Haber Iş Güvenliği Uzmanları Ve Işyeri Hekimleri Topluluğu Oda Istiyor - 01.01.2013

Konu, 'Basında TÜİSAG / İSAG' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

slider.jpg

Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır, hepimizin sesi oldu adeta...

http://www.sonhaberler.com/is-guvenligi-uzmanlari-ve-hekimleri-oda-istiyor-205573h.htm
    http://www.bugun.com.tr/son-dakika/is-guvenligi-uzmanlari-ve-hekimleri-oda-istiyor-haberi-135504
    http://www.haberler.com/is-hayatinda-yeni-donem-4212242-haberi/
    http://www.2haber.com/is-guvenligi-uzmanlari-ve-hekimleri-oda-istiyor-790410h.html
    http://www.haberler.com/is-hayatinda-yeni-donem-4212242-haberi/
    http://www.dha.com.tr/en-son-haber-...-oda-istiyor-son-dakika-haberleri_407089.html
    http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22267378.asp
    http://www.memurlar.net/haber/323417/
    http://focushaber.com/is-guvenligi-uzmanlari-oda-istedi-h-232178.html

İş Güvenliği Uzmanları Ve Hekimleri Oda İstiyor

Türkiye'de yaşanan iş kazalarının önüne geçilebilmesi için 30 Haziran 2012'de yürürlüğe giren 6331 sayılı 'İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası' 1 Ocak 2013'te uygulanmaya başlanacak.

Yasa ile 50 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler yeni yıl ile birlikte yasa kapsamına girerken, 1 Temmuz 2014 itibariyle tek çalışan bile olsa tüm kamu ve özel kuruluşlar yasaya tabi olacak. Türkiye İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu (TÜİSAG) Genel Başkanı Levent Kavlak, hükümetten bir an önce yasal düzenleme yapıp, oda altında toplanmak istediklerini söyledi.
    TÜİSAG Genel Başkanı Levent Kavlak, yasanın uygulanmaya başlaması ile devlet, işveren ve çalışan arasında köprü kurup, iş kazalarının önlenlenmesinde gerekli bilimsel çalışmalar yapacak olan iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimlerine büyük görevler düştüğünü belirtti. Yaklaşık bir yıl önce birkaç mühendis arkadaşları ile oluşturdukları bu topluluğun web adresi olan 'isgfrm.com' üzerinden kısa sürede 18 bin gibi üye sayısına ulaşıldığını belirten Kavlak, "Ülkemizin iş sağlığı ve güvenliği konusunda mevcut durumu değerlendirebilen ve geleceği konusunda öngörüsü yüksek olan meslektaşlarımızın çabaları ile bilgi paylaşımı yapılarak ve 6331 sayılı kanunun hayat bulması ile iş güvenliği ve iş yeri hekimi sayısındaki artış ile bir oda altında toplanmamızı kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu konuda yasal düzenlenmenin bir an önce yapılması ve bir takım isteklerimiz için gerekli yerlerle temas halindeyiz. Bu konuda yasal düzenleme bekliyoruz" dedi.
    Başkanlığındaki TÜİSAG topluluğunun 50'den fazla kurucu üye tarafından yönetildiğini belirten Levent Kavlak, "İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu üye sayısı şu an 18 bini aşmış durumdadır. Hayata geçirilen 6331 sayılı yasa binlerce mühendis, mimar, teknik eleman ve hekime istihdam sağlayacaktır. Sadece kamuda 20 bin iş güvenliği uzmanı ihtiyacı düşünüldüğü var sayılırsa, özel işletmelerle bu sayının kat kat üstünde bir sayıya ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda da topluluğumuz Türkiye'nin en büyük bilim topluğununa dönüşecektir" diye konuştu.
    YASAL KİMLİK İSTİYORUZ
    6331 sayılı yasayı hayat geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e teşekkür ettiğini belirten Kavlak, "Öncelikle çalışanların sağlığı ve güvenliği yasa altına alınırken, on binlerce iş güvenliği uzmanı ve hekimine istihdam olanağı sağlanacak. Ülkemiz insanı sağlıklı ve güvenli bir sahada çalışacak, yaşam kalitesi yükselecek. İş güvenliği ve iş yeri hekimleri, işverenlerle sözleşme imzaladığı an büyük bir riske de imza atmış olacaklar. Bir iş yerinde yaşanacak iş kazasında ölümlü veya yaralanmalı bir durumda, ayrıca meslek hastalığı maruziyetinde ihmal görüldüğü an iş yeri kadar uzman da hapis ve para gibi cezalar alacak. Bu nedenle hızla gelişen ve büyüyen topluluğumuzu bir oda altında yürütebilmek ve toplanmak için bir kimlik istiyoruz. Yasal bir zeminde faliyetlerimizi sürdürmek için ancak oda altında toplanıp, çalışanlara ve işverenlere daha sağlıklı hizmetler üretebiliriz. Bu konuda yetkili yerlerle sürekli temas kurup, aşama kaydetmeye çalışıyoruz' dedi.
    YASA İLE İŞ KAZALANI EN AZA İNDİRGENECEK
    2010 yılında 7 bine yakın iş kazası meydana geldiğini belirten Kavlak şöyle devam etti:
    "Bu iş kazaların bin 474'ü ölüm, bin 875'i ise yaralanma ile sonuçlandı. Bu durumda günde 172 iş kazasında 4 insanımız tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybeti, 5 insanımız da yaralandı. Bu vakalardan yola çıkıp, çalışanlara şunu kabul ettireceğiz; 'bana bir şey olmaz' diyene, 'sana bir şey olur' kavramı ile yaşam alışkanlarını değiştirmek ve işverenlere önce iş değil insan güvenliği kavramını yerleştireceğiz. Bu konuda eğitim semirleri düzenleyip, çalışanları ve çalıştranları daha biliçli hale getireceğiz. Bu durumda da iş kazalarını en aza indirgeyerek, geride öksüz çocuklar, dul kadınlar kalmaması için elimizden gelen tüm bilimsel çalışmalarla iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmeye çalışacağız."

