Haber Iş Güvenliği Uzmanlari Kayit Dişi Istihdama " Dur " Diyecek

Konu, 'Basında TÜİSAG / İSAG' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI KAYIT DIŞI İSTİHDAMA "DUR" DİYECEK

ÖZCAN YILDIRIM - İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) Başkanı Levent Kavlak, "Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kişi kayıt dışı çalışıyor. İş güvenliği uzmanları, kayıt dışı istihdama 'dur' diyerek ülke ekonomisini büyük bir sorundan kurtaracak" dedi.

Kavlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 0cak 2013'ten itibaren 50 ve üzeri çalışanı olan özel iş yerlerine iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etme zorunluluğu getirildiğini anımsatarak, 1 Ocak 2014 ile bu uygulamaya 50'den az çalışanı olan "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta sayılan 700 bine yakın iş yerinin de dahil edildiğini belirtti.

Levent Kavlak, yüzde 98'inin önlenme imkanı bulunan iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesinde iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimlerine önemli görevler düştüğünü söyledi.

-"Kayıt dışı istihdam yüzde 20'lere düşecek"

İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği için 21 Aralık'ta yapılan sınavların ardından iş güvenliği uzmanı sayısının 89 bin 867'ye, iş yeri hekimi sayısının 21 bin 159'a yükseldiğini vurgulayan Kavlak, şunları kaydetti:

"Yeni uzmanlarla 'çok tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18, 'tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4, 'az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 olacak. Bu daha etkin denetim ve kontrol anlamına geliyor. Bugün Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kişi kayıt dışı çalışıyor. İş güvenliği uzmanları, kayıt dışı istihdama 'dur' diyerek ülke ekonomisini büyük bir sorundan kurtaracak. Yüzde 37,8 oranı olan kayıt dışı istihdam oranın birkaç yılda yüzde 20'lere düşebileceği görülecek."

-"Uzmanlar görevlerinin ciddiyetinin farkında"

Kavlak, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin toplumun tamamını etkileyecek bir değişime imza atacağına inancını dile getirerek, ülke ekonomisinde her yıl milyarlarca lira kayba neden olan iş kazası ve meslek hastalıklarının da iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerince önleneceğini dile getirdi.

İş yerlerinde oluşabilecek iş kazalarında ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşanacak ölüm ya da yaralanmalarda iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sorumlu tutulabileceğine dikkati çeken Kavlak, şöyle devam etti:

"Olumsuz bir olayda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ihmali tespit edilirse hem hapis cezasıyla hem de tazminatlarla karşı karşıya kalabilme ihtimali var. Bu iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin ne kadar riskli ve önemli bir görevi yürüttüklerini de gösteriyor. İş güvenliği uzmanlarımız görevlerinin ciddiyetinin farkındalar. Bundan dolayı da yasanın gereklerinin yerine getirilmesi için bilimsel çalışmaları yaparak, işverenlere iyileştirme yaptırarak önlemlerini aldırıyorlar. İşverenlerin de bunun bilincinde olmasını, iş sağlığı ve güvenliğini bir yük olarak değil bir avantaj olarak görmelerini istiyoruz."

Kavlak, hedeflerinin iş sağlığı ve güvenliği kültürünün Türkiye'de yerleştirilmesi ve iş hayatında acı olayların yaşanmaması olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Özcan Yıldırım
    Yayınlayan: Eda Ay

AA

http://www.haber3.com/is-guvenligi-uzmanlari-kayit-disi-istihdama-dur-diyecek-haberi-2432789h.htm
    http://www.memleket.com.tr/is-guvenligi-uzmanlari-kayit-disi-istihdama-dur-diyecek-286651h.htm
    http://www.platinhaber.com/is-guvenligi-uzmanlari-kayit-disi-istihdama-dur-diyecek-250453h.htm
    http://haberciniz.biz/is-guvenligi-uzmanlari-kayit-disi-istihdama-dur-diyecek-2541296h.htm

uzmancan, mkekin1970, Uğur PELTEK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Gamze

35385538_01.jpeg

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  3. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Açıkçası kayıt dışı istihdama iş güvenliği uzmanlarının nasıl dur diyeceğini merak ettim.:kararsız:

4. Gamze

35397097_01.jpeg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Esra Dilge ÖZYURTLU bu yazıya teşekkür etti.
  5. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

isg uzmanı sigortasız çalıştırılan işçi için işvereni ihbar edecek yani

6. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Hiç gerçekçi durmuyor. Sonra ne yapacak o isg uzmanı veya OSGB?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  7. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

isg uzmanı işten atılacak tabi. işveren de OSGB yi değiştircek

trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
  8. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    İş Güvenliği Uzmanları ülkemizde yıllardır toplum yapımızı tehdit eden problemlerin çözümü için yola çıktı.İş Güvenliği Uzmanlığı zor ve kutsal bir meslek dalıdır.İlk Günden beri söylediğimiz şey şudur,İş Güvenliği Uzmanları yapacakları bilimsel çalışmalarla bu ülknein kahramanları olacaktır.İş güvenliği Uzmanı olarak işveren,i şayet uyarmaz ,iş kazaları sonucunda ortaya çıkabilecek problermleri tam anlamıyla anlatmaz iseniz mevzuatdan öte gidemezsini.zBahsi geçen konu bir anda olacak bir şey değil.İşvereni, sürekşli uyararak alışkanlırını değiştirmek zorundasınız.En derin saygılarıma

9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Ben bunun gerçekleşmesini zor görüyorum. Aynen kayıt dışı istihdam gibi igu çalıştırmada kayıt dışı kalacak.. yani pek çok işletme igu çalıştırmayacak. taaki hükümet e-bildirge sırasında igu belge no girmeyi zorunlu tutana kadar..
    bunun üzerine ya işletmeler hiç prim ödemicek, banane diyecek. yada mecbur igu bulacak. igu geldiğinde kaçak çalışanların kayıt altına alınmasını isteyecek. iş veren kabul etmeyecek. igu çalışmam diyecek. iş yeri sahibi ya işletmesini kapatacak, yada kendi dahil herkes kayıt dışı kalacak, yada kabul edecek..
    gördünüz mü? iş çok kolay aslında.. tek zorluğu, devletin igu çalıştırma zorunluluğunu dayatması.. yapabilirse iş kolay.. yapamazsa kimse kusura bakmasın, bu meslek sadece sorumluluk sahibi işletmeler için geçerli olur. onlarda zaten igu çalıştırır ve kayıt sışı istihdam yapmaz.. ::ok::

uzmannn ve uzman bu yazıya teşekkür etti.
  10. MNG

MNG Guest

Önce kendisi bir kayıt altına girebilse,eminim "Dur" der:)

11. mmtgrcn

mmtgrcn TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanlarından işini bireysel olarak yapanların yarısı kayıtdışı yapıyo zaten. kendisi kayıtdışı çalışan kayıtdışı istihdama nasıl dur diyecek. şu an için mümkün değildir. uzmanlar örneğin bi ofise 500 tl karşılığında risk değerlendirmesi acil eylem planı ve eğitim hizmetleri veriyo ancak işveren bu kişinin 1 günlük sgk primini yatırıyor aylık 1000 tl gibi bir rakamdan günlük 50 tl civarı. peki o 500 tl nin vergisi ne olcak?

12. erhaneeser

erhaneeser TÜİSAG Üyesi

Ayda 1-2 saatle bu iş zor zaten yasa çıktığından beri işverenler aleyhine yontulup durmakta bence firmalara hizmet verme saatleri eski sisteme dönmeli (500-750-1000 saat tam zamanlı) en azından bu olmalı. uygulamada yeni sistem olmadığını çalışan arkadaşlarda görmüştür diye düşünüyorum.

13. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

70 saat ve 60 firma! 217 saati doldurmak için kaç firma gerek! 200 falan mı!!! sistemin değişmesi gerek bu rakamlar korkunç anormal

Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
  14. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,

İş Güvenliği Uzmanının görevi iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin her türlü uygunsuzlukları işveren rehberlik niteliğinde bildirmek zorundadır.4857 sayılı iş kanununda kimlerin işçi olduğnu ve 6331 sayılı iş kanununda sigortalı işçilerin kapsam içerisinde olduğunu anlatır.İşyerlerinde meydana gelen bir iş kazası sonucu çalışan yaşamını kaybeder yada işgöremez olursa ,yargının ilk olarak cezalandırma yönüne gittiği kişi olarak ne diyeceğiz.Ben bu adamı daha önce hiç görmedim.Görünmezdi ama iş kazası olunca ortaya çıktı mı diyeceğiz.Yaptığımız tüm haberle iş güvenliği uzmanlarının ilerleyen yıllarda işyerlerinde çalışma alışkanlıklarını değiştirmemiz gerektiğini toplum önünde anlatmak ve mesleğimizi saygın hale getirmeye yönelik çalışmalardır.Yasa devreye gireli henüz 1 ,5 yıl oldu ve önemli yerlerde çalışmalar başlayalı 6 ay oldu.Önümüzde zor bir yol var.Bir anda herşeyi değiştirmek elbette zor.Hele birde işi ciddiye almayan işveren,iş güvenliği kurallarını hiçe sayan çalışanlar ve İSG yi mevzuatdan ibaret gören devlet anlayışı.Tüm bu olumsuzlukların arasında yapacağımız çalışmaların zaman içerisinde ne kadar derinleşebileceğine yönelik olumlu çıkışlarımız toplumun algısını sizler açısından farkındalığa çevirmektir.Unutmayın sosyal politikalar sivil toplum örgütleri ve toplumun birlikte hareketiyle değişebilir.Sizlerin kayıt dışına karşı devlete destek verebileceğinizi ve bu mesleğe sahip çıkılması gerektiğini toplum üzerinde işleyerek beyinlerde sizlerin önemli hale gelmesi yönünde mücadele veriyoruz.Bu tarz gazete haberlerini yaparak topluma mesaj vermek amacıyla spotları sizlerin üzerine çevirmek zorundayız.Sizlerin ne kadar önemli işler yaptığını gözönüne getirerek ve saha uygulamalarında kayıt dışına sessiz kalamayacağınızı işverenlere gazete yoluyla duyuruyoruz.Yani sizlerin önünü açıyoruz,işverenlerle buluşmadan sizleri sıkıntıya düşürecek engeller hakkında işverenleri uyarıyoruz.Sizin işe girer girmez süpermen gibi herşeyi düzeltebeileceğinizi iddia etmiyoruz.Sizler için mücadele ederken sizde bizlerin yanında olun ve bize güç verin.Saygılar
    Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN

Last edited: 8 Temmuz 2014
  15. huner46

huner46 TÜİSAG Üyesi

Sadece Resmi evraklari duzenleyerek is yapan bir milletiz biz (isveren olrak da calisan olarak da)bunu Soma da cok net gorduk yeraltinda calisan iscinin evrak ustunde isg egitiminde gorunmesi gibi! Bizim en ustten en alta iyi bir ahlakla bezenmemiz gerekli. Kanunlar seffaf olmali her zeminde ve herkes icin uygulanabilir olmali. ÖZLEMLE BEKLEDIGIMIZ TURKIYE...

16. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

devlet o dediğin şeyi yani dayatmayı yapamaz bence..İşveren devletin eli kolu..Küçük işletmelere yapabilir ama 50 nin üstü için ben aynı şeyi düşünmüyorum..Keşke devlet bu işletmelere dayatabilse önce bilinc dayatması lazım..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica