Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanları Sesini Duyurmalı

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar hepimiz bu işin içindeyiz ve yaşadığımız zorlukları burada tek tek anlatmaya gerek yok. Yükümüz ağır... Bir yanda işveren, bir yanda çalışan bir yanda da devlet. Bu üçlünün arasında da sıkışıp kalmış bir isg uzmanı...
Sesimizi duyurmamız gerektiğine inanıyorum ve bunu tek topluluğumuz TUİSAG organizasyonuyla yapmalıyız. Ortak bir basın açıklaması, ortak bir dilekçe ya da ortak bir protesto ile bu durumu düzeltmeye çalışmalıyız.
Benim açımdan bu işin özü şu: Ben elimin kolumun bağlı olduğu bir durum yüzünden hapis yatmak, eşimi çocuğumu, ailemi yalnız bırakmak ve üzmek istemiyorum.

tuncernet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tuisag organize eder mi bilemem ama ortak basın açıklaması her şehirde eş zamanlı olmalı sonuçta her şehirde onlarca isg uzmanı var, ortak basın metni tuisag tarafından düzenlenebilir ve her şehirde okunduktan sonra ulusal ve yerel basına verilebilir bu şekilde bir adım atılmış olur..Aktif olmazsak maalesef ancak konuşur dururuz...
EVET Kahramanmaraş hazır..Diğer iller bekleniyorsunuz...

şen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bende size katılıyorum.bence tüm isg uzmanları bir araya gelerek isteklerimizi ve sıkıntılarımızı bir basın toplantısıyla duyurmalıyız.
Önce herkes ne istiyorsa maddeler halinde yazsın.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ilk talep benden gelsin.

İş güvenliği uzmanları kesinlikle devlet güvencesinde olmalı. Devlet bütün İşverenlerden işçi sayısına ve tehlike sınıfına göre ücret alıp bu firmalara işgüvenliği uzmanı ataması gerekiyor. Maaşı ve sigortası devletin bünyesinde olmalı. İş güvenliği uzmanı bağımsız olmalı. Ayrıca en az müffettiş kadar yetki verilmeli. Kısacası İşveren işgüvenliği uzmanını görünce ayaklarının bağı çözülmeli.

şen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bende size katılıyorum.bence tüm isg uzmanları bir araya gelerek isteklerimizi ve sıkıntılarımızı bir basın toplantısıyla duyurmalıyız.
Önce herkes ne istiyorsa maddeler halinde yazsın.
ilk talep benden gelsin.

İş güvenliği uzmanları kesinlikle devlet güvencesinde olmalı. Devlet bütün İşverenlerden işçi sayısına ve tehlike sınıfına göre ücret alıp bu firmalara işgüvenliği uzmanı ataması gerekiyor. Maaşı ve sigortası devletin bünyesinde olmalı. İş güvenliği uzmanı bağımsız olmalı. Ayrıca en az müffettiş kadar yetki verilmeli. Kısacası İşveren işgüvenliği uzmanını görünce ayaklarının bağı çözülmeli.
katılıyorum,ben de bunları yazardım.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1000-1500-2000 çalışana bir uzman yerine daha az çalışana daha fazla uzman tahsis edilmeli. Ayrıca uzmanlar işyerlerine atanırken kendi meslek grubunda olan sektöre yönlendirilmeli. Bir Metal İşleri öğretmeni metal sektöründe görevlendirilmeli. inşaatta veya otellerde görevlendirilmemeli.

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
işkazalarının önüne geçmek ve müfettişlerin evrak ve yapılan işlerde eksikleri net olarak belirlemesi için yapılan denetimler sıklaştırılmalı ve mümkün olduğunca sık yapılmalı.böylece gerçekleşen kazalarda şu eksikti bu eksikti bahanesiyle tutuklamalar olmaz ayrıca işverene yaptırım gücümüz artar.ben 20 yıllık bir tehlikeli sınıfa giren plastik fab. çalışıyorum.bir kere bile denetlenmemiş.

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bu arada bu yazılan istek ve sıkıntılar bu ve bunun gibi dernek yetkilileri tarafından not alınırsa sevinirim.
arkadaşlar çsgb ye bu isteklerimizi mail atabilirmiyiz.böylebir siteleri varmı.her üye aynı maili atarsa bence buda işe yarar.toplu halde aynı sıkıntı ve istekler çsgb ye mail halinde gönderilsin.bununla ilgili mail atabileceğimiz bir yer varsa ve bilen varsa adresi yazsın gönderelim.

duncan34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1-iş güvenliği uzmanlığı branşlarına göre yeniden düzenlenmeli.
2-çalışma saatleri arttırılmalı.
3-iş güvenliği uzmanları kusuru yoksa kurban olarak gösterilmemeli yasal olarak garanti altına alınmalı.
4-iş güvenliği uzmanlarını denetleyecek bir yapı oluşturulmalı.
5-uzman olma şartları zorlaştırılmalı en az 1 yıllık staj yapmadan uzman olunmamalı.

Hasan TUFAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ilk talep benden gelsin.

Kesinlikle toplumumuzda İş güvenliği ve sağlığı kültürü ve zihniyeti yerleşinceye kadar bu işi bizzat devlet güvenceli olmalı. Atamaları bakanlık yapabilir. Ve özellikle çok tehlikeli ve süreli işlerde (örneğin inşaat, baraj, tünel vb. işlerde) en fazla 2 veya 3 İGU değiştirebilmeli. Sürekli işlerde de zaman koyulmalı örneğin yılda en fazla 2 defa uzman değiştirebilmeli. Sık uzman değiştiren işyerlerine denetimler yapılıp takibe alınmalı. Hatta bunu iş kazası olmuş statüsünde değerlendirmeli bakanlık. Ama yetkiler konusunda sizinle aynı fikirde değilim. Ülkenin ekonomik gerçeğini bilmeyenler tarafından kötüye kullanılabilir. Ama yetkiler etkili olmalı. Aynı zamanda çok ürkütücü de olmamalı bence.:kirbac: Bu sefer işveren bulamayız.:D

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1) İş güvenliği eğitimleri öncelikle zorlu bir eğitim olmalı, sınavın şeklinde de kontenjanda da belirleyici faktörler olmalı. Her elini kolunu sallayan fakülte uzman olamamalı.
2) Uzman sayısı yetersiz diye milyon kere mevzuat, yönetmelik değiştirilmemeli. Kendi ceplerini doldurup, patronları memnun etmek adına yaptıkları değişiklikler bizlere de çalışanlara da zarardır.
3) Staj dönemi 1 yıldan az olmamalı ve fiilen yaptırımı olmalı. Mesela kayıtta stajyer İSG uzmanı diye de belirtilmeli hatta.
4) Uzmanlığın branş ile alakası olduğuna inanmıyorum. Ben üniversiteden mezun oldum ve kendi bölümümle alakalı olmayan bir sektör de başladım direkt olarak. 2.5 yıldır halı fabrikalarında uzmanlık yapıyorum. Benim branşım değil de alıştığım, bildiğim sektörden alınmamdan daha mantıksız bir durum olamaz.
5) Kesinlikle maaş olayı ve yetki olayı devletin bünyesinde olmalı. Benim maaşını aldığım firmaya ne kadar çırpınırsam çırpınayım yaptırımlarım bir yere kadar. Adam yapmıyorum diye kestirip attığında hiçbirimiz ben istifa ediyorum o zaman diyemiyoruz. O yüzden koşulsuz yaptırım hakkı ya da üzerimize düşeni yaptığımız zaman hukuki boyutta garantimiz olmalı. İSG Uzmanıyız diye günah keçisi görülmemeliyiz.
6) Müfettiş denetimleri artırılmalı. İğneyi kendimize değil devlete de batırmalıyız. 2 yıldır denetim olmuyor benim işletmelerim de. Nerede bu müfettişler. Denetimler habersiz olmalı. İşveren işin ciddiyetinin boyutunu görmeli. Müfettişler de yemek yemeye, gezmeye gelir gibi gelipte işverenle, müdürlerle ahbap olup gitmemeli.
7) İşyerlerin de çalışan sayısı ile uzman sayısı sınırlandırılmalı. Saatler düşürüldüğünden beri tek uzmanın üzerine tüm yük binmekte. Benim işletmem tehlikeli kategorisinde 1300 e yakın çalışanı var, tek uzmanım. İşyeri hekiminin de yaptığı bir şey yok. Her sorumluluk benim üzerimde. Bunlar yetmezmiş gibi çalışanlara psikologlukta yapıyorum. İşyerlerin de çalışan başına düşen dakikamız tekkrar artırılmalı.Bir uzman tek başına bu kadar kişiden sorumlu olmamalı.

Halit Forever

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ceza kesme yetkisi verilmeli..

tuncernet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bence isg uzmanlarına ne yetkisi verilmeli gibi mevzuları belirtmektense örgütlü gücü tartışmak gerek yani burda yorumda bulunan kaç arkadaşımız kendi bulunduğu şehirde ortak basın açıklamasını organize edip diğer isg uzmanlarını bunun içine katabilir sorumuzun bu olması gerek?

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bence sınıf ortadan kalkmalı ben ve benim gibi birçok tecrübeli sadece bu mesleği yapan c sınıfı uzman arkadaş var ama prim günü saçmalığıyla a-b sınıfı uzman olmuş iş güvenliği uzmanlığı daha önce hiç yapmamış arkadaşlar var.EN ÇOK TECRÜBELİ C SINIFLARININ HAKKI YENİYOR VE BUNU BURADA BİR TEK BEN YAZIYORUM.Beni bu durum aşırı derecede rahatsız ediyor.

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-Mevcut çalışma süreleri en az 5 kat arttırılmalı
2-Her uzman kendi sınıfına bakmalı
3-Tam zamanlı uzman ve hekim çalıştırmayan işyerlerine işverenin kendi bünyesinden görevlendireceği isg sorumlusu bulundurma zorunluluğu getirilmelidir. İsg sorumlusu, uzman ve hekimin öneri ve tespitlerini uygulamaya koymalı, isg sisteminin sağlıklı işletilmesinde baş aktör olmalıdır. Uzman, bu sisteme rehberlik etmeli ve tespit edilen uygunsuzlukları isg sorumlusuna bildirmelidir.
4-Uzmanlık mesleğine saygınlık kazandırılmalıdır; sayı sınırlandırılmalı, sınav açılmamalıdır.
5-Uzmanlar TMMOB benzeri yapıda örgütlenmelidir. Kurumsal yapısı ve emekten yana duruşu nedeniyle TMMOB iyi bir seçenek.
6-Branşlaşma fikrine pek katılmıyorum. Çünkü uzmanlık, disiplini olan bir meslek; biz uzmanlar ne yapmalıya bakarız, nasıl yapmalıyı teknik uzmana bırakırız. Örneğin; İskele kurulum planının yapılması gerektiğini bildiririz, kurulum planını o işle ilgili inşaat mühendisi yapar.
7- Kısmi zamanlı hizmet verilen yerlerde uzmanın hukuksal sorumluluğu olmamalıdır.
8- Yönetmelikteki "uzman, yaptıklarından işverene karşı sorumludur" ibaresi kaldırılmalıdır.

ormisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSGGM Genel Müdürü Sayın, Kasım ÖZER ile Soma Faciası sonrasında yapılan bir şöyleşi,

''İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DENETLEMEZ TAVSİYE EDER

Devletin sorumluluğuna dönelim, mevzuatın ve denetimin işleyişine: 630 bin işyerinden 156 bini iş yeri uzmanı çalıştırıyor. İşyeri uzmanının niteliği ayrı konu ama patrona bağlı bir çalışan olması yapısal bir sorun değil mi? Patronuna rağmen neyi ne kadar denetleyebilir iş güvenliği uzmanı?

Bu çok yaygın bir yanlış. İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi denetçi değildir. Ortaya çıkışı da dünyadaki uygulaması da böyle değildir. İş güvenliği uzmanı teknik bir danışman, bir yardımcıdır. İşverenin bilmediği teknik konularda ona danışması içindir. Mali müşavir gibi, hukuk müşaviri gibi. İş güvenliği uzmanı diyor ki işverene, “burada aydınlatma yetersiz, şöyle bir aydınlatma gerekir”. Ya da mesela boya yapılan bir yer, “burada havalandırma uygun değil havalandırmayı tabandan yapmamız lazım”. İş güvenliği uzmanının bütün görevi budur.''

Yukarıdaki görüş, İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer" e aittir.

Bu görüşe göre, İş Güvenliği Uzmanları için farklı bir algı oluşturulmuş arkadaşlar. Uygulamalar ile İSGGM genel müdürünün düşüncesi örtüşmüyor. Sonuçta bu kadar iş kazası ölümlerine karşı devlet kendi müfettişini ve memurunu suçlamak yerine yeni suçlular yarattı İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI..

Sayın Genel Müdüre sormak lazım, siz hiç hapiste olan Teknik Danışman,Mali Müşavir,Hukuk Müşaviri gördünüzmü?

Yurt dışında İş Güvenliği Uzmanlığı yaptım ben arkadaşlar. Algı ve Uygulama çok farklı orada. Türkiye ile alakası yok. Kurallara uymayanı Uzmanların tavsiyesi üzerine kimse çalıştırmıyor. Biz ise deftere yazıyoruz. Yazıyoruz da ne oluyor, kim bakanlığa bildiriyor. Nasıl bildirsin? İşsiz kalacak ....Sonuçta ölümler azalmıyor. Azalmazda. Bu kısır döngü böyle devam eder.

Bu kafalar ile bu iş Türkiyede olmaz arkadaşlar. Ben tekrar yurt dışına dönmeyi düşünüyorum...

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, maalesef beklediğim ilgiyi göremedim. Yazılan az sayıda mesajda da öne çıkan talepler şunlar.
  1. iş güvenliği uzmanları devlet güvencesinde olmalı, çalıştıkları firma ile organik hiçbir bağı bulunmamalı
  2. İş güvenliği uzmanlarının sorumlu olacağı çalışan sayısı düşürülmeli
  3. Devlet tarafından denetimler sıklaştırılmalı
  4. İsg uzmanı olma şartları zorlaştırılmalı, en az 1 yıl staj süresi olmalı
  5. Yönetmelikteki "uzman, yaptıklarından işverene karşı sorumludur" ibaresi kaldırılmalıdır.
  6. Kısmi zamanlı hizmet verilen yerlerde uzmanın hukuksal sorumluluğu olmamalıdır.
  7. uzmanlar sadece kendi branşlarına sözleşme yapmalı ( bu konuda fikir ayrılıkları var)
Ben tuisag yetkililerinden de destek bekliyorum. Bizleri daha iyi yönlendirebileceklerini düşünüyorum. Böyle bir durum olmadığı takdirde bireysel olarak genel müdürlüğe, bakanlığa, başbakanlığa ve cumhırbaşkanlığına taleplerimi içeren dilekçe ile başvuracağım.

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
günaydın
mehmet bey dün de sordum ama cevap alamadım.bakanlığın mail sitesi yokmu oraya gönderelim istek ve sıkıntılarımızı.işlem nası yapıcaz yazın bende göndereyim

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
günaydın oblomov
benim asıl derdim organize birşeyler yapmak. yoksa çalışma bakanlığına, başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına internet üstünden ya da dilekçe ile taleplerimizi yazabilir. ama 3-5 kişi yaparsak bunu hiç bir faydası olmaz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.