Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Fiyasko Mu?

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
balon patladııı,iş güvenliği uzmanlığıda hikaye oldu:(

asistoli

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sanırım sabırlı olup taşların yerine oturmasını, suyun yatağını bulmasını beklemek gerekli. Türkiye deki her yeni iş kolu-grubu gibi bu iş de balon gibi işrildi. Vakti zamanın da dershaneler, cep telefon satıcıları vb de olduğu gibi. Şu an bakın ayakta kalanlar işini iyi yapanlar.
::ok::

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu iş geriye doğru gidiyor maalesef..

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hayal kırıklığı yukarıda ki söylenenler malesef ki acı gerçeklerimiz... Umarım ilerde bukonu düzelir.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıfı yükseltme sınavında kaç soru iptal edilir acaba, fikri olan var mı?

ensaryegen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Fiyasko demek mümkün değil bence arkadaşlar.
Dünya bu yönde ilerliyor ve illa ki uygulamaya alınması sağlanacak...
Fatura kanunu 80ler adlı dizide çok güzel işlendi, şu an gelinen noktada kayıtsız ekonominin büyük ölçüde çözüldüğünü görüyoruz.
Her konu gibi iş sağlığı ve güvenliği de belli bir süreçle gelişecek ve uygun zemine oturacaktır.

Benim forumdaki yorumlardan (genel olarak sadece bu konu değil) anladığım, kazanılan ücretlerin eskisine göre düşük kaldığına karşı tepki.
Şunu unutmayalım arkadaşlar, ücret serbest ekonominin(siz kapitalist düzen deyin isterseniz) en basit kuralına göre şekillenir. Arz talep dengesi.
Talep yüksek arz azken ücretler tavan yapmıştı, şimdi talep düşük arz fazla (son sınavlar ve denetim eksikliği).
Ücretlerin düşmesi kadar doğal bir durum yok.

Süreç tamamlandığında normal seviyeleri göreceğiz umarım.

Ancak burada mensubu olduğum mühendis olanlar için söylüyorum ki, çuvaldızı hiç elimize almıyoruz.
Kendi ücretimizi kendimiz düşürmedik mi yıllardır?
Şimdi kalktık 4 sene ne zorluklarla okuduğumuz okullar yerine 220 saatlik(!) eğitimle edindiğimiz meslekler için yakınıyoruz.
Adam benim 6000 TL istediğim işi 1500TL'ye yaparım dedi.
Hepimiz hayatımızı idame ettirmek zorundayız evet ama özsaygımız yok.

Unutmayın ki işveren de az para verdiği adama az değer verir. Çok para alan değersizler yüzünden psikolojiniz bozulur.

İş güvenliği uzmanlığına gelince bu işi paradan çok gerçekten gönül verdiyseniz yapınız, yoksa yapmayın. hem kendinizi hem çalışanları riske atmayın. Bu işin öbür tarafta da vebalini sorarlar unutmayın.

Zamanınızı aldım kusura bakmayın. İyi çalışmalar ve iyi hayatlar.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanunları işverenlerin isteğine göre mi düzenliyor bu yönetenler yoksa göstermelik hale getirdikleri AB kriterine göre mi? Her şey açık değil mi? Kanun uygulamasını 2023 e ertelemek de neymiş. Şoktayım ya!

