Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Fiyasko Mu?

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Fiyasko demek mümkün değil bence arkadaşlar.
Dünya bu yönde ilerliyor ve illa ki uygulamaya alınması sağlanacak...
Fatura kanunu 80ler adlı dizide çok güzel işlendi, şu an gelinen noktada kayıtsız ekonominin büyük ölçüde çözüldüğünü görüyoruz.
Her konu gibi iş sağlığı ve güvenliği de belli bir süreçle gelişecek ve uygun zemine oturacaktır.
Benim forumdaki yorumlardan (genel olarak sadece bu konu değil) anladığım, kazanılan ücretlerin eskisine göre düşük kaldığına karşı tepki.
Şunu unutmayalım arkadaşlar, ücret serbest ekonominin(siz kapitalist düzen deyin isterseniz) en basit kuralına göre şekillenir. Arz talep dengesi.
Talep yüksek arz azken ücretler tavan yapmıştı, şimdi talep düşük arz fazla (son sınavlar ve denetim eksikliği).
Ücretlerin düşmesi kadar doğal bir durum yok.
Süreç tamamlandığında normal seviyeleri göreceğiz umarım.
Ancak burada mensubu olduğum mühendis olanlar için söylüyorum ki, çuvaldızı hiç elimize almıyoruz.
Kendi ücretimizi kendimiz düşürmedik mi yıllardır?
Şimdi kalktık 4 sene ne zorluklarla okuduğumuz okullar yerine 220 saatlik(!) eğitimle edindiğimiz meslekler için yakınıyoruz.
Adam benim 6000 TL istediğim işi 1500TL'ye yaparım dedi.
Hepimiz hayatımızı idame ettirmek zorundayız evet ama özsaygımız yok.
Unutmayın ki işveren de az para verdiği adama az değer verir. Çok para alan değersizler yüzünden psikolojiniz bozulur.
İş güvenliği uzmanlığına gelince bu işi paradan çok gerçekten gönül verdiyseniz yapınız, yoksa yapmayın. hem kendinizi hem çalışanları riske atmayın. Bu işin öbür tarafta da vebalini sorarlar unutmayın.

Zamanınızı aldım kusura bakmayın. İyi çalışmalar ve iyi hayatlar.
Gerçekten çok doğru yazmışsınız.Meslektaşlarımız maalesef iş konusunda çok aç gözlü davrandıklarından dolayı kaybeden hep biz oluyoruz.Saygın bir mesleğimiz yok.Bari İş Güvenliği Uzmanlığında bu kötü imajımızı ortadan kaldırabilsek çok daha iyi olacağını düşünüyorum.Bir sürü bölüm, İş Güvenliği Uzmanı olma hakkı tanınması istenen ücretin biraz daha gevşemesine sebep oldu.Belki zamanla her bir İş Güvenliği Uzmanı kendi mesleği ile paralel çalışma yaparsa o zaman saygınlığı olabilir.Öbür türlü herkesin her işi yapması İş Güvenliği ve kazalar açısından da sakıncalı bir ortam oluşturacağı zamanla ortaya çıkacaktır.Bu işi yapacak kişilerin iş kazasından kaynaklanabilecek kazalar için kendilerini sigortalatmaları da gereklidir. Sizin sözünüze ben de katılıyorum:"Unutmayın ki işveren de az para verdiği adama az değer verir". İnsan hayatı boyunca para konusunda kime taviz verirse ondan karşılığında fazlasıyla kötülüğü görür.Paranın hiçbir zaman iyilik yerine geçeceğini düşünmüyorum.Maddi açıdan ne kadar taviz verirseniz karşıdaki sizden daha fazlasını bekler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ama eğer devlet bu işi sadece para kazanmak için düşünür ve isg uzmanlarının arkasında durmaz ise gerçekten fiyasko olur

Tan MENLİKLİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Yorumlara şöyle kısaca göz attığımda, doğru olmayan beklentiler ve bakış açısı sebebiyle olumsuz yorumlar ve hayal kırıklığına uğradığını ifade eden arkadaşlar görüyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim; hiç kusura bakmayın arkadaşlar dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman elinizde sadece bir sertifika bulundurarak para kazanamazsınız. 6331 sayılı yasa, öyle ya da böyle oldukça kapsamlı bir faaliyet alanı ve yeni bir pazar yaratmıştır. Denetimlerin, yaptırımların artması, çalışan ve işverenlerde bu bilincin az veya çok gelişmesi sebebiyle zamanla sektör daha da yerine oturacaktır.