eski, Fatih ÖZKAN, mehmet ünal ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

TMMOB'un her bir odası parçapinçik edilirken, birsürü meslekten gelen İSG uzmanlarına oda verileceğini hiç sanmıyorum

Blast bu yazıya teşekkür etti.
  3. ÖmerFaruksvnl

ÖmerFaruksvnl TÜİSAG Üyesi

Her mesleğin odasınin olması ,o mesleğin niteliğini artırır...

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  4. Bilal54

Bilal54 TÜİSAG Üyesi

Oda istiyoruz. Çünkü;
    - İşverenlerin yaptırımları karşısında mevzuatın yaptırım gücünü örgütsel gücümüzle temsil etmek istiyoruz,
    - Meslek içi eğitimlerle meslektaşlarımızın daha donanımlı ve güçlü yetkinliğin sağlanmasında örgütsel dayanışmamızdan destek almak için,
    - İş güvenliği uzmanlarının mesleki dayanışma ve haklarının korunması için oda istiyoruz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Uğur PELTEK

Uğur PELTEK TÜİSAG Üyesi

Öncelikle bizler meslek olarak görmeliyiz. Birsürü meslekten gelen olarak değilde ,farklı branşlardan gelen meslektaşlar olarak kabullenirsek oda veya diğer çalışmalar başarıya ulaşır.

mehmet ünal ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  6. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Bugüne kadar odaların bir faydasını görmedim. Olanların da etkisi de gittikçe azalıyor. Oda kurulursa o da siyasi içerikli olacak, kısa zaman sonra amacından sapacaktır. Gereksiz hatta zararlı.....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Blast bu yazıya teşekkür etti.
  7. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Arkadaşlar lütfen oda kelimesi size neden hemen neden TMMOB çağrıştırıyor.Çalışma bakanlığına bağlı yarı kamu yarı tüzel bir yapı olması ve bir oda değil birlik olayı istiyoruz. Gazeteciler kendileri yazmış oda kelimesini. Bende TMMOB altında olmaya taraftar değilim. Bu kadar fırtına varken...

