Iş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Şekilleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında SeyitAliYavuz1907 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,bir İSG uzman adayı olarak daha netlik getiremediğim bir konu bir İSG uzmanı nasıl oluyorda aynı anda birden fazla fabrikaya bakabiliyor ? Genelde sözleşmeli olarak bir fabrikalarda ortalama olarak 1500-2500 lira civarında çalışıldığını duydum (C sertifikası ile). Bir fabrikada sözleşmeli olarak çalısırken diğer bir fabrikaya nasıl bakılabiliyor?
    Teşekkürler

2. enroyus

enroyus TÜİSAG Üyesi

Part time olarak anlaşma yapabilirsiniz.Bu anlaşmayı yaparken
    -Anlaşma yapılacak olan yerin tehlike sınıfı
    -Kaç kişi çalıştığı sizin orada ne kadar(gün) görev alacağınızı belirler.Örnek olarak 50 kişinin çalıştığı az tehlikeli sınıfta bir uzman:
    12 saat + 50(işçi sayısı)* 5 dakika= 12 saat+250 dakika yani 16 saat civarında bir rakam çıkar buda günde 8 saat çalışan bir yeri için 2 güne denk gelir.Yani ayda 2 gün orada bulunmanız yeterlidir.Bunun gibi birkaç iş yeri ile anlaşma yapabilirisiniz.

manolya, Cem AKBULAK ve SeyitAliYavuz1907 bu yazıya teşekkür etti.
  3. SeyitAliYavuz1907

Bazı iş yerleri tam zamanlı İSG uzmanı çalıştırırken bazı işyerleri Part time olarak İSG uzmanı çalıştıryor o zmn.Peki bunu yani İSG uzmanının tam zamanlı mı part time mı olarak çalışmasına, işveren mi karar veriyor yoksa Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından mı belirleniyor?

4. eda

eda TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    resmi gazete: 27.11.2010/27768 www.bilgit.com
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
    MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
    a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
    c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 500 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Cem AKBULAK ve SeyitAliYavuz1907 bu yazıya teşekkür etti.
  5. eda

eda TÜİSAG Üyesi

işçi sayısına göre tam zamanlı ya da part time calışabilirsiniz

6. SeyitAliYavuz1907

Şuan öğrendiğim kadarıyla, bir İSG uzmanı,Tam zamanlı, Part time ve OSGB'lerde belirli bir ücret karşılığında çalışmakta.Sizce bu üç Çalışma şeklinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. eda

eda TÜİSAG Üyesi

ben çalışmıyorum şuan. OSGB de calışmak tecrübe edinme konusunda iyi olabilir diye düşünüyorum ama birkaç firma ile anlaşıp çalışmakta güzel olsa gerek.

8. SeyitAliYavuz1907

Bugüne kadar tartışılan İSG uzmanı maaş mevzusuda bence çalışma şekli baz alınarak yapılmalı,tam zamanlı çalışan İSG uzmanı ile OSGB'ye bağlı olarak çalışan İSG uzmanı maaşları arasında farkın büyük olabileceği tahminindeyim.

9. birolsarı

birolsarı TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar. Benim sorum az tehlikeli tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri nelerdir. Hangi iş hangi sınıfa giriyor. Yardımcı olursanız sevinirim..

10. Seylan Aygün

Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliği ektedir.

Ekli Dosyalar:

omerr, birolsarı, izmir ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Mehmet YÖRÜK

Mehmet YÖRÜK TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar;

Part time (serbest) olarak çalıştığımızda, devlet bizden bir gelir vergisi alıyor diye biliyorum, bu vergi ne kadardır yada aldığınız ücret üzerinden bir yüzdesi mi vardır?
    Diğer sorumda adını yanlış biliyor olabilirim ''serbest meslek makbuzu'' adı altında bir makbuzmu kesmemiz gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

12. begüm önemsiz

begüm önemsiz TÜİSAG Üyesi

merhabalar ben hacettepe fizik mühensidliğ bölümünde okuyorum ve okulum bittikten sonra iş güvenliği mühendisi olma imkanımda varmış önerirmisinz?

13. malibucan

malibucan TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği mühendisi olma şansın var ama hiçbir eğitimin tecrüben olmadan böyle bir görev (aslında iş yükünü senin üzerine atma deniyor buna bölüm sorumluları ve iş güvenliği uzmanın arasında bir görev) Mezun ol C sınıfı İGU eğitmini al zaten şuan eğitim ücretleri neredeyse ücretsiz olacak. Eğitimde kaç para kazanırız diye sorma, bizim yasal sorumluluklarımız ne siz neler yaşadınız diye hocana sor. Sonra kendin cevabını ver bu iş yapılır mı diye.. Yoksa burada 1000 kişi olma bu işi ayak altına düştü der, 1000 kişi yeni mezun için iyi iş der...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. iş güvenliği uzmanı çalışma şekilleri

Yandex.Metrica