Iş Güvenliği Uzmanları Eğitimcinin Eğitimi Adlı Eğitimi Almak Zorunda Mı?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında necdethaykir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. necdethaykir

    necdethaykir TÜİSAG Üyesi



    İş güvenliği uzmanlarının eğitim verebilmesi için eğitimcinin eğitimi adlı eğitimi almak zorunda oldukları gibi bir bilgi kalmış hatırımda . Bilgisi olanlar dayanağını ya da böyle bir şey olmadığını belirten açıklamalarını yaparlarsa sevinirim. Teşekkürler...



     
  2. alierkoc

    alierkoc TÜİSAG Üyesi



    Necdet Bey,
    İSG uzmanlarının ve uzman adaylarının pek önemsemedikleri bir konuya değindiniz.Eğiticinin eğitimi adlı eğitimi çalıştığı işyerinde çalışanlara İSG konusunda eğitim veren,verecek olan,vermiş olan tüm İSG uzmanlarının alması gerekiyor.İş müfettişleri denetimlerde İSG uzmanına "bu eğitimleri sen veriyorsun ama senin eğiticinin eğitimi eğitimin var mı?"sorusunu da soruyorlar.Eğer yoksa verdiğin eğitimler geçersiz sayılıyor.Çünkü sen bu eğitimi verecek yetkinlikte değilsin onların gözünde.Konu mühim.Ben iki hafta içinde bu eğitimi alacağım.İlgilenen arkadaşlar ÇSGB'den medet ummasınlar.Site çökmüş vaziyette.Özel eğitim kurumlarından bakabilirler.KDV hariç 700-1000 TL arası ücreti olan, 30-40 saat arası bir eğitimdir.



     
  3. childofheaven

    childofheaven TÜİSAG Üyesi

    Teknik eğitim fakültesinden mezun olan arkadaşlar zaten formasyon almış olarak mezun oluyorlar. Onların da bu eğitimi almasına gerek var mı. Bilgisi olan arkadaş bu konudaki bilgilerini paylaşırsa sevinirim...

     
  4. res_hes(Bora)

    res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

    bakanlığın sorun çıkarmayacağı eğitim kurumları nerelerdir? Hangi kapsamda bir eğitim kurumundan bu belgeyi alabiliriz?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Emrah ERKEK

    Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

    İşyerinde iş güvenliği eğitimleri vermek için “Egiticilerin Eğitimi” belgesi bir zorunluluk değildir. Eğiticilerin eğitimi belgesi veya pedagojik formasyon iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri eğitimlerini verecek kişiler için önşartlardan birisi (Bkz: İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik, Md.18).
    Eğitim kurumlarının eğitici kadrosu
    MADDE 18 – (1) Eğitim kurumları, iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitim programı için bu Yönetmelikte belirtilen eğitici belgesine sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan en az ikisiyle tam süreli, Genel Müdürlükçe belirlenecek müfredatta belirtilen konulara uygun eğitici belgesine sahip diğer eğiticiler ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapar.
    İşyerlerinde çalışanlara verilecek eğitimleri düzenleyen “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” te eğitim verecek kişiler aşağıdaki şekilde belirtilmiş.
    “Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 — İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.”
    Eğiticilerin Eğitimi ’ni almış olmak, tavsiye edilebilir, yararlı olabilir, ancak iş yerlerinde eğitim vermek için yasal olarak zorunlu değildir.
    Ayrıca söz konusu yönetmelik iş yerinde çalışan sayısı ile eğitimi verecek kişilerin belge sınıfı arasında da herhangi bir bağlantı kurmamaktadır. Bu nedenle bu konuda da bir zorlayıcılıktan söz edilemez.

    KAYNAK:http://www.isguvenligiuzmaniyiz.com...cilerin-egitimi-belgesi-bir-zorunlumudur.html

     
  6. isgdemc2216

    isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

    yani gerekli deil :) ....



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. mhatıp

    mhatıp TÜİSAG Üyesi

    iş güvenliği uzmanı olarak, uzmanlık sözleşmenizin olmadığı firmada danışman olarak eğitim vermeniz durumunda eğiticilerin eğitim sertifikanız müfettişlerce sorgulanmakta..................

     
    6666 bu yazıya teşekkür etti.
  8. Hassan

    Hassan TÜİSAG Üyesi

    Egiticilerin egitimi belgesi iş güvenliği uzmanı adayları egitimi sürecinde ki egiticiler için geçerli. Her hangi bir yere gidip orada egitim verdiginiz de kimse size belgeniz varmı demez igu olmanız yeterlidir

     
    deryayran bu yazıya teşekkür etti.
  9. krmbz

    krmbz TÜİSAG Üyesi

    Bir çok kuruma, eğitim danışmanlık firması bünyesinde, sadece eğitmen olarak giderek eğitim verdim. Eğitimcinin eğitimi sertifikası ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım. Böyle bir zorunluluk yok diye biliyorum. Eğitimcinin eğitimi katılım belgem var (sertifika değil) ama bugüne kadar hiçbir işe yaramadığı gibi, kimse tarafından da sorulmadı. Belki ileride şart koşulabilir kim bilir, ama kişisel kanaatim şuan için böyle bir zorunluluk olmadığı yönünde. Zaten aksini gösterir bir yasal mevzuata da bugüne kadar hiçbir yönetmelik ve kanunda rastlamadım.

     
    isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Barış Şenoğul

    Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

    adı üstünde, eğiticilerin eğitimi belgesi. uzmanlık eğitiminde sana eğitim veren kişi bu belgeye sahiptir, eğiticiyi eğitir yani seni. sen bu eğitim sonunda eğitici olursun ki eğitim verebilirsin. (ama eğiticilere değil) eğiticileri eğitmen için de eğiticilerin eğitimi belgesini alırsın ki başvuru şartları aşağıdadır: (formasyon kabul edilir) bilmem açıklayıcı oldu mu ;)

    2-A sınıfı iş güvenliği uzmanı olup da eğitici belgesi almak isteyenler:
    a-Dilekçe (T.C. Kimlik No, ev ve iş adresi mail ve GSM telefon bilgileri ve varsa SGK sicil no belirtilecektir)
    b-A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi fotokopisi
    c-İş güvenliği uzmanlığı sözleşmeleri (3 yıl fiilen çalıştığını göstermeli; İSG kurul karar örnekleri, yaptığı eğitimler, risk değerlendirmesi vb.)
    d-Devlet memuru iseler, işyerlerinin sanayiden sayılmış olması şartıyla o işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıklarına ilişkin yeni tarihli resmi yazı
    e-Emekli A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının çalıştıkları işyerlerinin yatırdıkları SGDP çizelgesi
    f-Pedagojik formasyon ya da eğiticilerin eğitimi belgesi (Teknik öğretmenlerden formasyon belgesi istenmez, fizik ya da kimya lisans mezunlarının tezsiz yüksek lisansı veya formasyon belgesi varsa bunlar da kabul edilir).
    g-Lisans diploması fotokopisi.

     
  11. Barış Şenoğul

    Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

    özür dilerim, bu yönetmelik değişti, yenisi şu şekilde:

    ALTINCI BÖLÜM
    Eğiticiler ve Belgelendirme
    İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi
    MADDE 29
    – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi:
    a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine sahip olan;
    1) En az beş yıl (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yaptığını belgeleyen (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlarına,
    2) En az on yıllık mesleki tecrübeye sahip olup iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    3) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, en az on yıl görev yapmış mühendislik, mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,
    4) Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış müfettişlere,
    5) Uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış çalışma ve sosyal güvenlik eğitim uzmanlarına,
    b) Bakanlıkça ilan edilen eğitim programlarına uygun olarak üniversitelerde en az dört yarıyıl ders veren mühendis, mimar, fizikçi, kimyager, biyolog, teknik öğretmen, hukukçu ve hekimler ile bu alanlarda lisansüstü eğitim almış olan öğretim üyelerinden Komisyonca belirlenen eğitim müfredatına uygun ders verdiğini belgeleyen ve Bakanlıkça belgeleri uygun görülenlere
    EK-7’deki örneğine uygun olarak düzenlenir.

     
    mujganasya ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  12. rapunzel

    rapunzel TÜİSAG Üyesi

    Barış bey, ben 1997 yılında mühendislerin öğretmen olarak atanabilme hakkı verildiği dönemde MEB tarafından verilen pedegojik formasyon kursuna giderek bu belgeyi aldım. Ve 1.5 sene öğretmenlik yaparak kendi mesleğime yatay geçiş yaptım. Bu belgede sayılırmı dersiniz. gile
    Barış bey ben 1997 döneminde işe girebilmek için , mühendislere tanınan bir hakla MEB lığında öğretmen olarak atandım. O dönemde bize göreve başlamadan önce pedagojik formasyon kursu verip öyle başlattırdılar. 1 yıl öğretmenlik yapıp sonra kendi mesleğime atandım. Bu formasyonda onun yerine geçermi. Bilginiz varmı... sanırım 1 ay veya 45 gün falandı.

     
  13. Barış Şenoğul

    Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

    Geçerli pedagojik formasyon belgeniz varsa, yönetmeliğe göre sorun yok görünüyor. Fakat o kadar kısa süreli formasyon kursu geçerli olur mu bilemem. Daha kesin bilgi için il müdürlüğüne sorabilirsiniz.

     
  14. nazli461

    nazli461 TÜİSAG Üyesi

    Bir konuda bilgi almak istiyorum. Is sagligi ve guvenligi alanında öğretim görevlisi olup is guvenligi uzmanı olarak çalışmayanlar da 3 yıl geçtikten sonra yükseltme sınavına girebilir mi? Ve eğitici belgesi alabilirler mi?

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. eğitimcinin eğitimini kimler verebilir

    ,
  2. egiticinin egitimi be

    ,
  3. iş sağlıgi ve güvenliğinde formasyon varmı

Yandex.Metrica