kubilay atbaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bakanlığın ve genel müdürlüğün bu isg mevzuatı, yönetmelikler ve sınav sistemi hususunda kafa karıştırıcı çok yanları var.Hala bir çok belirsizlik hakim.Gün geçmiyor ki yeni bir kanun teklifi yada yönetmelik çıksın.Sınavlar herşeyden önce Türkçe anlam ve ifade yoksunu.
Ancak diğer taraftan burada yaşanan hayal kırıklıkları birazda bizim bakış açımızla ilgili.
almış olduğunuz uzmanlık belgeleri size bir anda güzel maaşlar kazandıracak sihirli bir deynek değildir.
Bu iş bir süreçtir ve ne zaman bu belgelere ihtiyaç duyacağınız belli olmaz.
Belki hiçbir zaman kullanmayacak mevcut mesleki hayatınıza devam edeceksiniz.
Belki şirketinizde seç-g kültürünü oturtmakta yarayacak.
Belki geçiş döneminden sonra isg profesyonelleri istihdamına ihtiyaç olacak ve kariyerinizi bu alanda devam ettireceksiniz.
bunlardan herhangi biri olabilir ancak dikkat edilmesi gereken şunlarki
1.bu belge sihirli değnek değil sizi zengin etmez
2.bu iş aynı anda başka bir işle yürütülecek bir ek gelir kapısıda değil , özellikle 3 5 liraya risk analizi yapanlar için söylüyorum
3.bu iş başı başına yapılması gereken bir uzmanlık alanı, üretim mühendisi, arge sorumlusu vs.. gibi
4.isg uzamanlarının aldığı alacağı ücretlerin düşüklüğünden şikayet ediyorsanız en büyük sorumlusu yine meslektaşlarımız, malum ücretleri etkileyen faktörler ;yığılmalar , emeklilerin düşük fiyatlara çalışması, yeni mezunların yada yeni belge sahiplerinin düşük fiyatları kabul etmeleri vs..
4.5 sene önce isg nin adı bile geçmezdi hiç bir yerde, biraz sabır gerek sanırım
ve son olarak piyasada mantar gibi çoğalmış isg eğitim kurumları var çok kötü eğitim veriyorlar ve yanlış yönlendiriyorlar, sonrada sınavda birçok soruda apışıp kalıyoruz

benim şahsi fikrim böyle

cvl-tt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
isg patladı gitti bence de fiyasko.

berat melih

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği malzemeleri üretenler için para kazanma ve işsizliği düşürmek amacıyla yapılan tam bir fiyasko .....

Ahmet Özcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Fiyasko demek mümkün değil bence arkadaşlar.
Dünya bu yönde ilerliyor ve illa ki uygulamaya alınması sağlanacak...
Fatura kanunu 80ler adlı dizide çok güzel işlendi, şu an gelinen noktada kayıtsız ekonominin büyük ölçüde çözüldüğünü görüyoruz.
Her konu gibi iş sağlığı ve güvenliği de belli bir süreçle gelişecek ve uygun zemine oturacaktır.

Benim forumdaki yorumlardan (genel olarak sadece bu konu değil) anladığım, kazanılan ücretlerin eskisine göre düşük kaldığına karşı tepki.
Şunu unutmayalım arkadaşlar, ücret serbest ekonominin(siz kapitalist düzen deyin isterseniz) en basit kuralına göre şekillenir. Arz talep dengesi.
Talep yüksek arz azken ücretler tavan yapmıştı, şimdi talep düşük arz fazla (son sınavlar ve denetim eksikliği).
Ücretlerin düşmesi kadar doğal bir durum yok.

Süreç tamamlandığında normal seviyeleri göreceğiz umarım.

Ancak burada mensubu olduğum mühendis olanlar için söylüyorum ki, çuvaldızı hiç elimize almıyoruz.
Kendi ücretimizi kendimiz düşürmedik mi yıllardır?
Şimdi kalktık 4 sene ne zorluklarla okuduğumuz okullar yerine 220 saatlik(!) eğitimle edindiğimiz meslekler için yakınıyoruz.
Adam benim 6000 TL istediğim işi 1500TL'ye yaparım dedi.
Hepimiz hayatımızı idame ettirmek zorundayız evet ama özsaygımız yok.

Unutmayın ki işveren de az para verdiği adama az değer verir. Çok para alan değersizler yüzünden psikolojiniz bozulur.

İş güvenliği uzmanlığına gelince bu işi paradan çok gerçekten gönül verdiyseniz yapınız, yoksa yapmayın. hem kendinizi hem çalışanları riske atmayın. Bu işin öbür tarafta da vebalini sorarlar unutmayın.

Zamanınızı aldım kusura bakmayın. İyi çalışmalar ve iyi hayatlar.

Evet bende bir mühendisim
Ve maalesef dediğiniz gibi çok düşük maaşlar dönüyor piyasada...
Ama insanlar işsiz kalma korkusu ve hayatı idame ettirme gereksinimi yüzünden mecbur bırakılmıyorlarmı sizce !
Ne yapılabilir ki bu problem adına
bir çok fikir var ama teoride , pratikte işe yarayan bişeyler olmadığı sürece düzen değişmeyecektir diye düşünüyorum

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle işte yorumlar düşük fiyatları kabul etmeyin, düşük fiyatlara çalışmayın şeklinde. Arkadaşlar insanlar iş bulamıyoruz ki düşük fiyatı kabul etsin....

