Soru : İş Güvenliği Uzmanlarının İş Görüşmeleri

Demet Doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ilanlara başvuru yaptığım bu dönemde,İş güvenliği uzmanları iş görüşmeleri sırasındaki deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz tavsiye edeceğiniz durumlar var mı?

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Telefondan yazıyorum ,yazım yanlışları olabilir.
Muhtemelen c sınıfı iş güvenliği uzmanısiniz,yine muhtemeldir ki ilk iş görüşmeniz olacak.
Evet bu konuda profesyonel bir iş arayıcı olarak oldukça tecrubeliyim hatta bi dönem işim bu olmuştu ,öyle ki bulduğum her yere cv bırakırdim.bir günde 50 ye yakın cv bırakmışligim var,bu iş bazen koç holding bazen kasiyerlik olabiliyordu, işsizlikten o kadar bunalmıştım ki skala oldukça genisti.yuzlerce cv bıraktıktan sonra ,telefonumu sessize mı aldım acaba diye defalarca bakmisligim vardır.ilk hedefim iş görüşmesine cagrilmakti ki,Leyla mecnunu benim iş görüşmesini beklediğim gibi beklememiştir.Neyse konuyu uzatmadan bir gün beni yabancı bir numara aradı,telefonda haber spikeri tadında konuşan bi bayan vardı ,ismimi sordu kekeleyerek evet benim dedim.yarin şu saatte şirketimize gelin görüşelim dedi.ttamam dedim kapattım.ilk iş görüşmem olacaktı ,heyecandan cümle kuramıyordum o şekilde ,ertesi gün oldu mülakat olumsuzdu çok gerilmistim.Sonra onlarca mülakat atlatıldı en nihayetinde ise girildi sonra da KPSS ile özel sektöre elveda denildi.is guv uzmanıyimda hali hazırda.
Benim tecrübelerinden çıkarırım şunlardır nacizane,
İlk olarak heyecan yapmayın,bu görüşmelerin de kariyer basamaklariniz için gerekli olduğunu bilin.
Stresli ya da gergin olmayın.Karsinizda ne yaparlarsa yapsınlar asabilesmeyin.sakinligi korumak çok ama çok önemli.
İşiniz özelinde osgb lerle görüşeceksiniz ve bu sektörde bulunan sirketler ara ara toplanıyorlar yani birbirlerinden haberdarlar.
Kendinizi tanıtın derler,neden biz derler,5 yıl sonraki hedefiniz ne derler.En önemlisi de neden asıl mesleğinizi yapmiyorsunuz derler.o kadar çok şey derler ki ,nasıl olsa binlerce iş arayan c sınıfı uzman var
Peki neden sizi secsin???
Ücret konusunda,beklentileriniz muhakkak vardır.Ama onların beklentisi sizinkinden daha önemlidir ve sizin beklentileriniz de umurlarin da değildir.yeni mezunsunuz ve c sınıfı uzmanısiniz ,hatta onlara göre uzman falan değilsiniz.sehre göre farklılıklar gösterse de 1500 TL ilk işiniz için yeterlidir kanımca.az olduğunu ben de biliyorum ama emin olun o isyerinden 6 ay sonra ayrıldığıniz da kocaman bir iş tecrübeniz olacak ki bu oldukça önemlidir.zaten 6 ay içinde patron zam yapmazsa ,sektördeki diğer isyerleriyle görüşün ve ilk fırsatta elveda ilk göz ağrım diyerek el sallayin.Oyunun içinde olmak çok önemlidir.hem diğer isyerleriyle gizli saklı iş görüşmesi yaparken inanılmaz özgüvenin olur.Nerden mı biliyorum tabii ki kendimden.
Daha onlarca taktik var.Umutsuzluga kapılmayın , ömrünüzün sonuna kadar işsiz kalmayacaksiniz,nasıl olsa Birgün işiniz olacak ve o işinizden de sikilacaksiniz demet hanım.
İyi akşamlar.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
OSGB'lerle görüşmeyin özellikle ilk deneyim için. heba olursunuz kendinizi de geliştirme oranınız da düşer. Bu benim kötü bir önyargım olabilir, hizmet aldığımız OSGB'nin yönetim farkı olabilir (işe alma kriterleri, uzmanları yönetmeleri, ne diyorlar nasıl ediyorlarsa ...:) ) genelleme için böyle olmayanlardan özür dilerim. Bu önyargım birebir bünyemize OSGB'den hizmet alıp "beraber" "aynı" işi yaptığımız iş güvenliği uzmanlarının geneli ve taşeronlarımıza da verilen hizmetten, bizim o arkadaşlardan reaksiyon alamamızdan kaynaklanmıştır.
Fakat iş değiştirdim, merkezi olmamakla beraber tam zamanlı uzman hizmetleri alıyoruz, çok da tekil değil bu yargı maalesef...

1500 lira asla yeterli değildir. Tekniker değilsiniz C sınıfı iş güvenliği uzmanısınız. Çalışacağınız yerden iyi bir kazanım alacaksanız 1750 - 2000 arası hadi başlangıç birşey bilmiyorum parası. 6 ayda zam zihniyeti genelde yoktur senenizi beklerken 1500 e az biraz iş öğrenince çok mutsuz olursunuz. İlk iş görüşmesinde deneme süresinden bahsederlerse (2 ay) o zaman şartları da tekrar gözden geçiririz dersiniz zam istersiniz belki. Bu fiyatlar da nasıl tabir etsem arkadaşlar kızacaktır, çalışacağınız sektör/duruma göre değişmelidir. Taban benim dediğim.

İşsizlik canınıza tak etti OSGB ile görüşüyorsanız yol, yemek sormayı aman ha unutmayın. Sigortanızın da hemen başlatılacağından emin olun :)
Bol şans.

ömer29 kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çok sağolun böyle dürüst konuşmanızdan çok etkilendim Kubilay Bey dediklerinize aynen katılıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Demet Doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim Kubilay Bey okurken gülümsedim çok güzel yazmışsınız

Murtaza Taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
onca yıl oku et sonra uzman olmak için çabala git o kadar riskin altına gir sonra 1500 TL yi kabul et. Bence bu kişinin kendine hakarettir. Uzmanlar olarak ne yapıyorsak hep kendi kendimize yapıyoruz.

Demet Doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
onca yıl oku et sonra uzman olmak için çabala git o kadar riskin altına gir sonra 1500 TL yi kabul et. Bence bu kişinin kendine hakarettir. Uzmanlar olarak ne yapıyorsak hep kendi kendimize yapıyoruz.
haklısınız ancak minimum 1750 ilk bir iki ay deneme süresi için kabul edilebilir diye düşünüyorum

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.