İş Güvenliği Uzmanları Uygulama Problemleri - 6

Sedat İlhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bitirme ödevimi paylaşmaya devam ediyorum Yorumlarınızı bekliyorum.

İSG Uygulamalarının Etkinliğinin Ve Güven Düzeyinin Artırılması

1- STK’lar hedef kitleleri veya üyelerinin menfaatlerini korumak , teknik bilgi ve becerilerini artırmak , sosyal sorumluluklarını gerçeklemek üzere faaliyetler yapmaktadırlar. STK’ların direkt ticari faaliyet içine girmeleri işlevlerini tam yapamamalarına yol açabilecektir. Ayrıca bu durum uygulamalara olan güven düzeyinin düşmesine neden olabilecektir. STK’lar direkt ticari faaliyet yapmamalı ve direkt ticari faaliyeti olanlar, STK’larda aktif yöneticilik yapmamalıdır.
2- Emekli iş müfettişlerinin aktif uzman olarak görev yapmaları, hizmet verdiği firmalarda işverenlerin kendilerini güvende hissetmelerine, dolayısıyla İSG faaliyetlerine gerekli önemi vermemelerine neden olabilecektir. Emekli iş müfettişlerinin sahip oldukları tecrübelerine sektörün gerçekten ihtiyacı bulunmaktadır. Aktif uzmanlık yapmaları tecrübelerini sektöre aktarmalarına engel olabilmektedir.
3- Uzmanlık için gerekli olan 220 saatlik eğitim, içerik ve süre açısından yeterli değildir. Eğitimlerde İSG uygulama ve mevzuatının çerçevesi çizilememektedir. Bu anlamda yeterli doküman ve yetişmiş eğitmen olmadığı da söylenebilir. Eğitim dokümanlarının genelde içeriği iptal edilen tüzüğe dayandırılmaktadır. Katılımcılar, eğitimin içeriğinin sınavı kazandırmak amaçlı olmasını beklemektedirler. Uzmanlık eğitimleri, mevzuat – eğiticinin eğitimi , yönetim , finans , verimlilik vb – sektöre özel teknik eğitimler olmak üzere 3 gruba ayrılabilir. Belirli sektörlerde çalışabilmek için sektöre özel eğitimlerin alınması zorunlu hale getirilebilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.