Her şeyden önce İSG Uzmanı arkadaşlarımızın, kendi uzmanlık alanlarının ve gerektirdiği kişisel yetkinliklerin neler olduğunu doğru kavramaları.

Bu işte başarılı olmak ve para kazanabilmek uzmanlık lisansına sahip olmak tek başına yeter koşul değil. Yani kimse bu lisansa sahip olduğu için iyi iş ve ücret teklifleri beklemesin.

Bu alanda başarılı olacak uzmanların önce;
- İyi bir Lider,
- İyi bir İnsan Kaynakları Yöneticisi,
- İyi bir Kalite Güvence Yöneticisi,
- İyi bir Eğitimci,
- İyi bir Danışman Rehber,
- İyi bir Mühendis,

Olması gerekiyor.

Konuları ele alış biçiminiz, olaylar karşısındaki yaklaşımınız, resmin bütününü görebilme ve herkese bu resmin hangi parçası olduğunu kavratabilme yeteneğiniz, liderlik, rehberlik, yöneticilik vasıflarınız, hem işveren hem çalışan tarafında empati kurabilme ve bunu iletişim frekansınıza yansıtabilme özellikleriniz vb ...

Özetle; bu süreç bir yönetmelikler ve dökümanlar yığını DEĞİL bir YÖNETİM BİLİMİDİR.

Sedat Akkaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aralık şubat farkı yok bence. şubat sınavında daha çok dikkat isteyen sorulara ağırlık verilmiş. Bende tüzük ve yönetmeliklerden teknik bilgi açısından çalıştım ama sınav sorularının neden bu şekilde soruldu gibisinden yargılamasını yapamam. iş güvenliği zaten özünde dikkat, sınavın soru şeklide o. benşimdi sorulara bakıyorum ve diyorumki bu soruyu nasıl kaçırmışım. Birazda öz eleştiriyle değerlendirelim. Bu konunun başlığı zaten bu değil. İş güvenliği uzmanlığının fiyasko olup olmadığı. Şu anki gelinen noktada fiyasko oldu. neden insanlar ucuza çalışıyor noktasında da işsiz bir insan ne yapabilir ? Bukadar düşük ücretede işsiz birçok uzman varken ne olabilir , hazır sömürecek yapıda varken??????

Neden forum(!) üyesiyken mesajım onay bekliyor. burası isg uzmanlarının yazıştığı bir forum sitesimi yoksa işinize gelenleri yayınladığınız bir sitemi? sakın medyatik kanuni safsatalarının arkasına sığınmayın. aykırı birşey varsa sorumluluğu herkesin kendisinedir vede baktınız sakıncalı silersiniz.

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bende bu işin düzeleceğine inanmıyorum.A uzman oldum,arkadaşların dediği gibi kariyernet,yenibiriş,secretcv gibi birçok siteye başvuru yaptım. tekbir dönüş dahi yok. hani uzman eksiği vardı,hani A sınıfı uzman yetersizdi.Hele birde 2023 e erteleme olursa bu belgelerimizin üstüne birer soğuksu içip işimize bakalım bence.

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Yorumlara şöyle kısaca göz attığımda, doğru olmayan beklentiler ve bakış açısı sebebiyle olumsuz yorumlar ve hayal kırıklığına uğradığını ifade eden arkadaşlar görüyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim; hiç kusura bakmayın arkadaşlar dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman elinizde sadece bir sertifika bulundurarak para kazanamazsınız. 6331 sayılı yasa, öyle ya da böyle oldukça kapsamlı bir faaliyet alanı ve yeni bir pazar yaratmıştır. Denetimlerin, yaptırımların artması, çalışan ve işverenlerde bu bilincin az veya çok gelişmesi sebebiyle zamanla sektör daha da yerine oturacaktır.

Her şeyden önce İSG Uzmanı arkadaşlarımızın, kendi uzmanlık alanlarının ve gerektirdiği kişisel yetkinliklerin neler olduğunu doğru kavramaları.

Bu işte başarılı olmak ve para kazanabilmek uzmanlık lisansına sahip olmak tek başına yeter koşul değil. Yani kimse bu lisansa sahip olduğu için iyi iş ve ücret teklifleri beklemesin.

- İyi bir Lider,
- İyi bir Eğitimci,
- İyi bir Mühendis,

Olması gerekiyor.

Konuları ele alış biçiminiz, olaylar karşısındaki yaklaşımınız, resmin bütününü görebilme ve herkese bu resmin hangi parçası olduğunu kavratabilme yeteneğiniz, liderlik, rehberlik, yöneticilik vasıflarınız, hem işveren hem çalışan tarafında empati kurabilme ve bunu iletişim frekansınıza yansıtabilme özellikleriniz vb ...

Özetle; bu süreç bir yönetmelikler ve dökümanlar yığını DEĞİL bir YÖNETİM BİLİMİDİR.
Bütün bu yazdıklarınıza katılıyorum ve ek olarak yaklaşık 18 yıllık Teknik Emniyet Mühendisi ve yeni A sınıfı İGU olarak şunları eklemek istiyorum.
Bir Uzman sorun çözücü olmalıdır, sorun yaratıcı değil, yani sadece denetleyen ve iş durduran değil.
Bir uzman asla "EVET" veya "HAYIR" kelimelerini kullanmamalıdır; "EVET AMA", "HAYIR ÇÜNKÜ" kelimelerini kullanmalı ve "HAYIR" dediği bir işe en az 3 alternatif yol önerebilecek kadar o iş ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır.
Bir uzman kesinlikle sahada olmalı ve onun bulunduğu sahada İş Güvenliği ile alınacak kararlarda sadece ve sadece onun sözü geçmelidir. Eğer bu olmuyorsa o zaman bu iş ciddi sorunlara gebe demektir. Acil çözüm bulunması gerekir.
Bir uzman kesinlikle kararlı ve aldığı kararlarda taviz veren olmamalıdır.

Eğer bu söylediklerimi mevzuatta yazan şekilde 20 çalışanı olan bir İnşaat Şantiyesinde ayda 1-2 saatle yapabileceğini iddia eden varsa bu iş fiyasko değildir. Ben bu işin fiyasko olacağını hep düşündüm fakat olmaması için de elimden geleni yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Şimdi değil ama kamu uygumalarından sonrasına bakmak lazım diye düşünüyorum.

Saygılar

Ekrem Gökgöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Değerli Arkadaşlarım
Yaklaşık 30 senelik meslek hayatımda öğrendiğim şudur ki ÜLKEMİZDE İNSANA HELE ÇALIŞANIN HAYATINA en ufak bir değer verilmediğidir.Yaklaşık 20 kadar işletme ve fabrikaya OHSAS belgesi aldım.Çalıştığım fabrikalarda doğal olarak İSG eğitimlerini de ben veriyordum.Maalesef tüm ısrarlarıma rağmen bu eğitimlerin büyük bir bölümü çeşitli bahanelerle verilmiyor ve verilmiş gibi imzalar toplanarak kişisel dosyalara konuyordu.Bir vesile ile sorulacak olur ise çalışanlara bu eğitimleri almış olduklarını söylemeleri isteniyordu.Hala çok değişen bir durum söz konusu değil.OHSAS , İSG ,ISO GİBİ SİSTEMLER MEMLEKETİMİZDE ANGARYA OLARAK GÖRÜLÜYOR.Yani özet olarak tüm icraatların hepsi birer senaryo ve tüm iş dünyası bu senaryoya göre rol yapıyor.Çok mücadele verdim ama bir arpa boyu yol kat edemedim.Aksini düşünenler varsa onların da fikirlerini memnuniyetle dinlerim.Tartışabiliriz.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,
- İyi bir Lider,
- İyi bir Eğitimci,
- İyi bir Mühendis,
Olması gerekiyor.

