Iş Güvenliği Uzmanlarının Verdiği Eğitim Sonunda Düzenlediği Belge Sertifika Mı Katılım Belgesi Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Mustafa ESEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Mustafa ESEN

    Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi



    bu konu hakkında bilgisi olan var mı.?
    hangi kanun veya ilgili yönetmeliklerde geçmektedir..??
    bu belgede olması gerekenler nelerdir..??
    eğitim alan işçinin adı belgede yazılmalı mıdır imzası olmadı mı..?
    eğitim veren uzmanın sınıfı ne olmalıdır..?
    işveren veya işveren vekili imzası vb olmalı mıdır..?
    eğitim konusu ayrıntılımı başlık halinde mi yazılmalıdır ?



     
  2. çağatayözcan

    çağatayözcan TÜİSAG Üyesi



    benim bildiğim kadarıyla belge yapma olayını kuruluşlar yapıyor(isg danışman şirketi,OSGB leri..)ama birasel olarak isg mühendisi eğitim verdiğini işçilere imza karşılığında belgeleyebiliyor...tabiki eğitmin konusu verildiği süreler yazılmalıdır..



     
    Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  3. murkiv5555

    murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

    bildiğim kadarıyla isg uzmanı sınıfına uygun işyerlerinde belge düzenleyebiliyor. c sınıfı uzmanı a sınıfı olan bir işyerinde belge düzenleyemiyor sadece eğitim verdiğine dair imza alıyor belgelemesini a sınıfı uzmanı yapıyor.c sınıfı uzmanı az tehlikeli ve tehlikeli işlerde belge düzenleyebiliyor diye biliyorum....

     
  4. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar eğitim sonunda verdiğini belge sadece Katılım belgesi olmalı ve katılım belgesinde işcinin tc kimlik no; SSK no ve kaç saatlik eğitim aldığı yer almalı birde eğitim içeriğini vermiş olduğunuz belgenin arkasına detaylı skeilde bastırabilirisniz . Ben bu sekilde veryorum . Belgenin altında isg uzmanın adı soyadı ve Belge no yer almalı . Bukadar yapacagınız . Saygılarımla



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Ozgur Ozcelik, resul.ozz, serdarpala ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. mhatıp

    mhatıp TÜİSAG Üyesi

    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları

    Hakkında Yönetmelik

    resmi gazete Tarihi/Sayısı:07.04.2004/25426
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 —
    Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.

    Belgelendirme
    Madde 17 —
    İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

     
    resul.ozz, uzmankemal ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  6. Mustafa ESEN

    Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

    peki netten baktığım OSGB lerin hazırladığı katılım belgesi örneklerin çoğu böyle değil.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. mhatıp

    mhatıp TÜİSAG Üyesi

    Denetimlerde, yönetmelik hükümlerine bakılarak yukarıdaki 16. ve 17. maddedeki belge ;Başarı belgesi veya katılım belgesi isteniyor.

     
    Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  8. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    resmi gazete Tarihi/Sayısı:07.04.2004/25426
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 —
    Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.

    Belgelendirme
    Madde 17 —
    İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır
    sınav evraklarını mutlaka işçinin özlük dosyasında saklayınız

     
    fatih_018 bu yazıya teşekkür etti.
  9. crimson

    crimson TÜİSAG Üyesi

    iş güvenliği uzmanı olarak hangi konularda eğitim verebiliriz.Eğitim veren arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.Egitim sonrası belgelendirme konusunada açıklık getirirse sevinirm.İyi akşamlar

     
  10. onuryas

    onuryas TÜİSAG Üyesi

    eğitime katılım belgesi düzenleyemiyorsa, eğitimde veremez. Çok tehlikeli grupta yer alan bir işyerindeki çalışanlara C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı eğitim veriyor ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da eğitimi kendisi vermiş gibi bir katılım belgesi düzenliyorsa bu yanlış bir uygulamadır.

