Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

mustafa turak1974

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hayırlı olsun. Bence ciddiyeti açısından çok iyi oldu.
Mesut bey hangi açıdan ciddiyeti artırdığını düşünüyorsunuz. C B A grupların 2020 ye kadar birbirinin yerine bakması mı yoksa uzmanların işyerine gitmeden formaliteden dokümanların formaliteden hazırlanması mı, ÇASGEM'in asıl işini birakıp(denetleme) her alanda eğitim işin ticaret niyetiyle yapmak mı, yada mevcut igu ları iş bulamazken Devletimizin eliyle gerek kamu kurumu gerekse yetkilendirilmiş özel kurumlar vasıtasıyla her köşe başına igu eğitim kurumu açmak mı, bence igu ayaklar altına alınmıştır, itibarını kaybetmiştir. ne Devlet bu işi ciddiyete alıyor ne de sektör gerekli özeni gösteriyor. her şey rüzgara kapılmış yaprak gibi sağa sola savruluyor.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizde her şey plansız. Tarıma bakalım, çiftçi bir ürün eker kazançlı çıkarsa etrafındaki çiftçiler aynı ürünü eker; hep beraber zarar ederler. Bir esnaf iş yeri açar, kazançlı olduğunu gören diğerleri de hemen yanı başına aynı işi açar; yine hep beraber zara ederler. Bu eğitimde de aynı. senede 10 bin öğretmen mi lazım, kural koyucular teşvik eder, bölüm açarlar her ile üniversite diyerek. Senede 50 bin aday mezun veririz. 70 bin uzman mı lazım? Hemen her köşede kurslar biter, paralarını kazanır. Piyasaya 200 bin uzmanı süreriz. İnsanların iş umudunu baltalarız.

Mehmet Ender Şahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Tecrübeli meslektaşlara bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
C sınıfı Iş Güvenliği Uzmanıyım.
Bir OSGB şirketi ile iş görüşmesi yaptım B sınıfına geçiş yapabilmek için girdiğim projelerde ISG Katip kaydım olması şartını koştum. OSGB beni A ve B sınıflarının da yer aldığı bir tünel projesinde calistiracagini ve ISG Katip kaydımın yapılacağını söyledi. Sorum şu ki bildiğim kadarıyla tünel projeleri çok tehlikeli gruba giriyor. C sınıfının bu projede ISG Katipte kayıtlı resmi olarak çalışması mümkünmüdür?

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Mehmet Bey, eğer ki A veya B sınıfı uzman tam zamanlı ataması yapılmış ise sizde o sgk altında C sınıfı uzman olarak atamanız yapılabilir. Bilginize.

Mehmet Ender Şahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Mehmet Bey, eğer ki A veya B sınıfı uzman tam zamanlı ataması yapılmış ise sizde o sgk altında C sınıfı uzman olarak atamanız yapılabilir. Bilginize.
Değerli cevabınızdan dolayı teşekkür ederim Erdem Bey. Ancak sanıyorum bilgi eksikliğinden dolayı sormak istediğim kilit soruyu soramadım veyahut gerekli cevabı aldım ancak farkında değilim. O sebeple affınıza sığınarak bu konuyu biraz daha detaylandırmanızı isteyebilir miyim. Kiymetli bir meslektas arkadaşımızdan çok tehlikeli sınıfa C igu nun ataması yapılabildiğini ancak bu atamanın içe dönük atama olduğunu ve B sınıfı olmak için gerekli 3 senelik süreci doldurmayacağı görüşünü aldım. Oysa OSGB şirketi yaptığım iş görüşmesinde sözügeçen bu tünel projesinin en az 5 sene süreceğini bu projede beni B sınıfı yapabileceklerini söylediler. Şunu da eklemek isterim Jeofizik Mühendisliği mezunuyum. Mezun olduğum bölüm yeraltı çalışmalarına yabancı değil. Tamamen bilgisizliğimden soruyorum yanlışsam lütfen mazur görün . Acaba yasalarda IGU larının mezun olduğu bölüm grupları ile alakalı istisnai durumlar varmıdır?

Rıza ÖZTÜRK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Tecrübeli meslektaşlara bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
C sınıfı Iş Güvenliği Uzmanıyım.
Bir OSGB şirketi ile iş görüşmesi yaptım B sınıfına geçiş yapabilmek için girdiğim projelerde ISG Katip kaydım olması şartını koştum. OSGB beni A ve B sınıflarının da yer aldığı bir tünel projesinde calistiracagini ve ISG Katip kaydımın yapılacağını söyledi. Sorum şu ki bildiğim kadarıyla tünel projeleri çok tehlikeli gruba giriyor. C sınıfının bu projede ISG Katipte kayıtlı resmi olarak çalışması mümkünmüdür?
Mehmet Bey Merhaba,
Tam zamanlı A veya B sınıfı Uzmanın altında atamanız katibim üzerinden yapılabilir. Tehlike sınıfı ayrımı gözetilmez, çünkü A veya B sınıfı uzmanın altında yardımcı olarak kabul edileceksiniz. Eğer Uzman tam zamanlı görev almıyorsa İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü - Ankara'ya dilekçe ile başvuruda bulunarak bunu sağlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar..

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba;
Bir maden firmasında tam zamanlı A sınıf IGU olarak çalışıyorum. Tespit ve önerileri defterine hep aynı konuları yazmaktan ve sistemsizlikten yana sıkıntım var. Yüksekte çalışma, Basınçlı Tüpler, Elektrik İşleri, KKD Kullanımı gibi durumlar bakanlığa bu uygunsuzlukları yazmak ve üzerimde ki yükü biraz olsun atmak istiyorum, fakat işten de olmak istemiyorum. kendimi ifşa etmeden bunu nasıl yapabilirim.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;
Bir maden firmasında tam zamanlı A sınıf IGU olarak çalışıyorum. Tespit ve önerileri defterine hep aynı konuları yazmaktan ve sistemsizlikten yana sıkıntım var. Yüksekte çalışma, Basınçlı Tüpler, Elektrik İşleri, KKD Kullanımı gibi durumlar bakanlığa bu uygunsuzlukları yazmak ve üzerimde ki yükü biraz olsun atmak istiyorum, fakat işten de olmak istemiyorum. kendimi ifşa etmeden bunu nasıl yapabilirim.
Bimerden yazabilirsin, gelen müfettiş o kadar da dikkatsizlik yapmazsa seni ifşa etmez ancak her zaman işverenin bunu, denetlemeyi sana yorma riski mevcut.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bimerden yazabilirsin, gelen müfettiş o kadar da dikkatsizlik yapmazsa seni ifşa etmez ancak her zaman işverenin bunu, denetlemeyi sana yorma riski mevcut.
teşekkür ederim fakat bu çözüm değil, ne yazık ki ifşa edilirim diye endişeleniyorum ayrıca devlet ilişkisi iyi olan firmalarda var.. kurbanlık kuzu gibiyiz valla

Esecan Akbulut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba;
iş kaygısı ülkemizin en önemli problemi ancak vicdan yükü de önemli.
Doğru olan ne ise onu yapın derim.
iyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.