yazdıklarınızın bir kısmına katılmakla birlikte burada asıl sorun malesef rutin kişisel gelişim konularından daha farklı bir boyutta. bireysel kabiliyetler önemli olmakla birlikte bütün bu söylediğiniz özellikleri taşıyabilecek (ki taşınabileceğini sanmıyorum, sananlar olabilir) bireylerin karşısında planlama yapmadan uygulama yapan kişi-kurumlar, sürekli değişen ve çıkarılıp uygulanmayan mevzuat söz konusu. asıl sorun evrensel ve insani bir düşünce olarak kabul görmüş olan çalışanların iş yaşamlarını güvenli bir şekilde sürdürebilmeleri. bu doğrultuda gerekli denetimin iş güvenliği uzmanları tarafından yürütülmesi, ayrıca en önemlisi otoritenin istikrarlı bir şekilde konuya sahip çıkma meselesi.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanlarının bakabileceği işlerin, uzman branşlarına göre ayrılmadığı sürece kısa vadede çözüm göremiyorum.

Cumhur.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle düşüncelerinize katılıyorum.

Sedat Akkaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanlarının bakabileceği işlerin, uzman branşlarına göre ayrılmadığı sürece kısa vadede çözüm göremiyorum.
1-Peki ben jeoloji mühendisiyim. Kendi branşımda iş bulamadım 17 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Bu nasıl olacak.
2-Sınavlarda branşa dönük herhangi bir soru yok. Sadece isg , hangi branştan olursa olsun herkes aynı şeylerden mesul. Branşa göre ayrıldığında tehlikeler yada eğitimler değişecek mi. Genel isg konuları aynı olmayacak mı. Bence branşa göre ayrılma isg uzmanlarının yapacakları ekstra görevleri ortaya çıkaracaktır. Bir diğer yönden de 2 yıllık isg bölümünde eğitim alıpta uzman olanlar ne olacak. Bence başlı başına irdelenmesi gereken ana konulardan birisi. Mühendislik eğitimi almış bir kişi ile en düşük puanlarla 2 yıllığı bitirip belge almış kişi aynı belge sahibi. Bir diğer cevaplanmasını istediğim soruda 2 yıllıklardan sonra şuan 4 yıllık isg fakültelerinin açılması çalışmaları var. Buradaki eğitimler nasıl olacak? isg üzerine olmayacak mı. insanlar herhangi bir branş eğitimi almadan direk isg mühendisi olarak yetişecek.
Bence temelde 2 sorun var. Branşlaşma dan daha önemli. Birincisi 2 yıllıkların durumu , ikincisi de kaçıncı çok hızlı artan uzman sayısı ve yasalardaki ertelemeler ve denetim yapılmamasından kaynaklı şu anki uzmanların yaşadıkları sıkıntılar.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1-Peki ben jeoloji mühendisiyim. Kendi branşımda iş bulamadım 17 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Bu nasıl olacak.
2-Sınavlarda branşa dönük herhangi bir soru yok. Sadece isg , hangi branştan olursa olsun herkes aynı şeylerden mesul. Branşa göre ayrıldığında tehlikeler yada eğitimler değişecek mi. Genel isg konuları aynı olmayacak mı. Bence branşa göre ayrılma isg uzmanlarının yapacakları ekstra görevleri ortaya çıkaracaktır. Bir diğer yönden de 2 yıllık isg bölümünde eğitim alıpta uzman olanlar ne olacak. Bence başlı başına irdelenmesi gereken ana konulardan birisi. Mühendislik eğitimi almış bir kişi ile en düşük puanlarla 2 yıllığı bitirip belge almış kişi aynı belge sahibi. Bir diğer cevaplanmasını istediğim soruda 2 yıllıklardan sonra şuan 4 yıllık isg fakültelerinin açılması çalışmaları var. Buradaki eğitimler nasıl olacak? isg üzerine olmayacak mı. insanlar herhangi bir branş eğitimi almadan direk isg mühendisi olarak yetişecek.
Bence temelde 2 sorun var. Branşlaşma dan daha önemli. Birincisi 2 yıllıkların durumu , ikincisi de kaçıncı çok hızlı a Bey rtan uzman sayısı ve yasalardaki ertelemeler ve denetim yapılmamasından kaynaklı şu anki uzmanların yaşadıkları sıkıntılar.
Sedat Bey,geçen yıl mühendislik tamamlama sınavları yapılmıştı.Bu sınavlara ihtiyaç duyuluyor olması 2 yıllık eğitimin mühendislik alanına hakim olma yeterliliği kazandırmadığı içindir.Bu mantıktan yola çıkarsak 2 yıllık eğitim alan biri zaten igu olmamalı.Fakat biliyorsunuz ki bizde önce sınanır bir çok uygulama,sonra ödenen bedeller gözden geçirilir,eğer yoğun talep ve baskı ile karşılaşılırsa değişikliğe gidilir.Burada bir çok arkadaşımızın da dediği gibi bazı şeyler zamanla oturacak.Ve bizler burada yanlış gördüğümüz herşeyi birbirimizle paylaşarak çözüme giden yollar üreteceğiz.Evet sancılı bir süreç yaşayacağımız kesin,önemli olan bu süreçte dayanışma içerisinde olmamız,birbirimize her konuda yardımcı olarak desteklememiz.