     
    Ozgur Ozcelik bu yazıya teşekkür etti.
  11. onuryas

    onuryas TÜİSAG Üyesi

    Eğitim yönetmeliğimizde eğitimin teorik ve uygulamalı olması (mad.13) hükmü varken, toplam eğitim süresini 90 dakikaya nasıl sığdırılır bunu da anlayamıyorum. Bu süre sadece yasak savmacı işverenleri memnun edecek süredir.

     
    yakup olçum bu yazıya teşekkür etti.
  12. BirsenTorun

    BirsenTorun TÜİSAG Üyesi

    Yönetmelikte iş güvenliği uzmanının sınıfına uygun iş yerine eğitim vemesiyle ilgili bir madde var mı? daha önce buradan yapılan açıklamalarda böyle bir sınırlamadan bahsediliyor, neye dayanarak?

     
    uyanıkuzman, ggulcan ve serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
  13. Aslı Can

    Aslı Can TÜİSAG Üyesi

    ben de bu konuyu merak edıyordum,suanda calıstıgım yerde belgem geldıkten sonra isg uzmanı olarak calısacam,benım ıscılere egıtım verdıkten sonra sertıfıka verme gıbı bı yetkım varmı?

     
  14. Tuğçe GÜLER

    Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

    Aynı durum benim için de geçerli. Konu ile ilgili bilgisi olan varsa, yardımcı olabilirse sevinirim.

     
    uyanıkuzman bu yazıya teşekkür etti.
  15. serhat güler

    serhat güler TÜİSAG Üyesi

    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 -
    İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.

    Benim bu maddeden anladığım uzmanla beraber işyeri hekimininde imzası olması gerekiyor. Uzmanlık konularına göre dediği için tehlike sınıfına uygun uzmanın vermesi gerekiyor.

     
    Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  16. mustafademir2002

    mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

    Tehlike sınıfına göre ibaresi hiçbir yerde yazmıyor. Çok tehlikeli bir yere C sınıfı uzman eğitim verebilir ama uzmanlığını yapamaz. Örnek ise çok tehlikeli yerlerde A sınıfla birlikte C sınıfı bir uzman var diyelim C sınıfı uzmanda firmada eğitimleri üstlenmiş olsun burada kendi imzasıyla eğitim verecek firma çok tehlikeli diye A sınıfı uzmana imzalatamaz. Diyeceksiniz ki zaten A sınıfı uzman orada olduğu için uzmanlığını bakanlık tanıyor böyle düşünmek sapla samanı birbirine karıştırmak olur. Yönetmeliklere, tüzüklere baktığınız zaman hiç bir yerde eğitimle ilgili böyle bişeye rastlamadım eğer gözden kaçırdıysam ve benide bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

     
    BirsenTorun bu yazıya teşekkür etti.
  17. BirsenTorun

    BirsenTorun TÜİSAG Üyesi

    Mustafa Bey bu konuda sizinle hemfikirim. Konu bu kadar uzayınca ben mi birşeyler kaçırdım ya da eksik bilgim mi var diye merak ettiğim için sorularımı sormuştum.

     
    uyanıkuzman bu yazıya teşekkür etti.
  18. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    merhaba arkadaşlar konu ile ilgili olarak aktarmak istediğim konunun bölge müfettişi tarafından şu şekilde anlatıldığı sertifika verebilmek için yetkin bir kuruluş olma gereksinimi vardır sizin vereceğiniz belge sertifika değil katılım belgesidir. bununda tarafınızdan düzenlenmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur.

     
  19. akincaylak_35

    akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

    merhaba ,

    örneğin; MEB bakanlığınca akredite bir kuruluş tarafından yüksekte güvenli çalışma eğitimi aldırmakla sertifikalandırmak mı, yoksa iş güvenliği uzmanı olarak yüksekte çalışma eğitimini ben verip katılım belgesi vermek mi?

    SORU: ölümlü yada uzuv kayıplı iş kazası durumunda verilen bu 2 eğitiminde yetkinliği aynı mı olur savcılık karşısında?

     
  20. mustafademir2002

    mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

    Merhaba, Yüksekte çalışma eğitimini soruyorsan akredite bir kuruluş vermeli ama eğer sorun yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ise uzman bir kişinin vermiş olduğu eğitim yeterlidir. Tabi belgelendirmek şartı ile.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. çalışanlara egitim katilim belgesi 1 defami verilir

    ,
  2. iş güvenliği uzmanı eğitim almalı mı

    ,
  3. çalışanlara düzenlenen iş güvenliği sertifikaları nasıl olmalı

    ,
  4. isguvenligi semineri katilim sertifikası ne işe yarar,
  5. iş güvenliği eğitimi sertifikası ne işe yarar,
  6. çalışan eğitim sertifika örneği
Yandex.Metrica