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Sayın milletvekili iş güvenliği uzman sayısının çok yetersiz olduğunu söylemiş. Oysa son rakamlardan haberi yok.
Yanlış bilmiyorsam 70 Bin C sınıfı, 7 Bin B sınıfı ve 8 Bin A sınıfı uzman var diye biliyorum. Şubat sınavı ile bu rakam daha çok artmıştır. Sayın Milletvekilinin çok fazla uzman oldu artık uzman olmak zorlaşsın, yoksa bu işin suyu çıktı demesi lazım bence.

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
e-mine Hanım...
Benim bu konuda iyi olan avukat bir tanıdığım yok...Malumunuz avukatlık müessesi de, bence acımasız bir kurumdur...Para varsa en iyi avukatı bulursunuz...Tanıdık varsa o zaman biraz daha hesaplı olur...Paran yoksa hapislerde çürü; kimse bakmaz suratına...
Ben, hukuk mağduru olmuş; hiçbir suçu olmadığı halde tam altı yıl yargılanmış bir insan olarak bunları yazdım...Mutlaka yere sağlam basmak lazım...Mevzuatın ötesini bile sorguluyorlar...Güç sahipleri arkada durmuyor...Yalnız kalıyorsunuz...Gülüşmeler, muhabbetler yalan oluyor...İSG uzmanı sağlam durmak zorunda...Başıma gelenler yüzünden Ceza Hukukunu öğrendim...Hatta hukuk okuyayım da garibanları savunayım istedim...Gücüm yetmedi o kadarına...
Benim tavsiyelerim; doktor tavsiyesi değil; damdan düşmüş bir insanın tavsiyeleridir...
Sağlıcakla kalınız...
Mahmut bey uzman olarak çalışırken bazı şeyler yaşamışsınız sanırım. Bu tür sorunlar yaşamamak için yapmıyorum uzmanlığı. bu sistem Uzmanları ''günah keçisi'' gibi gördüğü sürece de yapmayacağım. keşke başınızdan geçen olayı çok kısa birazcık anlatsanız. belki biraz farkındalığımız artar. burdan tavsiyelerinizi okumayı çok isterim.

Özge UZUN 1979

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar iş ilanlarına baktınız mı? İlan yok doğru dürüst... Şimdi de tecrübe şartı arıyorlar... Tehlike sınıfına göre 1000, 1500, 2000 kişiye bir uzman şartı, iş alanlarını daraltmıştır bence....Aynı zamanda çok mantıksız bir kuraldır...Düşünsenize çok tehlikeli 1000 kişilik bir iş yerinde bir uzman??? Olayların gidişatı bende bu çalışmaların AB alışverişte görsün mantığıyla yapıldığı, işverenlerin ellerinin rahatlatıldığı izlenimini bırakmaktadır. Belki de bu herkesin bildiği bir gerçekti bilemiyorum...Müfettişler ceplerini doldurdu. Bakanlık parmağını yaladı... Olan bizim paralarımıza oldu gibime geliyor... Burası Türkiye... Arkadaşlar, bence beklentileri çok yüksekte tutmamak; hayal kırıklığı yaşamamak için şart...Vizyonel bir bakış açısı ile baktığımızda ne olacak bu kadar iş güvenliği uzmanı sizce?
Sayın Yılmaz
Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum..
Ben C sınıfı İş güvenliği Uzmanıyım. 23 Şubatta yapılan saçma sapan soruların yer aldığı Yükseltme sınavıda girmiş bulunmaktayım. Şu an A Sınıfı İş Güvenliği Uzman adayıyım..
Bu belgeyi almış olmak şu an için ne yazık ki yeterli değil..
Sizinde belirttiğiniz gibi tecrübeli uzmanlar aranıyor..
Peki iş deneyiyim olmasına rağmen bu uzmanlığı iki ay önce yapılan Aralık sınavında aldım.. ve ilk girişte aldım..
Ne olacak derseniz mevzuatı yönetmelikleri okudum anladım yorumladım..
Ne yazık ki bu konuda deneyiyim yok..
Çalışmadan deneyim sahibi nasıl olunuyor bende anlamış değilim..
Yani emekler çabalar harcanan zaman boşa gidiyor...Paralar boşa gidiyor...
Burası Türkiye diyecek söz yok...

Özge UZUN 1979

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Gelinen son nokta şudur kesinlikle isg fiyasko olmaktan ve bakanlığa para kazandırmaktan başka bir işe yaramamıştır.
Size aynen katılıyorum..
Bizde bu ülke insanları olarak mağdurların mağduru olduk her zaman ki gibi...

haydar kocaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar iş güvenliği uzmanlığı sadece 1 sınavla fiyaskoya dönüştü malesef 25 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir işe 400 tl fiyat verip almışlar. ayda 2 gün doktor geliyormuş bu fiyat nedir??? simit satsan en azından sorumluluğun olmaz. fiyatlar dip yapılan iş kalitesiz ben b sınıfı uzmanım mevcut işim şantiye şefliği kendi işimi bırakıp hayatta isg işine girmeyeceğim. her işte olduğu gibi 2 ayda bu işte bitti

Özge UZUN 1979

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar iş güvenliği uzmanlığı sadece 1 sınavla fiyaskoya dönüştü malesef 25 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir işe 400 tl fiyat verip almışlar. ayda 2 gün doktor geliyormuş bu fiyat nedir??? simit satsan en azından sorumluluğun olmaz. fiyatlar dip yapılan iş kalitesiz ben b sınıfı uzmanım mevcut işim şantiye şefliği kendi işimi bırakıp hayatta isg işine girmeyeceğim. her işte olduğu gibi 2 ayda bu işte bitti
Size yürekten katılıyorum Haydar Bey...
Ne yazık ki burası Türkiye demekten çok yoruldum...:((

nadir karabacak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar iş ilanlarına baktınız mı? İlan yok doğru dürüst... Şimdi de tecrübe şartı arıyorlar... Tehlike sınıfına göre 1000, 1500, 2000 kişiye bir uzman şartı, iş alanlarını daraltmıştır bence....Aynı zamanda çok mantıksız bir kuraldır...Düşünsenize çok tehlikeli 1000 kişilik bir iş yerinde bir uzman??? Olayların gidişatı bende bu çalışmaların AB alışverişte görsün mantığıyla yapıldığı, işverenlerin ellerinin rahatlatıldığı izlenimini bırakmaktadır. Belki de bu herkesin bildiği bir gerçekti bilemiyorum...Müfettişler ceplerini doldurdu. Bakanlık parmağını yaladı... Olan bizim paralarımıza oldu gibime geliyor... Burası Türkiye... Arkadaşlar, bence beklentileri çok yüksekte tutmamak; hayal kırıklığı yaşamamak için şart...Vizyonel bir bakış açısı ile baktığımızda ne olacak bu kadar iş güvenliği uzmanı sizce?
A Olmak için sınava girdim emekli ve çalışan müfettişlerin siyasilere baskısı sonucu 23 şubat sorularının kazanan olmasın diye kasıtlı zor sorulduğu sonucuna vardım.30 yıllık uygulamacı saha mühendisiyim şubat sınavını kazanıp A sınıfı belgem olsaydı. Siyasilere baskı yaparak çalışmadan haketmeden A belgesi almamalılar diyenleri uygulamada utandırırdım.Ancak AB 'ye istediniz yaptık diyen altı boş uygulamaları görünce bu işin saygınlığı ve meslek etiği konusunda şüphe götürmez tespitlerim sonucu A sınavını kazanmak için kendimi parçalamayı bıraktım.Herkesin bu kasıtlı zor sınavla ilgili bakanlığa dilekçe yazması gerekirdi .Benim gönderdiğim 1 dilekçenin maalesef etkisi olmayacak.Adalet hakkaniyet devletin temel görevidir.Aralık ayında A sınavına girenler bu ülkenin öz evlatları, Şubat ayında girenler üvey evlatları mıdır.?

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bu fiyatların verilme nedeni 2-3 bin gibi rakamlarla osgb lerde tam gün(217 saat) çalışmayı kabul eden a-b sınıfı uzmanlardır. Bu uzmanlar prim gün sayısı ile aldılar belgeyi. işin ciddiyetinin farkında değiller. osgb ler bu komik rakamlara bu işi yapabiliyorsa nedeni düşük ücreti - tecrübem yok diyip- kabul eden uzmanlar. keşke şu an hapiste olan uzman sayısı net olarak bilinseydi bu kadar cahil cesareti olur muydu acaba!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.