Bence fakültelerin isg eğitimi veren bölümlere ayrılması sözkonusu olabilir.Örneğin 4 yıl mühendislik eğitimi verilir.5. yıl ise inşaat mühendisleri için iş güvenliği uzmanlığı eğitimi,kimyagerler için 4. yılın sonunda iş güvenliği uzmanlığı eğitimi,...şeklinde.Tabii modeli geliştirmek mümkün.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence temelde 2 sorun var. Branşlaşma dan daha önemli. Birincisi 2 yıllıkların durumu , ikincisi de kaçıncı çok hızlı artan uzman sayısı ve yasalardaki ertelemeler ve denetim yapılmamasından kaynaklı şu anki uzmanların yaşadıkları sıkıntılar.
Sedat bey mrb,Deniz hanımın sizin sorularınıza cevaben yazdıklarına katılmakla beraber, branşlaşmanın Çalışma Bakanlığının 14.06.2013 tarihinde R.Gazetede yayınlanan C sınıfı uzmanların çok tehlikeli işlerde İSG uzmanlığı yapabilmesine dair tebliğ ek:1 deki gibi bugün de yapılması kanaatindeyim.(söz konusu tebliğ 26.12.2013 R.G. kaldırıldı.mahkeme kararına istinaden)
Bu konuda ısrarımın nedenine gelince isg uzmanlığı eğitimi ve uzmanlık sınavından geçmek her ne kadar yasal olarak bütün işletmeleri kapsıyorsa da ( A sınıfı için diyelim ) Sahada uygulamanın bu kadar kolay olmayacağı kesindir.Sizin yaklaşımınıza göre belgesi olan her meslekten uzman Kömür madeninde yerin yüzlerce metre altında çalışmayı kabul eder.Bence herkese kabul ettiremezsiniz, İnşaat yapım işleri,gemi sanayii (tersane),kimya tesisi,otomotiv endüstrisi,ilaç sanayii v.s. işyerlerine uygun meslek dalında olan uzmanların çalışması bence daha isabetli olacaktır.Tahminim de 24 mayıs yükseltme sınavından sonra Bakanlık bu yönde çalışma yapacaktır,kanunun içerisinde buna ilişkin alt yapı maddeleri de var zaten.saygılarımla..

Sedat Akkaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sedat Bey,geçen yıl mühendislik tamamlama sınavları yapılmıştı.Bu sınavlara ihtiyaç duyuluyor olması 2 yıllık eğitimin mühendislik alanına hakim olma yeterliliği kazandırmadığı içindir.Bu mantıktan yola çıkarsak 2 yıllık eğitim alan biri zaten igu olmamalı.Fakat biliyorsunuz ki bizde önce sınanır bir çok uygulama,sonra ödenen bedeller gözden geçirilir,eğer yoğun talep ve baskı ile karşılaşılırsa değişikliğe gidilir.Burada bir çok arkadaşımızın da dediği gibi bazı şeyler zamanla oturacak.Ve bizler burada yanlış gördüğümüz herşeyi birbirimizle paylaşarak çözüme giden yollar üreteceğiz.Evet sancılı bir süreç yaşayacağımız kesin,önemli olan bu süreçte dayanışma içerisinde olmamız,birbirimize her konuda yardımcı olarak desteklememiz.
Bence fakültelerin isg eğitimi veren bölümlere ayrılması söz konusu olabilir.Örneğin 4 yıl mühendislik eğitimi verilir.5. yıl ise inşaat mühendisleri için iş güvenliği uzmanlığı eğitimi,kimyagerler için 4. yılın sonunda iş güvenliği uzmanlığı eğitimi,...şeklinde.Tabii modeli geliştirmek mümkün.
Haklısınız ama o insanlara yada bu süreçte diğer isg uzmanlarının yıpranma ve kayıplarına yazık. Neden hep böyle deneme yanılma gibi bir şeyle ilerleriz onu anlamıyorum. Bu dünyada yıllardır uygulanan bir metot. O zaman yasalarını onları örnek al ona göre yap.
İkinci kısımda ise o zaman isg mühendisliği hazırlığı yada 2 yıllık eğitimleri niye? her branşa ek ders olarak koysunlar herkes aynı zamanda isg uzmanı da olsun ama burada yine aynı noktaya geliyoruz. Bu sefer iş veren eğer makine mühendisi göreve alıyorsa onun sırtına bu kez isg yide yıkacak ve ek sorumluluk getirecek. Dünyada bir çok ülkede ayrı bir çalışma olarak değerlendirilmesinin nedeni bu. Kendi mesleğinizi mi yapacaksınız yoksa isg çalışmalarını mı. Yoksa ikisini de işverenin dayatmasıyla birlikte mi ?

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haklısınız ama o insanlara yada bu süreçte diğer isg uzmanlarının yıpranma ve kayıplarına yazık. Neden hep böyle deneme yanılma gibi bir şeyle ilerleriz onu anlamıyorum. Bu dünyada yıllardır uygulanan bir metot. O zaman yasalarını onları örnek al ona göre yap.
İkinci kısımda ise o zaman isg mühendisliği hazırlığı yada 2 yıllık eğitimleri niye? her branşa ek ders olarak koysunlar herkes aynı zamanda isg uzmanı da olsun ama burada yine aynı noktaya geliyoruz. Bu sefer iş veren eğer makine mühendisi göreve alıyorsa onun sırtına bu kez isg yide yıkacak ve ek sorumluluk getirecek. Dünyada bir çok ülkede ayrı bir çalışma olarak değerlendirilmesinin nedeni bu. Kendi mesleğinizi mi yapacaksınız yoksa isg çalışmalarını mı. Yoksa ikisini de işverenin dayatmasıyla birlikte mi ?
artık işveren malesef hem işgüvenliğini hem de asıl işten sorumlu tutacak .Bence bu işi çalışma bakanlığının çözmesi lazım

Sedat Akkaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sedat bey mrb,Deniz hanımın sizin sorularınıza cevaben yazdıklarına katılmakla beraber, branşlaşmanın Çalışma Bakanlığının 14.06.2013 tarihinde R.Gazetede yayınlanan C sınıfı uzmanların çok tehlikeli işlerde İSG uzmanlığı yapabilmesine dair tebliğ ek:1 deki gibi bugün de yapılması kanaatindeyim.(söz konusu tebliğ 26.12.2013 R.G. kaldırıldı.mahkeme kararına istinaden)
Bu konuda ısrarımın nedenine gelince isg uzmanlığı eğitimi ve uzmanlık sınavından geçmek her ne kadar yasal olarak bütün işletmeleri kapsıyorsa da ( A sınıfı için diyelim ) Sahada uygulamanın bu kadar kolay olmayacağı kesindir.Sizin yaklaşımınıza göre belgesi olan her meslekten uzman Kömür madeninde yerin yüzlerce metre altında çalışmayı kabul eder.Bence herkese kabul ettiremezsiniz, İnşaat yapım işleri,gemi sanayii (tersane),kimya tesisi,otomotiv endüstrisi,ilaç sanayii v.s. işyerlerine uygun meslek dalında olan uzmanların çalışması bence daha isabetli olacaktır.Tahminim de 24 mayıs yükseltme sınavından sonra Bakanlık bu yönde çalışma yapacaktır,kanunun içerisinde buna ilişkin alt yapı maddeleri de var zaten.saygılarımla..
Erol bey benim yaklaşımım o şekilde değil ama var olan o. Saha uygulamalarının gelişmesi de insanların işini yapabilecek fırsat ve yetkiye sahip olmasına bağlı. Benim tanıdığım uzmanlar var örneğin inşaat sektöründen isg önemsenmediği için yada listede çalışıyor görünsün zorlamasından şirketler isg uzmanı çalıştırıyor ama isg den çok başka işler yaptırılıyor. Konuşuyoruz arkadaşlarla işveren görevi vermiş şantiyede ek olarak ister yap ister yapma. yapacak çok işsiz var , şimdiki 1000 lira gibi fiyatlara uzman çalıştırılması gibi. Çalışmıyorsanız herhangi bir osgb ile görüşün ne ile karşılaşıyorsunuz görün. Malesef olan bu acıda olsa....

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sedat Bey,benim bahsettiğim modelde 4 yıllık mühendislik veya herhangi bir teknik eğitimden sonra 1 yıl veya uygun görülen daha uzun bir süre de işgüvenliği eğitimi verilecek.Mezun olan mühendisler arzu ederlerse uzmanlık ta yapabilecekler böylece.Yalnız bu hizmet için işveren ayrı bir ücret ödeme zorunluluğunda olacak.İşverene, dayatma hakkı verilemez...

hakantas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanları; devlet tarafından görevlendirilen, kendi alanında da uzmanlaşmış ve bakış açısı paradan ziyade
iş ve işçi sağlığı olan bireyler olmuş olsa bu ülke 5 senede çok değişir. fakat şimdi tek değişen olgu bakanlık personeli, isg kursları
ve osgb nin mevduat hesapları olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Sedat Akkaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sedat Bey,benim bahsettiğim modelde 4 yıllık mühendislik veya herhangi bir teknik eğitimden sonra 1 yıl veya uygun görülen daha uzun bir süre de işgüvenliği eğitimi verilecek.Mezun olan mühendisler arzu ederlerse uzmanlık ta yapabilecekler böylece.Yalnız bu hizmet için işveren ayrı bir ücret ödeme zorunluluğunda olacak.İşverene, dayatma hakkı verilemez...
Sizce mümkünmü !

Deniz hanım isg yasası bile halen önce 2016 sonra 2023 lere ertelensin düşünceleri varken gündemde, sizin söylediğiniz gibi bir uygulama olabilirmi ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.