Iş Güvenliği Uzmanlığı Nereye Gidiyor..!

EmekChe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hakikaten zor bir süreç içerisindeyiz.Sürekli çıkan 'yönetmelikler',ertelenen 'yönetmelikler' ve akın akın bu 'mesleğe' koşuşturma.Türkiye'de ki 'işsizlik' bir çok 'mühendis,fen mezunu,teknik öğretmenlerin' bu alana yönlenmesine sebep oldu.Ekonomik şartlar göz önüne alındığında,meslekten elde edilen 'ücret' çoğu kişinin 'umut' kaynağı oldu.Bu,görünen güzel tarafı bu mesleğin..Peki,arkasında görünmeyen şeyler ?

1) Konusunda hiç bir eğitiminiz olmadığı halde, 3-5 gün, bilemediniz 1 ay kursa giderek öğrendiğinizi sandığınız iş güvenliği konusu, sandığınız kadar basit değildir. bizzat iş güvenliği üzerine yüksek lisans programları vardır. o aralıkta öğren-e-mediğiniz şeyler var ya işte, hani 3 ay ile 2 sene arasındaki süreç farkından bahsediyorum, heh işte onlar sizin, işverenin ve işçilerinizin hayatını bizzat etkileyebilecek konulardır..Özet olarak o 'eğitim' yeterli değildir..!!

2) Türkiye'de iş güvenliği konusu 'mevzuat zorunluluğu' olarak görülmektedir. Dolayısıyla işletmeler iş güvenliğini önemsemezken, alakasız alakasız insanlar da 'gider 3 haftada öğrenirim, sertifika alırım, sonra oturduğun yerden para kazan, ooh' modunda takılmaktadır. sorun şu ki, işveren iş güvenliği konusunu önemsemediğinden, sizin zaten yetersiz bilginizle koymaya çalışacağınız iş güvenliği kurallarına büyük ihtimalle uyulmayacaktır.Ee,ayda bir gün gidiyorsun zaten, bi görüşüp çıkıyorsun, olayın perde arkasında ne oluyor bilmiyorsun, senin haberin bile yokken, sırf adın iş güvenliği uzmanı geçiyor diye, o işletmede tüm iş güvenliği konularından, yaşanabilecek tüm kazalardan sen sorumlusun..

3) En sıkıntılı ve sorunlu konu da, yetersiz eğitimle, konuyu bilmeden iş güvenliği uzmanı olarak işe başlayan insanların, sorumluluklarının farkında olmaması. bakın, iş güvenliği tanımına her şey girer. merdivenden kayıp kolunu kıran adamdan, uzun vadede yaşanacak solunum problemlerine kadar meydana gelebilecek her kazada iş güvenliği uzmanı birinci sorumludur. evet, sen. ayda bir gün gidip 1000 lira almayı planlayan sen, açılacak davada %98 ihtimalle suçlu bulunacaksın, zira şantiye şefi / fabrika müdürü vesaire 'ben haftanın 6 günü oradayım, bu adam ayda bir gün gelip imza attı,yaptığı bir şey yok' diyerek işten sıyrılacak. eğitimin de yeterli olmadığı için kesin bir açık vereceksin, ki her zaman bir açık zaten vardır.

Bu ve buna benzer daha çok neden sıralanabilir..Amacım,kimseyi bu 'meslekten' soğutmak değil..Sadece yaptığımız mesleğin 'ciddi' sorunları var ve bunları görmemiz gerekiyor..

E

evrimakbayir

Guest
Hakikaten zor bir süreç içerisindeyiz.Sürekli çıkan 'yönetmelikler',ertelenen 'yönetmelikler' ve akın akın bu 'mesleğe' koşuşturma.Türkiye'de ki 'işsizlik' bir çok 'mühendis,fen mezunu,teknik öğretmenlerin' bu alana yönlenmesine sebep oldu.Ekonomik şartlar göz önüne alındığında,meslekten elde edilen 'ücret' çoğu kişinin 'umut' kaynağı oldu.Bu,görünen güzel tarafı bu mesleğin..Peki,arkasında görünmeyen şeyler ?

1) Konusunda hiç bir eğitiminiz olmadığı halde, 3-5 gün, bilemediniz 1 ay kursa giderek öğrendiğinizi sandığınız iş güvenliği konusu, sandığınız kadar basit değildir. bizzat iş güvenliği üzerine yüksek lisans programları vardır. o aralıkta öğren-e-mediğiniz şeyler var ya işte, hani 3 ay ile 2 sene arasındaki süreç farkından bahsediyorum, heh işte onlar sizin, işverenin ve işçilerinizin hayatını bizzat etkileyebilecek konulardır..Özet olarak o 'eğitim' yeterli değildir..!!

2) Türkiye'de iş güvenliği konusu 'mevzuat zorunluluğu' olarak görülmektedir. Dolayısıyla işletmeler iş güvenliğini önemsemezken, alakasız alakasız insanlar da 'gider 3 haftada öğrenirim, sertifika alırım, sonra oturduğun yerden para kazan, ooh' modunda takılmaktadır. sorun şu ki, işveren iş güvenliği konusunu önemsemediğinden, sizin zaten yetersiz bilginizle koymaya çalışacağınız iş güvenliği kurallarına büyük ihtimalle uyulmayacaktır.Ee,ayda bir gün gidiyorsun zaten, bi görüşüp çıkıyorsun, olayın perde arkasında ne oluyor bilmiyorsun, senin haberin bile yokken, sırf adın iş güvenliği uzmanı geçiyor diye, o işletmede tüm iş güvenliği konularından, yaşanabilecek tüm kazalardan sen sorumlusun..

