Haber Iş Güvenliği Uzmanları Geliyor - Gerçek Gündem - 24.11.2012

Konu, 'Basında TÜİSAG / İSAG' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

İş güvenliği uzmanları geliyor
    Açılacak yeni iş kolu için mühendisler kolları sıvadı.
    Yusuf TÜRKÖZÜ/ANTALYA,(DHA)
    YÜRÜRLÜĞE girecek olan 6331 Sayılı Yasa ile açılacak yeni iş kolu için mühendisler kolları sıvadı. İnternet üzerinden kurulan ve mühendis Levent Kavlak ile Kaan Saka yönetimindeki İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu, Grida City Otel'de düzenlenen toplantıda Antalyalı mühendislerle yeni yasayı konuştu. Yaklaşık 15 bin üyeye ulaşan topluluğun 12 ilde sürecek toplantılarının Antalya ayağı hayli ilgi gördü. Toplantıda, yürürlüğe girecek yasa ve ağır yaptırımları ile bünyesinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurmak zorunda kalacak bir çok işverenin ve yeni açılan iş kolunda çalışacak mühendislerin sorunları gündeme getirildi.

Toplantıda konuşan İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu Başkanı Kavlak, iki yılda yaklaşık 16 bin kişinin iş güvenliği uzmanlığı için çeşitli kurs ve okulları bitirerek sektöre hazır olduğunun altını çizdi. Kavlak, "Türkiye'de on binlerce mühendis, bu yeni iş kolu sayesinde hak ettiği yeri alacak. Avrupa ülkelerinde yıllar önce başlayan bu sistem Türkiye'ye yeni geldi. Bizim amacımız internet üzerinde bir araya getirdiğimiz insanların sorunlara çözüm getirmek ve bu işi eğitiminden uygulamasına kadar takip ederek online destek sağlamak olacaktır" dedi.

Toplantıda bir araya gelen Antalyalı mühendisler birbirleriyle tanışarak yeni yasa hakkındaki görüşlerini paylaştı. Kavlak'tan sonra kürsüye çıkan Yrd. Doç. Dr. Murat Etöz, son iki yılda sistemin oturduğunu ve bu konuda önemli adımların atıldığı belirterek, "Mevcutta şu an göreve hazır 16 bin iş güvenliği uzmanı var. Yeni yasayla birlikte sadece devlet kurumlarının ihtiyacı olan sayı 20 binin üzerinde. Bu alanın yeni olması, genç mühendisler için önemli bir nokta. Çünkü bu mesleğin temellerini sizler atacaksınız. Gelişmeleri olumlu görüyorum" diye konuştu.. Toplantıda, üyelerin konu hakkındaki soruları da yanıtlandı.

Kaynak : http://www.gercekgundem.com/?p=506525

Ekli Dosyalar:

Sevecen Günel bu yazıya teşekkür etti.
  2. alkınasutay

alkınasutay TÜİSAG Üyesi

Çok güzel bir girişim ancak ben bu toplantıdaki ayrımı anlayamdım.bu topluluk İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu ancak sadece bu işi mühendisler yapmıyorki teknik elemanlar ve mimarlar da bu işin içindeler açıklamalarda basına yansıyan hatalı ise anlarım ancak bu özde böyle ise daha oluşmadan ayrımcılık ilerlemeyi değil gerilemeyi başlatır.Bu böyle olursa teknik elemanlar ve mimarlar başka oluşumun içindemi yer arayacak kendisine diye düşünüyorum

Ersinisci ve H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
  3. 21buğra

21buğra TÜİSAG Üyesi

katılıyorum sıze sayın alkinisg şimdiden bu mesleği sadece mühendisler için olduğunu dile getirseler geriye kalan teknik eleman ve miimarların durumu ne olacak....bir bütün olarak hareket edilmeli ve haklar savunulmalıdır

4. cetintatar

cetintatar TÜİSAG Üyesi

açıkca ayrımcılık olmuş boyle devam ederse gruplaşma olacaktır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

bencede ayrımcılık yapmayalım işimiz mühendislik değil uzmanlık
    bende bi fizikçi olarak bu tutumu doğru bulmuyorum doğrusu..
    bilinsinki bizlerde aynı aşamalardan geçtik!!

Ersinisci bu yazıya teşekkür etti.
  6. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

mimarları bırakmayız:) işin şakası tabi. neden bu ayrışma çabası olmayan bir şeyi oldurma çabası gerek yok arkadaşlar bunlara yasal olarak haklar tanınmış yine varsayımlarla bir kaç yazıyla kendimizi ayrıştırmayalım. itibar etmeyin böyle şeylere.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Arkadaşlar basına verdğim demeçlerde hep şuna dikka ediyorum, Mühendis,hekim,fen edebiyat fzik ve kimya mezunu,teknik öğretmen ve isg meslek yüksek okulu mezunu meslektaşlarımız diye bahsediyorum.Fakat Basın mensupları bu açıklamaları çok uzun buluyor galiba kendince kısaltıyor.Ben böyle bir ayırım yapmam ,yaptırmam .Buna asla izinde vermem.Bursa 3.Hırdavat fuarında endüstri meslek lisesi öğrencileriyle ve teknk ögretmenleriyle özel ilgilendim.benim için en öncelikli meslek grubu bu kardeşlerimiz.Neden mi? çünkü ilerleyen zamanlarda sanayi sektöründe çalışacak olan meslek lisesi mezunu kardeşlerimiz ve en çok maruziyete bunlar uğrayacak ve özellikle meslek lisesinde okuyan kardeşlerimizi bilinçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum..Bir çok meslek lisesi ve teknik öğretmenlerle temas halindeyim..Süreki üyeliğe alıyoruz hocalarımızı ve öğrenci kardeşlerimizi.İSG meslek yüksek okullarına gelince, türkiyedeki tüm İSG öeslek yüksek okulu öğretim üyeleri ile göürüşüyorum.Kırıkkale Hüseyin Aytemiz,Kütahya ve Kocaeli İSG meslek Yüksek okulları kardeşlerimize staj yeri ayarlamak ve bölümlerini ilk 3 te bitiren kardeşlerimize ücretsiz İş Güvenliği Uzmanlığı sertifika eğitimi alma söz aldım sponsor eğitim kurumlarımızdan.Biz bir AİLEYİZ ayrım yok.

cetintatar, yusra, Ersinisci ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Daha sonra vereceğim demeçlerde basına özellikle bu konuya dikkat etmeleri konusunda baskı yapacağım.

öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

LEVENT BEY DÜŞÜNCELERİNİZ İÇİN TŞK.

Levent KAVLAK bu yazıya teşekkür etti.
  10. şokla

şokla TÜİSAG Üyesi

teşekkürler levent bey biz bir bütünüz kimse bizi parçalayamaz ,ağzınıza sağlık başkanım

Levent KAVLAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica