yerine bakmamıza gerek kalmayacak. Daha iyi ücretle daha az iş yerine hizmet verebileceğiz. Böylelikle iş yerlerini daha iyi kontrol edeceğiz. Sözleşme imzalayacağımız iş yerlerinde daha seçici hala geleceğiz ve söylediklerimizi yapmayan iş yerleri ile sözleşmeleri rahatlıkla iptal edebileceğiz. Bir nebze de olsa işverenlere yaptırımımız artacak diye düşünüyorum. bunun yanında aldığımız risk te baya düşmüş olacaktır.

Gönül İSG uzmanlarının maaşlarının devlet tarafından verilmesini de istemiyor değil :D

Umarım bir an önce uygulamaya başlarız. Herkese kazasız günler dilerim.

alkanfaruk bu yazıya teşekkür etti.
  18. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Levent Bey teşekkürler, çalışmalarınızın devamını dilerim. Umarım sorumluluk noktasında veya işverene bağlılık noktasında da iyileşmeler sağlanır. Tabi bu başbakanlıktan geçene kadar % kaçı kalır onu da göreceğiz:)

19. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

Sn. Einstein ' a kesinlikle katılıyorum.
    Yönetmeliklerin bu kadar çok değişmesi bizler adına endişe verici olmalıdır. Bunlar daha senesi dolmadan kendi kafalarına göre, başları sıkıştıkça değişikliğe gitmektedir. Böyle iş olması bizler arasında tutarsızlığa sebep olacaktır. Ben her ay değişiklik duymaktan usandım. Devlet kendisiyle çelişiyor. Eğer bu taslağı uygulamaya koyarlarsa gerçekten süreler anlamında ve uzman başına düşen sorumluluk anlamında iyileşmeler olacaktır. Ancak bizler çalışanız ve ne yazık ki söz hakkımız deve de kulak kadar kalıyor bu detayı da unutmamanızı tavsiye ederim. Çünkü kalkıpta bir işveren, önceden tek uzmanla bu işi götürebilecekken 3-4 adet uzmana daha maaş ödemek zorunda kalacağından bu habere pek sevineceğini zannetmiyorum ki OSGB'ler de zira aynı şekilde. Emin olabiliriz ki bu taslak ya yürürlüğe girmez ya da girer 3- 5 ay sonra işverenlerin ısrarı sonucu sürelerin yine düşürülmesi kararlaştırılır. Bu ülkede ben İSG adına hiçbir şeyin düzeleceğine inanmıyorum ne yazık ki, bunu da önce Soma, sonra Ermenek, sonra da Isparta daki iş cinayetleri ve İSG uzmanlarından başka suçluların olmaması ispatladı. Neyse, inş herkesin gönlünden geçtiği gibi olur ve uygulanır. Yalnız olduğunda da bir detay daha mevcuttur, o da işveren önceden bir uzmana 5000 veriyorsa şimdi 3 uzman daha çalıştırması gerekecekse o maaş 5000 kalmayacaktır, 3000'e düşecektir. Yani bunun maaşlarımız konusunda bir iyileşmeye gideceğine de inancım yok, sonuçta işveren kendi işletmesi içinde durumu rekabete çekecek ve herkesi en ucuza çalıştırmayı isteyecektir.
    Ve diğer konu bu süreler gerçekleşirse yine sınıf yükseltme sınavları yapmak gerek diye fikirler kişilerin zihinlerin de parlamıştır diye düşünüyorum. İnş şu prim gününe göre sınıf yükseltme sınavı gibi saçma sapan şeyler gerçekleştirilmez. Bu resmen emek hırsızlığıdır artık. Kimseyi prim gününe göre yükseltme yapılmamalıdır. Uzman da eksik kalsa her süresi dolan süresi dolduğunda almalıdır. Devlet artık bunu da engellemelidir.
    Umarım olacaklar bizleri memnun eder.

20. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Fikirlerinize katılmakla birlikte bir konuya açıklık getirmekte fayda var. Şu anda piyasada zaten iş güvenliği uzmanları A sınıfı 2500 tl, B sınıfı uzmanları 2000 TL ye OSGB ler tarafından çalıştırılıyorlar. Yani bu maddeler yasalaşırsa OSGB lerin işine gelmeyecek. Çünkü uzman maaşından daha fazla iş yerine bakıyordu. Bu aradaki farkı da uzmanın sırtından OSGB yiyordu. Bence bunun da önüne geçilmiş olacak. ayrıca uzmanların OSGB lerde gebe kalma zorunluluğu da biraz daha azalmış olacak.

alkanfaruk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. isg uzmanı çalışma süreleri değişti

Yandex.Metrica