3) En sıkıntılı ve sorunlu konu da, yetersiz eğitimle, konuyu bilmeden iş güvenliği uzmanı olarak işe başlayan insanların, sorumluluklarının farkında olmaması. bakın, iş güvenliği tanımına her şey girer. merdivenden kayıp kolunu kıran adamdan, uzun vadede yaşanacak solunum problemlerine kadar meydana gelebilecek her kazada iş güvenliği uzmanı birinci sorumludur. evet, sen. ayda bir gün gidip 1000 lira almayı planlayan sen, açılacak davada %98 ihtimalle suçlu bulunacaksın, zira şantiye şefi / fabrika müdürü vesaire 'ben haftanın 6 günü oradayım, bu adam ayda bir gün gelip imza attı,yaptığı bir şey yok' diyerek işten sıyrılacak. eğitimin de yeterli olmadığı için kesin bir açık vereceksin, ki her zaman bir açık zaten vardır.

Bu ve buna benzer daha çok neden sıralanabilir..Amacım,kimseyi bu 'meslekten' soğutmak değil..Sadece yaptığımız mesleğin 'ciddi' sorunları var ve bunları görmemiz gerekiyor..

Çok güzel ve doğru bir başlık altında toplanan bir konu olduğunu düşünüyorum.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisansı yaptım maalesef orda da kendimize olumlu bilgiler katacağımız bir ortam yakalanmadı bu iş aslında şantiyede toz yutarak öğrenilecek bir iş. Ancak Türkiye de şart ortada biraz önce Fizik Öğretmenin çöpten kağıt toplayarak geçindiği haberini okudum internette durum gerçekten ortada. Çok tepkiliydim düşük ücrete çalışan yeni uzman arkadaşlarıma ama bu haberi okuduktan sonra vazgeçtim. İş Güvenliği bir kültür meselesidir ancak bizim ülkemizde tamamen rant meselesi haline geldi. Üniversitelerin ticarethane mantığıyla çalıştığından tutunda bakanlığın çıkardığı yönetmeliklere kadar çoğu şeyi eleştirebiliriz. İşini doğru yapan ve bu konuda deneyim kazananlar illaki yol alacaktır. Ama Türkiye deki İş Güvenliği balonu artık sönme evresine geçti. B sınıf uzmanlar bile 1-2 yıla kadar iş aramak zorunda kalacaklardır yeni çıkan torba yasadan sonra.

Hayırlısı diyelim. Kazasız günler...

EmekChe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Düşünün ki,burası belirli bir meslek dalına ait bir forum sitesi olsaydı,örneğin : İnşaat mühendislerinin takıldığı bir forum sitesi olsaydı..Bu kadar soru olurmuy du ? Olmazdı..Çünkü,işin teknik kısmını ilgili üniversitelerde öğrenmişler..Şimdi baktığınız an ben dahil gelen her birey 'Şunu nasıl bulurum ?' ,'Bu nasıl yapılır?','Yönetmelikde ne var?' falan filan binlerce soru soruluyor..Tamam,belgeyi verdin de,sadece belge..!! Alt yapı yok,tecrübe yok,bilgi yok ama 'C sınıfı Uzman'..Ben,bu belgeyi aldığım ilk yıl HES'de çalışmaya başladım..HES ile ilgili sadece (Hidroelektrik santral) olduğunu,elektrik enerjisi üretildiği dışında hiç bir fikrim yokdu..Orda bir kaza yaşanmadı,ben yırttım hadi,ama her zaman olmayacak anlamına gelmez..Hayatında,'inşaat'ları tuğla yığınından öte göremeyen,hiç ilgisini dahi çekmeyen bu konuda mevcut bütün TEHLİKE ve RİSKLERİ siz belirliyorsunuz..! Garip ama gerçek...Peki çözüm nedir ?

1-)Bence,öncelikle bu mesleği yapacak 'meslek kolları' bir daha değiştirilmeyecek şekilde NET belirlenecek...
2-)Kişinin mezun olduğu 'bölüm' ile çalışacağı sektör,paralellik göstermeli
3-)Eğitim kurumlarında,verilen 'eğitimler' bölümlere ayrılarak verilecek..Örn : İnsaat Mühendisi,'Uzman' olmak istiyor..Yapı işlerindeki mevcut 'riskler' anlatılacak,bunun yanına sağlığı falanda koyabilirsiniz..Bu birey 5 gün DEĞİL..yaklaşık 2 ay şantiyede 'stajerlik' yapacak..Bu uygulama ile,kişinin olaya bakış açısını ve mevcut riskleri görmesini sağlarsınız..
4-)Devlet bu konuda 'Uzmanlarına' ciddi bir destek sağlıyacak..'Uzmanın' firma üzerindeki etkisini artırması için firma ile kendisi arasında 'aracı' olduğunu işverenlere bildirecek..Yani,devlet diyecek ki : 'Bu uzmanın yaptırımları,bizim yaptırımımız'
5-)Devlet,işverene,bu 'Uzmanın' maaşının yarısını sen,yarısını ben vereceğim diyerek,uzmanların çalışabilmesi için,işverenleri teşfik edecek..
6-)Bunlar olduktan sonra,en önemlisi,mevcut 'Uzmanlar' denetlenecek..Eksiklikler,geliştirici önlemler,komisyonlar kurularak sağlanmalı..

Bunlar olmadığı sürece ortada bir 'Uzman' etrafında sürekli değişen 'yönetmelikler' ve bilgi kirliliğinden geçilmez..Çünkü,başarının tek kaynağı SİSTEMDİR..Sistem olmadığı sürece,geriye kalan her şey 'Yap,boz' oyunundan ibarettir...

takomania

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Her iş güvenliği uzmanının şantiye görmesi lazım!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.