Bilal54, mehmet ünal, mutozor ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. aragon34

aragon34 TÜİSAG Üyesi

Levent Bey, girişimleriniz ve emeğiniz için teşekkür ederim. Ancak, oda ve TMMOB'dan neden bu kadar korkuyoruz, anlayamadım. Yıllardır mimar-mühendislerin yegane örgütlü güçleri.

9. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Herhangi bir korkum yok sadece odaların geleceği konusunda endişem var.İlerleyen günlerde eğer odalar kapatılacak olursa bizde bunların arasında olmamak adına TMMOB altında olmak istemiyorum.

10. alkınasutay

alkınasutay TÜİSAG Üyesi

Sayın Levent Bey bu gayretlerinizi takdirle karşılıyor her hangi bir girişim olursa elimiden gelen desteği vermeye çalışacağımı bilmenizi isterim yazdığınız açıklamada bence çok daha akılcı olur gelecek neyi gösterecek beli değil.

11. mehmet ünal

mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

Levent bey gayretli çalışmalarınızı taktirle takip ediyorum.Çalışmalarınızda OSMANİYE ve bölgemizde bana düşen görevi karşılıksız üslenmeye hazırım.Sizden gelecek teklifi bekliyorum.

12. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

kazım, Elif BEĞEN, deryayran ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

Yurt Gazetesi (01.01.2013 tarihli);
    20455484_01.jpeg

HKNFRT ve köksal yağmur bu yazıya teşekkür etti.
  14. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

15. ethememre

ethememre TÜİSAG Üyesi

oda değil birlik olmalı, sendika mantığı ile çalışmalı, üyelerinin haklarını korumalı, aidat zorunlu olmamalı.

16. hsselek

hsselek TÜİSAG Üyesi

Odalaşırsak şuan iyi niyetle kurulmasını isteyenler bile siyasetçilik yapmayı seven ve odanın adını şahıslarının reklamında kullanacaklar yüzünden kendileri de pişman olur. Bence bakanlık bünyasinde birlik olmak faydalı olabilir. İşimize birde siyaset bulaşırsa zorluklar 2-3 katına çıkar. Saygılarımla

17. ÖmerFaruksvnl

ÖmerFaruksvnl TÜİSAG Üyesi

Öneri güzel. Peki bakanlığa bağlı olarak nasıl olacak?

18. hsselek

hsselek TÜİSAG Üyesi

"Çalışma bakanlığına bağlı yarı kamu yarı tüzel bir yapı olması ve bir oda değil birlik olayı istiyoruz. Gazeteciler kendileri yazmış oda kelimesini. Bende TMMOB altında olmaya taraftar değilim. Bu kadar fırtına varken..." Levent beyin daha önce önerdiği gibi olması daha doğru geliyor bana. Onu anlatmak istedim.

19. İsmail TÜRKER

İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

Levent başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.Kendisi çalışmalarıyla sesimiz oldu.Başkanım sizin de gayretlerinizle İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri emin adımlarla ilerleyerek Türkiye'deki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının en aza indirgenmesindeki kararlı çalışmalarımız daha da güçlü bir şekilde devam edecektir.Çalışmalarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyor başarılarımızın devamını diliyorum.

20. ENES SAKARYA

ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

Umarım en kısa zamanda ilgili Oda kurulur ve haklarımızı ve taleplerimizi aynı zamanda ücret alt ve üst limitlerini,çalışma şartlarını ve koşullarını belirleyen şuan ki serbest piyasa şartlarında işveren ve OSGB arasında ne yapacağını bilmeden işin hakkını verdiği halde hakkını tam anlamıyla alamayan Uzman arkadaşlarımızın sesi olursunuz.İlgili davanızı ve mücadelenizi memnuniyetle karşılıyor ve bu uğurda yapılacak hertürlü faaliyette yer almak istediğimi belirtmek istiyorum.

Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica