Iş Güvenliği Uzmanlığı Nereye Gidiyor?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında barisbuyukterzi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
    MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
    (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
    (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

2. SEG

SEG TÜİSAG Üyesi

bu işe pasta gözüyle bakılması zaten iş güvenliğinin ciddiyetini düşürüyor,
    hakan bey haklı görünüyor,
    Korkarım ileride kendini geliştirmiş olan iyi para alabilecek ki minicik bir grup olacak (çünkü çok para verip böyle adam çalıştıracak az firma olacak), gerisi çevre görevlilerinin durumu gibi olacak.

3. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Fasihçiğim sen nesin ki nokta koyacaksın?
    Kendi kendine triplere girme..:)
    Belli ki heyecanli bi arkadaşımızssın..:)

Muhtemelen sen daha ortaokulda yada lisedeyken ben bu işi yapıyordum...:)
    O yüzden bilmediğin şeyler ile ilgili benim notlarımın altına yalan yanlış şeyler yazıp insanları yanıltma.
    Biliyorum ki gençliğinin verdiği hevesle bunları yazıyorsun..
    Gitmiş 90 saatlik isg eğitimi almışssın karşımda 10 yıllık umzan gibi bilgin var gibi konuşma..
    Belli ki okuldan yeni mezun olup Türkiye şartlarını bilmeden girmişsisn..
    Bari insanları yanlış yönlendirip ilerde olabilecek bir trajedi için vebal alma..

Şimdi gelelim asıl konumuza;
    Abin olarak aşağıda yanlış olduğun husuları sıralıyorum. Umarımki öğüt alırsın..
    Fasih
    1-) Bu iş senin sandiğın gibi oturduğun yerden imza atıp para kazanma işi değildir.
    2-) Bu iş senin sandığın gibi ben deftere yazarım gerisini işveren düşünsün diyebileceğin bir iş hiç değildir. Yazdığın anda karşılaşacağın tepkileri bilmediğinden. Seni düşündümde bekara hanım boşamak kolaydır sözü geliyor aklıma...
    3-) İşverenlerin çoğu aslında iş güvenliği uzmanını işletmesinde istemez şu kanun olmasaydı kaç tane işveren isg uzmanı çalıştırmak istedi düşündün mü? Düşün bunları.. Sen zannetmeki işveren seni çok seviyor ve her dediğini yapacak.. Çook beklersin.
    4-) Bugune kadar kaç tane firmada iş güvenliği uzmanlığı yaptın ki işimizi savsaklamazssak tabirini kullanıyorsun??
    5-) Madem kendini süper olağanüstü iş güvenliği uzmanı olarak görüyorsun seni Tersanelere alalım. İnşallah dediğin gibi süper iş çıkarırsın..
    6-) 30 tane arkadaşımız gözaltında yada hapiste 6o tanesinin davası devam ediyor. Sence bu insanların kafası hiç çalışmıyor mu? İşini savsakladığı için hapise girdiler değil mi? Sen öyle düşünüyorsun yani..:)
    7-) Demişsin ki eski uzmanlar bu güne kadar neden örgütlenmedi.. Belliki eskiden iptal edilen yönetmeliklerden haberin yok.. Yöntmeliklerimizin 2 defa iptal edildiğini bilirdin... Senelerce ne şartlarda bu işi yaptığımızı bilirdin...Ne örgütlenmesi birader kanunumuz lmadığığı gibi yönetmeliğimiz bile yoktu. Bilmememn doğal çünkü sen o dönemlerde muhtemelen üniversite sınavına hazırlanıyordun...
    8-) Hayatında 9o saatlik eğitimin dışında kaçtane kitap okudun? Kaç tane bilimsel makale inceledin? Kaç saat insanlara eğitim verdin?. Kaç patronla tartıştın? Kaç tane risk değerlendirmesi, Kaç tane iş kazasıyla karşılaştın?

Bunları boşver istersen...
    Ben sana kendimden bir bilgi vereyim o zaman;
    10 yıllık uzmanım.
    En son çalıştığım işyerimden patronla işgüvenliği önlemlerini almaması sebebiyle kavga ettiğim için kovuldum..
    Bu işi hakkıyla yapmaya çalıştığım için kovuldum...
    Yönetmelikleri uygulamaya çalıştğım için kovuldum....,

Ama sen hala işini hakkıyla yaparsan diye cümleye başlıyorsun..
    Hakkaten gülüyorum...

Umarım anlamışssındır beni..
    Bu arada;
    Sanırım ''Nokta'' öyle değil böyle konur.....

Herkesin allah yardımcısı olsun...

degiray ve savasci bu yazıya teşekkür etti.
  4. Inamorato

Inamorato TÜİSAG Üyesi

İşini düzgün yapsan bile bir kaza olunca tutuklanabiliyorsun ve suçsuz olduğunu kanıtlayana kadar tutuklu yargılanıyorsun. Düşünün suçsuzsunuz ve hapistesiniz.Davanın sonuçlanması kim bilir ne zaman olurda serbest kalırsınız. İş güvenliği uzmanlığının iyi bir yere gelmesi için önemli koşullardan biri piyasanın ihtiyacından fazla uzman olmamasıdır.Yılda iki sınav yapılırsa sonu hiç iyi değil.Bu yıl bence mayıs sınavından başka sınav yapılmamalı. Mayıstan sonraki sınavlara girecek olanlarda girmeye değer mi diye bir kaç kere düşünmelidir bu kadar isg uzmanı belge alacakken.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

degiray ve Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
  5. odarkness

odarkness TÜİSAG Üyesi

Aksine Mayıs sınavından sonra bakanlık Ağustos ayında da sınav yapacakmış bir diğeri de Kasım ayında olacak.Yani 2013 te 3 sınavlar bitecek.Ortalık uzman kaynayacak ama herkes aç kalıp bu işi yapmaktan vazgeçecek.Çünkü işveren mevcut çalışan mühendisine uzmanlık görevini verip hem etinden hemde sütünden yararlanacak.Sadece uzman olarak iş arayanlar hüsrana uğrayacak gibi görünüyor.Açıkçası bakanlığın bu saçma hamleleri bana bu işi meslek gibi görme konusundantereddütler oluşturdu.sonu hayrola inşallah

6. TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Inamorato

Inamorato TÜİSAG Üyesi

Evet güya isg uzmanına başka iş verilmesi yasaklandı yasada ancak şimdiden başladılar isg belgeli mühendis aramaya,ilanlarda isg uzmanı demiyor, inş,mak. mühendisi diyor ,istenilen niteliklerde isg belgesi olan ,dili olan deneyimli vs diyor.

8. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Bende 11 yaş büyük Fasihçiğim..:)
    Sakin ol dostum:)
    Sen bildiğin yolda devam et...
    Bende ilk başlarda senin gibiydim..
    İş güvenliğine kuşlar ağaçlar böcekler gözüyle bakıyordum..:)
    Olsun senide artık böyle kabul edeceğiz.

Belli ki sana öğütler işe yaramıyor..Yazık..

Bilmem Farkettin mi sorularıma doğru dürüst cevap veremiyorsun?
    Ben sana Türkiye gerçeklerinden bahsediyorum örnek veriyorum ama sende hiç bi açıklama örnek yok.
    Anca yok karamsarmışım yok nebileyim korkutuyormuşum.

Fasihçiğim ben gerçeklerle yola çıkarım şöyle olsa böyle olsalarla insanları kandırma.
    Yazdıklarımı tekrar baştan aşağı iyice oku...
    Yazdıklarımda Türkiye gerçeği ile örtüşmeyen bir durum varsa söyle bizde bilelim...:)
    Beni şahsen eleştirmek için yazı yazma..
    Burayıda boş yere işgal etme..
    İş güvenliği çok ciddi bi konu ama sen daha ciddiyetini kavrayamamışsın.

Ben gene yeni başlayanlara gerçekleri yazmaya devam edeceğim..
    Çünkü iş dünyasında gerçekler konuşulur hayaller değil....
    30 arkadaşımız içerde 60 tanesinin davası sürüyor..
    Sen hala pembe tablo mu çizeceksin ?

Tekrar ediyorum
    Eğer yazdıklarımda yanlış bişey varsa onu söyle...:)

Atalarımız ne kadar doğru söylemiş...:)
    Doğru söyleyen dokuz köyden kovulur diye..:)

barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
  9. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Haa bu arada demişsin ki?
    Madem bu kadar karamsarsın o zaman bırak mesleği demişssin.
    10 yıldr bu işteyim. Bu yaştan sonra gelecek planlaması yapamam.
    Bu yaştan sonra beni kimse başka bir görevle işe almaz..
    Ama söyleyim genede başka bir iş koluna geçmek için araştırmalarım var.

C leri A yapacakalrını bilsem bu işe girermiydim sanıyorsun?
    Yönetmeliklere güvenerek geleceği planladım.
    İptal edilecekleri yada bu şekilde olacaklarını bilseydim hyatta yapmazdım...

Yeni başlayacak olanlar bu hatayı yapmasın herkesin bir B planı olsun istiyorum..
    Kötülük mü ediyorum?...

10.  

11.  
  12. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Fasih Bey
    Madem benden yaşça büyüksünüz.
    Ağabey diyeyim ben gocunmam.
    Açıklamalarınız ve söyledikleriniz iş hayatına yeni girmiş birinin söylemleri olduğunu düşündüğüm için yaşımın sizden büyük olabileceğini düşünmüştüm..
    Sorun değil.

İş yaşantınızda Sabancı gibi kurumsal firmalarda çalışmışssınız. Oralardan örnekler veriyorsunuz Çok güzel
    Türkiyede kaç tane firma sabancı gibi kurumsaldır? %1-%2? bence daha az. Geriye kalan %99 u konuşalım.

Sabancı kanundan öncede iş güvenliği uyguluyordu.. Sabancı Koç gibi kurumsal firmaları konuşmayalım.

Anadoluda daha küçük işletmeleri konuşalım. Tersaneleri konuşalım, inşaatları konuşalım, Metal sektörünü, döküm sektörünü konuşalım. Taşeronlaşmayı konuşalım. Haftalık çalışma saatlerini konuşalım, yıllık izinleri konuşalım, Haksız rekabet şertleri ve buna bağlı olarak şirketlerin iş güvenliğini nasıl hiçe saydığını konuşalım, Üretim baskısı ve iş güvenlğini konuşalım.

Ben geldim burada yaşadığım şeyleri yazıyorum. İnsanlara kendimden örnek veriyorum.
    Patron beni işten attı diyorum.
    Sen patronu ikna edememişssindir diyorsun
    Ben sana daha ne diyeyim.

Haa bakın Hasan Tarakçıoğlunu bilirim. Meslekte çok saygıdeğer bir hocamızdır.
    Bende kendisinden Dupont eğitimi aldım.
    Kendisine bi zahmet soruverin.
    Bu yasa ve yönetmelikleri nasıl yorumlayacak.?
    Gidişatı nasıl yorumlayacak?

Ha bu arada söyleyeyim sizin bu NOKTA koyma merakınızı anlamış değilim.
    Öyle bir tecrubeniz ve bilgi birikiminiz olduğunu düşünmüyorum açıkcası....

mehmet ali ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
  13. barisbuyukterzi

barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

Yazıları tek tek okudum, gerginliği anlamsız buluyorum, anladığım kadarıyla fasih beyde hakan beyde benden yaşça büyük olan ağabeylerim, o zaman ağabeylerime sesleniyorum...
    Burada tecrübelerinizi paylaşmanız, yaşadığınız sıkıntıları paylaşmanız gerçekten çok güzel bir şey, eğer ben mesleğe başlarken bana bu işi toz pembe göstermeselerdi, kesinlikle bu işe başlamazdım...
    Çok değil sadece 3 yıldır bu meslekteyim ama 3 yılda danışmanlık şirketleri aracılığıyla girmediğim sektör kalmadı, sağolsunlar... inşaat, baraj, hes, alt yapı, yol, döküm, mobilya, hastane... Bu işi öğrenebilmek, doğru yapabilmek için gecemi gündüzüme kattım, sadece mevzuat bu işi yaptırmayacağı için, tüm sahayı tanımaya çalıştım ve bu sürede Hakan Bey'in yazdıklarının maalesef doğru olduğunu öğrendim, maalesef diyorum çünkü çoğu işveren bu işe gerçek anlamda karşılar, çoğu çalışan bu işe gereksiz, zaman kaybı olarak bakmaktadırlar...
    Bu işi sevdiğim zamanlar olmadı mı? tabi ki oldu...
    Örnek vereyim, şantiyenin birinde iskelede çalışanlar için zorla kemer aldırarak, kullanımı için haftalarca uğraştım ve en sonunda bir kısım çalışana kullandırabildim ve bu çalışanlardan biri askıda kaldı, daha sonra gelip bana Allah razı olsun dediğinde sevdim bu mesleği...
    Birde dün sevdim bunca zamandır eğitim vermekteyim ilk kez bir İşveren şantiye çalışanlarına lüx bir lokantada yemek organizasyonu şeklinde eğitim vermeyi teklif etti ve orada eğitim verdirdi, 3 çalışanına da isg kurallarına uyduğu için prim verdi ve bunun devam edeceğini söyledi...
    Çalışma hayatında bu tarz şeyler olacaktır, mutlaka iyiyi de, kötüyü de göreceğiz ama önceden başkalarının tecrübesinden ders çıkarmak iyi olacaktır diye düşünmekteyim.
    Bir diğer konuda C'lerin A'ya bakması, yalan değil benimde zoruma giden tarafı bulunmakta ama neden, düşününki büroda proje işinde çalışan bir inşaat mühendisi doğru dürüst sahaya inmez ama 3 yıl çalıştıysa inşaat gibi en çok ölümlü kaza olan sektörde A sınıfı uzman olarak hizmet verebilecek, 2 yıl uzman olarak çalışmış olan mühendis, bu mühendis arkadaşların yanında çalışabilirler ise belgeleri işleyecek ve ben bunu doğru bulmuyorum...
    İki ağabeyime de saygılarımı iletiyorum...

14. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

İki tane duayen(başımız ağrımasın) meslektaşımızın tartışmaları arasında aşağıda bulunan mesajı buldum. Bence konu başlığının cevabı bu aşağıda ki mesaj ,

ediko ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
  15. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Aradan nasıl kolay para kazanabilirim onu sormuş degiray sen de abartıyosun :) İşte Türkiye'de İSG bu hakkaten; genç uzman kardeşim A ların çok para kazandığını kendisi de C olunca A kadar nasıl para kazanırım onu düşünüyo. O yüzden boşuna tartışıyoruz nereye gidio diye giden gitti bile :)

degiray bu yazıya teşekkür etti.

16.  
  17. Sevgili kardeşim,
    Hakan beyin yaptığı açıklamalara karşı çıkmadım ki (yazılanlara dikkatlice bakmanızı rica ediyorum), bunlar zaten bilinen şeyler ve bir türlü aşılamayan hususlar. Ama bu dediklerin 4857'de kaldı. Artık 6331 var ve 6331 patronların o şekilde davranmasının önünü kesecek. Evet ilk başlarda bu biraz zor olacak çünkü alışkanlıklarını terk etmeleri elbette hemen olmayacak ama bir kaç patron yüklü bir ceza yiyince bu işin artık onların istediği şekilde olamayacağını anlayacaklar. Geçen yıla kadar hangi apartman yöneticisinden tut da kuaföre kadar hangisi R.D.'nin adını duymuştu... Bak bugün herkesin ağzında tüm kuaför ve apt./site yöneticilerinin ağzında R.D. Şunun şurası uygulamaya konalı 2 ay oldu ama etkisi bayağı da iyi oldu. Şimdi apt/site yöneticileri dahi bu hususa ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini ifade ederken çok sevgili patronlar mı bunu uygulamayacak? ya da zorluk çıkarmaya devam edecekler? (Sıkar biraz)
    Ben Hakan beyin dedikleri yalandır, olmaz öyle şey demedim. Sıkıntıları gayet iyi biliyorum. Sadece gözden kaçırdığınız hususun nüanslarını anlatıyorum. Artık işimiz 4857'ye göre değil 6331'e göre... Ve bu ikisi arasındaki nüans farkını umarım vermiş olduğum örneklerle anlatabilmişimdir...
    Benim Hakan bey ile tartışmanın bu kadar uzamasının sebebi konuyu saptırması. Sanki ben aksini iddia ediyormuşum gibi bir durum yarattı ve üstüne üstlük sizler de sanki ben bu konuda karşı çıkıyormuşum gibi kendisine hak verdiniz!!!!
    Selamlar.

barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
  18. Tolga zorlu

Tolga zorlu TÜİSAG Üyesi

Yorumların hepsini okudun ve şu sonucu çıkarttım İSG olmayın gencler hayatınızı karartmayın dıyorsunuz fakat yıllardır bu işten ekmek yeyorsunuz insan ekmek yediği tası pisletirmi madem o kadar soğudunuz niye isgfrm desiniz amacınız para kazanmaksa zaten bu iş olmaz her işin bir zorluğu var yok biz türkiyedeyiz yok işte tr şöyle yok böyle şimdi bu yazdıma karşılık destan yazıp beni haksız duruma düşürüceksiniz ama başaramazsınız burada binlerce bu işe gönül vermiş insanlar var bırakında görerek yaşasın insanlar siz bence Yerınızı baskalarının alacağından korkuyorsunuz korkunun ecele faydası yoktur :)

19. Tolga zorlu

Tolga zorlu TÜİSAG Üyesi

Hakan bey siz çok düşünceli olarak sektöre yeni girecek arkadaşları düşünüp uyarmak istemissiniz eksik olmayın allah razı olsun sizden siz madem yılların uzmanısınız ozamn bence bizleri düşünmek yerine işinize adepte insanları kurtarın anlamıyorum madem böyle sıkıntılı bir meslek bu o zaman siz niye sektör değiştirmediniz hala isg uzmanısınız buraya böyle alaycı tavırlarla yazdıklarınızı okuyanların fikirlerinden vazgeçeceğini sanıyosunuz fakat daha çok bileniyor insanlar bence başka bir yol bulmalısınız :)

20. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Tolga Zorlu gönül vermiş derken Üniversiteye İSG uzmanı olcam diye mi girdin yane üniversiteyi bitiriyim de diplomayı köşeye atıyım hemen İSG uzmanı oliyim diye mi yoksa iş bulamadın da bu sektörde iş var dediler o yüzden mi bu sektöre girdin. Yaş 23 yazıo da profilinde o yüzden soruyorum bu soruyu gönlünü ne ara kaptırdın yani bu İSG işine ilk görüşte aşk mı??? Bu arada hazır yerimi dolduracakken benim mahkemelerde de yerimi doldurur musun benim yerime seni çağırsınlar bundan sonra ha içeri girmeyeceğinin garantisini de veriyorum sadece yıllarca gidip gelcen dava sonuçlanıncaya kadar??

Hakan TÜRKER ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica